Macadam

Bardzo rozpowszechnioną na Zachodzie metodą prezentacji swoich gier przez domorosłych twórców jest udostępnianie ich za darmo, na zasadzie „Print and Play” – dosłownie Drukuj i Graj. Do tej grupy zaliczyć można grę Macadam, która, jak głosi rozpowszechniający ją portal, wywodzi się ” z ulicy”. Mnie osobiście, po rozegraniu kilku partii, nasuwa się porównanie z meczem hokeja, bądź piłki nożnej.

Grę należy zaliczyć do gier logicznych. Przeznaczona jest dla dwóch osób. Partia rozgrywana jest na standardowej szachownicy 8 na 8  z zaznaczonymi polami specjalnymii – bramkami.  Każdy z graczy kontroluje 8 pionków. Celem gry jest wprowadzenie własnego pionka do bramki przeciwnika, przy jednnoczesnej obronie własnej bramki.

Mechanika

Gracze na przemian przesuwają swoje pionki. Dozwolone są dwa rodzaje ruchu:

przesunięcie piona w linii poziomej lub pionowej. Ten rodzaj ruchu dozwolony jest jedynie w obrębie własnej połowy. Podczas niego pionek ograniczony jest przez krawędzie planszy, linię środkową planszy, oraz inne pionki – własne i przeciwnika – nad którymi nie może przeskakiwać
przeskakiwanie przez własnego pionka. Tak jak w warcabach, jeżeli pole za naszym pionkiem jest puste. Możliwe jest również przeskakiwanie wielu pionków. Gracze nie są ograniczeni co do kierunku – można przeskakiwać w przód, w tył, na boki i po przekątnych. Tego typu ruch dozwolony jest na obszarze całej planszy.

Powyższych ruchów nie wolno łączyć, nie ma również możliwości bicia piona drużyny przeciwnej.
Do przeprowadzenia efektywnego ataku potrzebne jest wprowadzenie na przeciwną połowę grupy 3 pionków lub dwóch oddzielnych grup, które będą miały możliwość współdziałania. Grupa złożona z dwóch pionów w praktyce może poruszać się jedynie w lini prostej i jej zablokowanie jest trywialne.

Pewnym mankamentem gry jest fakt, że gracz defensywny może całkowicie uniemożliwić przeciwnikowi wejście na swoją połowę, przy jednoczesnym zarzuceniu akcji zaczepnych. Efekt ten można jednak zredukować wprowadzając zakaz ustawiania pewnych formacji (tak jak w koszykówce jest zakaz obrony strefowej) , np. ciągłej linni prostej, czy podkowy wokół bramki.

Podsumowanie

Gra Macadam jest  szybką, prostą grą logiczną. Z powodzeniem może stanowić miły przerywnik pomiędzy grami „cięższego kalibru”, czy dodatek do piwa w gronie znajomych. Opanowanie jej zasad zajmuje najwyżej 5 minut, a pojedyncza rozgrywka około 15.  Jej oryginalne zasady dają możliwość przeprowadzenia zaskakujących zagrywek taktycznych. Nie wymaga ona specjalnych rekwizytów. Prostota reguł, możliwości taktyczne i kombinacyjne oraz czas rozgrywki stawiają Macadam’a w rzędzie takich gier, jak warcaby, czy młynek.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany w serwisie Gry-Planszowe.pl.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

sklep z grami planszowymi planszomania.pl
x

Check Also

Kryminalne zagadki: Upiór w muzeum – Talia pełna sekretów

Po tym, jak odkryłam karciane escape roomy, z entuzjazmem przyjmuję wiadomość o każdej kolejnej tego typu grze. Podobają mi się też historie kryminalne w tej formie. Każda z nich to nowa tajemnica do rozszyfrowania, więc z ciekawością sięgam także i po nie. Kryminalne Zagadki: Krwawe Róże rozgrywałam w duecie. Kryminalne Zagadki: Upiór w muzeum to gra, do której zasiadłam solo. Czy udało mi się rozwiązać zagadkę? Czy lepiej grało mi się w pojedynkę a może w parze? I w końcu czy historia była interesująca i wiarygodna, a rozwiązanie zaskakujące? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dalszej części tekstu. Zapraszam! Udostępnij: Facebook Twitter LinkedIn More

Share via
Copy link
Powered by Social Snap