Home / Artykuły / Na radarze / Garść newsów z GMT

Garść newsów z GMT

CC Napoleonics Amerykańskie wydawnictwo GMT, specjalizujące się w grach wojennych, ogłosiło dzisiaj rozpoczęcie zapisów w systemie P500 (gra zostaje wysłana do drukarni po osiągnięciu liczby 500 zamówień), na nową grę znanego projektanta, Richarda Borga: Command & Colors: Napoleonics .

Gra bazować będzie oczywiście na znanej mechanice, charakterystycznej dla gier Borga, użytej wcześniej m.in w Memoir’44, Battlelore czy Command & Colors: Ancients. Oczywiście wprowadzone zostaną zmiany (zapewne delikatne), przystosowujące pomysły Borga do realiów wojen napoleońskich, tym niemniej główna idea pozostanie ta sama: poruszamy oddziały za pomocą kart taktycznych. Jeśli kart taktycznych nie mamy, to w danym sektorze nic nie zrobimy, i nasze oddziały będą stać jak zaklęte.
Osobiście jakoś szczególnie rozentuzjazmowany nie jestem. Owszem, system Borga jest bardzo przyjemny i przyjazny, zwłaszcza dla początkujących planszówkowiczów czy wargamerów, ale…
W tym segmencie króluje dla mnie niepodzielnie Manoeuvre, również wydany swego czasu przez GMT, który dawał graczom większą swobodę rozgrywki (ruch bez względu na posiadane karty), przy jednoczesnej prostocie zasad.
No i kolejna kwestia: w C&C: Napoleonics dostaniemy w pudełku tylko TRZY armie: Francuzów, Brytyjczyków i… Portugalczyków! Ja rozumiem, że gry Borga z założenia nastawione na zysk z dodatków, ale w momencie, gdy mamy Manoeuvre (osiem zróżnicowanych armii), warto się zastanowić, na którą grę złożyć zamówienie w systemie P500 (Manoeuvre od dawna oczekuje na dodruk)

Skoro wpis poświęciłem GMT, warto pokrótce wymienić, co jeszcze udostępniło nam to amerykańskie wydawnictwo w systemie P500:
Men of Iron vol II: Infidel – to druga część historycznej gry wojennej, tym razem poświęcona bitwom z okresu wojen krzyżowych, w których decydującą rolę odegrała kawaleria
Labyrinth – gra poświęcona tzw ‚Wojnie z terroryzmem’. Uwaga: przypominać ma nieco Twilight Struggle! Przeciwko graczowi amerykańskiemu wystąpi tym razem dżihadysta, usiłujący sponsorować ruchy terrorystyczne na całym świecie. Przewidywany także wariant solo.
Urban Sprawl – gra przedstawiająca procesy urbanizacyjne, od małego miasta do wielkiej metropolii. Gracze, jako politycy i urbaniści, zyskiwać będą punkty chwały za rozwój aglomeracji. Projektantem gry jest Chad Jensen, współtwórca znakomitej serii gier wojennych Combat Commander

7 komentarzy

 1. Avatar

  Eurogry zaczynają robić, coraz więcej ich na P500. Komercha, panie…

 2. Avatar

  Tak, najbardziej zainteresował mnie Urban Sprawl. :)

 3. Avatar

  Mnie również. Nazwisko autora może sugerować, że gra będzie dobra. Od dawna wyczekiwałem gry symulującej rozbudowę współczesnego miasta (a nie średniowiecznego!) gdzie wciela się w urbanistę. Niestety, skoro to amerykańska gra, pewnie nie będzie miało to wiele wspólnego z normalnym miastem, tylko z szachownicą przedmieść i centrum z wieżowcami, gracze będą pewnie deweloperami, a wszystko będzie przypominać sim city. Oby nie :)

 4. Avatar

  Niestety sądząc po przykładowych kartach i planszy , raczej tak:( Ale temat rzeczywiście wyborny.

 5. Avatar

  Interesuje mnie pojęcie ,,punktów chwały”.
  Politycy i urbaniści dostaną punkty chwały za rozbudowę miasta. A nie mogliby dostać pieniędzy? Albo poparcia społecznego?

  Czy za rozbudowę obory i posadzenie ziemniaków też będziemy dostawać punkty chwały, bo w czasach kryzysu nie wypada
  grać ,,na pieniądze”?

  Myślę, że chwała należy się zwyciężonym.
  W polu. Nie NA polu.

 6. Avatar

  „Jestem w Opolu. Nie, nie w polu, kiedyś ty mnie w polu widział?” A.Lepper w jakimś kabarecie (zapewne w Opolu)

 7. Avatar

  Piotro- wiem, że w zasadzie to jest to samo.
  Myślę jednak że przekaz był jasny.
  Rycerze idą w pole a chłopi na pole.

  Oczywiście to było na żarty z tymi
  punktami chwały. Mogą być też punkty ,,kapusty” w grze o pieniądzach i punkty ,,floty” w grze o transporcie…lądowym.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*