Home / Wiadomości / Aktualności / Na radarze – 7 Wonders

Na radarze – 7 Wonders

W 48 odcinku Planszostacji, Cnidius opowiadał o cywilizacyjnej grze karcianej, która bardzo przypadła do gustu całej załodze Rebel’a, która pojechała na targi. Wówczas jedyne co wiedzieliśmy to, że jej autorem jest Antoine Bauza. Teraz znamy też jej tytuł: 7 Wonders.Znamy też trochę więcej szczegółów, a to za sprawą serwisu TricTrac.net, który zamieścił dwa filmiki z rozgrywek. 7 cudów przeznaczone będzie dla 3 do 7 graczy, a czas gry nie powinien przekraczać 30 minut. Gra trwa 3 ery. W ciągu każdej z nich, każdy z graczy otrzymuje po 7 kart, wybiera sobie jedną z nich, przekazując resztę kart dalej. Draft znany z takich gier jak Magic the Gathering, Notre Dame czy Fairy Tale w grze cywilizacyjnej brzmi intrygująco. Natychmiast po wybraniu karty, gracze jednocześnie je zagrywają, zbierając tym samym surowce, budując, a nawet atakując sąsiadów. To, że wszyscy gracze wykonując swoje akcje jednocześnie oznacza, że czas gry będzie taki sam niezależnie od ilości współgraczy.

Podobno gra jest bardzo wciągająca i daje bardzo dużo możliwości rozbudowy naszego karcianego imperium. Gra wylądowała tym samym na moim radarze i po cichu liczę, że może zachwycony grą polski wydawca, zechce wypuścić ją przetłumaczoną na polski rynek. Gra ma być dostępna na tegorocznych targach w Essen więc dużo czasu do jej premiery już nie zostało

[źródło: BGN]

14 komentarzy

 1. Jax

  30 minut jednak powala. Zdecydowanie nagatywnie jak dla mnie. Kolejna giereczka.

 2. Avatar

  Race for the Galaxy nie nazwałbym giereczką, a trwa tyle samo czasu :)

  Ja właśnie spodziewam się gry mniej więcej takiego pokroju jak Race.

 3. Avatar

  od 3 graczy pfffffffff
  a juz mialem nadzieje na szybka i poreczna gre cywilizacyjna, ktora zastapi mi r4tg…

 4. Avatar

  bartek_mi – no niestety zastosowany mechanizm draftu raczej słabo będzie chodzić na dwie osoby, chociaż w Notre Dame mi to nie przeszkadzało.

  Chociaż jak sobie przypominam to akurat draft nie jest tutaj największym problemem, a to że działanie części kart opiera się na cywilizacjach z którymi sąsiadujemy (po naszej lewej i prawej stronie). Tak więc 3 osoby to minimum

 5. kwiatosz

  Teoretycznie Agricola solo trwa te około 30 minut – więc teoretycznie da się upakować dobrą grę w taki czas – tylko w tym wypadku nie wyobrażam sobie, jak mają być rozwiązywane konflikty – bo skoro robi się wszystko naraz, to czy gra jest podzielona na fazy rozbudowy siły militarnej, atakowania etc, czy kto pierwszy w rundzie zbuduje ten ma lepiej? Czekam na instrukcję z niecierpliwością :)

 6. Jax

  Agricola solo w 30 minut – można, ale po co?
  Żeby fajnie wymaksować wynik punktowy to i kilka godzin może zejść na partię.

 7. kwiatosz

  No, generalnie jak się chce wszystko policzyć to każdą grę da się rozciągnąć kilkukrotnie, kto ma w grupie grającej myśliciela ten wie :) Mi chodziło o to, że w 30 minut można naprawdę sporo zmieścić :)
  Tak samo Sankt Petersburg – na planszy ciągnie się niemiłosiernie, a wersję komputerową gra się 3-5 minut – zmniejszając liczbę koniecznych przesunięć kart/znaczników etc. można naprawdę sensowne cuś 30 minutowe uczynić :)

 8. Avatar

  kwiatosz: a gdzie jest komputerowa wersja Sankt Petersburga?

 9. kwiatosz

  Ja chyba grałem w tę wersję (nie mam teraz możliwości ściągnąć i sprawdzić http://www.rosenbaum-games.de/wpg/stpv150.zip – bo ja grałem w wersję właśnie ściąganą, nie na serwerach.

 10. Avatar

  @jax
  co do długości rozgrywki – przez to, że gracze wykonują ruchy jednocześnie, gra trwa dużo krócej niż wskazuje na to jej „intensywność”. Raczej bym ją położył na półce z grami 1h-1,5h – jeśli chodzi o to, co oferuje… Oczywiscie dalej Cywilizacja czy Shipyard to to nie jest :)

  (choć gracze wykonują po 21 kolejek w czasie gry, czyli w zasadzie tyle co w TTA lub Shipyardzie, hehe)

 11. Avatar

  Czemu na okładce są piramidy? Mogliby dać np. PKiN ;-p

 12. MichalStajszczak

  PKiN na okładce będzie w polskim wydaniu :)

 13. Veridiana

  Muszę przyznać, że pomimo swojej banalności pomysł na grę wydaje mi się w tej chwili genialny! rzadko kiedy krótka zajawka potrafi mnie tak zachęcić :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

sklep z grami planszowymi planszomania.pl
x

Check Also

Pyrkonowy Targ Letni – fotostory

Od 30 listopada 2019 r. kiedy to miały miejsce Planszówki na Narodowym, nie byłem na żadnej planszówkowej imprezie. Na Pyrkonowe Targi Letnie czekałem więc z jednej strony z wielkimi nadziejami, z drugiej jednak też z niemałą obawą. PTL miały być bowiem jedynie namiastką corocznego Festiwalu Fantastyki. Cóż, z pewnością rozmach tego wydarzenia był dużo mniejszy, ale ci co byli (w tym ja) na pewno nie mieli czego żałować. Dlaczego? Zobaczcie sami. Udostępnij: Facebook Twitter LinkedIn More

Share via
Copy link
Powered by Social Snap