Home | Felietony | Statystyk ciąg dalszy

Statystyk ciąg dalszy

Ze stroną www.boardgamegeek.com powiązania jest bardzo interesująca strona – www.lautapelaaja.net/bgg/ Stworzył ją Fin Mikko Saari i służy wyłącznie maniakom, którzy zapisują w bazie swoje oceny gier. Osób oceniających gry są dziesiątki tysięcy, ale z Correlation Calculator mogą skorzystać nie wszyscy. Trzeba być prawdziwym maniakiem i ocenić co najmniej 50 gier, przy czym im więcej, tym lepiej.

Strona ma wygląd bardzo ascetyczny. Tytuł „Mikko’s BGG tools” i dwa przyciski. Po wybraniu pierwszego przycisku ukazuje nam się tytuł „Correlation calculator”, dwa akapity objaśnień, kilka okienek i przycisk „calculate”. Strona działa równie prosto jak wygląda. Do pierwszego okienka wpisujemy jeden nick a bgg, do drugiego drugi nick z bgg i maszyna liczy podobieństwo ocen gier tych dwóch użytkowników. Liczy za pomocą narzędzi matematycznych szeroko opisanych na Wikipedii, więc nie będę wchodził w szczegóły techniczne. Podam jedynie, że wynik może mieścić się w przedziale od +1 do -1, gdzie +1 oznacza idealną zgodność ocen, 0 całkowitą obojętność, zaś -1 absolutne przeciwieństwo.

W efekcie otrzymujemy wartość korelacji np. dla mnie i pancho wynosi 0,36 przy 125 grach, tabelę z wyszczególnionymi ocenami wszystkich wspólnie ocenionych gier i chmurę wyników, gdzie oceny jednego gracza są na osi X a drugiego na osi Y. Bardzo fajną rzecz otrzymamy, jeśli wpiszemy tylko jednego użytkownika bgg do okienka. Na monitorze wyświetli nam się wtedy tabela z wszystkimi użytkownikami, którzy ocenili co najmniej 50 gier lub więcej, jeśli tak wpiszemy do odpowiedniego okienka. Poza tym otrzymamy informację ile wspólnie gier oceniliśmy, wartość korelacji i link do profili użytkowników! Warto wpisać próg korelacji większy niż 50 gier, aby sam proces liczenia nie trwał za długo a otrzymane wyniki nabrały przejrzystości. Sensowny próg to 50% ocenionych przez nas samych gier. Wtedy lista będzie liczyć około 30 osób, które oceniły najwięcej gier tych samych co my.

Correlation Calculator służy do sprawdzania na ile nasze gusta, co do gier pokrywają się ocenami innych graczy. Można zapytać – po co mi taka wiedza?, co mnie obchodzi co inni myślą o grach? Wiedza ta może się przydać, na przykład jeśli chcemy upewnić się czy gra, którą właśnie znaleźliśmy na bgg i tak nas absorbuje, że chcemy wydać ciężko zarobione pieniądze na nią a nie na dwudziestą parę butów dla żony, powinna nam się spodobać czy nie.

Jak to zrobić? Wpisujemy do kalkulatora tylko swój nick i oglądamy profile osób, które widać u góry listy. Jeśli znajdziemy, że te osoby wysoko oceniły poszukiwaną przez nas grę, to mamy pełne prawo przypuszczać, że gra też nam się spodoba. Jeśli osoby, których poglądy na temat gier są nam bliskie, różnie przyjęły poszukiwany przez nas tytuł, to lepiej najpierw poszukać kogoś znajomego, kto grę ma lub spróbować znaleźć serwis internetowy udostępniający grę przez sieć i samemu przekonać się do gry. W końcu jeśli przeszukani użytkownicy słabo oceniają grę, to nasz zapał ostygnie a żona będzie mieć nowe buty.

Correlation calculator może posłużyć też do innych celów. Np. sprawdzenia jak bardzo poddajemy się wpływom ocen znajomych, z którymi gramy, których recenzje czytamy i których audycji słuchamy. Bardzo interesujące wyniki daje wpisanie w pierwsze pole „don simon”. Dowiemy sie wtedy, że bardzo zgadza się z pancho (0,69), wręcz mu na każdym prawie kroku przytakuje :) Oceny Szymona są także w duzej mierze zbieżne z ocenami bazika. Jedynie ja_n ma swoje własne mocne zdanie. Wychodzi też na wierzch, że najbardziej podatni na oceny Planszostacji są Valmont, Ostry i Sztefan. Pozostawię to bez komentarza. Niech sie wypowiedzą zainteresowani. :)

 

5 komentarzy

  1. dla zaiteresowanych: poza wikipedią jest jeszcze kilka innych źródeł opisujących narzędzia statystyczne ;)

  2. No, Draco, możemy sobie pogratulować korelacji na poziomie 0,11

  3. ze znajomych najlepsza korelacja wyszła mi z Ostrym, 0.69, najmniejsza z Klosem, -0.11 :)

  4. Ostatnio kalkulator nie działał, ale napisałem do Mikko Saariego na bgg i znów działa. Podwyższył jednak próg gier do 75.

  1. Pingback: Chłopcy z ferajny

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*