Home / Wiadomości / Aktualności / Here I Stand

Here I Stand

1517 r. Europa przebudza się z letargu średniowiecza. Napięta do granic wytrzymałości sytuacja polityczna, religijna i społeczna dają o sobie znać przy byle okazji. Nad starym światem krąży widmo śmierci i pożogi. Nadchodzą krwawe dni. Ludzie mówią, że księżyc zabarwia się na czerwono, co przepowiada wiele nieszczęść i tragedii.Opis rozgrywki 8.09.2006 r.

Mocarstwa chrześcijańskie zwaśnione i patrzące na siebie z pogardą muszą zmierzyć się z nową siłą, wzrastającym imperium na wschodzie – Portą Ottomańską. Pogańscy Turcy pod wodzą sułtana Ali Paszy Nataniela zwanego Wspaniałym wyruszyli spod murów Stambułu na podbój Bałkanów. Podbici Bułgarzy, Albańczycy, Serbowie jęczą pod jarzmem niewiernych. Kolejny łup stanowią mężni Węgrzy. Do konfrontacji dochodzi nieopodal Budy w Mohaczu. Rycerstwo z całej niziny węgierskiej w starciu z nowoczesną armią sułtana rozbija się jak bańka mydlana ukuta szpilką. Ali Pasza Nataniel tryumfalnie wkracza do stolicy tego pięknego kraju. Na horyzoncie widać już kolejny cel agresji. Ociekające złotem i kosztownościami posiadłości Habsburgów same zapraszają do siebie. Masy psich synów zwietrzyły już ten trop. Armia półksiężyca rusza dalej na zachód – na Wiedeń. Wielki Wezyr Ibrahim ginie w nieznanych okolicznościach na Bałkanach. Wszelkie nici uknutego spisku na jego życie biegną w kierunku dworu habsburskiego.

Na zdradliwej i nieprzyjaznej północy władca Anglii – Henryk VIII Swietlo – rozpoczął błyskawiczną kampanię przeciwko Szkotom. Zdradzeni przez Francuzów, osamotnieni, potomkowie Celtów zdecydowali się po krótkim oblężeniu poddać stolicę Edynburg. Dzielni mieszkańcy Highlandu uciekli w góry kontynuować desperacką walkę o wolność. Wzmocniona wewnętrznie Anglia postawiła na ekspansję kolonialną w Nowym Świecie. Król Swietlo stał się też wkrótce mecenasem kultury i sztuki. Jako pierwszy przekazał światu teorię Mikołaja Kopernika o obrotach ciał niebieskich, zyskując przy tym wielkie uznanie współczesnych mu ludzi nauki i mistyków. Krok ten miał również swoje konsekwencje natury religijnej. Od tej pory drogi między Papiestwem a Anglikami miały powoli się rozchodzić.

Francja rozrywana przez wojny (z Papiestwem i Habsburgami) na wielu kierunkach, zdecydowała się zaskoczyć Państwo Watykańskie uderzając na dotąd neutralną Modenę. W odpowiedzi papież Spooky I zawarł sojusz z Republiką Genui. Walki toczyły się ze zmiennym szczęściem. Jedna z wypraw papieskich podeszła nawet pod mury Mediolanu, który jednak nie ugiął się pod oblężeniem i doczekał się odsieczy zza Alp.

W Rzeszy niepokoje religijne osiągnęły apogeum po wystąpieniu teologa Marcina Lutra Pędraka, który przybijając 95 tez rozpoczął podział w łonie gnijącego już organizmu kościelnego. Postulaty naprawy i odnowy religijnej spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem. Prawie całe północne Niemcy opowiedziały się za Lutrem Pędrakiem. Wszyscy elektorzy Rzeszy wykorzystując sprzyjające warunku zrzucili zależność cesarską i przyłączyli się do Protestantów.

Postępów w krzewieniu nowej doktryny nie mogli zatrzymać przybywający do Niemiec legaci papiescy. Watykan za bardzo pochłonięty był walkami z Francją, aby skutecznie przeciwstawić się postępom heretyków.

W tych oto warunkach Karol V Raubritter władca domeny habsburskiej przeżywał trudne chwile podczas podróży jaką odbywał z Hiszpanii na dwór w Wiedniu. Męczyły go myśli o rychłym najeździe pogańskich Turków i szerzeniu się herezji w Rzeszy. Cesarz wiedział, że musi wybrać starannie zło z którym ma walczyć. Długie przemyślenia przerwały mu napływające wiadomości o przekroczeniu granicy przez zastępy Janczarów i Sipahów. W tych okolicznościach rozpoczęła się kolejna wojna w Europie. Szereg bitew stoczonych nieopodal cesarskiego Wiednia przeważył szalę zwycięstwa na stronę Raubrittera. Zręcznym posunięciem armie cesarskie wkraczają na okupowane Węgry osiągając na krótko Budę. Turcy są pobici, ale tylko kwestią czasu pozostaje nadciągnięcie kolejnej jeszcze większej armii koncentrującej się pod Stambułem.

Walki wielkich mocarzy niecnie wykorzystuje Luter Pędrak. Na licznych kazaniach podczas objazdu landów Rzeszy przekonuje coraz większe masy ludzi do porzucenia nauki Kościoła Katolickiego. W mig całe Niemcy krzyczą jednym głosem „precz z papiestwem, rozpasaniem i zepsuciem”. Wnet inni reformatorzy przenikają za granicę do Francji niosąc zakazane hasła. Na nowym gruncie dużo trudniej przychodzi im pozyskiwanie nowych wiernych. Nieco później pierwsi heretycy przybywają do Anglii. Spotykają się tam z ciepłym przyjęciem. W tym samym czasie w seminariach Reformacji trwa żmudny proces tłumaczenia Nowego i Starego Testamentu na języki narodowe. Wydanie tych świętych ksiąg przynosi nową rewolucję religijną. Rzesza dla Katolicyzmu stracona jest całkowicie. Nawet siedziba Habsburgów – Wiedeń przechodzi konwersje na Luteranizm. Północno zachodnia Francja entuzjastycznie przyłącza się do szeregów heretyckich. Całe Wyspy Brytyjskie, poza szkockim Highlandem, przechodzą konwersję. Król Anglii Henryk VIII Swietlo przepełniony dumą zrywa ostatecznie z Katolicyzmem i postanawia  rozstać się z kolejną z żon.

Sukcesy Reformacji skłoniły zwaśnionych dotąd władców do całkowitej reorientacji dotychczasowej polityki. W zaskakujących okolicznościach Habsburgowie zawarli pokój, a nawet sojusz z niewiernym Natanielem Wspaniałym. Papież Spooky I zaprzestał kolejnych wypraw na posiadłości Francji w północnych Włoszech, koncentrując się na intensywnej walce z postępami heretyków. Franciszek Gość król Francji zachował neutralne stanowisko wobec nowej doktryny. Jedyny przychylny Protestantom władca Henryk VIII Swietlo skupił się na ostatecznym podboju Nowego Świata, gdzie w spektakularnej kampanii w Andach podbił Imperium Inków. Ponadto zdecydował się na atak na Francję z portu Calais. Armie Anglików podeszły nawet pod sam Paryż , po czym doznały serii porażek.

Karol V Raubritter skierował nowo zaciągniętych landknechtów do walki ze zbuntowanymi elektorami Rzeszy. W nierównej walce poddawały się kolejno jedne po drugim. Luter Pędrak zdecydował się poświęcić świeckich władców, i nie udzielić im wsparcia finansowego, na rzecz dalszego krzewienia wiary. Paleni i prześladowani przez wysłanników papieskich Hugenoci stracili jednego z wielkich francuskich reformatorów, który zmarł w nieludzkich męczarniach godnych prawdziwego chrześcijanina. Zabiegi legatów powstrzymały postępy Reformacji we Francji.

Tymczasem Ali Pasza Nataniel wybrał kolejny cel w postaci posiadłości Wenecji. Zaniepokojone Papiestwo zawiązało Święta Ligę gromadząc pod swoimi sztandarami floty Wenecji i Genui. Do połączenia eskadr miało dojść na Morzu Adriatyckim. Turcy okazali się szybsi. Uprzedzili płynących chrześcijan. Nieopodal miejscowości Lepanto rozbili doszczętnie flotę Wenecji ponosząc przy tym znikome straty. Zrozpaczony admirał Ligi Andrea Doria płynący na czele eskadr papieskich i genueńskich, na spotkanie z Wenecjanami, musiał zawrócić i skryć się w portach Watykańskich. W tym też czasie armie muzułmańskie osiągnęły Wenecję. Po sprawnie prowadzonym oblężeniu na placu Św. Marka załopotał Sztandar Proroka. Świat Islamu przeżywał chwilę tryumfu.

Zbliżał się czas rozstrzygnięcia w walce o prym w Europie, a w konsekwencji i nad całym znanym światem. Państwa kontynentalne osłabione wojnami pozostały jakby w tyle za wybijającą się ekonomicznie, społecznie i politycznie Anglią. Dodatkowym wewnętrznym impulsem do powszechnej radości na Wyspach Brytyjskich stały się narodziny zdrowego następcy tronu księcia Edwarda. Anglia wkroczyła w kolejny etap rozwoju  i stała się hegemonem kolejnego cyklu rozwoju rynków. To właśnie silna pozycja zdobyta w Nowym Świecie, potężna flota oraz mentalność Protestancka, łącząca pracowitość z wyjątkową skromnością, stały się podwalinami nowego ładu. Wiwat Henryk VIII Swietlo.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany w serwisie Gry-Planszowe.pl.

10 komentarzy

 1. Bardzo fajny reportaż, świetnie opisany jako ciąg wydarzeń, niczym z książek historycznych. Brawa. Szkoda tylko, że tak mało zdjęć. Trudno mi opisać jak bardzo podoba mi się ta gra i z jak wielką chęcią bym w nią zagrał. Ale cóż, nigdy raczej nie będzie mi dane jej posiadać. Pozostanie tylko czytać takie jak te raporty…

 2. Świetne wplecenie wątków historycznych pomiędzy opis z rozgrywki. Zdecydowanie zachęca do rozgrywki – powinno być rozprowadzane jako reklama produktu :)

 3. Witam,

  A jest owa gra do kupienia w Polsce?

  Pozdrawiam,
  Piotr

 4. Krzysztof Dytczak

  Można ją zamówić przez internet. Here I Stand wydała amerykańska firma GMT. Jeśli chcesz ją kupić, musisz przygotować trochę pięniędzy i uzbroić sie w cierpliwość (paczka z USA trochę idzie do Polski).

 5. Przyznam, że fascynuje mnie tematyka tej gry… szczególnie, że jestem luteraninem. Koszt z wysyłką ok 71$ x 3,14zł :)

  Generalnie zastanawiam się jeszcze nad zakupem Warrior Knights :) Lub czegoś równie ciekaweg, w co dałobysię grać we dwoje (z moją dziewczyną).

  Pozdrawiam,
  Kamil

 6. IMHO Warrior Knights kiepsko sprawdzają się przy grze dwuosobowej. Jest to jakiś erzac, ale jako grę „podstawową dla dwojga” nie polecam. Znacznie lepiej może wypaść Twilight Struggle.

  Ja z dziewczyną gram w dwuosobowo Fjorde, Haziendę i Carcasonne H&G. WK zostawiam na spotkania 3/4 facetów

 7. Omijając może strategie, w temacie grywalność dla dwóch. Zapytam jeszcze o coś miodnego z przygodówek. Może Doom lub Warcraft? :)

 8. Proponuję abyś poszukał na forum dyskusyjnym. Zapewne znajdziesz tam wskazówki graczy.

 9. Owe wskazówki mnożą w nieskończoność propozycje :) A ja nadal nie wiem, co wybrać. Żałuje, że najważniejsze ograniczenie to dwie osoby :)

 10. Doskonale Cię rozumiem, sam też praktycznie moge grać tylko w dwóch, więc niestety, mnóstwo świetnych gier, jak choćby przedstawiona tutaj, mnie ominą. W razie czego daj znać, to może Ci jakoś doradze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

sklep z grami planszowymi planszomania.pl
x

Check Also

Pyrkonowy Targ Letni – fotostory

Od 30 listopada 2019 r. kiedy to miały miejsce Planszówki na Narodowym, nie byłem na żadnej planszówkowej imprezie. Na Pyrkonowe Targi Letnie czekałem więc z jednej strony z wielkimi nadziejami, z drugiej jednak też z niemałą obawą. PTL miały być bowiem jedynie namiastką corocznego Festiwalu Fantastyki. Cóż, z pewnością rozmach tego wydarzenia był dużo mniejszy, ale ci co byli (w tym ja) na pewno nie mieli czego żałować. Dlaczego? Zobaczcie sami. Udostępnij: Facebook Twitter LinkedIn More

Share via
Copy link
Powered by Social Snap