Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry strategiczne | Solar City – balansowanie pomiędzy ekonomią a ekologią

Solar City – balansowanie pomiędzy ekonomią a ekologią
Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Solar City
Autor: Marcin Senior Ropka, Viola Kijowska
Liczba graczy: 1-4
Czas gry: ok. 60min.
Wiek: 10+
Rok wydania: 2020
Wydawca: IUVI Games
Ranking BGG: 6.8/10

Po raz pierwszy spotkałam sie z grą Marcina i Violi wiele lat temu, kiedy była jeszcze na etapie prototypu. Wtedy klimat tej gry oscylował wokół panteonu grecko-rzymskiego. Urzekła mnie wtedy nie tylko tymże klimatem, ale przede wszystkim oryginalną mechaniką blokowania kolumn i rzędów. Blokowania nie tylko dla siebie, ale też dla wszystkich innych graczy. Dziś, po kilku latach od premiery, przyszło mi się zmierzyć z produktem finalnym, w nowej szacie i z dodatkami.

Zarys mechaniki

W gruncie rzeczy każdy sobie rzepkę skrobie budując swoje miasto. Choć z pewnymi ograniczeniami, o których przed chwilą wspominałam – moja aktywacja rzędu/kolumny blokuje tę kolumnę bądź rząd innym graczom na daną rundę.

W swojej turze musimy dokonać zakupu nowego kafelka (wieżowiec lub budynek użyteczności publicznej) lub ulepszyć wieżowiec (istniejący w naszym mieście kafelek odwrócić na drugą stronę – stronę podniebnego ogrodu). Następnie aktywujemy nasze miasto. W tym celu wsuwamy w rząd lub kolumnę, w którym dołożyliśmy/ulepszyliśmy kafelek nasz znacznik (jeśli nie możemy tego zrobić to nie możemy aktywować miasta – w szczególności nie możemy wtedy wykonać akcji ulepszenia wieżowca do ogrodu – i to jest jeden z ważniejszych aspektów strategicznych tej gry) i odpalamy efekty wszystkich wieżowców znajdujących się w tej kolumnie/rzędzie. Finito. Tura przechodzi na następnego gracza.

Gramy tak sobie aż skończą nam się znaczniki blokujące kolumny/rzędy – wtedy runda się kończy. A rund też gramy kilka – w zależności od liczby graczy. Koniec gry następuje z końcem ostatniej rundy lub gdy ktoś zapełni całe swoje miasto. Podliczamy wtedy punkty zwycięstwa….

Punkty zwyciestwa – jak je zdobyć?

W zasadzie w jeden sposób – ulepszając wieżowce do podniebnych ogrodów. Zasada działania naszego miasta jest prosta: wieżowce przynoszą hajs wtedy, kiedy zostaną aktywowane (zazwyczaj więcej niż raz w trakcie gry). To drugi ważny punkt strategii tej gry. Zapełniać miasto tak, by jak najczęściej odpalać wieżowce. Ogrody zaś przynoszą punkty zwycięstwa w momencie ulepszenia (czyli raz na grę).

Trzecim elementem strategicznym jest balans pomiędzy liczbą wieżowców a ogrodów. Każdy następny wieżowiec kosztuje nas tyle hajsu ile już mamy wieżowców w mieście. To samo z ogrodami, tylko razy dwa. Nie trudno więc dostrzec, że przekształcając wieżowce w ogrody sprawiamy, że kolejne kafelki będą nas mniej kosztować. Z drugiej jednak strony – każdy następny ogród będzie coraz droższy, a mając coraz mniej wieżowców będziemy zarabiać coraz mniej kasy.

 

Próba czasu

Fun z rozgrywki nie był niestety taki jaki pamiętałam i oczekiwałam. I choć wszystko w grze ładnie trybi, regrywalność jest olbrzymia (wieżowców jest mnóstwo a do gry wchodzi ich tylko 6 – a do tego jeszcze całkiem sporo budynków użyteczności publicznej, których efekty wpływają na nasze miasto pozwalając więcej zarabiać lub zdobyć więcej punktów zwycięstwa) to moje uczucia mocno się ochłodziły.

Jest sporo niepotrzebnych elementów. Zaznaczanie za każdym razem (czy to na torze, czy na specjalnej planszetce) ile mamy wieżowców/ogrodów mija się z celem. Najczęściej o tym zapominamy. I tak za każdym razem liczymy wieżowce od nowa. Bardzo szybko wiec zrezygnowałam z tej opcji.

Z tym liczeniem też nie jest najlepiej. Wieżowce są szare, a ogrody zielone. Do pewnego momentu liczenie idzie sprawnie. Gorzej jest, gdy plansza jest już mocno zapełniona i do tego znajduje się na niej trochę budynków użyteczności publicznej. I choć nazwa takiego budynku jest umieszczona na odróżniającym się, czerwonym pasku, to jednak w praktyce trochę nam się te budynki zlewały z pozostałymi kafelkami, zwłaszcza ogrodami. Jednak – z dwojga złego – lepiej liczyć niż pamiętać o aktualizacji wskaźników ;)

Partie są naprawdę bardzo różne. Czasem ma się kasy jak lodu, czasem kończy się przez kredyty niemal w punkcie wyjścia. Bo takie wejdą kafelki do gry. Bo źle sobie zaplanujemy rozwój miasta. Bo nasi przeciwnicy będą zbyt przebiegli (albo po prostu będą mieć farta) i poblokują nam nasze strategiczne kolumny i rzędy.

Dodatki

Nie obiecujcie sobie zbyt wiele. Każdy z nich to po prostu sześć nowych wieżowców. Żadnej nowej mechaniki.

Suburbia stawia na zależności i losowość. Zwłaszcza dwa kafelki – aktywując/ulepszając wieżowiec ciągniemy kartę i dostajemy hajs/punkty jeśli spełnimy warunki na karcie. Na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo losowe. W rzeczywistości jest nieco mniej. Wieżowce przynoszą kasę, gdy wskazane pola są puste. Zatem na początku gry zazwyczaj dostaniemy hajs, z biegiem czasu zaś kafelki te staną się coraz bardziej niepotrzebne. Jednak ulepszenie ich do ogrodu może nas gorzko rozczarować – ponieważ bonus jest jednorazowy, wystarczy, że ten jeden jedyny raz szczęścia mieć nie będziemy. To boli.

Serce miasta, poza nowymi sposobami zarabiania kasy i PZ-tów, wprowadza trochę bezpośredniej interakcji pomiędzy graczami. Zarówno pozytywnej (ty zarabiasz – daj zarobić innym) jak i negatywnej (wybierz ofiarę i jej coś zabierz).

Podsumowując

  • Plusem gry jest olbrzymia różnorodność kafelków, co czyni rozgrywki niepowtarzalnymi.
  • Mamy też dostępny tryb solo, ale o nim się nie wypowiem – albowiem w pojedynkę nie grywam.
  • Kolejnym pozytywem jest jakość wykonania – plansze może i nieco zbyt cienkie, ale kafelki są O.K. a grafiki na nich całkiem zacne.
  • Nietuzinkowa mechanika na pewno przyciągnie niejednego gracza, aby ją przynajmniej wypróbować. W dodatku działa sprawnie i nie można się do niczego przyczepić
  • Niestety jeśli źle zaplanujesz sobie rozwój miasta (a też odrobinę ma na to wpływ los – kafelki bowiem są pogrupowane w trzy stosy i nie zawsze „wychodzi” taki jakiego byśmy sobie życzyli) to w połowie gry możesz się poczuć jak ja podczas ostatniej mojej partii – już wiem, że nie wygram, więc nudzę się jak mops do końca gry. Jeśli bowiem nie uda Ci się rozplanować kafelków w taki sposób, by przynosiły często hajs – po prostu nie będziesz miał za co kupować nowych. A kredyt nigdy nie był dobrym rozwiązaniem
  • Szkoda też, że wypraska podstawki – jakkolwiek dobrze zaprojektowana – nie przewiduje miejsca na dodatki. Tym bardziej, że to tylko nowe kafelki, więc jeśli ktoś już w nie zainwestuje to nie należy się spodziewać, że będzie chciał się takiego dodatku pozbyć.

Jednym zdaniem – gra nie jest zła, choć nie przyprawia o szybsze bicie serca. Chętnie zagram, ale nie jest to dla mnie pozycja typu „must have”.Grę Solar City kupisz w sklepie


 

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings