Home | Wiadomości | Konkursy | 07 zgłoś się – konkurs

07 zgłoś się – konkurs

07_boxDwa miesiące temu miała swoją premierę „07 zgłoś się” – polska edycja bestsellerowej gry P.I. autorstwa Martina Wallace’a. Lepszej daty wydawnictwo Phalanx nie mogło sobie wymarzyć – na pewno wielu z Was znalazło tę grę pod choinką. Dla tych jednak, którzy nie znaleźli, a chcieliby ją posiadać proponujemy konkurs, w którym można wygrać egzemplarz rzeczonej gry.

Co zrobić aby wziąć w nim udział? Za pośrednictwem formularza należy odpowiedzieć na poniższe pytania (uwaga, niektóre z nich składają się z kilku podpunktów). Bez obawy, nie potrzeba znać, a tym bardziej posiadać gry! Za to trzeba dobrze znać serial :) albo umieć szukać w książkach i internecie. Konkurs trwa do niedzieli 18 stycznia 2015, do godziny 23:59. Wśród osób z najwyższą liczbą poprawnych odpowiedzi wylosujemy szczęśliwca, który otrzyma od Wydawnictwa Phalanx grę „07 zgłoś się”.

Szczegółowy regulamin konkursu

Szczegółowy regulamin konkursu

 1. Organizatorem konkursu „07 zgłoś się” (dalej „Konkurs”) jest serwis GamesFanatic.pl.
 2. Niniejszy regulamin określa zasady, zakres i warunki uczestnictwa w konkursie (dalej „Regulamin”).
 3. Konkurs trwa od 05.01.2015 r. od momentu opublikowania wpisu ogłaszającego rozpoczęcie konkursu do 18.01.2015 r., do godziny 23:59.
 4. Konkurs jest prowadzony na stronie serwisu www.gamesfanatic.pl
 5. Przystępując do Konkursu, potwierdza się znajomość regulaminu i akceptuje się jego warunki.
 6. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w regulaminie.
 7. Jakiekolwiek złamanie punktu regulaminu dyskwalifikuje pracę z konkursu.
 8. Udział w Konkursie jest bezpłatny.
 9. Konkurs polega na udzieleniu poprzez formularz na stronie Konkursu prawidłowych odpowiedzi na pytania konkursowe. Każdy uczestnik może przesłać dowolną ilość zgłoszeń, jednak przy wyłanianiu zwycięzcy pod uwagę brane będzie jedynie ostatnie zgłoszenie.
 10. Do Konkursu może przystąpić każda osoba, zamieszkująca na terenie Polski. Uczestnicy niepełnoletni powinni mieć pisemną zgodę rodziców na udział w Konkursie. Z udziału w konkursie wyłączeni są redaktorzy serwisu GamesFanatic.pl oraz członkowie ich najbliższych rodzin.
 11. Odpowiedzi będą sprawdzane przez redakcję serwisu GamesFanatic.pl
 12. W Konkursie można wygrać nagrodę wymienioną na stronie konkursu.
 13. Zwycięzca konkursu zostanie ogłoszony w ciągu 3 dni po zakończeniu terminu przesyłania odpowiedzi.
 14. Zwycięzca zobowiązany jest wysłać w ciągu 10 (dziesięciu) dni roboczych od ogłoszenia wyników konkursu swój adres korespondencyjny oraz telefon komórkowy na adres: kontakt@gamesfanatic.pl
 15. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za błędne wskazanie przez Laureata adresu do korespondencji. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za niemożność przekazania nagrody Laureatowi z przyczyn zależnych od uczestnika, a zwłaszcza podania błędnego adresu przez Laureata.
 16. Nagrodę wysyła Organizator do 14 (czternastu) dni roboczych od momentu przesłania przez Laureata swoich danych korespondencyjnych.

A oto już 07 pytań dla miłośników serialu „07 zgłoś się”:

1. Zacznijmy od spraw podstawowych ….

a) Reżyserem serialu „07 zgłoś się” jest Krzysztof Szmagier. Niewielu jednak ludzi zdaje sobie sprawę z tego, jak dużą część historii polskiego filmu stworzyli drudzy reżyserzy. Zastępowanie złożonego chorobą pierwszego, poszukiwanie aktorów do drugoplanowych ról … „07 zgłoś się” nie był łatwą produkcją i Krzysztof Szmagier potrzebował odpowiedniego wsparcia. Pytanie dotyczy dwóch drugich reżyserów. Jeden uczestniczył w realizacji czterech pierwszych serii (do 1984 roku), zadebiutował jako reżyser jednego z odcinków a nawet wystąpił w epizodzie. Drugi pracował przy pierwszych dwunastu odcinkach jako asystent reżysera, a od trzynastego był drugim reżyserem. Proszę podać nazwiska obu drugich reżyserów.

b) Każdy odcinek miał swój pierwowzór w literaturze pięknej. Wiele opowiadań zostało opublikowanych w serii kryminalnej „Ewa wzywa 07”. Tytuły większości znajdziecie Wikipedii ;) ale nie wszystkie…  Proszę podać tytuł i nazwisko autora opowiadania, które stanowiło pierwowzór dla 6. odcinka pt. „Złoty kielich z rubinami”.

2. Początki czasem bywają trudne…

a) W pierwszym odcinku poznajemy porucznika Borewicza jako oficera milicji, który powraca do kraju i od razu bierze udział w skomplikowanej akcji. Proszę podać skąd przyjechał Sławomir Borewicz i gdzie wcześniej pracował?

b) Wiemy, że porucznik Borewicz przed powrotem do Warszawy przebywał za granicą. Jednak dlaczego tam pojechał i w jakim charakterze – tonie w mrokach tajemnicy. Jak to często bywa – przyroda ani kultura nie tolerują pustki. Proszę podać tytuł i autora opowiadania (powstałego już wiele lat po zakończeniu zdjęć do filmu) o losach porucznika Borewicza z tego okresu.

3. Dossier Sławomira Borewicza…

Porucznik Borewicz jest postacią wykształconą:

a) Jakimi językami obcymi włada?

b) Jakie studia ukończył?

bomba4. Wino, kobiety i …. porucznik MO

Porucznik Borewicz znany był z tego, że lubił flirtować. Nawiasem mówiąc sam w jednym z odcinków mówi, że lubi wytrawne kobiety. Jednak niewielu pamięta o tym, że był żonaty. Jak miała na imię żona porucznika?

5. Mistrzowie sarkazmu i ciętej riposty

Serial cieszył się olbrzymią popularnością. Nadal jest zresztą bardzo lubiany. Niewątpliwie jednym z aspektów podnoszących walory filmu były dialogi. W każdym odcinku znajdziemy co najmniej kilka zabawnych uwag na temat pracy milicji, ciętych ripost a niekiedy nawet całych anegdot. Proszę podać z jakiego odcinka pochodzą następujące fragmenty i kto wypowiada te kwestie:
a) Myślenie ma kolosalną przyszłość. W milicji także.
b) Mam coś dla pana: „To nieprawda, że małżeństwo jest loterią. W loterii ma się jednak pewne szanse”.
c) – Otwórzcie okno. Myślę, że orłów nie ma, żaden nie wyleci.
    – A pan major drzwiami?
d) Pan Fakety pyta, czy u was jest tylko jedna striptizerka bo wczoraj byli w Kongresowej i ta sama się rozbierała. A jeśli ją rozbolą zęby, co będzie? W Warszawie zamrze życie nocne?

6. Połączenia

W „07 zgłoś się” zagrała cała plejada doborowych aktorów – niektórzy już byli sławni, inni dopiero mieli stać się sławni. Niektórych łatwo rozpoznać na ekranie, innych trudniej. W serialu możemy też znaleźć nawiązania do takich produkcji jak „Stawka większa niż życie” czy „Przygody psa cywila”. Również w innych filmach znajdziemy echa lub aluzje do naszego serialu.

a) Ale to pytanie będzie dotyczyło tylko (albo aż) dwóch aktorów znanych z innych filmów. W pewnym odcinku epizodyczną rolę zagrał aktor, któremu popularność i uznanie przyniosła rola w komediowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego „Sami Swoi”. Z kolei w innym jedną z kluczowych postaci dla tego odcinka zagrał niezwykle ceniony aktor grający w licznych komediach Juliusza Machulskiego.  Proszę podać nazwiska obu panów oraz tytuły odcinków, w których wystąpili.

b) Charakterystyczny dla tego serialu był też fakt, że aż kilkunastu aktorów zagrało w różnych odcinkach grając kilka różnych postaci. Wśród nich był również jeden z najwybitniejszych aktorów teatralnych i dramatycznych w Polsce, w którego dorobku jest zarówno film, serial, teatr, kabaret, słuchowiska radiowe, dubbing, książka mówiona, piosenka aktorska a nawet muzyka disco. Zagrał on w trzech różnych odcinkach – w każdym z nich inną postać. Proszę podać o kogo chodzi.

c) Jeden z ostatnich odcinków („Zamknąć za sobą drzwi”) jest filmem pełnometrażowym. Nie jest to jedyny film pełnometrażowy, w którym Bronisław Cieślak wciela się w rolę oficera milicji. Proszę podać tytuł filmu, który formalnie nie ma związku z serialem o poruczniku Borewiczu ale przez krytyków był postrzegany jako „07” na dużym ekranie.

7. Serial a gra planszowa

Gra jest związana z serialem dość luźno – nie znaczy to jednak, że nie ma w niej klimatu:

wolniaka) Jedna z postaci przedstawionych na kartach nosi nazwisko Wolniak. Na innych kartach zobaczymy np. Taksiarza i prostytutkę Bombę. Ale mimo to twarze ukazane w grze nie są twarzami aktorów. W większości wypadków trzeba uznać, że tak już musi być i przejść nad tym do porządku dziennego. Jednak w przypadku Wolniaka możemy puścić wodze fantazji. Proszę spróbować odgadnąć co takiego jest w postaci serialowego Wolniaka (odcinek 3. pt. „Dziwny wypadek”), co może usprawiedliwić fakt, że przedstawiona na kartach osoba podpisana jako Wolniak nie jest w żaden sposób podobna do postaci z filmu. Uwaga, odpowiedź musi być związana z serialem a uważny widz znajdzie sugestię w wyżej wymienionym odcinku.

b) Przestępstwa występujące w grze są mniej lub bardziej powiązane z filmem. Jednak kilka kart szczególnie mocno kojarzy się z serialem. Proszę wskazać karty przestępstw (a jest ich co najmniej dwie) wraz z tytułami odpowiadających im odcinków, które w sposób niezwykle silny i nie budzący wątpliwości wskazują na te właśnie odcinki.

c) Akcja serialu w olbrzymiej większości dzieje się w Warszawie – nic dziwnego zatem, że plansza złożona z pocztówek przedstawia lokacje warszawskie. Niektóre lokacje są silnie związane z serialem, inne dość luźno, jeszcze inne praktycznie w ogóle. Proszę wskazać co najmniej dwie lokacje z gry, które wystąpiły w serialu wraz z tytułami odcinków i krótkim komentarzem co tam się dzieje.

 

Formularz do przesyłania odpowiedzi

Uwaga: używany formularz potwierdza przesłanie odpowiedzi jedynie poprzez wyświetlenie strony z podziękowaniami za udział w konkursie.

 Powodzenia w prowadzeniu konkursowego śledztwa!
A już za parę dni – recenzja gry….

Sponsor konkursu:

phalanx_zajawka

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*