Astro Jam – SmartGame na 4 osoby [Współpraca reklamowa z Trefl-Kraków] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 5 minut

astrojam
Cieszą się wszyscy, nawet starcy na wózkach

bo nareszcie, wyobraźcie to sobie –
dwie rakiety: amerykańska i ruska
wylądowały na Srebrnym Globie.
W każdej byli czterej kosmonauci
ubrani w metalowe skafandry i spodnie.
Nikt nikogo nie bił i nie gwałcił
a współpraca przebiegała bardzo zgodnie. *)

Zasady gry w pigułce

Na planszy znajdują się przedmioty, które musimy dostarczyć do odpowiednich lokacji. Oprócz tego znajdują się tam nasi kosmonauci, roboty oraz bliżej nieokreślone żółte paczki blokujące wszelaką aktywność poza przesuwaniem ich w sposób nieco zbliżony do sokobana (takiej fajnej skądinąd gry komputerowej z czasów kiedy super-hiper maszyny PC XT miały czarno-pomarańczowe monitory Hercules a o Sony Playstation jeszcze nikt nie słyszał). W swojej turze gracz może zagrać dowolną ilość kart próbując za ich pomocą przestawiać paczki, przemieszczać się astronautami czy też rzucać przedmiotami – wszystko po to aby dostarczyć określony przedmiot do aktywnej lokacji. Jeśli przy tym uda mu się odwiedzić lokację wskazaną przez kartę warunku – otrzyma nie jeden a dwa punkty zwycięstwa za jednym zamachem.

Zasady ruchu są dość proste – astronauta/robot rusza się tylko w pionie lub poziomie (nie może iść na ukos ani po linii łamanej) o dowolną liczbę wolnych pól. Żółte paczki można przesuwać na wolne pola – można przesuwać nawet kilka paczek jednocześnie, o ile ułożone są w szeregu i nie ma między nimi wolnych przestrzeni. Przedmioty można nie tylko nieść, podnieść ale też nimi rzucać.

Karty jakie możemy zagrywać są następujące:

 1. Działanie astronauty – ruch własnym astronautą (z przedmiotem lub bez)
  lub rzut przedmiotem (o ile nasz astronauta stoi na polu z przedmiotem) do własnego astronauty lub robota
 2. Akcja robota – ruch robotem
  lub rzut przedmiotem od robota do własnego astronauty albo innego robota
 3. Ruch astronauty przeciwnika (astronauta ten nie zabiera ze sobą żadnych przedmiotów)
 4. Paczka – przesunięcie w linii prostej paczki (lub szeregu paczek)
 5. Zamiana miejscami dwóch położonych obok siebie dowolnych figurek (wszystko oprócz przedmiotów) lub przejęcie przedmiotu z sąsiedniego pola przez robota lub naszego astronautę.
 6. Dyżur w skafandrze – wysłanie swojego lub cudzego astronauty poza stację. Wrócić można jedynie wysyłając poza stację innego astronautę.

Pod koniec tury musi nam zostać na ręku przynajmniej jedna karta. Odrzucając ją pobieramy tyle nowych kart ile wynosi liczba w jej rogu (od 3 do 5). Co ciekawe – gracz, którego astronauta zmienił położenie na skutek działania przeciwnika, albo jeśli przeleciał nad nim przedmiot – dobiera jako rekompensatę kartę z talii na rękę. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów a gra kończy się wraz z końcem rundy, w której zostanie przekroczony próg 5 punktów przez któregokolwiek z graczy

Wrażenia

Pierwszy raz zagrałam w tę grę w dwie osoby. I była to najgłupsza partia jaką kiedykolwiek grałam:

1. pierwszy gracz zagrywa kilka kart – dostarcza przedmiot i odwiedza lokację: zdobywa 2 punkty, przedmiot wraca na to samo miejsce z braku innych możliwości
2. drugi gracz zagrywa kilka kart  – dostarcza przedmiot i odwiedza lokację: zdobywa 2 punkty, przedmiot wraca na to samo miejsce z braku innych możliwości
3. pierwszy gracz zagrywa kilka kart – dostarcza przedmiot i odwiedza lokację: zdobywa 2 punkty, przedmiot wraca na to samo miejsce z braku innych możliwości
4. drugi gracz zagrywa kilka kart  – dostarcza przedmiot i odwiedza lokację: zdobywa 2 punkty, przedmiot wraca na to samo miejsce z braku innych możliwości
5. pierwszy gracz zagrywa kilka kart – tym razem tylko dostarcza przedmiot, zdobywa swój piąty punkt.
6. (….). Koniec gry

Potem przyszły partie na więcej osób ale niestety moje odczucia nie uległy znaczącej poprawie. W skrócie mówiąc – jest to bardzo fajna łamigłówka, naprawdę. Nie zdziwiłabym się gdyby coś podobnego powstało w linii SmartGames albo ThinkFun. Niezła rozrywka – zupełnie jak mat w trzech posunięciach :)

Ale wracając do naszych baranów astronautów – jako gra nie sprawdza się kompletnie. Po pierwsze generuje beznadziejnie długie przestoje. Nie ma możliwości planowania swojego ruchu w trakcie partii przeciwnika (zwłaszcza przy pełnej obsadzie). Nie, nie dlatego, żeby gra była dynamiczna. Po prostu dlatego, że mamy tylko trzy przedmioty do dostarczenia i całkiem prawdopodobne jest, że nasz przeciwnik zechce dostarczyć ten sam przedmiot co my, tym bardziej, że pewne kombinacje przedmiot-lokacja są łatwiejsze a inne trudniejsze.

Jeśli już jesteśmy przy dynamice gry – to jest ona żadna. Układ na planszy prawie się nie zmienia – jeśli nie liczyć drobnych przetasowań. Zmieniają się cele. Jeśli nie możesz w swojej turze zdobyć co najmniej jednego punktu zwycięstwa (tzn. nie możesz dostarczyć przedmiotu) to nie opłaca się zagrywać kart w ogóle! Nie opłaca się marnować kart, bo przesunięcie czegokolwiek nie przybliży Ciebie do zwycięstwa a Ty – w najlepszym razie – pozbędziesz się tylko akcji, które mógłbyś wykorzystać w następnej turze. W efekcie – po dostarczeniu przedmiotu ląduje on najczęściej z powrotem w tym samym miejscu – i choć w instrukcji czytamy, że osoba siedząca na prawo od aktywnego gracza decyduje na którym miejscu cargo położyć przedmiot to w praktyce nie ma to najmniejszego znaczenia, bo jest tylko jedno takie wolne miejsce – to, z którego zdjęliśmy nasz przedmiot w tej turze.

Skaluje się na szczęście nie najgorzej. Bez względu na to w ile osób gramy – i tak jest nudna. Ale we dwie osoby krócej czeka się na swoją kolejkę. Jest też więcej miejsca na planszy więc astronauci i roboty są bardziej mobilne. Coś się zatem zmienia w układzie…. w 4 osoby plansza jest na tyle zapchana, że większosć ruchów polega na zamienianiu się miejscami z przeciwnikiem (wokół lokacji) oraz rzucaniu przedmiotami. Ewentualnie na przesunięciu przeciwnika tak, aby nasz astronauta mógł wejść na pole lokacji (o ile wcześniej nie zamieniliśmy się z przeciwnikiem miejscami w tym samym celu). Jest więc bardziej statycznie, ale mimo to odrobinę ciekawiej (przynajmniej jest się z kim zamieniać ;)).

Autorzy starali się stworzyć pozycję wysoce regrywalną – stąd za każdym razem różne cele (losowo dobierane trzy karty) oraz modułowa plansza, którą można ułożyć na różne sposoby. Niestety te różne sposoby mogą okazać się gwoździem do trumny rozgrywki – da się tak ułożyć moduły, że rozmieszczenie przedmiotów w stosunku do lokacji jest źle zbalansowane a to dlatego, że w pomieszczeniu bez lokacji są aż trzy pola cargo. Układając to pomieszczenie na peryferiach możemy niechcący uzyskać sytuację, w której grają tylko dwa przedmioty – te położone w pomieszczeniach z lokacjami. Jeśli choć jedna karta celu, która dotyczy innych przedmiotów niż w pomieszczeniu Cargo będzie obecna w grze to tylko ona będzie brana przez graczy pod uwagę. A taka sytuacja zdarza się dość często. To właśnie wyglądała jedna z naszych pierwszych rozgrywek – od tego momentu postanowiliśmy zwracać baczniejszą uwagę na pomieszczenie Cargo i układać je w taki sposób, aby było dostępne ze wszystkich możliwych stron.

Żeby dopełnić miary goryczy powiem jeszcze dwa słowa o instrukcji, a ta jest niestety napisana – może nie fatalnie – ale na pewno z brakami. Autorzy postarali się zachować epicko-humorystyczny ton jednak w zderzeniu z istotnymi niedopowiedzeniami ton ten zaczyna bardziej drażnić niż bawić. W instrukcji zabrakło bowiem informacji co to znaczy odwiedzić lokację (w celu zdobycia dodatkowego punktu). Czy tym samym astronautą, który dostarcza przedmiot?**) Czy trzeba mieć przy sobie przedmiot odwiedzając lokację?***) A może wystarczy innym astronautą wejść na lokację z karty warunku a innym dostarczyć przedmiot do lokacji docelowej?****) Nie znajdziemy też wytłumaczenia co to znaczy dostarczyć przedmiot. Czy można go dostarczyć robotem?*****) np. rzucić do robota stojącego na lokacji, czy też trzeba to zrobić za pomocą astronauty?

I jeszcze jedna uwaga – często zdarza się, że lokacja warunkowa (czyli ta, którą należy odwiedzić w celu uzyskania dodatkowego punktu) jest tą samą lokacją co lokacja docelowa (czyli tą, do której należy dostarczyć przedmiot). Wystarczy dostarczyć wtedy przedmiot własnym astronautą (nie robotem) i mamy dwa punkty w kieszeni. Taki uśmiech losu. Ale nie dla przeciwników. I to też nie jest fajne w tej grze.

Podsumowanie

Autorzy: Wojciech Rzadek, Michał Kolos
Liczba graczy: 2-4
Wiek: od 10 lat
Czas gry: ok 45 min.
Plusy:
+ proste zasady
+ obecna interakcja
+ ciekawa jako łamigłówka

Minusy:
– bardzo poważne braki w instrukcji
– długie przestoje
– zły balans: możliwe są nieszczęśliwe układy zarówno kart zadań jak i modułów planszy
– zero dynamiki
– jako gra jest zwyczajnie nudna :(

——

*) Andrzej Waligórski
**) Nie, można odwiedzić lokację innym, byle własnym astronautą
***) Nie.
****) Dokładnie tak.
*****) Tak, można np. wejść robotem na lokację a następnie rzucić do niego przedmiot.

 Dziękujemy firmie Trefl-Kraków za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (4/10):

Oprawa wizualna (7/10):

Ogólna ocena (4.5/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Gra ma poważne wady. Grać można, ale zasadniczo odradzamy. Nie jest to może najgorsza produkcja na świecie, ale znamy wiele innych, lepszych w obrębie tego gatunku. Do spróbowania tylko dla tych, którzy w danym gatunku muszą zwyczajnie mieć wszystko. I koniec.

One comment

 1. Avatar

  Instrukcja rzeczywiście jest słaba. A propos ostatniego akapitu tak łatwo 2 punktów się nie dostaje. Autor wytłumaczył też jak należy postępować:
  „najpierw trzeba aktywować miejsce, a potem wnieść przedmiot. Można to zrobić tym samym astronautą i/lub robotem, a mozna innymi.
  Inaczej, jeżeli wejdzie się z przedmiotem od razu – otrzymuje się tylko 1 punkt. Takie zasady pozwalają uniknąć zbyt łatwego otrzymania 2 punktów.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings