Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry dla graczy | Connecting Flights – badamy meandry lotniczego biznesu

Connecting Flights – badamy meandry lotniczego biznesu [Współpraca reklamowa z Bazzite Games] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Od wielu lat zastanawiam się, jak powinno wyglądać dobre zarządzanie linią lotniczą. Wcześniej pojawiały się gry komputerowe, czy też przeglądarkowe, które miały tę tematykę przybliżyć szerszemu gronu. Do pełni szczęścia brakowało jednak pozycji planszowej z prawdziwego zdarzenia. No właśnie brakowało – czas przeszły, bo dzięki Connecting Flights od Bazzite Games w końcu mamy możliwość wcielenia się w managera linii lotniczej.

Przygotowanie do lotu

Connecting Flights zostało ufundowane dzięki Kickstarterowej wspieraczce; kampania wystartowała w kwietniu 2021. Jako że był to wciąż okres covidowych utrudnień, nie zdecydowałem się wtedy na wsparcie projektu. Mimo to bacznie mu się przyglądałem. Ostatecznie Bazzite Games zebrało niemal 80 tys. £, tym samym fundując wydanie gry.

Mimo tego, że gra została ufundowana w pierwszej połowie 2021, dotarła już przynajmniej do 50% wspierających. W tym przypadk

u powołuje się na aktualizację odnośnie kampanii, jaką wydawca zamieścił w czerwcu; nasi czytelnicy korzystający z forum gry-planszowe.pl informowali w sierpniu o otrzymaniu gry.

Zapytacie może, dlaczego tytuł ten zwrócił moją uwagę? Stało się tak ze względu na odmienną tematykę. Nie uświadczymy tutaj klimatów średniowiecznych rycerzy, piratów, orków czy innych wiwern. Tutaj przeprowadzimy rozgrywkę w bardzo specyficznym miejscu: na rynku przewoźników lotniczych.

 

Najpierw trzeba zatankować

Gra oferuje do wyboru dwa tryby: kooperacyjny oraz rywalizacyjny.  Na starcie należy zdecydować, w jaki sposób będziemy prowadzili rozgrywkę, ponieważ od tego zależy setup obszaru gry.

Na wstępie należy jednak zaznaczyć, iż w obu typach rozgrywki do stołu może zasiąść różna liczba graczy. Dla gry rywalizacyjnej będzie to 2-5 graczy, natomiast dla kooperacji 1-3.

Oba te tryby różnią się głównym celem, jaki stawia przed nami gra. W trybie rywalizacji naszym celem będzie stworzenie silniczka zapewniającego jak największy przychód, jednocześnie walcząc między sobą o zasoby, z kolei kooperacja stawia za cel pozbycie się z planszy wszystkich pasażerów na zakończenie 10 rundy.

„Dobry dowódca nie powinien okazywać słabości.” – tryb rywalizacji

Tak samo jest w przypadku gry Connecting Flight. Jeśli ostatecznie chcemy odnieść sukces nie możemy się wahać przy podejmowaniu kluczowych decyzji. A w trakcie całej rozgrywki trochę będzie trzeba ich podjąć.

Każdy z graczy będzie mógł licytować samoloty, pasażerów oraz lotniska, nabywać paliwo do samolotów oraz prawa do lądowań na lotniskach, których nie było na licytacji.

Całość tych działań w połączeniu z kartami wydarzeń czy sabotażu sprawia, że gra nabiera dodatkowej pikanterii, a my możemy się poczuć jak prawdziwi prezesi wartej miliony spółki lotniczej. Bo kto nie walczyłby o bardziej dochodowego pasażera albo lepsze samoloty we flocie?

Walka o dominację w przestworzach

Kilka słów o rozgrywce rywalizacyjnej? Oczywiści, już służę informacją. W trybie tym zagramy w minimum 2, a maksymalnie 5 osób. Od tego ilu z nas zasiądzie do stołu, zależy dostępność obszaru gry. Jeśli zasiądziemy w komplecie, nic się nie zmieni, przy mniejszych ilościach osób dostępność świat się ograniczona – zupełnie jakbyśmy mieli embargo na latanie tam. Mniej będzie również opcji licytacji. W moim odczuciu ograniczenia te nie umniejszają frajdy z gry.

Poza tym wszystko inne będzie wyglądało z gołą tak samo. W każdej fazie będziemy rozważali działanie wydarzeń, planowali loty i czerpali zyski z ich wykonania.

Loty musimy planować tak, aby były spełnione podstawowe kryteria. No bo jak pasażer pierwszej klasy mógłby lecieć zwykłym samolotem w standardzie klasy ekonomicznej albo na jakieś trzeciorzędne lotnisko. Wszystkie takie niuanse mają tutaj ogromne znaczenie i należy ich pilnować, bo inaczej nie zalecimy zbyt daleko.

Zaznaczyć należy, że tutaj warunek zwycięstwa jest jeden. Gracz musi wygenerować jak największy zysk za swoje loty. Ale zysk ten jest brany pod uwagę tylko z 10 – ostatniej – rundy.

Sojusz linii lotniczych – tryb kooperacji

Niczym w prawdziwych liniach lotniczych tak i tu przyjdzie nam połączyć siły. Jeśli finalnie chcemy odnieść sukces w trybie kooperacji, należy nawiązać ścisłą współpracę, aby stawić czoła wymagającym klientom.

Można stwierdzić, iż jest to zupełnie inna gra niż ta w wersji rywalizacyjnej. W trakcie przygotowania zmieniamy stronę planszy z trybu rywalizacji na współpracę. W trybie tym kolor meepla określa kontynent, na jaki musimy przetransportować naszego pasażera. Na początku rozgrywki mamy na planszy 15 meepli, a ich ilość zmienia się wraz z rozwojem gry.

Nasz wspólny cel jest jeden; musimy sprawić aby na końcu gry wszyscy pasażerowie dotarli na swoje kontynenty.

 Tajniki branży lotniczej

W trybie kooperacji nic nie przychodzi łatwo. Ilość gry nad planszą, jaką trzeba tutaj włożyć, sięga niemal stratosfery. Trzeba ustalić, kto zabierze pasażera i na jakie lotnisko. Następnie czy będzie kontynuował lot, czy też kolejny gracz weźmie przywiezionego przed chwilą pasażera i poleci z nim w miejsce docelowe, a dopiero później będzie kontynuowany 1 lot. Takich decyzji są dziesiątki.

W trybie kooperacji nie będzie fazy wydarzeń, która wprowadza jakieś modyfikacje czy daje możliwości szantażu. Tutaj jedynie będą nam się pojawiali nowi pasażerowie na planszy żądający transportu na swój kontynent.

Jako że pasażerowie będą pojawiali się na różnych lotniskach, gdyż nie sposób wykupić wszystkie. Tym bardziej że budżet jest jeden – wspólny i nie jest on z gumy.

Wprowadzenie w tym trybie opcji lotów czarterowych na pewno pomaga. Możemy za jego pomocą przewieźć pasażera z jednego lotniska na drugi, jednak tylko w ramach kontynentu. Działa to na zasadzie ściągania pasażerów do HUB-a. Z jednego lotniska latamy a cały świat, a z małych tylko do tego jednego. Zupełnie jak LOT w Warszawie, czy Lufthansa we Frankfurcie/Monachium.

Odnoszę wrażenie graniczące z pewnością, iż ten tryb jest bardziej wymagający niż rywalizacyjny. Dodatkowo przemówił do mnie bardziej, gdyż jest tutaj więcej interakcji między graczami. Podczas gdy w trybie rywalizacji najwięcej interakcji występuje podczas aukcji lub sabotażu, tak tutaj interakcja tworzy całą rozgrywkę.

„Myśl niezależnie. Bądź szachistą, a nie pionkiem”

Zdecydowanie Bazzite Games dołożyło wszelkich starań, aby dopracować swój produkt od fazy prototypu do finalnego produktu. Przygotowując się do recenzji, poświęciłem trochę czasu na poszukiwania testów i recenzji wersji prototypowych sprzed kampanii Kickstarter-owej. Wprowadzono zmiany w zasadach, które na pewno pomogły w płynności gry; w trybie solo np. w stosunku do prototypu przebudowano market, moim zdaniem na duży plus.

Gra sprawdziła się u mnie bardzo dobrze, mimo to wychwyciłem kilka rzeczy, które nie zostały wyjaśnione, czy też potraktowane trochę pobieżnie. Można było zastosować zabieg z wypalaniem paliwa w locie, natomiast cysterna raz zakupiona wystarczy do końca gry, nie tracąc ani kropli paliwa JET-A1.

Poza tym nie ma też nigdzie informacji odnośnie zakupionych pasażerów; czy raz zakupiony pasażer pozwala latać nam do danej destynacji wciąż, czy też po locie wraca do puli; zastosowałem opcję drugą. Po locie pasażer wracał do talii.

Poza tymi przykładami instrukcja jest napisana i zilustrowana poprawnie. Na pewno na plus zasługuje to, iż mimo tego, że nie ma polskiej lokalizacji tytułu, ze strony wydawcy można pobrać polską wersję instrukcji. Ogromny plus dla instrukcji za jej okładkę, która stanowi spis treści i przypomina tablicę odlotów. Jest to zabieg mocno wprowadzający w klimat.

Cała rozłożona gra niestety zajmuje sporo miejsca. Grając w dwie osoby na stole 180×90 cm, zajęliśmy ponad jego połowę. Bazzite Games pomyślało ewidentnie o tym, aby ograniczyć nieco przestrzeń zajmowaną przez grę. Na odwrocie głównej planszy, po jej złożeniu na pół mamy jej mniejszą wersję.

Jakość kart jest poprawna, natomiast grafiki mogłyby być nieco lepsze. Lotniska wyglądają bardzo podobnie, różnią się jedynie detalami w tle. W trakcie kampanii Kickstarter-owej jeden z progów pozwalał na umieszczenie na kartach pasażerów/graczy swojej podobizny. Fajnie byłoby wiedzieć, które to karty. Niestety ja nie dopatrzyłem się takiej informacji ani specjalnego znacznika; przypuszczam, że tylko wspierający się odnajdą.

Mankamentem, jaki zauważyłem jest jakość samej planszy trybów. Możliwe, że to tylko w moim egzemplarzu jednak widać po tych kilku rozgrywkach, że wierzch odkleja się delikatnie od kartonu.

Pomniejszona wersja planszy

 Lądowanie u celu

Mimo tych kilku drobnych niedociągnięć gra trafiła na stałe do naszej kolekcji. Jako fan lotnictwa i pasjonat podróżowania poznaję wraz z grą mechaniki taniego podróżowania.

Niejednokrotnie w grze, aby pasażer dostał się z Oceanii np. do Afryki, leciał w 5 odcinkach, aby połączyć loty z innymi pasażerami. Connecting Flights daje ogromną frajdę z gry, szczególnie w trybie kooperacji, kiedy musimy wytężyć swoje zwoje mózgowe, aby osiągnąć upragnione zwycięstwo.

Connecting Flights na półce sprawi, że będziemy mogli spełnić słowa Romualda Koperskiego „Świat zasługuje na to, aby go odkrywać nie raz i nie dwa”; chociażby miałoby to mieć miejsce przy planszy, a nie w rzeczywistości. W tym przypadku poznamy świat rynku lotniczego do czego mimo kilku niedociągnięć w grze szczerze zachęcam.

 

 

Liczba graczy: 1-5

Czas rozgrywki: 60-150 min

Zalecany wiek: 12 +

Ciężar gatunkowy wg Board Game Geek: 2.80/5.0

 

Plusy:

+ ciekawa tematyka dla gry planszowe

+ potrafi przesmażyć zwoje mózgowe

+ wymaga sporej ilości kombinowania

+ dwa całkowicie różne warianty w jednym pudełku

+ dopracowany w stosunku do prototypu tryb kooperacji

+ instrukcja, która okładką wprowadza w klimat lotniczy

 

Minusy:

– średnia jakość wykonania planszy

– grafiki na niektórych kartach mogłyby być ciekawsze

– jeśli chcemy wszystko dobrze zaplanować wkrada się downtime w trybie kooperacji

 Dziękujemy firmie Bazzite Games za przekazanie gry do recenzji.

Złożoność gry (6/10):

Oprawa wizualna (6/10):

Ogólna ocena (8/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Bardzo dobry przedstawiciel swojego gatunku, godny polecania. Wady mało znaczące, nie przesłaniające mocno pozytywnego odbioru całości. Gra daje dużo satysfakcji.

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings