Home | Wiadomości | GFoto | Planszówki w Spodku – (GFoto)relacja

Planszówki w Spodku – (GFoto)relacja
Ten tekst przeczytasz w 7 minut

Pingwin Okiem Pingwina

Planszówki w Spodku. Edycja czwarta za nami. Internet huczał, więc kto go śledził wie wszystko, a dla tych co nie śledzili mainstreamu tylko napiszę że atmosfera była cudowna, frekwencja dopisała (ale reżim sanitarny staraliśmy się pilnować – bez uszczerbku oczywiście dla dobrego samopoczucia) i Planszówki w Spodku są imprezą, na której po prostu wstyd nie być ;) Tyle dobra ile się tu przewaliło przez stoiska i stoliki do gry doceni każdy, kto choć odrobinę kocha planszówki.

Tyle tytułem wstępu. A teraz najważniejsze pytanie – w co (wszak wystawcy byli chyba wszyscy) udało nam się zagrać?

 

Wiedźmia Skała, czyli Knizia, który udaje Felda

W grze wykonujemy szereg akcji aby tworzyć połączenia (pierwsze skojarzenie to Ticket to ride, ale tutaj jest to o wiele prostsze i nie o to chodzi, o co biega w pociągach), zdobywać żetony, które pozwolą na wykonanie kolejnej akcji (a ta może wygeneruje kolejną? – niech żyje kombo!), stawiać wiedźmy i po prostu zdobywać punkty za co tylko się da.

Wojtek Chuchla w swoim żywiole – tłumaczy zasady gry

Można odnieść wrażenie że w tej grze mamy sałatkę punktową tak bardzo charakterystyczną dla tego drugiego, ale moim zdaniem to mylne wrażenie. Nie jest to coś nad czym musimy pracować aby w pocie czoła zdobywać kolejne mizerne punkciki. To po prostu pozycja, która wzorem gier familijnych nagradza za wszystko. Postawię wiedźmę – dostanę punkty, zdejmę żeton tudzież wykonam akcję – dostanę punkty, ukończę ścieżkę – dostanę punkty i tak dalej. Tych punktów jest dużo dlatego nazwałam tę grę familią, bo trudno w niej o frustrację. Choć pod względem móżdżenia raczej będzie to już gra rodzinna plus (z ciążeniem na tego plusa) Nagradza za wszystko. Niestety mnie nie urzekła – choć bardzo spodobało się tworzenie kombosów. Ale jednocześnie tego wszystkiego jest tutaj za dużo – za dużo akcji, za dużo możliwości, zbyt szeroki wybór, za dużo pamiętania o tym, że trzeba za punktować. A przede wszystkim za dużo zasad. Ale będzie idealną graądla kogoś kto lubi wybierać z wielu opcji i nie lubi dostawać po tyłku.

 

Kaskadia – sprytna kafelkowa gra.

Budujemy obszar złożony z różnych form terenu oraz zasiedlamy te tereny dostępnymi zwierzętami.

Sztuka w tym, że bierzemy kafelek terenu wraz ze zwierzęciem. I wcale nie musi to być zwierzę, które chce być umieszczone na tym kafelku (pomijając już fakt, że nawet jeśli to my możemy i tak mieć inne plany). A więc chodzi o to, że bierzemy kafelek ze zwierzęciem – łatwiej byłoby podjąć decyzję, gdybyśmy brali tylko kafelek, albo tylko zwierzę. A tak musimy na coś się zdecydować (rzadko bywa tak, że akurat przy upragnionym kafelku wyjdzie upragnione zwierzę i dostaniemy dwa w jednym).

A więc układamy kafelki oraz kładziemy żetony zwierząt tam gdzie one lubią mieszkać. Myk jest w tym, że punktują zarówno obszary jak i odpowiednie układy zwierząt. A jedno i drugie wcale nie musi iść w parze.

Niby kolejna gra kafelkowa, niby nic spektakularnego się nie dzieje, ale główkowania jest trochę a sama gra trudna nie jest biorąc pod uwagę zasady. Idealna jako gateway, świetna na rodzinne popołudnie, a i geekom powinna przypaść do gustu. Kaskadia zaskoczyła mnie bardzo na plus.

Tu i tam – tetrisopodobna gra logiczna

Na planszy zbudowanej z sześciu kart układamy wzory. Wzory te przedstawione są na kartach, które mamy przed sobą. Wybierając wzór odwracamy kartę i czynimy ją nieaktywną. Karty „wracają” do pozycji aktywnej, czyli awersem ku górze dopiero wtedy, gdy wszystkie zostaną wykorzystane lub gdy za to zapłacimy.

Wzory układamy po to, aby zdobyć pieniądze (przysłaniając wybrane pola) oraz, co ważniejsze, by mieć przewagę ostatecznie zdobyć daną kartę. Zdobyta karta daje nam nie tylko punkty zwycięstwa na koniec gry ale również powiększa nasze możliwości układania wzorów. Gra wymaga wyobraźni przestrzennej. I jeśli trudno nam jest zobaczyć i odwzorować dany wzór na planszy to niestety zaczną się przestoje.

Coatl, czyli budowanie najpiękniejszych węży.

Bajecznie kolorowa familijna gra, urzekła mnie swoją prostotą. Troszeczkę przypomina mi Azul – nie tyle poprzez budowanie wzorów (choć faktycznie też je tworzymy w postaci węży) co poprzez wykładanie części węży na okrągłą planszę, z której co turę możemy zabrać jakieś części węża i umieścić na swojej planszetce. Gra jest prosta, ale nie prostacka, gdyż nie możemy brać tych części w nieskończoność – miejsc mamy tylko osiem (albo 10) jeśli dobrze pamiętam. Zatem co jakiś czas musimy wykonać akcję budowania węży. A pomiędzy tymi czynnościami jeszcze czasem warto wziąć ze stołu jakieś karty, bo de facto właśnie karty dadzą nam punkty. Budując węże realizujemy bowiem cele przedstawione na tych kartach.

Sporo jest losowości w doborze fragmentów węży, ale nie odczułam tego zbyt boleśnie, a budowanie kolorowych węży jest naprawdę wciągające.

Spacerkiem po Spodku – GFoto

 

Świetna atmosfera, wspaniali ludzie, ukochane planszówki i spotkania po wielu miesiącach izolacji – dwa dni to zdecydowanie za mało. To był cudowny czas. Dziękujemy!

WRS Okiem WRSa

Przed pandemią byłem na Planszówkach w Spodku. W czasie jej trwania tylko na Phalanxcon udało się wybrać. Stąd ogromna wyrwa w kontaktach z mnóstwem znajomych związanych ze wspólnym graniem oraz wielka tęsknota za atmosferą planszówkowego święta.

Udało się! Mi dotrzeć, organizatorom przeprowadzić. Było wspaniale, za co składam wielkie podziękowania na ręce Piecha dla wszystkich, którzy się do tego przyczynili (a zielonych koszulek było przecież bardzo dużo). Oby jak najszybciej mogła się odbyć kolejna edycja tej kapitalnej imprezy. Wielkie tłumy na dookolnej galerii rywalizowały z efektem wow! generowanym przez szczelnie wypełnioną płytę Spodka, gdzie trudno było znaleźć skrawek podłogi (bo o stolikach nawet marzyć nie było co! – mimo, że było ich bardzo dużo).

Oczywiście całkiem sporo czasu zajęły rozmowy. Za długo trwa ta kompletna reorganizacja naszego życia… Ponieważ byłem z Synem (nadal jest jednym ze Skarbów, ale nieco wyrósł od naszego pierwszego Pionka w 2009 roku) to i pojawiły się nawiązania do zamierzchłej przeszłości, gdy nasze hobby wyglądało jakże inaczej…

Byliśmy umówieni na ogranie fanowskich dodatków do Brassa. Bogdan_J przygotował Belgię opartą na Lancashire i Polskę bazując na zasadach Birmingham. Oczywiście zmianie uległy także zasady, nie sama mapa. O szczegółach będzie jeszcze czas pisać, najważniejsze że wrażenia z rozgrywki mieliśmy bardzo dobre, a do tego jeden z wydawców wykazał wstępne zainteresowanie!

Bardzo dobre wrażenie zrobiła na nas przedpremierowa wersja gry Kaskadia, która silnie skojarzyła mi się z bardzo lubianymi Pionierami (także od Lucky Ducków). Z opóźnieniem poznałem Papuę, która nawiązuje do Ubongo, ale w bardzo odświeżający sposób. Ciekawym doświadczeniem były podwójne partie w Red Rising (Phalanx) oraz Age of Trains (Black Rabbit). Pierwsza już jest na rynku, a druga szykuje swoją kampanię.

Poza Spodkiem też graliśmy i tu z jednej strony nawiązania do klasyków takich jak St. Petersburg czy Union Pacific, ale i całkiem świeżej kościanej wersji Gangesa.

Wielkie święto w Spodku spełniło z naddatkiem moje oczekiwania, za co raz jeszcze serdecznie dziękuję!

 

Kamari Okiem Kamari

Na Planszówki w Spodku jeżdżę od początku ich istnienia i z roku na rok impreza jest coraz większa i lepsza. Nie będę się rozpisywała na temat organizacji, atmosfery i tłumów, bo powyżej znajdziecie wrażenia mojej redakcyjnej koleżanki i podpisuję się pod nimi obiema rękami. Jednak podzielę się kilkoma tytułami, w które udało mi się zagrać. 

Minerały to gra, która trochę “narozrabiała” w planszówkowym światku. Było sporo zamieszania, w którym zachwyt i słowa krytyki mieszały się na każdym polu. Mam wrażenie, że tylko do jakości wykonania nie było większych zastrzeżeń, ale pozostałe aspekty gry były coraz bardziej komentowane wraz ze wzrostem hype’u. Dla mnie Minerały to prosta, ładna gra logiczna, w którą chętnie zagram, ale raczej do mojej kolekcji nie dołączy. Cieszę się, że mogłam w końcu do niej zasiąść i wypróbować. 

Tyci akrobaci

Tyci akrobaci to gra, która miała swoją kampanię na wspieram.to. Zastanawiałam się nad wsparciem, ale ostatecznie się na to nie zdecydowałam. W Spodku udało mi się zagrać w tę zręcznościówkę i muszę przyznać, że było całkiem zabawnie. Elementy cyrkowe, z których budujemy nasze piramidy są ładne i różnorodne, a akrobacje do wykonania na kartach mają różne poziomy trudności. Gra powinna spodobać się dzieciakom, ale widzę również dużą szansę na zabawną rozgrywkę po kilku kieliszkach. Mam dosyć pewną rękę i nie miałam problemu z układaniem cyrkowców na sobie z dużym zapasem czasu, ale imprezowo-alkoholowa strona tej gry to coś, co chciałabym zobaczyć.  

Holi jest kolejną abstrakcyjną grą logiczną, która dodatkowo wymusza myślenie przestrzenne. Chociaż temat ciekawy, to nie odczujemy jego klimatu podczas rozgrywki. Mimo tego polecam osobom lubiącym tę kategorię, bo to całkiem ładna i przyjemna propozycja. Wrażenia na temat tej gry pojawiły się już u nas, więc możecie o niej poczytać trochę więcej tutaj. 

Sleeping Gods

Zagrałam też w kilka mniejszych tytułów, starszych i nowszych, ale nie będę się rozpisywałam o każdym. Natomiast chciałam zwrócić uwagę na nowości i zapowiedzi, które wydawnictwa prezentowały na swoich stołach. Wspomniana już Wiedźmia skała cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i dostanie się do niej było prawie niemożliwe. Dużo śmiechu wzbudzała Ghost Adventure: Zakręcona przygoda. Zerknęłam także na Sleeping Gods, które dopiero będzie miało swoją kampanię. Gra wygląda świetnie, grafiki autora są jak zawsze piękne, a obszerna książka powinna dostarczyć sporo ciekawych historii, których częścią staną się gracze. Nie wiem jakie ostatecznie komponenty będą w polskim wydaniu, ale te pokazane na stoisku wydawcy były naprawdę klimatyczne. Ujęły mnie za serce małe marchewki, ale nie roztrząsałam sensu tego zachwytu. Po prostu były urocze. 

Udało mi się też zrobić małe zakupy, ale jak zawsze na tego typu imprezach nie skupiałam się na grach, tylko na gadżetach. Mam więc kostki, czapki i tace na kości, ale dóbr wszelakich było więcej. Dobrze, że oferta stoisk się rozrasta i zawsze coś ciekawego mogę sobie przywieźć. Wielkie brawa dla organizatorów z Piechem na czele. Do zobaczenia za rok.

One comment

  1. Avatar

    Byłam w drugi dzień, podobno spokojniejszy. To jak musiał wyglądać pierwszy! ;) Złakniona gier jak kania dżdżu. Ale w sumie przez cały dzień zagrałam tylko w 3 pomniejsze tytuły: Zamki Toskanii (uproszczone Zamki Burgundii), Projekt L (sympatyczna odmiana Tetrisa?) i z WRSem w Papuę (przekąska do kawy). Doszłam do wniosku, że jestem wreszcie (bo wielu mi przepowiadało) w tym momencie, gdy więcej czasu na konwencie gadam z ludźmi niż gram 😃 Niestety, człowiek się naogladal, coś tam nad plansza pograł no i już mi tęskno…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
wordpress_test_cookie

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings