New Frontiers – to boldly go…. ;) [Współpraca reklamowa z Portal] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 8 minut

New Frontiers
Liczba graczy: 2-5
Wiek: 14+
Czas gry: 45-75 min
Ranking BGG: 7.7
Rok wydania: 2018 (wyd. Rio Grande Games)
Rok wydania PL: 2020 (wyd. Portal Games)
Instrukcja do pobrania: PDF
Zobacz też New Frontiers na stronie wydawcy.

New Frontiers to nic innego jak planszowa adaptacja (reimplementacja?) Race for the Galaxy.

Planety i technologie

Mamy w tej grze podobne planety i dobrze znany z RftG ich podział na:

 • produkcyjne i zdobyczne – to podział ze względu na to jak się zachowują: produkcyjne podczas akcji produkcji otrzymują określonego koloru dobro, a zdobyczne dostają takie dobro „na dzień dobry”, czyli od razu po kolonizacji, ale za to nie produkują nic w czasie produkcji – chyba, że użyjemy bonusu lub specjalnej technologii.
 • zwykle i militarne – jest to podział ze względu na sposób podbijania (kolonizacji) planet. Te zwykle (oznaczone czarną cyfrą) wymagają zapłacenia określonej kwoty kredytów, militarne (biała cyfra w czerwonej obwódce) podbijamy tj. niczego nie tracimy (jak w przypadku kredytów) ale nasze imperium musi mieć wymaganą silę militarną – a tę zdobywamy poprzez rozwój technologii ew. podbijanie planet, które taką siłę zwiększają. Aby skolonizować planetę oczywiście nie tylko kredyty / siła militarna, ale też wymagana liczba ludzików (jeden lub dwa) jest potrzebna.
 • do tego wszystkiego niektóre planety mają określony rodzaj lub słowa kluczowe jak Obcy, Rebelia, Wspomagająca etc. – nie jest to stricte podział, co wyróżnienie pewnych planet, bo niektóre efekty mają wpływ właśnie na te cechy, albo punktują za takie planety.
 • pod względem dóbr produkowanych (bądź zdobywanych) mamy planety niebieskie („nowości”), brązowe („rzadkie pierwiastki”), zielone („geny”) i żółte („technologie obcych”). Są też planety szare, które w ogóle nic nie produkują. Nazewnictwo tych kolorów jest o tyle ważne, że w efektach pojawiają się odniesienia do nich np. „wszystkie planety z Genami” czyli po prostu zielone planety.

Planety najpierw będziemy odkrywać, a dopiero potem takie odkryte (jeszcze nieaktywne) planety będziemy kololonizować. Jeśli któryś z graczy skolonizuje swoją ósmą planetę (wliczając w to świat macierzysty, który dostajemy już gotowy na planszetce) to jest to ostatnia runda gry.

Skoro mamy już za sobą planety, to czas wspomnieć o technologiach. Gracze nabywają je w fazie rozwoju technologii, płacą kredytami i ukladają je na swoich planszetkach. Każda technologia (to krótko mówiąc jest usprawnienie jakiejś fazy akcji oraz punkty na koniec gry) zajmuje jedno albo dwa pola na planszetce. Kiedy gracz zapełni jedenaste (albo od razu jedenaste i dwunaste) pole jest to ostatnia runda gry. Wszystko to jest bardzo intuicyjnie zaznaczone – zarówno na planszach planet jak i technologii – od razu widać jak szybko zbliżamy się do końcówki.

Akcje

Nieco inaczej przedstawia się wybór akcji. Są one podobne do tych w Race for the Galaxy, niemniej sam mechanizm wzięty jest z Puerto Rico. Gracz aktywny wybiera akcję, którą będą wykonywać wszyscy, ale tylko on zgarnie z tej akcji bonus. Każdy z graczy (w ustalonej na torze kolejności) będzie w danej rundzie graczem aktywnym. I oczywiście tak jak w Puerto Rico nie można dwa razy wybrać tej samej akcji. Po zakończeniu rundy resetujemy akcje i zabawa zaczyna się od nowa. W skrócie są to (i kolejność tym razem nie ma znaczenia):

 • Izolacja (brak akcji, bonus: dobierasz 2$). W wariancie trochę bardziej zaawansowanym zamiast Izolacji można użyć drugiej strony kafla: Przegląd Galaktycznych Celów. To daje tylko 1$ i +1 na torze kolejności, ale wybieramy kafel celu (dodatkowa punktacja na koniec gry). Co prawda będzie obowiązywała wszystkich graczy, ale do czasu aż inny gracz znowu wybierze tę akcję – ten kafel będzie leżał zakryty. Innymi słowy pozostali dowiedzą się o tych celach z opóźnieniem (albo nawet dopiero na koniec gry)
 • Odkrywanie (ciągniemy 7 planet z woreczka i każdy z graczy wybiera po jednej). Jako bonus gracz, który wybrał tę akcję na koniec wybiera jeszcze jedną planetę.
 • Kolonizacja – Jako bonus gracz dostaje kolonistę. Następnie każdy z graczy może skolonizować odkrytą (przez siebie) wcześniej planetę lub pobrać z zasobów dwóch kolonistów.
 • Rozwój technologii – Każdy, począwszy od aktywnego gracza może zakupić wybraną technologię. Bonus to obniżony koszt zakupu.
 • Produkcja – każda planeta produkcyjna, która nie posiada na sobie dobra – produkuje dobro. Jako bonus – można wyprodukować dobro na jednej z planet zdobycznych
 • Sprzedaż i konsumpcja. Możemy sprzedać (zdobywając tym samym kredyty) jedno dobro (o ile takie mamy), a następnie musimy wykonać wszystkie akcje konsumpcji o ile takie mamy (na planetach lub technologiach) w naszym imperium zamieniając wskazane dobra na PZ-ty (ew. kredyty, ale większość jednak na punkty zwycięstwa). Bonus to 1 PZ.
 • Wysłanie dyplomatów – ta akcja, podobnie jak Izolacja, nic nie robi, poza daniem bonusu w postaci zmiany kolejności na torze zwycięstwa i 1 PZ.

Tu z kolei warto wspomnieć, że jeśli w puli kolonistów, na skutek akcji Kolonizacji, zostanie mniej niż pięciu – to jest to ostatnia runda gry. Uwaga: runda, nie akcja! Rundę zawsze dogrywamy do końca, a więc jeśli pierwszy grasz spowoduje wystąpienie warunku końca gry, to każdy z pozostałych też jeszcze będzie miał szansę na wybór akcji.

Pierwsze rozgrywki

Komuś, kto grywa w RrtG (czy to Race, czy to Roll) będzie łatwo wejść w New Frontiers. Pamiętam, że kiedy zaczynałam poznawać RfrG było mi trudno ogarnąć podział planet – mimo, że jest on bardzo intuicyjny.  I to samo obserwuję wśród graczy, którzy nie mieli do czynienia wcześniej z tym uniwersum. Wszystko działa fajnie, ale wciąż trzeba przypominać, która planeta może produkować, na której od razu otrzymujemy dobro, za którą trzeba zapłacić kredytami, a którą mamy w kieszeni jeśli tylko jesteśmy potęgą militarną. Trochę kłopotu sprawiają też słowa kluczowe – za każdym razem jest zadawane pytanie, co to jest Rebelia, o co chodzi z Obcą i nie-Obcą planetą etc. Jednak po pierwszej partii wszytko zaczyna się układać i gra przebiega coraz płynniej. A dzięki temu można bardziej się specjalizować i gra po prostu jest bardziej wymagająca.

 Podoba mi adaptacja planszowa tego uniwersum. Jak generalnie nie przepadam za planszowymi wariacjami uznanych karcianek (jestem minimalistką, po co plansze, żetony, wielki stół i ciężkie pudło, jeśli wersja karciana spełnia oczekiwania z nawiązką?), tak w New Frontiers podoba mi się to, że losuję prawdziwe, okrągłe planety. Podoba mi się, że technologie są oddzielone i że są dostępne wszystkie przez cały czas gry. Jest to bardzo klimatyczne, bo technologie kupuję (jak w życiu – mam pieniądze, inwestuję i określam naukowcom cele), a planety odkrywam (jak w życiu – a właściwie jak w Star Treku – lecę tam gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek) – nie wiem co tam zastanę.

 Niestety pociąga to za sobą upierdliwy setup, bo te wszystkie technologie trzeba poukładać na planszy. Ale przynajmniej planety mogą cały czas być w woreczku. Potrzebować będziecie też dość dużego stołu….

 Na plus zdecydowanie zaliczyć mogę sposób wyboru akcji. Może to trochę kwestia gustu, ale ja bardzo nie lubiłam tej ruletki – co kto wybierze. Uda się, czy się nie uda. W zasadzie jedyną pewną akcją była ta, którą ja wybiorę (o ile jeszcze dobrze pamiętam zasady RftG). Tu na mur beton wykonamy tyle akcji ilu graczy (a w przypadku dwóch osób nawet x2), no chyba, że ktoś wybierze Izolację lub Wysłanie dyplomatów. A wciąż, tak jak w Race i Roll – możemy patrzeć na imperium przeciwników i domyślać się (zwłaszcza jeśli jesteśmy pierwszym graczem) co im się opłaca i na tej podstawie wybierać swoją akcję.

 Jak gracze źle rozplanują sobie akcje, to gra się może bardzo szybko skończyć. Jeśli źle zaplanujemy sobie odkrywanie i kolonizowanie to bardzo szybko zabraknie nam ludzików w zasobach i gra się … skończy zanim tak naprawdę rozwiniemy skrzydła.

 Można zagrać na różnych poziomach. Jest dedykowany uklad kafelków technologii i dedykowana strona planszetek dla pierwszej gry. Potem możemy sobie to wedle uznania urozmaicać. Wiele różnych światów startowych, różny skład technologiczny. Nie ograłam wszystkich możliwości, nawet nie ograłam wszystkich światów startowych, więc nie wypowiem się co do balansu, ale jedno jest pewne: regrywalność jest naprawdę spora. I do tego jeszcze te galaktyczne cele, które możemy właczyć do rozgrywki, ale można też grać bez nich (co jest polecane przy pierwszej partii).

 Nie grałam jeszcze w 5 osób, ale w pozostałych składach grało mi się dobrze, więc zaryzykuję stwierdzenie, że gra dobrze się skaluje. Nawet we dwie osoby (wtedy każdy z graczy wybiera dwie akcje) gra chodziła zadziwiająco dobrze (a może właśnie tego należało się spodziewać znając tę mechanikę).

 Instrukcja jest dobrze napisana, a przynajmniej ja nie znalazłam jakichś wyjątkowo dużych uchybień.

Choć jednak nie do końca jasne jest użycie niektórych słów kluczowych np. stanęliśmy przed pytaniem czy sojusz wspomaganych też sam w sobie jest planetą wspomaganą. Odpowiedzi na to trzeba poszukać pośrednio: instrukcja podaje liczbę planet z danym słowem kluczowym. W takim wypadku trzeba policzyć wszystkie planety i … albo się ich liczba zgodzi, albo nie ;). W przypadku Wspomaganych mi się zgodziła, w przypadku Obcych nie… ale pewnie szara i kolorowa nie została ujęta w statystykach. No i kto by się tak naprawdę tym przemował ;)

Summa summarum

Jak dla mnie New Frontiers jest zdecydowanie najlepszą pozycją z tej trylogii.

Najmniej lubię Roll for the Galaxy, strasznie wkurza mnie losowość kostek, rzucanie za zasłonką (i nie żebym nie ufała graczom ;)), ten wybór „w ciemno”, mam poczucie bardzo niklej kontroli nad tym co się będzie działo. Podobnie losowosć w doborze płytek.

Nie inaczej jest w Race for the Galaxy – losowość doboru kart i wybór akcji „w ciemno”. Ale mam wrażenie, że zasady są prostrze, bardziej przejrzyste no i mamy praktycznie tylko karty (czy wspominałam już, że jestem minimalistką?).

New Frontiers zdecydowanie poprawił mechanikę wyboru akcji. Teraz naprawdę da się wiele zaplanować, zmienić taktykę w trakcie rundy, po prostu coś się dzieje. Nie ma też losowości w wyścigu do technologii. A jednocześnie nie ma komfortu, bo tych technologii jest mniej niż graczy, wiec nie ma tak, że każdemu się należy – kto pierwszy ten lepszy, tym drugim zostaną te gorsze. Jest odczuwalny klimat odkrywania planet. Jedynie setup jest lekko upierdliwy. Ale przecież nie ma róży bez kolców, prawda?

 Grę New Frontiers kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Portal za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (5/10):

Oprawa wizualna (9/10):

Ogólna ocena (8/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Bardzo dobry przedstawiciel swojego gatunku, godny polecania. Wady mało znaczące, nie przesłaniające mocno pozytywnego odbioru całości. Gra daje dużo satysfakcji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings