Home / Rzut okiem / Gry rodzinne / FITS – rzut oka na wersję podróżną 

FITS – rzut oka na wersję podróżną 

FITS Travel (mini FITS)
Autor: Reiner Knizia
Liczba graczy: 1-4
Wiek: 8+
Czas gry: 15 min
Mechanika: Pattern building
Wydawca PL; Egmont
Ranking BGG: 5.9
Reimplementacja FITS

W zasadzie jest to niemal klasyczny tetris przeniesiony na planszę. Tetrisopodobne kafelki ukladamy na szczycie i przesuwamy w dół symulując spadanie. Różnica jest taka, że nie jest to gra na czas i możemy się zastanowić gdzie najlepiej spuścić dany kocek. Nic odkrywczego. Wzorem Tetrisa nie doszukacie się też w FITS interakcji – każdy sobie rzepkę skrobie w wyścigu do uzyskania największej liczby punktów. Nikt nikomu w niczym nie przeszkodzi ani nie pomoże. Idealna łamigłówka solo. Co nie znaczy, że nie możecie grać w cztery osoby – to też będzie solo, tyle, że wygra najlepszy.

FITS Travel, bo o nim mowa, jest reimplementacją FITS. To taka okrojona jego wersja. Po pierwsze małe pudełko (idealne, żeby zabrać w podróż), po drugie małe elementy (w końcu trzeba to ze sobą nosić), szkoda tylko, że zawiera tylko dwie z czterech dostępnych plansz dużej wersji. Porównanie poniżej:

Jako łamigłówka sprawdza się całkiem nieźle, choć na dłuższą metę powiewa nieco nudą.  Szkoda bardzo, że nie ma interakcji. Trudno mi było wyobrazić sobie jak może przebiegać interakcja w Tetrisie dopóki nie zagrałam w … Brikks. Ale wracając do naszych baranów – kombinowanie w FITS sprowadza się do obracania kafelka tak by się dobrze wpasował, brania pod uwagę jakie klocki już zeszły i szacowania szans na to co się pojawi w kolejnej odsłonie.

Plusy i minusy:

+ kompaktowe rozmiary
+ dobra, logiczna łamigłówka,
+ dla młodszych graczy ma spore wartości edukacyjne

– okrojona wersja (tylko jedna dwustronna plansza – dwie tury)
– nie wygląda tak ładnie jak większy i starszy brat
– brak jakiejkolwiek interakcji
– nie jest specjalnie emocjonująca

 Grę FITS Travel kupisz w sklepie

Dziękujemy firmie Egmont za przekazanie gry do recenzji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

sklep z grami planszowymi planszomania.pl
x

Check Also

GF Express: Sleeping Gods

W sierpniu 2019 roku Ryan Laukat przeprowadził kampanię crowdfundingową swojego najnowszego dzieła. Kickstarterowa zbiórka Sleeping Gods zakończyła się gigantycznym sukcesem. Projekt wsparło ponad 12000 osób. Poprzednie gry tego autora, takie jak Górą i Dołem czy też Bliżej i Dalej zyskały sporą rzeszę fanów spośród graczy znad Wisły. Nie ma się więc co dziwić, że także Sleeping Gods szybko znalazło się na ich celowniku. Polska wersja gry wydawała się być kwestią czasu. I rzeczywiście, Lucky Duck Games Polska postanowiło podjąć się tego karkołomnego (ze względu na ilość tekstu do przetłumaczenia) zadania. Już jutro, na portalu wspieram.to, rozpocznie się kampania Uśpionych Bogów. Niektórzy z naszych redaktorów mieli okazję tytuł ten wypróbować już jakiś czas temu. Ich opinia o grze sprawiła, że zdecydowaliśmy się objąć ją patronatem Games Fanatic. Ja swój egzemplarz (w angielskiej wersji językowej) dostałam niedawno. Dziś opowiem Wam, dlaczego nasza decyzja była według mnie strzałem w dziesiątkę. Udostępnij: Facebook Twitter LinkedIn More

Share via
Copy link
Powered by Social Snap