Port Royal [Współpraca reklamowa z Bard] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 7 minut

port_royalPort Royal, XVII-wieczna stolica Jamajki i główny port piracki Karaibów. Owiany złą sławą – jako kryjówka zbrodniarzy i złodziei. Czas rzucić losowi wyzwanie. Czas udać się do Portu Royal i skompletować załogę :)

Zasady gry w pigułce

Talia składa się z 4 rodzajów kart:

Statki

Statki

1. Statki, które przynoszą zysk od 1 do 4 monet.
2. Postacie, które za zarobioną, np. na statkach, walutę można zatrudnić, czyli zapłacić ich koszt nabycia i położyć przed sobą. Od tej chwili można korzystać z umiejętności postaci – np. odpierać (nie pozwalać na wpłynięcie do poru) statki, zmniejszać koszt nabycia postaci, zarabiać więcej na określonych statkach, otrzymywać dodatkowe monety, dobierać dodatkową kartę z portu etc.
3. Podatki – są tylko 4 w talii – które przeciwdziałają nadmiernemu bogaceniu się: osoby posiadające 12 lub więcej sztuk złota muszą połowę odrzucić.
4. Ekspedycje, na które można wysłać niektóre z postaci i w ten sposób zdobyć dodatkowe punkty zwycięstwa.

Podatki

Podatki

Tura gracza składa się z dwóch faz:

  1. Pierwsza polega na zapełnianiu portu, czyli dociąganiu kart z talii i wykładaniu ich na stół. Jeśli trafi się karta podatków – jest rozpatrywana i odrzucana. Karty ekspedycji odkładane są do oddzielnej puli i są dostępne dla wszystkich graczy (w dowolnym momencie swojej tury gracz może wysłać osoby o odpowiednich umiejętnościach na ekspedycję, czyli odrzucić ich karty i zdobyć kartę ekspedycji). Statki i postaci pozostają w porcie. Jeśli gracz wyciągnie kartę statku w takim samym kolorze, jaki już jest w porcie (kolorów jest 5), a nie może go odeprzeć (nie ma wystarczająco dużo szabel na kartach postaci), to jego tura się kończy – karty z portu są odrzucane i kolejka przechodzi na następnego gracza. Jednak w każdej chwili gracz może spasować (tzn. uznać, że port jest dostatecznie zapełniony) i nie będzie ciągnął już więcej kart. Przechodzi wtedy do fazy drugiej.
  2. Ekspedycje i postaci, które można na te ekspedycje wysłać

    Ekspedycje i postaci, które można na te ekspedycje wysłać

    Druga faza to rekrutacja – dobranie karty (lub kart) z portu. Jeśli w porcie jest wszystkie 5 statków w różnych kolorach – gracz może dobrać 3 karty. Jeśli 4 statki – dobiera 2. Jeśli trzy lub mniej – dobiera tylko jedną. Może dobrać statek – wtedy otrzymuje pieniądze (karty są dwustronne – rewers to symbol dukata) lub zatrudnić pracownika – płaci koszt nabycia i kładzie go przed sobą. Następnie każdy z pozostałych graczy również ma możliwość dobrania jednej karty z tych pozostałych w porcie, z tą różnicą, że za każdą dobraną kartę musi zapłacić jednego dukata właścicielowi (aktywnemu graczowi). Kiedy każdy już dobierze (bądź spasuje), karty z portu odrzuca się i kolejka przechodzi na następnego gracza.

Gra zmierza ku końcowi, gdy ktoś uzyska 12 punktów zwycięstwa (a składają się nań nie tylko karty ekspedycji – prawie wszystkie karty postaci mają określoną liczbę PZ). Po rozegraniu ostatniej tury podlicza się punkty i zwycięzcą staje się osoba, która zebrała ich najwięcej.

Rozgrywka

Wrażenia

Gra bardzo mnie zaskoczyła. Zaskoczyła na plus. Myślałam, że będzie to zwykła wykładanka kart. W dodatku w nielubianej przeze mnie tematyce piracko-żeglarsko-portowej. Otóż, sprzeczać się nie będę – wykładanka jest, ale na pewno nie zwykła :). Wbrew pozorom nie tylko szczęście się tu liczy. Owszem, jeśli będziesz miał wybitnie dużo szczęścia, to jest dość prawdopodobne, że wygrasz. Prawdopodobne, ale nie pewne! W tej grze jest miejsce na kombinowanie. I można mieć szczęście, ale jeśli przeciwnik nie będzie miał ewidentnego pecha, a będzie kombinował – to jednak nie licz na łatwe zwycięstwo.

Mademoiselle, Admirał, Gubernator - najmocniejsze karty postaci

Mademoiselle, Admirał, Gubernator – najmocniejsze karty postaci

To jest coś co lubię – rozwijanie się. Inwestowanie w kolejne karty, które dają kolejne bonusy, które jeszcze lepiej pomagają inwestować i się rozwijać. Taka samonakręcająca się karuzela. Trudno mówić o jakiś skomplikowanych silniczkach, niemniej jest to ten typ rozgrywki. Np. karty Mademoiselle, oprócz tego, że dają punkty, to pozwalają na zakup innych kart o 1 monetę taniej. Admirał generuje pokaźne ilości złota (za 5+ kart w porcie otrzymujemy 2 sztuki). Gubernator – to chyba najmocniejsza karta – pozwala na dobranie o jedną kartę więcej. Zainwestowanie w Gubernatora oraz Admirała (lub Mademoiselle) to bardzo silny układ. Właściwie wtedy już jest „z górki”.

Innym sposobem na grę jest inwestowanie w żeglarzy i piratów. Posiadają oni szable. Jedna szabla postaci odpiera jedną szablę ze statku. Jeśli mamy np. dwóch żeglarzy i pirata (razem 4 szable), to możemy odeprzeć statki posiadające do czterech szabli. Można się wtedy pokusić o wykładanie w porcie wielu kart tak, aby uzbierać 4 lub nawet 5 statków (tak, żeby dobrać więcej niż jedną kartę), zarobić na statkach, a następnie wydać kasę na jakąś ciekawą postać.

Handlarze - każdy ma swój kolor statku, który wspiera

Handlarze – każdy ma swój kolor statku, który wspiera

Jeszcze inną strategią jest inwestowanie w osadników / kapitanów / kapłanów. Każdy z nich daje tylko 1 punkt, ale wysyłając (czyli odrzucając) dwóch lub trzech na ekspedycję, zyskujemy od 4 do 6 punktów zwycięstwa. Czyli zarabiamy na czysto 2 lub 3 punkty.

A można też po prostu zwyczajnie „ciułać” sobie kolejne punkty na kolejnych postaciach i „z cicha pęk” dotrzeć do tej dwunastki.

Gra jest właściwie bardzo prosta. Nie ma drugiego dna. Nie ma w niej żadnego przekombinowania. Ale jest trochę możliwości. I jest taka niesamowita radość rozwijania swojej przystani…. Jestem w autentycznym szoku jak bardzo mi się spodobała. I to bez znaczenia, czy w pełnej obsadzie, czy na dwie osoby. To jest ten typ gry, kiedy igrasz z losem, ale igrasz w sposób przemyślany. I choć to zupełnie inne klimaty, dla mnie to jest „Can’t stop„. Z każdą kartą podejmujesz decyzję – ciągnąć dalej czy się zatrzymać. Każda decyzja może być dobra lub zła w skutkach. Możesz wybrać sobie jedną z możliwych strategii. Możesz strategie łączyć bądź zmieniać w trakcie. A gdy gra się skończy – odpalasz kolejną partię. Nie zdarzyło mi się ani razu zagrać bez powtórki. Bez kilku powtórek. Ciężko się zatrzymać – nie tylko przy ciągnięciu karty, ale przy kolejnej partii.

Żeglarze i piraci

Żeglarze i piraci

Losowość jest, bo ciągniesz karty. Losowość być tu musi. Ale jest jednocześnie okiełznana. To Ty decydujesz, czy podejmujesz ryzyko, czy idziesz po gołębia, czy wróbel w garści wystarczy. I przygotowujesz się do kolejnych tur poprzez nabywanie kolejnych kart, które dają Ci Twoje ulubione bonusiki. Rozwijasz się jak … papier toaletowy ;). Ale z drugiej strony aż tak kolorowo nie jest. Karty nie są do końca idealnie zbalansowane, jedne strategie są bardziej opłacalne, inne mniej. Przynajmniej tak na moje oko. Najbardziej opłaca się brać Gubernatora, Admirała i Mademoiselle. Dość mocne jest też inwestowanie w szable (żeglarze i piraci) – ale tu już trzeba mieć trochę szczęścia (albo po prostu nie mieć pecha – bo jednak może się zdarzyć, że trafią się dwa najsilniejsze statki w tym samym kolorze na tyle blisko siebie, że je wyciągniemy). Zupełnie nie opłaca się nabywać Handlarzy (czyli kart, dzięki którym statki określonego koloru dają wyższy zysk). Z kolei najmniej ciekawą strategią (choć niekoniecznie nieopłacalną) jest realizowanie ekspedycji. Najmniej ciekawą – bo postacie, które zatrudniamy nie dają nam żadnych bonusów. To opcja dla tych, którzy zawsze i wszędzie przeliczają wszystko na PZ-ty. Mnie zbyt bawi rozwijanie postaci i budowanie silniczków (choćby najmniejszych) i dlatego zupełnie nie pociągają mnie ekspedycje – ale muszę przyznać, że dość często zdarzało się, że właśnie przez wykonanie ekspedycji ktoś wygrał (podczas gdy inni skupieni byli bardziej na rozwijaniu swoich możliwości).

Warto zwrócić uwagę na sposób zakończenia gry. Otóż – nie następuje natychmiast po uzyskaniu przez kogoś 12 puntków. Nie rozgrywamy też rundy do końca. Gramy ostatnią rundę – to znaczy wszyscy poza osobą, która uzyskała właśnie 12 punktów mają jeszcze jedną turę. W tej turze naprawdę wiele może się zdarzyć. Trzeba te swoje 12 punktów dobrze przemyśleć, bo może się okazać, że skończę, ale wcale nie wygram.

Rewersy karty przedstawiające dukaty

Rewersy karty przedstawiające dukaty

Na koniec jeszcze dwa słowa o skalowalności. Spotkałam się z opiniami, że na dwie osoby chodzi niemrawo, że to taka tylko wykładanka. Otóż – nie! Jest inaczej. Zmienia się balans kart – np. we dwie osoby niespecjalnie warto inwestować w Błazna. Błazen to karta, która daje złoto wtedy, kiedy nic dla nas w porcie nie zostanie (w szczególności gracz aktywny nie dotrze do fazy drugiej). Przy dwóch osobach można czerpać korzyści tylko z przeciwnika. Przy 5 – aż z czterech przeciwników. Większa szansa na to, że komuś się noga powinie i „skusi”. Większa szansa, że wszystko wykupią zanim dojdzie do mnie kolejka. Przy dwóch osobach ekspedycji jest dużo, a ogarnąć do czego zmierza przeciwnik jest łatwo. Przy czterech – można się nie załapać na ekspedycję w ogóle. Więc jest inaczej – ale dla mnie oznacza to mimo wszystko tak samo dużo frajdy.

Podsumowanie

Plusy:
+ bardzo proste zasady
+ krótka i przejrzysta instrukcja
+ dobrze działająca mechanika
+ ładne wykonanie
+ wiele dróg do zwycięstwa (a przynajmniej kilka – co i tak jest dużo na tak prostą grę)
+ losowość, która daje się okiełznać (mamy na nią pewien wpływ niczym w Can’t stop)
+ skalowalność – dość dobra
+ regrywalność – olbrzymia!
+ i do tego ciekawy patent (mój ulubiony) podwójnej roli kart – jak w Letnisku czy Fasolkach

Minusy:
– jednak losowość (na początku, zanim znajdziemy na nią sposób, może uwierać)
– lekkie zachwianie balansu kart

WRS (7/10)

Kolejna karcianka, kolejna gra o piratach błe… Ale zaraz, zaraz! Jakieś to inne, jakieś takieś smyślne!

Cóż powiedzieć, mimo całego początkowego dystansu, gra bardzo mile mnie zaskoczyła i zwyczajnie się spodobała. Jest element ryzyka, jest pewna kalkulacja, są różne pomysły na drogę ku zwycięstwu. Dobrze, że karcianki o piratach mogą być takie fajne.Dziękujemy firmie Bard za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (4/10):

Oprawa wizualna (8/10):

Ogólna ocena (9/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Gra tak dobra, że chce się ją polecać, zachwycać nią i głosić jej zalety. Jedna z najlepszych w swojej kategorii, której wstyd nie znać. Może mieć niewielkie wady, ale nic, co by realnie wpływało negatywnie na jej odbiór.

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings