Home / Wiadomości / Patronat GF: Trajan – Kolejna gra Felda ma szansę na polskie wydanie

Patronat GF: Trajan – Kolejna gra Felda ma szansę na polskie wydanie

trajan-boxWczoraj o godzinie 17.00 na platformie wspieram.to wystartowała kampania mająca na celu ufundowanie polskiej wersji gry Trajan (LINK). Trajan, obok  Zamków Burgundii, jest przez wielu graczy uważany za najlepszą grę autorstwa Stafana Felda. Nic więc dziwnego, że w naszej redakcji – naszpikowanej fanami twórczości tego autora – szybko i jednogłośnie zapadła decyzja o objęciu Trajana patronatem medialnym Games Fanatic. Serdecznie więc zapraszamy do przeczytania informacji na temat kampanii i gry, obejrzenia filmiku promującego oraz zapoznania z polską instrukcją oraz opiniami naszych redaktorów. No i oczywiście do wsparcia projektu wydawnictwa Sharp Games, odpowiedzialnego za wydanie gry w Polsce, tym bardziej, że cena w Early Birds jest naprawdę imponująco niska :)

Trajan to strategiczna gra planszowa, w którą można grać od 2 do 4 osób. Jej akcja toczy się w Antycznym Rzymie podczas panowania cesarza Marka Ulpiusza Trajana, okrzykniętego przez senatorów mianem “Optimus Princeps” (najlepszy cesarz). Wcielamy się w rolę bogatego i wpływowego obywatela Rzymu. W bezwzględnej walce o naszą pozycję będziemy musieli umiejętnie zarządzać wojskiem, kontrolować handel w porcie czy walczyć o poparcie senatu, starając się być zawsze o krok przed naszymi oponentami.

Główną osią mechaniki gry jest system mankali, polegający na podnoszeniu wszystkich znaczników akcji z jednej sekcji planszetki  gracza, a następnie przeniesieniu ich zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Na każdej tacy zostawiamy po jednym znaczniku. Sekcja, w której postawimy ostatni znacznik, wyznacza akcję którą możemy wykonać. Celem gry jest zebranie jak największej ilości punktów zwycięstwa, które możemy zdobywać wieloma różnymi drogami.

Jeżeli chcecie poznać szczegółowe zasady i mechanikę gry zapraszamy do lektury

polskiej wersji instrukcji

Cena Trajana podczas kampanii na wspieram.to w Early Birds (do 15 stycznia, godzina 23:59) wynosić będzie zaledwie 109 zł, później sukcesywnie będzie wzrastać, aż osiągnie poziom 129 zł, co też w dzisiejszych realiach rynkowych wydaje się ceną niezbyt wygórowaną.

Redakcja Games Fanatic dzieli się na dwa obozy: „miłośników Trajana” i „przyszłych miłośników Trajana” ;). Tych pierwszych zapytaliśmy o krótkie opinie nt. gry. Póki co prezentujemy dwie z nich – Inka i Veridiany, ale niewykluczone, że w trakcie kampanii pojawi się na naszej stronie lub Facebooku więcej takich krótkich recenzji gry pana Felda. 

Ink

Trajan to gra będąca dla mnie uosobieniem stylu Felda. Mnóstwo mikromechanizmów, sałatka punktowa rozrzucona po całej planszy, totalny brak choćby śladu klimatu i… wszystko to świetnie działa. Przy tym Trajan to gra, której trzeba się nauczyć. Pierwsza partia to raczej „robię to, na co pozwoli mi mankala”, niż „planuję swoje ruchy”, ale planowanie jest umiejętnością jak najbardziej osiągalną, jeśli wystarczy nam cierpliwości. A kiedy już zaskoczy, kiedy już nauczymy się składać ruchy w świadome sekwencje prowadzące do celu, Trajan jest grą niezwykle satysfakcjonującą. To kunsztowna układanka wielu elementów, którymi trzeba umiejętnie żonglować.  To również moja ulubiona gra Stefana Felda.

Veridiana

Trajan jest jedną z najlepszych gier Stefana. Zawsze oscyluje wokół podium w moim osobistym rankingu, obok Bora Bora, Badacze Głębin i Macao. To gra, której charakter idealnie współgra z majestatyczną okładką. To gra, której okiełznanie jest równie ważne jak pokonanie przeciwnika. Potrzeba naprawdę niezłej wprawy, aby z tej specyficznej mankali uczynić narzędzie zniszczenia. Do czasu nabrania tej umiejętności będzie nam się wydawało, że gramy przypadkowo, wykonujemy jedne akcje tylko po to, aby mnożyć inne akcje i w rezultacie wynik zazwyczaj wychodzi nam zbliżony i zaskakujący. Ale gdy już zasmakujemy w operowaniu magicznymi talerzami – gra pokazuje całe swoje piękno. I to zarówno w rozgrywce na komplet graczy jak i tylko na dwóch!

trajan


One comment

  1. Swietny pomysl z Trajanem po polsku, jednak filmik w kampanii jest jak najdalej od zachęcenia do wsparcia. Trzeba to koniecznie zmienić Mateuszu. Jak by nie było to wizytówka kampanii.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

sklep z grami planszowymi planszomania.pl
x

Check Also

Amazonia – hoacyny i marmozety wśród bromelii i monster

Wysokie drzewa, niezwykłe rośliny i ciekawe zwierzęta - to wszystko znajdziecie przemierzając Amazonię. Niestety nie każdy może się tam udać i na własne oczy zobaczyć niesamowite okazy. Przyzwyczajeni do wygodnego życia raczej nie chcielibyśmy martwić się upałem, ulewami czy niebezpieczeństwem ze strony tamtejszej fauny i flory. Możemy jednak na wygodnym fotelu ułożyć sobie własny las.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap