Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry dwuosobowe | Disney Sorcerer’s Arena: Epic Alliances – bajkowy pojedynek na planszy

Disney Sorcerer’s Arena: Epic Alliances – bajkowy pojedynek na planszy
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Gry na znanych licencjach takich jak Disney, Star Wars czy Marvel działają na mnie jak lep na muchy – przyklejam się do nich i nie chcę puścić. Zawsze mam nadzieję, że za lubianym uniwersum stoi przynajmniej przyzwoita mechanika i czasami rzeczywiście tak jest. Wiele z tych planszówek bazuje na znanym wcześniej systemie. Zmienia się tematyka, a w zasadach poprawki są niewielkie (np. Star Wars: Wojny klonów i World of Warcraft: Wrath of the Lich King na podstawie Pandemica, Marvel: Rękawica Nieskończoności i Star Wars: Pałac Jabby na podstawie Listu miłosnego). Istnieją również oryginalne planszówki, ale z przykrością muszę stwierdzić, że rzadko mają wystarczająco dobrą mechanikę, żeby na dłużej zagościły na moim stole.  

Rozglądając się za nowym tytułem natrafiłam na Disney Sorcerer’s Arena: Epic Alliances. Planszówka oparta jest na grze mobilnej Disney Sorcerer’s Arena. Jak ognia unikam wszelkich aplikacji i gierek na telefonie, bo wiem jak wciągające mogą być, co przekłada się na marnotrawstwo ogromnej ilości czasu, którego i tak zawsze mi brakuje. Ale z chęci profesjonalnego podejścia do recenzji (dobra wymówka nie jest zła) zainstalowałam odpowiednią aplikację i od jakiegoś czasu klikam sobie w disneyowską grę mobilną, aby móc porównać jej przełożenie na planszę.  

 

Wykonanie solidne, pudełko dziwne 

Wykonanie bardzo mi się podoba. Przy pierwszym zetknięciu się z komponentami wszystko było dla mnie bardzo przejrzyste, ponieważ symbole zostały przeniesione z aplikacji na karty, więc od razu wiedziałam co i do czego służy. Zamiast trójwymiarowych figurek lub żetonów, postanowiono użyć akrylowych, płaskich wizerunków postaci, które przypadły mi do gustu, chociaż mam wątpliwości czy po jakimś czasie przy wkładaniu ich w podstawkę któryś nie pęknie przy użyciu trochę większej siły. Bohaterowie z racji tworzywa są narażeni także na rysy. Trójwymiarowe figurki wyglądałyby świetnie na planszy, ale pewnie cena gry byłaby adekwatnie wyższa.  

Instrukcja jest napisana bardzo przystępnie, chociaż jak już wspomniałam, miałam duże ułatwienie, bo niektóre ataki i umiejętności znam już z aplikacji. Natomiast pudełko, chociaż wizualnie ponownie nawiązuje do gry mobilnej, jest w nieokreślonym rozmiarze, co często ma miejsce przy zagranicznych grach. Jest to irytujące szczególnie wtedy, gdy jest się przyzwyczajonym do w miarę usystematyzowanych rozmiarów polskich wydań planszówek i trzeba znaleźć odpowiednie miejsce dla gry na półce. 

Kuferku otwórz się 

W podstawce dostajemy 8 postaci, a każda z nich ma własną talię złożoną z 10 kart. Jest to gra pojedynkowa dla 2 lub 4 graczy, więc w różnych składach będziemy starali się pokonać przeciwnika/przeciwników, chociaż ja głównie rozpatruję ten tytuł jako planszówkę dwuosobową. 

Instrukcja proponuje przejście czterech poziomów trudności, zaczynając od całkowitych podstaw, aby z każdym kolejnym rozdziałem dojść ostatecznie do pełnych zasad. Jako pierwsi do potyczki stają Mickey z Aladynem przeciwko Arielce i Gastonowi. Talie swoich dwóch postaci tasuje się i każdy dobiera po 6 kart na rękę. Bohaterowie zaczynają po przeciwnych stronach planszy i należy oznaczyć ich podstawki swoim kolorem obręczy. Obok planszy należy umieścić żetony postaci we wskazanej kolejności, a na Myszce Mickey, która rozpocznie pojedynek, położyć znacznik. W zasięgu wszystkich powinny znaleźć się także żetony punktacji oraz liczniki i płytki statusów odpowiednie do postaci biorących udział w rozgrywce. W przypadku pierwszego poziomu będą to Magic Broom, Immobilized i Stealthy. 

Podczas początkowej fazy swojej tury pozyskujemy punkt zwycięstwa, jeśli stoimy na jednym z żółtych pól, ustawiamy figurkę bohatera na dowolnym polu z gwiazdką, jeśli został znokautowany i spadł z planszy, ściągamy po jednym liczniku z płytek statusów, jeśli nasza postać je posiada, a także dobieramy jedną kartę. W pierwszej rundzie oczywiście możemy wykonać tylko krok czwarty, a na resztę przyjdzie czas później. 

W głównej fazie wykonujemy ruch i akcję w dowolnej kolejności, ale możemy także pominąć któryś krok. Do wyboru mamy standardową umiejętność, czyli maksymalnie dwa kroki oraz atak o sile 2, lub zagranie karty z ręki odpowiednio z symbolem ruchu lub akcji. Oczywiście karta musi przynależeć do talii aktywnego bohatera. 

W końcowej fazie odrzucamy karty z ręki, jeśli mamy więcej niż 6 oraz przesuwamy znacznik kolejności na następną postać. Natomiast cała gra kończy się, gdy któryś z graczy zdobędzie 12 punktów zwycięstwa lub skończą się karty w talii. W drugim przypadku wygrywa ta osoba, która zebrała dotychczas najwięcej punktów. 

Od zera do bohatera 

Pierwszy poziom to bardzo łatwe rozeznanie się w podstawowych zasadach. Przy drugim dostajemy dowolność w wyborze postaci i każdy kieruje już trzema bohaterami. Talia zwiększa się do 30 kart, kolejność rozpatrywania ruchów postaci ustalamy sami i do gry wchodzą następne płytki statusów. Możemy również zwiększyć wartość standardowych umiejętności o 1, jeśli odrzucimy kartę z ręki z odpowiednim symbolem ruchu lub akcji. Aby wygrać, trzeba zebrać 20 punktów. 

Gdy wchodzimy na trzeci poziom, do gry dołączamy karty umiejętności postaci, które umieszczamy przed sobą. Określają one maksymalną liczbę kart, które możemy mieć na ręce oraz wartość standardowego ruchu i ataku, które do tej pory były identyczne dla wszystkich. Zyskujemy także trzecią opcję w głównej fazie, czyli użycie umiejętności opisanej na karcie postaci. 

Finalny poziom dodaje kolejną nowość. Zagrywane karty po ich wykorzystaniu dają nam symbole wskazane w prawym dolnym rogu (serce, ogień, wiatr, muszla). Jeśli uzbieramy odpowiednią liczbę i rodzaj ikon, możemy ulepszyć naszą postać i odwrócić kartę umiejętności na drugą stronę. Zyskujemy w ten sposób nową zdolność opisaną pod wizerunkiem bohatera. 

Przewidziano również rozgrywkę drużynową, podczas której gramy dwójkami, i każdy gracz prowadzi dwie postaci. Członkowie jednego zespołu mają osobne talie, ale wspólnie zbierają punkty zwycięstwa. Jeśli jesteśmy w posiadaniu dwóch podstawek, możemy mieć daną postać w obu drużynach, ale nie można wybrać dwóch tych samych bohaterów do jednego zespołu. 

Bajkowo, ale zadziornie 

Jak mi było na disneyowskiej arenie? Bardzo dobrze. Początkowo nie byłam przekonana do aż czterech poziomów trudności w grze, która nie jest zbyt skomplikowana nawet przy pełnych zasadach. Natomiast z racji bajkowej otoczki przyciągającej dzieci, najmłodsi gracze będą mogli cieszyć się rozgrywką dużo wcześniej, ponieważ najpierw mogą ogarnąć podstawowy poziom, a po całkowitym jego opanowaniu dodawać kolejne elementy i odkrywać nowe możliwości gry. Pudełko sugeruje wiek gracz 13+, ale jest to przesada. Młodsi również poradzą sobie, a poziom trudności można zawsze dostosować. 

Disney Sorcerer’s Arena: Epic Alliances ma całkiem przyzwoitą regrywalność. Do wyboru mamy 8 postaci, z czego do gry wchodzi maksymalnie 6 (tylko w wariancie drużynowym wszystkie 8). Do naszego zespołu możemy wybrać Arielkę, Diabolinę, Gastona, Aladyna, Myszkę Mickey, Sullivana, Faciliera i Demonę. Każdy z nich zaczyna z innym poziomem życia i jest wyspecjalizowany w jakimś kierunku. Są postaci potrafiące leczyć, takie, które władają magią czy mające silniejsze ataki. Dlatego współpraca naszych postaci i wzajemne uzupełnianie się ich specjalizacji to klucz do zebrania idealnej drużyny, której skład będzie inny w każdej rozgrywce. Bardzo fajnie działają także płytki statusów, które mogą sporo namieszać i zniweczyć nawet najlepiej zaplanowany atak. 

Przy pełnych zasadach wchodzi sporo asymetrycznych umiejętności postaci, które w połączeniu z kartami na ręce oraz statusami, dają wiele różnych możliwości zarówno blokowania rywali jak i ulepszania swoich bohaterów. 

Za jakiś czas pewnie powiększę pulę bohaterów do wyboru, ponieważ w zeszłym roku zostały wydane dwa dodatki, a w każdym z nich znalazły się po 3 nowe postaci. Natomiast na 2023 rok również przygotowano kolejnych 6 śmiałków gotowych wejść na arenę. Grono bohaterów może się poszerzać prawie w nieskończoność, biorąc pod uwagę ogrom postaci z bajek, filmów i seriali Disney’a i Pixara. Fani będą pewnie zadowoleni, ale ich portfele trochę mniej. 

Wspomniałam już o wykonaniu, które mi się podoba i mocno opiera się na mobilnej wersji. Mechanicznie został przeniesiony tylko jeden z wielu pól walki i rozwoju w aplikacji, czyli pojedynek między graczami. Niektóre elementy musiały zostać zmienione, aby mieć sens w planszówce, w której nie da się wprowadzać nowych wydarzeń, wieloetapowego rozwoju postaci, ulepszania ataków czy zdobywania nowych postaci. Ale wybrana, pojedynkowa część gry mobilnej została przeniesiona w sposób dla mnie satysfakcjonujący. 

Podczas rozgrywek czasami frustrację wzbudzał fakt nieposiadania kart danej postaci na ręce, gdy akurat przyszła jej kolej. Mamy oczywiście standardowy ruch i atak, których możemy użyć zawsze oraz dodatkową umiejętność przy trudniejszych wariantach, ale przy tych łatwiejszych opcjach bardzo ogranicza nam to możliwości i może być irytujące.  

Disney Sorcerer’s Arena: Epic Alliances najbardziej kojarzy mi się z Unmatched, chociaż do tej pory miałam możliwość zapoznania się tylko z jednym pudełkiem z tej serii. Zaskoczyło mnie BGG, które twierdzi, że disneyowska potyczka jest trudniejsza od wspomnianych gier pojedynkowych. Oba tytuły mają jednak elementy wspólne – postaci mają własne talie i asymetryczne umiejętności, a ich położenie na planszy względem przeciwnika ma ogromne znaczenie przy atakach. Na bajkowej arenie musimy zarządzać większą liczbą bohaterów jednocześnie i nie tylko patrzeć na ich indywidualne zdolności, ale także na to, jak mogą pomóc swoim sojusznikom, choćby kosztem znokautowania. Warto też zwrócić uwagę na to, że im więcej życia posiada na starcie dana postać, tym więcej punktów zdobędziemy za jej znokautowanie, ale w tym czasie przeciwnik może nadrobić tę różnicę kilkukrotnym pokonaniem słabszych, ale łatwiejszych do pobicia bohaterów. 

Planszówkę poleciłabym oczywiście w pierwszej kolejności fanom filmów i bajek Disneya oraz dwuosobowych pojedynków. Do niedawna zastanawiałam się nad kupnem któregoś z pudełek Unmatched, ale Disney Sorcerer’s Arena: Epic Alliances zaspokoił moją potrzebę posiadania planszówki z tej kategorii, więc zostanę przy moim kuferku. Na wyższość disneyowskiej gry nad innymi tego typu na pewno ma wpływ moja sympatia do tej wytwórni. Natomiast mechanicznie jest to dobra, taktyczna gra dwuosobowa z możliwością mieszania talii postaci i zwiększenia dostępnej puli bohaterów dzięki dodatkom, co tylko będzie wpływało lepiej na regrywalność i odmienne odczucia z kolejnych rozgrywek dzięki różnym umiejętnościom bajkowych postaci. Złożoność gry (5/10):

Oprawa wizualna (9/10):

Ogólna ocena (9/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Gra tak dobra, że chce się ją polecać, zachwycać nią i głosić jej zalety. Jedna z najlepszych w swojej kategorii, której wstyd nie znać. Może mieć niewielkie wady, ale nic, co by realnie wpływało negatywnie na jej odbiór.

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
wordpress_test_cookie

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings