Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry dla dzieci | Re Re Kum kum! – była sobie żabka mała…

Re Re Kum kum! – była sobie żabka mała…
Ten tekst przeczytasz w 3 minut

Pudełko (źródło: Egmont)Większość gier dla dzieci jest o zwierzętach. Bardzo dobra sprzedaż tytułów o tej tematyce zachęca do tworzenia kolejnych. Miesiąc temu nakładem wydawnictwa Egmont ukazała się na rynku następna gra eksploatująca niewyczerpalne zasoby miłości do braci mniejszych. Tym razem wcielamy się w żaby i co nikogo nie dziwi skaczemy nimi po liściach na stawie. Gra autorstwa Thierry’ego Denouala została po raz pierwszy wydana w Ameryce dwa lata temu i nosi tam tytuł Froggy Boogie. Polski tytuł Re re kum kum nie oddaje pierwowzoru, ale łatwo go zapamiętać i przyjemnie się kojarzy. Oby więcej takich tłumaczeń.Re re kum kum

Amerykanin Thierry Denoual nie jest znanym autorem gier, choć nowa gra Egmontu, to jego trzeci tytuł, który klienci mogą znaleźć w polskich sklepach z grami planszowymi. Jego autorstwa są także gra logiczna Gobblet i zakręcająca wersja domina – Rondomino.

Re re kum kum jest grą przeznaczoną dla 2 do 6 osób. Posiada dwa warianty rozgrywki, łatwiejszy od 4 roku życia i trudniejszy od 5 roku życia. W obu wariantach gra trwa około 15 minut. Jak widać gra jest przeznaczona do grania z dziećmi w wieku przedszkolnym. Re re kum kum zostało wydana w standardowym dużym, przyciągającym wzrok pudełku 30 na 30 centymetrów. Przyjazna i kolorowa grafika sprawia miłe wrażenie zarówno na dorosłych, jak i na dzieciach. Rysunek uśmiechniętej żaby zachęca do zajrzenia do środka.

Prostszy wariant

Wewnątrz znajdziemy 9 dużych kolorowych żab z pustymi oczodołami, 18 ócz, 6 małych żabek, kilkanaście pól planszy, dwie kostki, instrukcję i małe czarne okulary. Instrukcja napisana jest czytelnie, z dużą liczbą rysunków i nie pozostawia wątpliwości, co do reguł gry. Grafika pól utrzymana jest w tym samym przyjemnym stylu, co pudełko. Za to żaby i kostki są drewniane. Nie wiem, czy to zabieg celowy, ale kostki różnią się barwną drewna, przez co pomarańczowy kolor wygląda na nieco zgniły. Poza tym minimalnym zgrzytem nic nie można wykonaniu gry zarzucić. No prawie nic, ale o tym za chwilę.

Która mamy nie słuchała

Jak już pisałem gra ma dwa warianty. Przygotowanie obu wymaga włożenia wszystkim dużym żabom dwóch oczu. Oczy mają pod spodem rysunki żab. Każdy płaz powinien mieć jedno oko z rysunkiem innej żaby oraz jedno oko bez rysunku. Po włożeniu oczu nie widzimy, w którym oczodole jest oko z rysunkiem a w którym nie. I tu pojawia się problem. Źle wywiercone oczodoły powodują, że czasami oko nie chce wejść do otworu, a czasami jest za luźne.

W prostszym wariancie układamy dla małych żab tor podobny do tego w Pędzących Żółwiach, ale płazy poruszamy za pomocą kostek. Rzucamy obiema i wynik rzutu wskazuje nam dokładnie jedną dużą żabę. Aby poruszyć naszą małą żabkę musimy wybrać oko, które jest puste pod spodem. Gracz, który doskoczy swoją zabką do mety wygrywa.

Trudniejszy wariant

Trudniejszy wariant ma inne ułożenie elementów. Duże żaby układamy na przemian z polami w okrąg. Naprzeciw pola startowego umieszczamy metę wraz z okularami słynnego śpiewaka Mieczysława Frogga. Żart wykorzystujący postać nieżyjącego muzyka uważam za bardzo udany. Może dzięki niemu dzieci poznają kawałek historii muzyki. Celem gry jest zabrać okulary i obskoczyć z nimi staw dookoła. Do poruszania nie wykorzystujemy już kostek, ale po prostu wybieramy, które oko żaby stojącej przed nami podnosimy.

Re re kum kum, bęc!

Grałem w Re re kum kum wielokrotnie, głównie w prostszy wariant z moją żoną i niespełna trzyletnią córką. Mała radzi sobie z grą bardzo dobrze. Gra ma na celu w przyjemny sposób nauczyć dzieci kolorów, zapamiętywania i coś, czego nie spotkałem w żadnej innej grze – rozróżniania strony lewej i… i tej drugiej lewej. :) Ponieważ moja córka jest na tym etapie, to gra sprawdza się znakomicie. Nie trwa za długo, cieszy dziecko kolorami, możliwością rzucania kostkami i skakaniem. Trudniejszy wariant jest dla dzieci o 5 roku życia, ale grałem z 4,5-letnią dziewczynką i radziła sobie bez problemów.

Polecam grę rodzicom, którzy mają dzieci w wieku przedszkolnym. Co prawda gra dorosłych nie pociąga tak jak Pędzące Żółwie, ale najważniejsze, że dziecku sprawia radość i uczy wielu potrzebnych w życiu rzeczy. Uważam, że gra powinna być na wyposażeniu każdego przedszkola, gdyż można zająć doskonałą edukacyjną zabawą aż 6 dzieci na raz.

Ostateczna ocena: 3/5 dla dorosłych, 5/5 dla dzieci, więc po uśrednieniu 4/5.

Ogólna ocena (4/5):

Złożoność gry (1/5):

Oprawa wizualna (4/5):

29 komentarzy

 1. Avatar

  ócz się ócz bo nauka to potęgi klÓcz!
  Oczu :)

 2. Avatar

  Uśrednienie jest skrajnie bez sensu, bo to jest gra dla dzieci, więc po jaką cholerę obiżasz jej ocenę za to, że nie nadaje się dla dorosłych.

  To tak jakbyś napisał, że boiska Orliki do piłki nożnej są swietne, choć obniżasz im ocene, bo raczej słabo się na nich gra koszykarzom…

  [gra jest fajna dla dzieci, potwierdzam]

 3. Avatar

  Wolnoć herezji we własnej diece…e,recenzji.

 4. Avatar

  Ócz się ócz bo nałka to potęgi klócz…

 5. Filippos

  Fajna, lekka, szybka recenzja – taka jak gra;)
  Natomiast muszę się zgodzić z trzewikiem co do oceny. Np., ja TtA oceniam na 10 na BGG jako grę dla dorosłych, jako grę dla dzieci oceniam ja na 2. Czyli wychodziłoby że powinno mieć ocenę 6. Czyżby jednak bez sensu?;)

 6. Avatar

  Filippos> Moj Krzysiek (2,5) gra w TTA i mu sie podoba. A jak mowi, ze sie nie podoba – to nie ma dobranocki :D

 7. Filippos

  To sie nazywa twardy chów;)

 8. Avatar

  Natanielu, nie wiedziałem, ze tak Ci zależy na zwycięstwach… przecież to nie problem, powiedz przed grą, to ci się trochę podłożę :)
  Zostaw Krzysia, biedak przy Tobie wyrobi sobie złe nawyki grania w TTA.

  [btw. bardzo ładna recenzja, „przeoczyłem” trochę tę grę, ale widzę, że warto jej się przyjrzeć bliżej]

 9. Draco

  Gra ma na pudełku 4+, czyli dorośli też mogą w nią grać i uważam, że ich ocenę też należy uwzględnić. TtA ma na pudełku 12+, więc z oceną 2,5-latka bym się nie liczył, bo to zabawka nie dla niego. ;-)

 10. Ja_n

  Draco – dość lekko potraktowałeś niedoróbkę z wielkością otworów pod oczy. Dla mnie to potężny problem, którego nie ma jak naprawić we własnym zakresie i psuje on grę. Kupiłbym Re Re Kum Kum (jako tytuł dla dzieci oczywiście) gdyby nie ten problem. Nie przeszkadzało to Tobie w graniu z dziećmi?

 11. MichalStajszczak

  @Draco> Grałeś w Re Re Kum Kum wielokrotnie z żoną i córką. Napisałeś, że córka radzi sobie z grą bardzo dobrze. A żona?

 12. Draco

  @ja_n – Rozwiązaliśmy ten problem. Jak dotkniesz jednego oka, to już nie możesz zmienić zdania.
  @Michał – żona też kuma. :)

 13. Avatar

  czy ktoś poprawi błąd z óczami?

 14. Don Simon

  Draco – ta gra jest w ogole grywalna w gronie ludzi doroslych?

 15. Folko

  @Szymon – jest grywalna z małymi dziećmi i chyba tyle. Dla maluchów to faktycznie bardzo dobra pozycja. Starsi (nawet tak zdziecinniali jak ja) lepiej niech trzymają się od niej z daleka ;-)

 16. Avatar

  Cnidius > zalezy mi na graniu, a ze niektorzy potencjalni chetni to pantoflarze (zona mi nie pozwala), to musze sobie radzic :P

 17. Avatar

  Jakiś anonim czepil sie tych ócz i nie daje za wygraną…

  Wystarczy sobie przypomniec role Papkina:
  „Ten zapewnia, ów nie wierzy/
  Ale każdy z ócz mych czyta […]”

  A slowniki podaja w dopelniaczu l.mn. nudne „oczu”, ale tez „ócz”, a nawet „oczów”!

 18. Don Simon

  Folko – no wlasnie. Czyli pisanie, ze gra dla doroslych to 3/5 to chyba przesada?

 19. Folko

  No dla mnie 3/5 to przesada, zagrałem 2 razy – dwa warianty i raczej więcej nie planuję… tym bardziej że takich maleństw do grania też nie planuję ;-)

 20. Avatar

  Ja grałem dwa razy i uważam, że ta gra nie nadaje się dla dorosłych.

 21. Avatar

  Co Wy ciągle z tymi pociagającymi/fajnymi/super/extra, hiper/ultra Pędzącymi Żółwiami???
  bo to nudna gra była…

 22. Avatar

  Zielu : nie wiedziałem że Draco posługuje się staropolszczyzną, a WSPÓLCZESNYM polskim językiem, którym recenzuje współczesną grę o tematyce przyrodniczej. Może gdyby była to celowa stylizacja w recenzji np. Bożego Igrzyska – to ok.

 23. Avatar

  Anonimie, wygląda na to, że czepiasz się dla zasady, bo ktoś udowodnił ci brak wiedzy. Wyluzuj trochę. Ja też nie wiedziałem, że ta forma jest poprawna. Człowiek uczy się całe życie. Jeśli uważasz, że nietypowa forma pewnego słowa to jedyna rzecz o którą warto drzeć szaty, to widać Draco opanował sztukę pisania recenzji niemal do perfekcji.

  I uzupełniając: jest sporo fajnych gier w które mogą grać dorośli (np. Der Schwarze Pirat od Haby) natomiast Re re kum kum nie jest jedną z nich i mam wrażenie, że dorosły grając ze swoim dzieckiem będzie się raczej męczył, a nie o to przecież chodzi. Stąd ocenę wystawioną przez Draco uważam za częściowo uzasadnioną.

 24. Draco

  Trochę się dziwię waszym ocenom. Gra nie jest rewelacyjna, ale oryginalnie rozwija ideę gry pamięciowej i posiada bardzo ładne wykonanie. Osobiście nie najgorzej się bawiłem przy zamienianiu żab miejscami. Zobaczcie na ocenę gry na bgg.

 25. Avatar

  draco, proszę nie osłabiaj mnie z tą oceną bgg – wszystkie 10, 9 i 8 tam wystawione są z perspektywy gry dla dziecka a nie gry dla dorosłych – a tu była mowa o perspektywie gry samych dorosłych

 26. Avatar

  Ale osohosi? Jax, przecież gra zgarnęła zdecydowanie najwięcej ocen w przedziale 5-8. Średnia to 6.6. Widać większość osób ma podobną opinię o grze co Draco…

 27. Avatar

  A myśmy dodali element losowy, żeby kazdy miał podobne sznase: po natknięciu się na nie białe oko, dla tej żaby oczy były wyciągane, mieszane, znów wsadzane i wtedy żaba zmieniała miejsce ;-)

 28. Avatar

  Czy tylko mnie wyjmowanie i wkładanie oczu wydaje się makabryczne?

 29. Avatar

  @Jaszczur
  Jeden z naszych klientów powiedział to samo, więc chyba nie :D

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings