Home / Wiadomości / Aktualności / Nadchodzi Wolność – 1989: Dawn of Freedom

Nadchodzi Wolność – 1989: Dawn of Freedom

W serwisie BoardGameGeek.com pojawiły się pierwsze konkretne informacje na temat gry 1989: Dawn of Freedom autorstwa Jasona Matthewsa (współautor Twilight Struggle) i Teda Torgersona. Jak pewnie się już domyślacie gra traktuje o przemianach w Europie Środkowej 20 lat temu, więc zainteresowanie tym tytułem w Polsce powinno być duże.

Pierwsze spojrzenie na planszę od razu nasuwa skojarzenia z Twilight Struggle, z tą różnicą, że zamiast kontynentów mamy państwa, zamiast państw miasta oraz uniwersytety i kościoły. Zamiast Defcon mamy stabilność Związku Radzieckiego, zamiast wyścigu w kosmos Tiananmen – Plac Niebiańskiego Spokoju.Bardzo interesująco wyglądają karty. Na kilka z nich pojawiają się Lech Wałęsa, Adam Michnik i Wojciech Jaruzelski.

karty

wszystkie zdjęcia autorstwa: EndersGame

Osoby, które ta informacja zainteresowała bardzo mogą nawet przeczytać dwie recenzje gry. Czy wzorem Bożego Igrzyska doczekamy się polskiego wydania 1989?

12 komentarzy

 1. Avatar

  nie wiem, dlaczego tak mam, ale jednym z najbrzydszych zabiegów graficznych są dla mnie zdjęcia. a czarno-białe to już w ogóle. nie trawię tego w podręcznikach, z których uczę, nie lubię w grach. chyba dlatego, że wprowadzają efekt powagi, który odbiera mi całą frajdę. nawet gdy samo zdjęcie poważne nie jest.

 2. Avatar

  Veridiana, czarno-białe zdjęcia tworzą klimat takich gier jak TS. Przecież wspominane w nich wydarzenia znamy właśnie z takich zdjęć/filmów (jak się ich samemu nie pamięta).

  A co do gry to ja bym znalazł kilka innych zastosowań dla Adama Michnika ;)

 3. Avatar

  Fajnie by było, gdyby jakieś polskie wydawnictwo zainteresowało się tym tytułem.

 4. Avatar

  Piotro, domyślam się, że chodzi o klimat. niemniej, mnie on nie odpowiada. tylko tyle chciałam wyrazić.
  poza tym, taka np. plansza i heksy do Tikala są klimatyczne choć „narysowane” a nie są zdjęciami satelitarnymi tamtych terenów ;)

 5. Mirek_koval

  Hah… ciekawe – wielki wyścig się zaczął. Co prawda to wycinek z historii polski – ale całościowe podejście do tematu przemian w bloku wschodnim. Będzie ciekawym kontrastem dla „Dróg do wolności” . Chyba zyskałem dodatkową motywację do prowadzenia testów…

 6. Avatar

  Mam nadzieję, że nie będzie taki piekielnie losowa jak TS. Jeśli moje obawy zostaną rozwiane z pewnością zainteresuję się grą znacznie bliżej.

 7. Ink

  Z tego, co na razie widzę, to praktycznie re-theming TSa, a nie nowa gra. Nawet niektóre karty mają dokładnie tę samą treść, tylko inny obrazek/tytuł.

  General Strike – Bear Trap/Quagmire
  Free Press – Brush War

 8. Avatar

  Akurat serwis BGG troche sie spóżnił z newsem. Tak naprawdę to nie jest nowa gra, a jedynie ostatnio podjęto decyzję o jej oficjalnym wydaniu w GMT. Gra do tej pory była do pobrania za darmo i własnoręcznie do wydrukowania na stronie http://social.consimworld.com/profiles/blog/show?id=2011369%3ABlogPost%3A33615 i to przynajmniej od półtora roku. ;)
  Szczęściarze mają grę już wydrukowaną, niestety usunięto juz pliki potrzebne do gry.
  Zasady niewiele się różnią od tych z TS.
  Zmienił się tylko okres i miejsce gry.

 9. Avatar

  Happosai: Twierdzenie że TS jest piekielnie losowy wskazuje iż niewiele w tę grę grałeś. Lepszy gracz na 10 gier wygra 9, a kostki niewiele mu pomogą;)
  Natomiast jeśli zasady są identyczne jak TS, to chyba pozostanę przy oryginale, cały okres zimnej wojny wydaje mi się ciekawszy niz sama jej końcówka.

 10. Avatar

  Też mi się wydaje że temat jest za mało pasjonujący by warto było się zainteresować.

  To trochę jak ten Axis and Allies w Ardenach.
  Jaki jest sens grać w jedną, bitwę skoro można mieć całą wojnę?

  Co do TS. Gra jest losowa, ale dotyczy to raczej kart niż kości.

 11. kwiatosz

  Happo – jeśli losowość w TS Cię zniechęca, to może nie wyjść za dużo z Twojego nawracania się na gry wojenne ;)

 12. Avatar

  będę starannie dobierał;)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Pomóż Ludiversum przetrwać pandemię

Od nieco ponad tygodnia na platformie wspieram.to trwa kampania Ludiversum – katowickiej kawiarni planszówkowej, którą Games Fanatic objęło patronatem. Pieniądze zgromadzone w czasie zbiórki pomogą jej przetrwać okres lockdownu. Jako że nasi czytelnicy rozsiani są po różnych rejonach Polski, nie wszyscy pewnie mieliście przyjemność odwiedzić Ludiversum. Ja miałam to szczęście, że mogłam obserwować proces tworzenia się tego kultowego już miejsca właściwie od początku. Udostępnij: Facebook Twitter LinkedIn More

Share via
Copy link
Powered by Social Snap