Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry dla graczy | Kaskadia – dwa poziomy logicznego kombinowania

Kaskadia – dwa poziomy logicznego kombinowania [Współpraca reklamowa z Lucky Duck Games] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Kaskadia trafiła na moją listę od razu po zapowiedzi wydania polskiej edycji. Na pewno wpływ na to miały porównania do Calico, które bardzo przypadło mi do gustu, ale jak się okazało, nie jest to gra, od której zaczęłabym szukanie podobieństw. Ale o tym później. 

Co w Kaskadii piszczy? 

W pudełku, które akurat jest identyczne jak to z Calico, znajdziemy drewniane żetony zwierząt, karty punktacji, płytki siedlisk, żetony natury, woreczek, notes i oczywiście instrukcję. Grafiki na kartach i płytkach są proste, ale dzięki temu przejrzyste, szczególnie jeśli chodzi o rodzaje terenu. Bardzo dobre wrażenie zrobiły na mnie żetony, które zamiast często używanych naklejek, mają nadrukowane zwierzęta. Nie wiem, jak będzie z ich odpornością na ścieranie po dłuższym użytkowaniu, ale i tak duży plus za takie rozwiązanie. Zmieniłabym jedynie różowy kolor łososi, ponieważ dosyć mocno wyróżniają się przy pozostałych, stonowanych barwach.  

Jak zwiedzać Kaskadię? 

Przygotowanie do rozgrywki zajmuje tylko chwilę. Każdy z graczy bierze jedną z początkowych płytek siedlisk, składających się z trzech sześciokątów. Pozostałe obszary będą już dokładane pojedynczo, a ich liczba w grze zależy od składu przy stole. Układamy je w zakryte stosy. W zasięgu ręki umieszczamy także szyszki – żetony natury. Wszystkie zwierzęta wkładamy do woreczka. Losowo wykładamy odkryte karty punktacji – po jednej każdego rodzaju (niedźwiedzie, jelenie, łososie, myszołowy, lisy). Pozostaje nam jeszcze przygotowanie obszaru dobierania – w rzędzie kładziemy cztery płytki siedlisk, a następnie losujemy żetony zwierząt i tworzymy rząd poniżej. W ten sposób mamy pary złożone z kafelka i zwierzaka i to w takim zestawie będziemy je dobierać. 

W swojej turze gracz wybiera jedną z dostępnych par i dokłada do swojego obszaru. Żeton i płytkę możemy położyć w dowolnej kolejności z zachowaniem podstawowych i dosyć intuicyjnych zasad. Zwierzę można umieścić na pustym obszarze, na którym znajduje się jego symbol, a płytka musi się stykać przynajmniej jednym bokiem z już istniejącymi. Po zakończonym ruchu uzupełniamy puste miejsce w rzędzie płytką i żetonem, aby kolejny gracz także miał wybór pomiędzy czterema parami. 

Gra kończy się, gdy każdy rozegra dwadzieścia tur, czyli wtedy, gdy nie będzie można uzupełnić rzędu płytką. Podliczamy punkty za karty punktacji zwierząt, obszary, największe siedliska i żetony natury. Notes dobrze porządkuje te liczby, więc wyłonienie zwycięzcy jest bardzo szybkie. 

Wrażenia z podróży 

Jak było na wycieczce po pięknych terenach Kaskadii? Bardzo przyjemnie. Mechanicznie gra jest prosta – dobieramy płytkę oraz żeton i powiększamy swoje środowisko. Jednak pole do kombinowania stwarza układanie wzorów na dwóch poziomach.  

Punkty za siedliska zdobywa się za największy obszar każdego typu, jaki uda nam się stworzyć. W swoim krajobrazie szukamy więc największych terenów – gór, lasów, prerii, mokradeł oraz rzek i dostajemy po jednym punkcie za każdą płytkę, która te połączone siedliska tworzy (np. mając dwa lasy, pierwszy złożony z pięciu płytek, a drugi z siedmiu, za ten typ terenu dostajemy siedem punktów). Dodatkowo osoba, która ma największy obszar danego rodzaju spośród wszystkich graczy, otrzymuje dwa lub trzy punkty za przewagę (w zależności od liczby osób grających). 

Drugi poziom układania to żetony, które muszą trafić na płytki, na których jest nadrukowany symbol przedstawiający dokładane zwierzę. To, jak powinniśmy się starać je ułożyć, pokazują nam wyłożone losowo podczas przygotowania karty punktacji – po jednej dla każdego z pięciu gatunków występujących w grze. Na płytkach możemy znaleźć od jednego do trzech różnych zwierząt.  

Przy dobieraniu płytki i żetony powinniśmy nie tylko myśleć o dokładaniu terenu tego samego typu, ale także o nadrukowanym na niej zwierzaku, który powinien stworzyć jakiś układ. I to jest właśnie źródło przyjemnego kombinowania. 

Jest także kilka mniejszych zasad, o których należy pamiętać. Jeżeli w obszarze dobierania są cztery takie same zwierzęta, musimy je zebrać i ponownie wylosować z woreczka nowe żetony. Natomiast jeśli są trzy takie same, to aktywny gracz może, ale nie musi wymienić to trio. Dzięki temu zawsze mamy co najmniej dwa gatunki do wyboru. Płytki są bardziej różnorodne, więc nie są nigdy wymieniane. 

Wśród sześciokątów występują płytki kluczowe – w całości reprezentują jeden typ siedliska i można na nich położyć tylko jeden gatunek. Jeśli nam się to uda, pobieramy szyszkę. Każdy taki żeton jest warty jeden punkt na koniec gry, natomiast można je także wydać w trakcie. Przed wybraniem pary możemy odłożyć szyszkę do wspólnej puli i wykonać jedną z dwóch dostępnych akcji – wzięcie dowolnej płytki i dowolnego żetonu, które nie są sparowane lub usunięcie dowolnej liczby zwierząt i wylosowanie nowych na ich miejsce. 

Początkowo wydawało mi się, że zaledwie cztery karty dla każdego gatunku to mało. I patrząc na zwierzęta osobno, rzeczywiście mogłoby ich być więcej. Natomiast w połączeniu z innymi, daje nam to pięć różnych zasad układania żetonów jednocześnie, które często są nie do pogodzenia. Jeśli np. każdy łosoś może dotykać maksymalnie dwóch innych ryb, myszołów nie może sąsiadować z innym ptakiem, lisy punktują za najbardziej różnorodne sąsiedztwo, jelenie za ułożenie linii prostych, a niedźwiedzie za pary niestykające się z innymi misiami, to pojawia się pewien problem logistyczny, który trzeba na bieżąco ogarniać. I nie zapominajmy, że to wcześniejsze ułożenie płytek siedlisk determinuje nam jakie zwierzęta będziemy mogli położyć na górze. 

Różne szlaki turystyczne 

Kaskadia posiada wariant solo, w którym możemy pobijać własne rekordy. Przygotowanie jest podobne jak dla dwóch osób, a zasadnicza różnica polega na odrzucaniu skrajnej płytki i żetonu zanim uzupełnimy rząd dobierania. W ten sposób również rozegramy dwadzieścia tur, aby na końcu podliczyć zdobyte punkty i porównać nasz wynik z zamieszczoną w instrukcji tabelką. Nie jestem fanką rozgrywek solowych, ale rzeczywiście dzięki temu wariantowi można poćwiczyć optymalne układnie swoich siedlisk.  

Pewnie niektórzy stwierdzą, że nie ma wielkiej różnicy pomiędzy grą solo i z innymi, bo i tak każdy ma swoją piaskownicę i swoje zabawki. Trochę w tym racji, bo najgorszą rzeczą, jaką możemy zrobić, jest zabranie płytki i/lub żetonu, które inny gracz sobie upatrzył. Ale jednak konkurowanie ze sobą a z rywalami, to coś innego. Ja zdecydowanie zawsze wybiorę czyjeś towarzystwo. 

Autor przewidział także wariant rodzinny i pośredni, jeśli gramy z młodszymi lub początkującymi graczami. Różni się kartami punktacji, których nie losujemy. Zamiast nich używamy odpowiedniej strony dodatkowej karty punktacji. Tryb rodzinny daje nam punkty za każdą grupę takich samych zwierząt, nawet taką składającą się z jednego osobnika. Poziom pośredni punktuje w ten sam sposób, ale dopiero od pary zwierząt tego samego rodzaju. Mogą to być rozgrywki zapoznawcze, zanim wprowadzimy różne zasady dla każdego ze zwierzaków. 

Dla graczy lubiących wyzwania autor przewidział zabawę w osiągnięcia w trzech wariantach. Możemy je zdobywać podczas scenariuszy, czyli przygotowanych zestawów kart punktacji zamiast losowych oraz dodatkowych wymagań przy podliczaniu wyników.  

Przy zwykłej rozgrywce z losowym przygotowaniem będziemy mogli pobawić się w zdobycie danej liczby punktów, nieposiadanie wskazanego gatunku w swoim krajobrazie czy też zakończenie gry z daną liczbą szyszek.  

Trzecim rodzajem osiągnięć jest rozegranie normalnych, wieloosobowych partii z wybraną zasadą spośród dziesięciu opisanych w instrukcji, która będzie nam utrudniała układanie krajobrazu. Może to być przymus dokładania pasujących do siebie obszarów lub odwrotnie – nie będzie można łączyć tych samych terenów. Możemy zmniejszyć dostępną do wybrania liczbę par do trzech lub wylosować dwa zestawy kart punktacji i wybrać według którego będziemy podliczać swój wynik. 

Wszystkie osiągnięcia możemy zaznaczać w instrukcji, w której znajduje się miejsce dla pięciu graczy. Nie rozegrałam aż tylu partii, aby móc się pochwalić imponującymi dokonaniami, ale wszystko jeszcze przede mną. 

Kto powinien się wybrać do Kaskadii? 

Prosta mechanika gry pozwala zaliczyć Kaskadię do grona rodzinnych tytułów, które przy okazji przekazują jakąś wiedzę na temat środowiska i żyjących na tym obszarze zwierząt. Nie oznacza to, że bardziej zaawansowani gracze nie będą czerpali przyjemności z rozgrywek. Im szczególnie powinny przypaść do gustu osiągnięcia, które urozmaicą kolejne partie i pozwolą na wyścig pomiędzy współgraczami, jeśli mamy stały skład do planszówek. Należy jednak pamiętać, że jest to abstrakcyjna gra logiczna, która z tematem ma niewiele wspólnego i mogłaby być o czymkolwiek innym. Gracze skuszeni potencjalnym klimatem mogą się zawieść.

Od początku słyszałam pogłoski, że Kaskadia ma wiele wspólnego z Calico, ale jak już wspominałam we wpisie na FB, moim pierwszym skojarzeniem była Planeta. Niedoceniona gra, w której na kulopodobnych Ziemiach każdy tworzy własne środowisko, a co rundę osoba, która najlepiej spełniła wymagania dostępnych zwierząt, pozyskuje ich karty, które dają punkty na koniec rozgrywki. Ten tytuł nie przebił się do szerszego grona graczy, a szkoda, bo trójwymiarowa planeta z magnetycznymi płytkami robi świetne wrażenie, szczególnie po jej ukończeniu. 

Kaskadia jest trochę trudniejszą propozycją i przede wszystkim obszary układa się na stole, ale za to większy nacisk kładzie na rozmieszczenie zwierząt, co daje fajny efekt tworzenia dwóch wzorów jednocześnie – dolnego z obszarami i górnego z żetonami. Nadal jest to jednak prosta gra rodzinna, która dobrze prezentuje się na stole i z przyjemnością postawiłam ją na regale obok innych familijnych tytułów. U mnie na pewno zostaje i nie mogę się doczekać pokazania jej kolejnym znajomym.Grę Kaskadia kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Lucky Duck Games za przekazanie gry do recenzji.

Złożoność gry (4/10):

Oprawa wizualna (7/10):

Ogólna ocena (8/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Bardzo dobry przedstawiciel swojego gatunku, godny polecania. Wady mało znaczące, nie przesłaniające mocno pozytywnego odbioru całości. Gra daje dużo satysfakcji.

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
wordpress_test_cookie

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings