Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry dla graczy | Dominant Species: Władcy oceanu – niech kraby panują na ziemi i w oceanie

Dominant Species: Władcy oceanu – niech kraby panują na ziemi i w oceanie [Współpraca reklamowa z Phalanx] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Czy życie powstało w wodzie i dopiero później wyszło na ląd? Całkiem możliwe. Jednak nasze gatunki są już bardziej rozwinięte i nadal mieszkają w wodzie. Wraz ze zmieniającymi się warunkami panującymi na Ziemi będziemy starali się dostosowywać do nowych okoliczności i rozprzestrzenić na jak największym i różnorodnym obszarze. 

O Dominant Species słyszałam wiele dobrego. Gra ma już 13 lat, ale dopiero w tym roku doczekaliśmy się polskiej edycji. Wydawnictwo Phalanx postanowiło również wydać drugą w serii planszówkę, czyli Dominant Species: Marine z 2021 roku. Po spojrzeniu na planszę i komponenty można stwierdzić nawet bez czytania zasad, że oba tytuły są do siebie podobne. Do większego zainteresowania oceaniczną wersją przekonały mnie opinie, że działa ona lepiej na mniejszą liczbę graczy, podczas gdy pierwowzór do cieszenia się pełnią gry potrzebuje większego grona. Dlatego moją próbę dominacji na planszy zaczęłam od Władców oceanu. 

Muszę pochwalić polską edycję obu gier, ponieważ okładki są ładne, intrygujące i klimatyczne. Kafle terenu i grafiki na kartach również mi się podobają, ale najładniejsze są znaczniki ryb, gadów, skorupiaków i głowonogów, czyli gromad, którymi będziemy zarządzać podczas rozgrywki. W porównaniu do oryginalnego wydania, nasze jest naprawdę ładne. Szkoda, że gatunki reprezentują zwykłe, małe kostki, które rozprowadzamy po planszy, bo oczami wyobraźni widzę małe krabiki i ośmiorniczki na kaflach terenu, które podniosłyby wrażenia wizualne. Najmniej klimatyczne są pionki akcji, zarówno nasze jak i specjalne. Dodatkowo na te drugie dostajemy naklejki. W przypadku tak dużej gry, na którą wielu graczy czekało, można było się skusić na zastąpienie walców innymi znacznikami lub chociaż wytłoczyć symbole poszczególnych gromad. Mimo tych kilku mało pasujących do reszty komponentów, całość wykonania bardzo mi się podoba. 

A jak jest z poziomem trudności? Obawiałam się bardzo skomplikowanych akcji i wielu małych reguł do zapamiętania, a także tego, czy gra nie będzie wymagała dużego stołu, aby wszystko pomieścić. Okazało się, że prawie wszystko ma swoje miejsce na głównej planszy, planszetki graczy są małe, a poza tym mamy zaledwie dwa woreczki i talię kart, na które musimy znaleźć przestrzeń. Natomiast nasze tury polegają na wzięciu dokładnie jednego piona akcji i umieszczeniu go na planszy na wolnym polu akcji. Cała magia dzieje się po zrealizowaniu wybranego działania. 

Jak to się wszystko zaczęło

Zanim jednak przejdziemy do rozgrywki, warto przyjrzeć się planszy. Znajdują się na niej tereny położone podczas przygotowania. W dalszej części rozgrywki będziemy dokładać nowe kafle i odkrywać w ten sposób ukształtowanie powierzchni Ziemi. Na obrzeżach znajduje się tor punktacji, a po lewej łańcuch pokarmowy wskazujący na kolejność oraz rozstrzyganie remisów, przypomnienie punktacji podczas ewolucji oraz miejsce na piony specjalne. Najważniejsza jest jednak prawa część planszy, ponieważ to tam mamy cały segment z nadrukowanymi akcjami i polami, na które będziemy kłaść nasze piony. 

Początkowo nazwy akcji nie pomagają w ogarnięciu naszych działań. Definicję migracji, ewolucji czy adaptacji wszyscy znają, ale autotrofii lub specjacji pewnie tylko niektórzy gracze. Na szczęście wszystkie akcje są bardzo dobrze i obszernie rozpisane w instrukcji, dlatego nawet jeśli niektóre nazwy nie są Wam znane, szybko powinny wskoczyć na właściwe miejsce i skojarzyć się z działaniami na planszy. 

Wzbogacenie pozwala na dołożeniu żetonu zasobu (słońce, bezkręgowce, plankton, ślimaki, gąbki lub algi) na dowolny róg kafla na planszy. Autotrofia polega na usunięciu lub zamianie żetonu zasobu znajdującego się na kaflu erupcji, natomiast Wyjałowienie na pozbyciu się żetonu zasobu z kafla terenu. Dzięki Adaptacji nasze gatunki będą miały większe szanse na przetrwanie na planszy. Jeśli umieścimy naszą kostkę z puli genowej przy akcji Regresji, obronimy się przed utratą żetonów zasobu podczas Rozkładania. Specjacja wprowadza nowe gatunki z naszych planszetek na planszę główną, Odkrywanie pozwala na dołożenie nowego kafla terenu, a Tektonika – kafla erupcji. Migracja to przesuwanie naszych kostek na sąsiednie obszary, Rywalizacja – usuwanie gatunków przeciwników, natomiast Ewolucja może dać sporo punktów, jeśli nasze gatunki na planszy znajdują się obok żetonu zasobu, który jednocześnie znajduje się na naszej planszetce, oraz pozwala zagrać jedną z odkrytych kart. Przedostatnia jest Dominacja, która pozwala na pozyskanie jednego ze specjalnych pionów. Po niej zostaje nam już tylko Odzyskiwanie niewymagające użycia piona. Gdy wszyscy wykonają tę ostatnia czynność, następuje Rozkładanie, czyli porządkowanie obszaru akcji i ponowne zapełnienie pól żetonami. 

Gra kończy się, gdy zostanie odkryta karta Asteroida. Po ostatecznym podliczeniu punktów wyłaniany jest zwycięzca. 

Płynnie i wcale nie tak sucho

Początkowo może się wydawać, że jest tego sporo. Powyżej opisałam bardzo ogólnie dostępne akcje. Podczas ich wykonywania musimy wziąć pod uwagę aktualne rozłożenie terenów, zmieniające swoje miejsca żetony zasobu, przemieszczające się gatunki, naszą własną planszetkę i odkryte karty ewolucji. I to jest nasze wyzwanie – jak spiąć to wszystko w całość i poprowadzić swoją gromadę lepiej od pozostałych graczy? 

Na wstępie wspomniałam już o ładnym wydaniu i planszy, która mieści prawie wszystkie komponenty. Podobają mi się także nazwy akcji, które są ściśle powiązane z faktycznym działaniem, np. Migracja powoduje przemieszczanie się, a Rywalizacja usuwanie wrogich gatunków. Dzięki temu odczuwamy nieco klimatu podczas rozgrywki. Logice przeczy jedynie dowolność w umieszczaniu żetonów zasobu na kaflach terenu. W ten sposób algi i gąbki mogą leżeć na równinach i w górach. 

Każde postawienie pionka ma znaczenie dla dalszych czynności, ponieważ nie możemy się wracać. Opisane wyżej akcje występują dokładnie w takiej kolejności, jeśli więc wykonamy Tektonikę, nie możemy kolejnym pionem iść na Odkrywanie, ponieważ znajduje się wyżej od Tektoniki. Wyjątkiem są piony specjalne, które możemy otrzymać dzięki Dominacji, jeśli poziom przystosowania naszych gatunków jest odpowiednio wysoki. Białych walców nie obowiązuje zasada niecofania się. Dodatkowo dla nich w obszarze akcji znajdują się białe pola akcji, na które kolorowe walce nie mają wstępu. Mogą także wypchnąć zwykłe pionki z pola, na którym się znajdują, a jeśli odpowiednia karta ewolucji jest odkryta, można zrobić to samo z innymi pionami specjalnymi. 

Gracze rozpoczynają grę z innymi symbolami zasobów na planszetce oraz wybraną podczas przygotowania kartą cechy. Dzięki temu nasze gromady są asymetryczne, a kolejne partie inne. Podczas rozgrywki wszystko zależy od naszych działań. Odkryte karty ewolucji i wykładane co rundę nowe żetony na obszarze akcji są losowe, co może niektórym przeszkadzać. Ja tłumaczę to sobie nieprzewidywalnymi i bardzo zmiennymi warunkami panującymi dawno temu na Ziemi. Nie każdy mógł się na nie przygotować i nie każdy gatunek te zmiany przetrwał. 

Obawiałam się dużych przestojów podczas oczekiwania na ruchy innych graczy, ale w swojej turze poruszamy tylko jednym pionkiem i od razu wykonujemy przypisaną polu akcję. Dlatego mimo zaawansowanej eurogry dostajemy całkiem płynną i dynamiczną rozgrywkę. Należy również obserwować poczynania innych, ponieważ mogą nam usunąć gatunki, które zamierzamy przesunąć, zabrać żeton zasobu zapewniający nam przetrwanie lub po prostu zająć upatrzone przez nas pole. 

Musimy być także przygotowani na pojawiające się karty ewolucji. Jeśli na wyłożonej właśnie karcie znajdzie się czerwona ryba, trzeba usunąć wszystkie gatunki zagrożone, czyli takie, które nie znajdują się obok żetonu zasobu wskazanego na naszej planszetce. Z kolei żółta ryba pozwala posiadaczowi karty Przetrwanie zdobyć dodatkowe punkty zwycięstwa. Ponadto na kartach mogą się znajdować dodatkowe czynności do wykonania po odkryciu tej karty lub zmiany zasad, dopóki dana karta jest w grze. 

Władcy oceanu dobrze działają w każdym składzie, ale inne są odczucia po rozgrywce dwuosobowej, a inne po partii w pełnym składzie. W duecie mamy dużo miejsca i możemy więcej rzeczy zaplanować, ponieważ do naszej następnej tury sytuacja na planszy może się zmienić, ale nie na tyle, żebyśmy nie mogli zareagować. Natomiast przy czterech graczach może się zdarzyć tak, że jeśli dwie osoby usuną lub zamienią na planszy kluczowe dla moich gatunków żetony zasobu, a trzecia odkryje kartę ewolucji uruchamiającą Wymieranie, to znaczna część moich kostek zostanie usunięta. Gatunki nie wracają na nasze planszetki, tylko na stałe są odkładane, dlatego w pewnym momencie może ich zabraknąć. Należy więc dbać zarówno o liczbę wysyłanych na planszę kostek jak i o te, które już się na niej znajdują. Moim zdaniem Władcy oceanu najlepiej działają w trzyosobowej grupie, ale każdy skład jest dla mnie satysfakcjonujący, chociaż pozostawia mnie z innymi wrażeniami. 

Instrukcja przewiduje zmiany w rozgrywce dwuosobowej, ale jest to jedynie wariant, a nie konieczność. Ponadto możemy także skorzystać z drugiej strony planszetki, na którą losowo dobierzemy początkowe żetony zasobu, zostawić dwie z trzech kart cech dobieranych podczas przygotowania lub wydłużyć/skrócić rozgrywkę usuwając mniejszą/większą liczbę kart z talii ewolucji. 

Władcy oceanu to bardzo dobra gra, na którą długo czekałam. Nie mogę jej niestety porównać do Władców ziemi, ponieważ pierwowzór musi poczekać na większą i wystarczająco zaawansowaną ekipę graczy, której na stałe nie mam. Jednak ta wersja przekonała mnie do siebie ciekawym tematem, ładnym wykonaniem i przede wszystkim mnogością akcji do wyboru oraz zamieszaniem, jakie można wywołać wśród innych gatunków. Trochę zdrowej i nieprzesadzonej losowości dodaje „smaczku” rozgrywce, która mogłaby być stateczna i nieco nudna, a dzięki kartom ewolucji musimy ciągle mieć się na baczności. Oczywiście jest to zaawansowany, choć nie aż tak skomplikowany tytuł, więc nadaje się dla doświadczonych graczy i takich, którzy chcą wejść na wyższy poziom, a dotychczas grali w lekkie i średnie eurogry.  Grę Dominant Species: Władcy oceanu kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Phalanx za przekazanie gry do recenzji.

Złożoność gry (7/10):

Oprawa wizualna (7,5/10):

Ogólna ocena (8/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Bardzo dobry przedstawiciel swojego gatunku, godny polecania. Wady mało znaczące, nie przesłaniające mocno pozytywnego odbioru całości. Gra daje dużo satysfakcji.

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
wordpress_test_cookie

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings