Home | Wiadomości | Aktualności | Here I Stand

Here I Stand
Ten tekst przeczytasz w 4 minut

1517 r. Europa przebudza się z letargu średniowiecza. Napięta do granic wytrzymałości sytuacja polityczna, religijna i społeczna dają o sobie znać przy byle okazji. Nad starym światem krąży widmo śmierci i pożogi. Nadchodzą krwawe dni. Ludzie mówią, że księżyc zabarwia się na czerwono, co przepowiada wiele nieszczęść i tragedii.Opis rozgrywki 8.09.2006 r.

Mocarstwa chrześcijańskie zwaśnione i patrzące na siebie z pogardą muszą zmierzyć się z nową siłą, wzrastającym imperium na wschodzie – Portą Ottomańską. Pogańscy Turcy pod wodzą sułtana Ali Paszy Nataniela zwanego Wspaniałym wyruszyli spod murów Stambułu na podbój Bałkanów. Podbici Bułgarzy, Albańczycy, Serbowie jęczą pod jarzmem niewiernych. Kolejny łup stanowią mężni Węgrzy. Do konfrontacji dochodzi nieopodal Budy w Mohaczu. Rycerstwo z całej niziny węgierskiej w starciu z nowoczesną armią sułtana rozbija się jak bańka mydlana ukuta szpilką. Ali Pasza Nataniel tryumfalnie wkracza do stolicy tego pięknego kraju. Na horyzoncie widać już kolejny cel agresji. Ociekające złotem i kosztownościami posiadłości Habsburgów same zapraszają do siebie. Masy psich synów zwietrzyły już ten trop. Armia półksiężyca rusza dalej na zachód – na Wiedeń. Wielki Wezyr Ibrahim ginie w nieznanych okolicznościach na Bałkanach. Wszelkie nici uknutego spisku na jego życie biegną w kierunku dworu habsburskiego.

Na zdradliwej i nieprzyjaznej północy władca Anglii – Henryk VIII Swietlo – rozpoczął błyskawiczną kampanię przeciwko Szkotom. Zdradzeni przez Francuzów, osamotnieni, potomkowie Celtów zdecydowali się po krótkim oblężeniu poddać stolicę Edynburg. Dzielni mieszkańcy Highlandu uciekli w góry kontynuować desperacką walkę o wolność. Wzmocniona wewnętrznie Anglia postawiła na ekspansję kolonialną w Nowym Świecie. Król Swietlo stał się też wkrótce mecenasem kultury i sztuki. Jako pierwszy przekazał światu teorię Mikołaja Kopernika o obrotach ciał niebieskich, zyskując przy tym wielkie uznanie współczesnych mu ludzi nauki i mistyków. Krok ten miał również swoje konsekwencje natury religijnej. Od tej pory drogi między Papiestwem a Anglikami miały powoli się rozchodzić.

Francja rozrywana przez wojny (z Papiestwem i Habsburgami) na wielu kierunkach, zdecydowała się zaskoczyć Państwo Watykańskie uderzając na dotąd neutralną Modenę. W odpowiedzi papież Spooky I zawarł sojusz z Republiką Genui. Walki toczyły się ze zmiennym szczęściem. Jedna z wypraw papieskich podeszła nawet pod mury Mediolanu, który jednak nie ugiął się pod oblężeniem i doczekał się odsieczy zza Alp.

W Rzeszy niepokoje religijne osiągnęły apogeum po wystąpieniu teologa Marcina Lutra Pędraka, który przybijając 95 tez rozpoczął podział w łonie gnijącego już organizmu kościelnego. Postulaty naprawy i odnowy religijnej spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem. Prawie całe północne Niemcy opowiedziały się za Lutrem Pędrakiem. Wszyscy elektorzy Rzeszy wykorzystując sprzyjające warunku zrzucili zależność cesarską i przyłączyli się do Protestantów.

Postępów w krzewieniu nowej doktryny nie mogli zatrzymać przybywający do Niemiec legaci papiescy. Watykan za bardzo pochłonięty był walkami z Francją, aby skutecznie przeciwstawić się postępom heretyków.

W tych oto warunkach Karol V Raubritter władca domeny habsburskiej przeżywał trudne chwile podczas podróży jaką odbywał z Hiszpanii na dwór w Wiedniu. Męczyły go myśli o rychłym najeździe pogańskich Turków i szerzeniu się herezji w Rzeszy. Cesarz wiedział, że musi wybrać starannie zło z którym ma walczyć. Długie przemyślenia przerwały mu napływające wiadomości o przekroczeniu granicy przez zastępy Janczarów i Sipahów. W tych okolicznościach rozpoczęła się kolejna wojna w Europie. Szereg bitew stoczonych nieopodal cesarskiego Wiednia przeważył szalę zwycięstwa na stronę Raubrittera. Zręcznym posunięciem armie cesarskie wkraczają na okupowane Węgry osiągając na krótko Budę. Turcy są pobici, ale tylko kwestią czasu pozostaje nadciągnięcie kolejnej jeszcze większej armii koncentrującej się pod Stambułem.

Walki wielkich mocarzy niecnie wykorzystuje Luter Pędrak. Na licznych kazaniach podczas objazdu landów Rzeszy przekonuje coraz większe masy ludzi do porzucenia nauki Kościoła Katolickiego. W mig całe Niemcy krzyczą jednym głosem „precz z papiestwem, rozpasaniem i zepsuciem”. Wnet inni reformatorzy przenikają za granicę do Francji niosąc zakazane hasła. Na nowym gruncie dużo trudniej przychodzi im pozyskiwanie nowych wiernych. Nieco później pierwsi heretycy przybywają do Anglii. Spotykają się tam z ciepłym przyjęciem. W tym samym czasie w seminariach Reformacji trwa żmudny proces tłumaczenia Nowego i Starego Testamentu na języki narodowe. Wydanie tych świętych ksiąg przynosi nową rewolucję religijną. Rzesza dla Katolicyzmu stracona jest całkowicie. Nawet siedziba Habsburgów – Wiedeń przechodzi konwersje na Luteranizm. Północno zachodnia Francja entuzjastycznie przyłącza się do szeregów heretyckich. Całe Wyspy Brytyjskie, poza szkockim Highlandem, przechodzą konwersję. Król Anglii Henryk VIII Swietlo przepełniony dumą zrywa ostatecznie z Katolicyzmem i postanawia  rozstać się z kolejną z żon.

Sukcesy Reformacji skłoniły zwaśnionych dotąd władców do całkowitej reorientacji dotychczasowej polityki. W zaskakujących okolicznościach Habsburgowie zawarli pokój, a nawet sojusz z niewiernym Natanielem Wspaniałym. Papież Spooky I zaprzestał kolejnych wypraw na posiadłości Francji w północnych Włoszech, koncentrując się na intensywnej walce z postępami heretyków. Franciszek Gość król Francji zachował neutralne stanowisko wobec nowej doktryny. Jedyny przychylny Protestantom władca Henryk VIII Swietlo skupił się na ostatecznym podboju Nowego Świata, gdzie w spektakularnej kampanii w Andach podbił Imperium Inków. Ponadto zdecydował się na atak na Francję z portu Calais. Armie Anglików podeszły nawet pod sam Paryż , po czym doznały serii porażek.

Karol V Raubritter skierował nowo zaciągniętych landknechtów do walki ze zbuntowanymi elektorami Rzeszy. W nierównej walce poddawały się kolejno jedne po drugim. Luter Pędrak zdecydował się poświęcić świeckich władców, i nie udzielić im wsparcia finansowego, na rzecz dalszego krzewienia wiary. Paleni i prześladowani przez wysłanników papieskich Hugenoci stracili jednego z wielkich francuskich reformatorów, który zmarł w nieludzkich męczarniach godnych prawdziwego chrześcijanina. Zabiegi legatów powstrzymały postępy Reformacji we Francji.

Tymczasem Ali Pasza Nataniel wybrał kolejny cel w postaci posiadłości Wenecji. Zaniepokojone Papiestwo zawiązało Święta Ligę gromadząc pod swoimi sztandarami floty Wenecji i Genui. Do połączenia eskadr miało dojść na Morzu Adriatyckim. Turcy okazali się szybsi. Uprzedzili płynących chrześcijan. Nieopodal miejscowości Lepanto rozbili doszczętnie flotę Wenecji ponosząc przy tym znikome straty. Zrozpaczony admirał Ligi Andrea Doria płynący na czele eskadr papieskich i genueńskich, na spotkanie z Wenecjanami, musiał zawrócić i skryć się w portach Watykańskich. W tym też czasie armie muzułmańskie osiągnęły Wenecję. Po sprawnie prowadzonym oblężeniu na placu Św. Marka załopotał Sztandar Proroka. Świat Islamu przeżywał chwilę tryumfu.

Zbliżał się czas rozstrzygnięcia w walce o prym w Europie, a w konsekwencji i nad całym znanym światem. Państwa kontynentalne osłabione wojnami pozostały jakby w tyle za wybijającą się ekonomicznie, społecznie i politycznie Anglią. Dodatkowym wewnętrznym impulsem do powszechnej radości na Wyspach Brytyjskich stały się narodziny zdrowego następcy tronu księcia Edwarda. Anglia wkroczyła w kolejny etap rozwoju  i stała się hegemonem kolejnego cyklu rozwoju rynków. To właśnie silna pozycja zdobyta w Nowym Świecie, potężna flota oraz mentalność Protestancka, łącząca pracowitość z wyjątkową skromnością, stały się podwalinami nowego ładu. Wiwat Henryk VIII Swietlo.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany w serwisie Gry-Planszowe.pl.

10 komentarzy

 1. Avatar

  Bardzo fajny reportaż, świetnie opisany jako ciąg wydarzeń, niczym z książek historycznych. Brawa. Szkoda tylko, że tak mało zdjęć. Trudno mi opisać jak bardzo podoba mi się ta gra i z jak wielką chęcią bym w nią zagrał. Ale cóż, nigdy raczej nie będzie mi dane jej posiadać. Pozostanie tylko czytać takie jak te raporty…

 2. Avatar

  Świetne wplecenie wątków historycznych pomiędzy opis z rozgrywki. Zdecydowanie zachęca do rozgrywki – powinno być rozprowadzane jako reklama produktu :)

 3. Avatar

  Witam,

  A jest owa gra do kupienia w Polsce?

  Pozdrawiam,
  Piotr

 4. Krzysztof Dytczak
  Krzysztof Dytczak

  Można ją zamówić przez internet. Here I Stand wydała amerykańska firma GMT. Jeśli chcesz ją kupić, musisz przygotować trochę pięniędzy i uzbroić sie w cierpliwość (paczka z USA trochę idzie do Polski).

 5. Avatar

  Przyznam, że fascynuje mnie tematyka tej gry… szczególnie, że jestem luteraninem. Koszt z wysyłką ok 71$ x 3,14zł :)

  Generalnie zastanawiam się jeszcze nad zakupem Warrior Knights :) Lub czegoś równie ciekaweg, w co dałobysię grać we dwoje (z moją dziewczyną).

  Pozdrawiam,
  Kamil

 6. Avatar

  IMHO Warrior Knights kiepsko sprawdzają się przy grze dwuosobowej. Jest to jakiś erzac, ale jako grę „podstawową dla dwojga” nie polecam. Znacznie lepiej może wypaść Twilight Struggle.

  Ja z dziewczyną gram w dwuosobowo Fjorde, Haziendę i Carcasonne H&G. WK zostawiam na spotkania 3/4 facetów

 7. Avatar

  Omijając może strategie, w temacie grywalność dla dwóch. Zapytam jeszcze o coś miodnego z przygodówek. Może Doom lub Warcraft? :)

 8. Krzysztof Dytczak

  Proponuję abyś poszukał na forum dyskusyjnym. Zapewne znajdziesz tam wskazówki graczy.

 9. Avatar

  Owe wskazówki mnożą w nieskończoność propozycje :) A ja nadal nie wiem, co wybrać. Żałuje, że najważniejsze ograniczenie to dwie osoby :)

 10. Avatar

  Doskonale Cię rozumiem, sam też praktycznie moge grać tylko w dwóch, więc niestety, mnóstwo świetnych gier, jak choćby przedstawiona tutaj, mnie ominą. W razie czego daj znać, to może Ci jakoś doradze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings