Sztuka wojny – pojedynek strategów [Współpraca reklamowa z FoxGames] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

foxgames-sztuka-wojny-gra-planszowa-b-iext26437268

W klimatycznym imaginarium. Miejsce: Chiny. Czas: 506 r. p.n.e. Wydarzenie: wybitny strateg Sun Tzu toczy wojnę o pięć prowincji z nieustraszonym generałem Shao. W rzeczywistości. Miejsce: stół, na którym leży plansza. Czas: wolny, najlepiej 30 minut. Wydarzenie: walka pełna strategicznych, przemyślanych decyzji, podejmowanych przez dwóch graczy. Z wyobraźnią czy bez niej,  Sztuka Wojny (Sun Tzu/Dynasties) to doskonały pojedynek dla każdego duetu. Jeżeli lubicie gry obfitujące w taktyczne rozwiązania, wymagające umiejętności blefowania i przewidywania ruchów przeciwnika, Sztuka Wojny powinna znaleźć się w waszej kolekcji.

To pozycja z gatunku gier teritory control połączoną z blefem i dość dużą dawką kombinowania. Jak przystało na typową strategiczną dwuoosbówkę, gra oferuje multum decyzji, które trzeba podejmować w sposób przemyślany, albowiem raz popełniony błąd może stać się tym niewybaczalnym i gra skończy się dla kogoś (przegranego) przed czasem. Kluczowa jest również umiejętność zaskoczenia przeciwnika.

Komplet komponentów gry (foto z serwisu BBG)

Komplet komponentów gry (foto z serwisu BBG)

Klasyczna rozgrywka trwa dziewięć rund, w czasie których gracze w tajemnicy przed sobą, zagrywają karty wojsk, po jednej dla każdej prowincji. Następnie rozpatrujemy efekty kart mechanizmem prawie takim samym jak w tradycyjnej, karcianej wojnie. Kto ma lepszą kartę (standardową lub z modyfikatorem), wygrywa bitwę i  wprowadza na daną prowincję odpowiednią liczbę swoich żołnierzy. Nie jest to jednak takie proste jak się z początku wydaje. Dobra taktyka nie opiera się na zagrywaniu wyłącznie kart z wysokimi wartościami w taki sposób, by starać się wygrać bitwę w każdej prowincji. Takie działania szybko sprawią, ze wystukamy się z całego zastępu wojska, które i tak będzie trzeba później przemieszczać. Elementem wprowadzającym niemały zamęt i podkręcającym dynamikę rozgrywki są karty, które nie wchodzą w skład stałej talii gracza (stała talia to karty z numerami od 1 do 6). Przed każdą rundą dobieramy dwie karty z pozostałego stosu i zostawiamy jedną. Charakteryzują się one tym, że są swoistym trikiem. Sun Tzu zagrał dziesiątkę i już widzi swoje wojska w prowincji, a Shao wrzuca kartę z wartością +1 lub +3 i tym sposobem wygrywa z czymkolwiek, co widnieje po stronie przeciwnika.

Przygotowywanie rozgrywki

Przygotowywanie rozgrywki

Rozgrywka w Sztukę wojny to dość mózgożerne rzemiosło. Wpływa na to bardzo dobrze przemyślany  mechanizm stawiania żołnierzy. Ich ilość to wynik różnicy wartości kart dwóch graczy. Przykład: Sun Tzu zagrywa 5, Shao zagrywa 6. Shao wygrywa bitwę i stawia 1 żołnierza w danej prowincji. Oznacza to, że jeśli jakieś terytorium jest zawalone figurkami armii jednego gracza, najlepiej próbować wytępić je kartą plagi, zamiast z mozołem likwidować pojedynczo. Gra toczy się bardzo szybko, dlatego nie ma czasu na tego rodzaju działania. Szybkość to niebywały plus tej gry. Nieczęsto zdarza się wymagająca planszówka (zwłaszcza dla dwóch graczy), którą można rozegrać w 30 minut lub krócej.

Gra zdaje się być dopracowana w każdym szczególe. Bardzo podoba mi się to, że karta o najniższej wartości wcale nie jest tą, której szybko chcemy się pozbyć, lub unikamy jej używania. Daje ona bowiem możliwość wzięcia na początku tury nie dwóch, lecz trzech kart, z których aż dwie można sobie zostawić. Co prawda szybciej wyczerpie się stos, ale mając więcej kart szybciej niż przeciwnik, mamy rzecz jasna więcej możliwości wykiwania go.

"Trzymadełka" do punktowania

„Trzymadełka” do punktowania

Punktowanie odbywa się trzy razy. Gdy srebrny posążek wkroczy  na oznaczone pole następuje chwila przerwy na sprawdzenie przewagi w prowincjach. Dość specyficzny, ale zarazem ciekawy jest sposób rozkładania punktów. To „trójkątne boczne trzymadełka”, które losowo ustawiamy w czasie gry przy prowincjach, w kolorze odpowiadającym rundom 1-3, 4-6, 7-9. Po podliczeniu, odwracamy trzymadełka i zmienia się całkowicie układ wartości PZ. Prowincja, która wcześniej dawała najwięcej punktów, teraz ma ich niewiele, dlatego trzeba myśleć jak sprytnie przemieścić swoje oddziały wojsk, by jak najlepiej zapunktować podczas kolejnego liczenia. Co ważne ilość punktów, które zdobywa zwycięzca, to ponownie wynik różnicy wartości zdobytych PZ przez dwóch graczy.

Karty Sun Tzu i Shao

Karty Sun Tzu i Shao

Sztuka wojny wymaga skupienia. To strategiczna batalia dwóch umysłów, której przebieg kontrolują dwie figurki – złota i srebrna. Złota porusza się po wahadłowym torze punktowym. Srebrna wskazuje na czas pozostały do końca rozgrywki. Jeśli gramy z kimś rozkojarzonym, rozgrywka może skończyć się dużo szybciej (raz poniosłam taką sromotną i upokarzającą klęskę i to naprawdę boli).

Rewers kart akcji i generałów

Rewers kart akcji i generałów

Regrywalność

Sztuka wojny odznacza się sporym poziomem regrywalności. Raczej szybko się nie znudzi, ponieważ oferuje kilka modyfikacji, które można wprowadzać do poszczególnych partii. Po kilku podstawowych rozgrywkach warto dołączyć karty generałów, odmiennych dla Shao i Sun Tzu (ale to wcale nie faworyzuje żadnej ze stron). Za każdym razem wybieramy innego łebka, który oferuje różne, ciekawe zagrania. Ponadto inaczej rozkłada się układ wartości punktowych prowincji, w innym rozkładzie przychodzą karty na rękę, w odmienny sposób zagrywamy karty opcjonalne, które pojawiają się w losowej kolejności. Ponadto istnieje jeszcze opcja gry z kartami wydarzeń. Osobiście nie uważam jej za konieczną i właściwie rzadko z niej korzystam, ale jest to kwestia gustu i braku potrzeby większego urozmaicania gry. Bardzo dopracowany tryb losowości doboru kart oraz  losowe wartości prowincji stanowią dobry impuls pobudzający pokłady kreatywnego myślenia i  ośrodek gotowości poniesienia porażki w jednej bitwie, by w ostateczności wygrać wojnę i śmiać się złowieszczo w myśl sentencji: Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni.

Plansza z chińskimi prowincjami, w których toczy się bój o dominację

Plansza z chińskimi prowincjami, w których toczy się bój o dominację

Niektóre działania z początku mogą wydawać się dla przeciwnika kompletnie od czapy (np. zagranie plagi na swoje wojsko), ale to jest właśnie kolejny z uroków tej gry – mnogość różnorodnych i niekiedy zaskakujących strategii, które wymagają odważnych, a nawet kuriozalnych działań, które dają efekt miażdżącego ciosu dla przeciwnika.

Wykonanie

Wykonanie komponentów gry jest bardzo dobre, właściwie patrząc na zdjęcia różnorodnych wersji, chyba polska jest w kategorii estetyki najlepsza. Gdzieś echem odbijają się głosy szepczące to i owo o wygiętych figurkach. Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, sztuczka z gorącą wodą rozwiązuje ten problem. Niemniej jednak plastikowe figurki są jakościowo dobre, naprawdę fajne i świetnie podkreślają klimat gry. Elementem budzącym ambiwalentne odczucia jest pomysł z trójkątnymi licznikami. Trzeba włożyć trochę wysiłku w to, by je poskładać a i tak się niekiedy rozwalą. Mnie akurat trafił się egzemplarz, który po pierwszym złożeniu trzyma się doskonale. Ponadto świetnie dopełnia oprawę wizualną gry. Plansza przedstawia chińskie prowincje, które jak zaświadcza kolega z redakcji, notabene sinolog, oddają historyczną rzeczywistość.

Figurki żołnierzy (bez tuningu w gorącej wodzie)

Figurki żołnierzy (bez tuningu w gorącej wodzie)

Bardzo ładne figurki "kontrolerów" punktów i czasu gry

Bardzo ładne figurki „kontrolerów” punktów i czasu gry

Karty wydarzeń

Karty wydarzeń

Podsumowanie

Sztuka wojny to bardzo dobra, średniego kalibru strategiczna gra, która ma sporo do zaoferowania różnym typom graczy. Wymaga skupienia (prawie takiego jak przy szachach), śledzenia ruchów przeciwnika (dobra pamięć bardzo się przydaje, można wówczas szacować jakie potencjalnie karty ma jeszcze przeciwnik) i umiejętności przemyślanego rozkładania kart, a także gotowości poświęcenia bitwy w imię wygrania wojny, co jest niekiedy trudne. Wiąże się to z wysoko rozbudowanym trybem decyzyjności jaki oferuje ta gra. Ponadto jakakolwiek strategia nigdy nie zapewnia pełnej stabilności, albowiem wszystko zależy od ruchów jakie wykona przeciwnik. Dodatkowo karty, które dociągamy wymagają elastyczności w planowaniu kolejnych działań.

Sztuka wojny to pozycja z bogatym zapleczem strategicznym. Za każdym razem możemy w zupełnie inny sposób próbować osiągnąć zwycięstwo. Jednym z nich jest dość ryzykowne granie na przeczekanie (np. pierwszych dwóch rund) w celu zebrania odpowiednich kart. Inny to agresywna walka od samego początku, a potem (o ile starczy mocnych kart) obrona zdobytych terenów. Rozgrywka jest dynamiczna, bez większych przestojów, chyba że po drugiej stronie planszy siedzi ktoś, kto usilnie próbuje przewidzieć każdy ruch przeciwnika. W kategorii gier duetowych zajmuje wysoką pozycję i na pewno warto mieć ją w swojej kolekcji. Gra jest  naprawdę ładna, a mechanizm rewelacyjny.Dziękujemy firmie FoxGames za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (7/10):

Oprawa wizualna (8/10):

Ogólna ocena (8/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Bardzo dobry przedstawiciel swojego gatunku, godny polecania. Wady mało znaczące, nie przesłaniające mocno pozytywnego odbioru całości. Gra daje dużo satysfakcji.

4 komentarze

 1. Avatar

  Dobra recenzja, zwłaszcza, że zgodna z moją opinią o grze, ale…
  Jeśli „Sztuka wojny” ma złożoność oszacowaną na 7 to ja chyba nie rozumiem terminu „złożoność gry”. Tonks wcześniej dała „Apaczom…” piątkę, zaś Veridiana oceniła „Badaczy głębin” na sześć. Warto ustalić wspólne kryterium – czy „złożoność” to komplikacja i wielość zasad (tu dałbym SW znacznie mniej – dwa, może trzy), czy też „złożoność” to wielość i komplikacja decyzji do podjęcia w trakcie ruchu gracza lub jakoś podobnie (tu SW może być na „siedem” – decyzji jest sporo, ale nie wymagają potężnego przeliczania).

 2. Avatar

  napaliłem się na tę grę po przeczytaniu recenzji – wydaje się być idealna do moich rozgrywek z synem. nasze ulubione to Rój i Władca Pierścieni:Konfrontacja – zastanawialiśmy się nad Tash-Kalar oraz Sztuką Wojny – ale prawdopodobnie zakupimy Sztukę Wojny, chociaż Tash-Kalar dostała wyższą ocenę na GF.

  • Avatar

   Tash-Kalar możecie wypróbować na BGA, Sztuka Wojny niestety tylko na IOS. Mam ochotę na to drugie, ale niestety nie będę miał z kim grać ;(((((

 3. Tonks

  # tomb
  Jeśli chodzi o ocenianie złożoności, gry to zawsze mam w tej materii mały kłopot. Próbuję wyskalować punktację indywidualnie do każdej pozycji, tyle tylko że niesie to z sobą ryzyko niejasności, o których wspomniano (komplikacja i wielość zasad, czy komplikacja decyzji do podjęcia w trakcie ruchu gracza). Twoja uwaga jest jak najbardziej słuszna i na pewno weźmiemy ją pod uwagę. Dzięki za głos.

  #szemrany
  Sztuka Wojny to idealna gra dwuosobowa, dlatego myślę że się nie zawiedziesz. Naprawdę stanowi idealną intelektualną potyczkę, niepozbawioną dobrej zabawy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings