Home | Katalog gier | eGry | Titan HD

Titan HD

Titan HD

Titan HD to gra z kilkumiesięcznym stażem (na iOS) – została bowiem wydana w grudniu poprzedniego roku przez Valley Games. Laureat nagrody dla Najlepszej Gry Wojennej/Taktycznej na Appstore 2011 przyznanej przez bgg.com, miał jedną ogromną wadę – ze względu na relatywnie wysoki poziom skomplikowania w stosunku do niejasno wytłumaczonych zasad, był niedostępny dla początkujących graczy. 28 Marca nastąpił przełom, kiedy to gra została uaktualniona do wersji 1.1.

W skrócie: teraz Titan HD urzeka od pierwszego do ostatniego tapnięcia, dokładnie tak jak oryginał z lat 80-tych.

Rozgrywka

Przedzierasz się przez leśne zarośla. Nagle zauważasz w oddali Legion złożony z sześciu wrogich kreatur. Twój Legion składa się tylko z czterech, ale przystosowanych do walki w gęstwinie Cyklopów.  Czy patrolem przeciwników dowodzi Titan, Twój śmiertelny wróg? Jeśli nie, to gdzie on się teraz podziewa? Czy lepiej będzie zaatakować z zasadzki czy może wycofać się po posiłki i zaatakować z całą siłą?

Mniej więcej takie opowiadanie otwiera mini-encyklopedię w grze. Dalej jest już tylko kilkanaście stron tekstu przerywanego niewielką ilością obrazków.  Dzięki tutorialowi dostępnemu zarówno w grze jak i na Youtube, można zapoznać się z podstawowymi  panującymi tu regułami. Do pełnego zrozumienia specyfiki tej produkcji, niezbędne jest również przeczytanie mini-encyklopedii „The Law of Titan”.

 

[youtube bwgdFUcdVgI YT]

Rozgrywka toczy się na dwóch wirtualnych planszach – głównej i planszy bitew, różnej dla każdego rodzaju terenu. Odległość oraz kierunek poruszania swoimi legionami po ‘Masterboard’  to wypadkowa rzutu kostką oraz znacznika ruchu na polu, z którego zaczyna się ruch. To połączenie zapewnia dozę komplikacji, dzięki której przemieszczanie się do zamierzonego celu wymaga nie lada gimnastyki.

Żeby wygrać trzeba zniszczyć Titana przeciwnika. Smaku dodaje spora ilość kreatur, różne rodzaje terenu i mityczny klimat.

Titan HD

Titan HD - Po walce

Wykonanie

Jak już wspominałem Titan HD to adaptacja gry planszowej z 1980 roku, która doczekała się reedycji w 2008r.. Trudno więc chwalić twórców wersji na iOS za design i oprawę graficzną, bo jest ona niezwykle podobna do tej z najnowszej wersji pudełkowej.

Porządna muzyka, dobre animacje, prawidłowo skalowane obrazki, co oznacza brak uczucia ‘pikselozy’, wszystko jest tu na najwyższym poziomie. Wraz z najnowszym patch’em każdy bug i irytujący graczy element został poprawiony lub usunięty, więc naprawdę nie ma na co narzekać.

Idea grania w kilka osób na zasadzie „pass’n’play” wydaje mi się niewygodna w każdym wariancie powyżej 2 osób, ale to chyba przypadłość wszystkich gier planszowych na iOS. Nie powinno to być jednak przeszkodą, gdyż deweloperzy zapowiedzieli tryb on-line multiplayer. Myśle, że marzenia graczy o dwóch opcjach gry – w czasie rzeczywistym oraz asynchronicznie będą spełnione, więc możemy spodziewać się ekscytujących rozgrywek.

 

Tymczasem jednak trzeba stawić czoła sztucznej inteligencji. AI od samego początku trochę mnie drażniła, zwłaszcza w początkowych partiach, kiedy krok po kroku poznawałem mechanizm gry. Niestety wszystkie z pierwszych kilku rozgrywek kończyły się już po 5-7 turach, kiedy to wrogie Legiony dowodzone przez Titanów unicestwiały się wzajemnie. AI, jakby nie pamiętając o zasadach, pchało swoich dowódców na pierwszą linię frontu, a gra kończyła się moim zwycięstwem, kiedy Titan’i przeciwników ginęli. Sytuacja oczywiście zmieniła się wraz ze zmianą poziomu trudności na wyższy, więc nie uważam, żeby to była duża wada.

Titan HD

Titan HD - Bitwa

Podsumowanie

Plusy

  • implementacja jako całość to ogromny plus,
  • reakcja na uwagi graczy i aktualizacja z wieloma poprawkami.
  • nadchodzący on-line multiplayer

Minusy

  • nie znalazłem żadnych, choć bardzo się starałem. Może jedynie wysoka cena jak na standardy Appstore’a, chociaż w zamian dostajemy naprawdę solidny produkt.

Ocena końcowa

Jedyny słuszny obrany przez Was kierunek to – iPad –> Appstore. Wraz z updatem 1.1 Titan HD stał się bardziej przystępny dla niedzielnego gracza, z drugiej strony jest to wciąż ciężka taktyczna strategia satysfakcjonująca największych fanów gatunku. Jedna z najlepszych gier na moim iPadzie!

Titan HD

Titan HD - Zwycięstwo!

Titan HD

Valley Games

7,99$

 

 

Ogólna ocena (5/5):

2 komentarze

  1. Jakoś nigdy mnie nie ciągnęło do Titana, a cena niestety dość mocno odstrasza :/

    Może się skuszę z ciekawości jak będzie jakaś promocja :P Dzięki za recenzję

  2. Między 28 Marca a 4 Kwietnia była przecena do 3,99. Nic tylko czekać na kolejną okazję!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*