Home | Katalog gier | eGry | Mother Lode

Mother Lode

Kosmos, asteroidy, planety – to nie moje klimaty. Mimo wszystko Mother Lode zaskoczyło mnie bardzo pozytywnie.

Mother Lode to jedna z niewielu pełnoprawnych wirtualnych planszówek w Appstore, która nie ma fizycznego odpowiednika. Została w pełni zaprojektowana i przygotowana pod wydanie na iPada. Oczywiście można zauważyć podobieństwa w mechanice do innych tytułów (Survive!), ale przecież wszystko miało już swojego prekursora.

 

 

Rozgrywka

Zasady nie są skomplikowane, zwłaszcza, że wytłumaczone w bardzo przystępnym Rulebook’u i świetnie wykonanym interaktywnym samouczku. Najlepsi deweloperzy mogliby się czegoś nauczyć! (vide: Nightfall tutorial).

Od dwóch do czterech graczy wciela się w menadżerów łupieżczych korporacji, które wydobywają minerały (AUR) gdzieś w kosmicznej przestrzeni. Każdy członek rozgrywki ma do dyspozycji 9 kosmonauto-górników, którzy wyposażeni w jet-packi i kilofy zarabiają na życie. Smaczku dodają astro-robale, statki kosmiczne i kilkanaście możliwych akcji urozmaicających zabawę. Czas to pieniądz, gdyż każde wbicie kilofa w powierzchnię planety prowadzi do jej rozpadu. Wygrywa gracz, który ewakuuje z planety największą ilość kosmonautów z wydobytymi minerałami, nim ta zniknie z powierzchni… kosmosu?

Zasady

Zasady

Wykonanie

Niestety oprawa graficzna jak i dźwiękowa zupełnie nie przypadły mi do gustu. Dwuwymiarowe naklejki poruszające się po planszy i efekty specjalne rodem z Powerpoint’a… Wydaje mi się, że gra zyskałaby wiele, gdyby cała otoczka nie była tak przaśna.  Z drugiej strony, może to ja nie czuję tego komiksowego, trochę groteskowego klimatu?

Oprawa

Oprawa...

Co ciekawe w Mother Lode natknąłem się na nowe i nietuzinkowe rozwiązanie ukrycia informacji w przypadku gry wieloosobowej ze znajomymi w trybie Pass’n’Play. Każdy z graczy w jednym z rogów ekranu ma swój bąbelek, który po dotknięciu i przytrzymaniu pokazuje zdobyte kafelki oraz informację o wydobyciu kosmonauto-górnika. Zaletą tego systemu jest fakt, iż każdy z biorących udział w grze, może sprawdzić tę informacje jednocześnie, nawet podczas nieswojej kolejki. Jednym palcem więc przyciska się bąbla, a dłonią zasłania tajną informację przed innymi.

Bąbel po lewej.

Bąbel po lewej.

 

Podsumowanie

Plusy

– jedyna w swoim rodzaju gra na Appstore,

– niska cena oraz możliwość wypróbowania gry w darmowej wersji,

– system podglądu ukrytej informacji,

– mistrzowski samouczek i zasady.

Minusy

– oprawa graficzna i dźwiękowa.

Koniec jest blisko.

Koniec jest blisko.

Wyjątkowo postanowiłem rozdzielić oceny, żeby nie zniechęcić Was do zakupu. Grafika i dźwięk są kwestią gustu, a mechanika i sama rozgrywka jest na tyle dobra, że warto spróbować. Gra przyjazna rodzinnym rozgrywkom, a dodatkowo istnieje możliwość wypróbowania jej za darmo, więc nie pozostaje Wam nic innego jak tylko grać!

 

Mother Lode

Order of Magnitude Games

0,99$/FREE

 

Ogólna ocena (5/5):

Oprawa wizualna (3/5):

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*