Home | Wiadomości | Wyniki Konkursu Historycznego

Wyniki Konkursu Historycznego

❍ Reading Time: 2 minutes

flaga_zajawkaZ opóźnieniem, po zawirowaniach, ale wreszcie są – przed Wami wyniki Konkursu Historycznego A.D.2015. Nadesłaliście w tej edycji dokładnie 201 odpowiedzi. Większych problemów z odpowiedziami na pytania nie mieliście, ale też celem konkursu nie jest tworzenie takich problemów, tylko przybliżenie Wam kilku ciekawych opowieści rodem z historii naszego kraju.

MagnaciPytanie nr 1 zainspirowane grą Magnaci: Który z obrazów Jana Matejki wzbudzał tak skrajne emocje? Prosimy o podanie pełnego, dwuczłonowego tytułu obrazu.

Odpowiedź: Pełny tytuł właściwy, to „Rejtan. Upadek Polski”. Ten drugi człon stanowił początkowo wyłączny tytuł, nazwisko posła zostało do niego dodane nieco później. Po długich wahaniach, postanowiłem honorować także odpowiedź „Rejtan na Sejmie 1773 roku”, ze względu na fakt, że taki właśnie tytuł (moim zdaniem błędny) podaje polska Wikipedia. Skoro konkurs polegał na wyszukiwaniu informacji w sieci, Wikipedia jest tutaj pierwszym i naturalnym źródłem, stąd trudno mieć do kogoś pretensje, że nie pogrzebał głębiej.

7-obrona-Lwowa-coverPytanie nr 2 zainspirowane grą 7. W obronie Lwowa: Prosimy o podanie imienia i nazwiska oficera, który złamał szyfry sowieckie w 1919 roku.

Odpowiedź: Bez żadnych problemów wiedzieliście, że chodziło o Jana Kowalewskiego.

pic1721741_mdPytanie nr 3 zainspirowane grą Bohaterowie Wyklęci: Prosimy o podanie daty śmierci, imienia, nazwiska i pseudonimu ostatniego poległego w boju partyzanta podziemia poakowskiego w Polsce.

Odpowiedź: Był nim oczywiście Józef Frańczak, ps. „Lalek”/”Laluś”, zastrzelony w walce z funkcjonariuszami SB i ZOMO 21 października 1963 w wiosce Majdan Kozic Górnych (Lubelszczyzna).

boxPytanie nr 4 zainspirowane grą First to Fight : W jaki sposób Piechowski, Bendera, Jaster i Lempart przedostali się poza bramę obozu?

Odpowiedź: Historia zaiste ciekawa, albowiem wymienieni ukradli auto komendanta obozu i niemieckie mundury, a następnie wyjechali przez bramę główną pod pretekstem konieczności eskortowania więźnia.

ZnajZnak-Sport-front-RGBPytanie nr 5 zainspirowane grą Znaj Znak: Sport: Prosimy o podanie nazwy greckiego klubu, w barwach którego startował przed wojną Jerzy Szajnowicz-Iwanow.

Odpowiedź: Uznawałem wszystkie odpowiedzi zawierające w sobie nazwę Iraklis Saloniki.

 

Pytanie nr 67dniw.341028.1266x0 zainspirowane grą 7 dni Westerplatte: Prosimy o podanie stopnia wojskowego, imienia i nazwiska twórcy taktycznych założeń obrony Westerplatte w 1933 roku

Odpowiedź: pułkownik Józef Siłakowski. Nie wiedzieć czemu, pojawiała się tu też odpowiedź „Marszałek Piłsudski” – jak się domyślacie, błędna.

Wyniki losowania nagród

Gry, przekazane przez następujące instytucje i wydawnictwa…

FabrykaGierHistorycznych phalanx
 g3  ipn

….wylosowali:

  • Sebastian Stańczyk: Magnaci + ZnajZnak Sport
  • Piotr Tkaczyk: 7. W obronie Lwowa + ZnajZnak Sport
  • Grzegorz Kupis: 7. W obronie Lwowa + ZnajZnak Sport
  • Krzysztof Dżułyński: 7. W obronie Lwowa + ZnajZnak Sport
  • Angelika Nuaczyńska: First to Fight + ZnajZnak Sport
  • Konrad Krumholz: 7 dni Westerplatte + ZnajZnak Sport

Ze szczęśliwcami skontaktujemy się mailowo w sprawie uzgodnienia wysyłki gier. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w naszej zabawie :)

 

2 komentarze

  1. Gratulacje dla wszystkich!

  2. Jak najbardziej! Taka wiedza (lub samozaparcie w jej zdobyciu) zasługuje na uznanie :))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*