Home | Katalog gier | Dodatki | Palec Boży: Kataklizm – jeszcze więcej powodów do pstrykania

Palec Boży: Kataklizm – jeszcze więcej powodów do pstrykania [Współpraca reklamowa z FoxGames] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji

❍ Reading Time: 3 minutes

Palec Boży to gra, która miała swoją premierę pod koniec zeszłego roku. O tym, że ten tytuł warto wypróbować, przekonuję w swojej recenzji z tamtego okresu. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji sprawdzić się w pstrykaniu, koniecznie do niej zajrzyjcie. Teraz do sklepów trafił dodatek do gry, Kataklizm. Przekonajmy się, co kryje się pod tą intrygującą nazwą.

Pstrykanka wydawnictwa FoxGames narobiła sporo zamieszania na moim regale z planszówkami… z racji sporych rozmiarów oczywiście :) Na tyle dobrze się z resztą u mnie przyjęła, że bez kłopotu wywalczyła sobie miejsce w mojej kolekcji gier. Kataklizm to dodatek, który dla odmiany mieści się w niewielkim pudełku. Co więcej, wystarczy pozbyć się wypraski z podstawki, by móc w jej opakowaniu przechowywać nowe komponenty.

Co nowego wprowadza Kataklizm?

Dodatek do gry Palec Boży to właściwie zestaw czterech nowych wariantów gry. Można je oczywiście wprowadzić na raz, lub pojedynczo.

Dodatek obfitości

Wprowadza do gry aż dwadzieścia nowych kart praw oraz kartę bogów cywilizacji Majów. Dzięki niemu możemy się wcielić w Itzamnę i Ixchtela. Zasady z nowej talii są bardzo różnorodne i podobnie jak w podstawce, wprowadzają sporo zamieszania w czasie gry. Jest to dodatek, który znacznie poprawia regrywalność.

Mistycy

Na ten dodatek składają się po dwa żetony w kolorach każdego z graczy oraz talia złożona z dziesięciu kart. Grając z jego wykorzystaniem, należy na początku rozgrywki rozdać każdemu graczowi po jednej karcie oraz po dwa dyski w wybranym kolorze. Nowi wyznawcy traktowani są jak prorocy z małym bonusem. W niektórych okolicznościach mogą oni wykonać nadprogramową akcję lub spowodować pewien efekt. Ich możliwości uzależnione są od tego, gdzie trafią po pstryknięciu. Opis umiejętności danego wyznawcy znaleźć można oczywiście na otrzymanej karcie mistyka.

 

Kataklizm

Tytułowy dodatek to moja ulubiona składowa nowości wydawnictwa FoxGames. Wprowadza on całą masę nieprzewidzianych wydarzeń, które bardzo mocno potrafią namieszać w grze, czasem zupełnie zmieniając oblicze maty.

Tryb ten wprowadzamy dzięki talii dwudziestu kart. Przygotowując grę, losujemy trzy z nich i umieszczamy odkryte obok planszy. Do rozgrywki dodana zostaje nowa faza – kataklizmu. Następuje ona po tym, gdy na planszy znajdą się już wszystkie dyski graczy. Osoba, która w danej rundzie umieściła swojego proroka najbliżej Pępka Świata, zostaje arbitrem. Wybiera ona jedną z trzech odkrytych kart kataklizmu i rozpatruje jej efekt. Na koniec tej fazy odkryta zostaje jeszcze kolejna karta z zakrytej talii.

Jakie katastrofy czekają na tych, którzy postanowią wypróbować Kataklizm? Będą to m.in. klęski żywiołowe (susza), zagrożenia ze strony naszej planety (wybuch wulkanu), ale i fatum pędzące na nas z kosmosu (czarna dziura). Oczywiście nie wymienię wszystkich okropności, jakie mogą się Wam przytrafić. Żeby poznać pełen komplet kataklizmów, musicie wypróbować je na własnej skórze.

 

Piąty gracz

W pudełku dodatku do gry Palec Boży znajdziemy komplet dysków dla kolejnego, piątego gracza. Jako że podczas rozgrywki żetony są wypstrykiwane z rogów planszy, a tych jest niezmienna liczba, wynosząca cztery, ostatni z graczy wcieli się w rolę tzw. wędrującego bóstwa. Oznacza to, że swój ruch będzie wykonywał z dowolnie wybranego narożnika. Będzie on też osobą rozpoczynającą każdą rundę.

Dlaczego ten Kataklizm warto przeżyć?

Ponieważ wprowadza on mnóstwo nowych, intrygujących, a czasem mocno utrudniających rozgrywkę elementów, do i tak już solidnie zakręconej gry. Ogromną zaletą jest ich różnorodność. Nowe karty praw zwiększają regrywalność. Mistycy dostarczają interesujących możliwości działania i nowe sposoby punktowania. Zestaw komponentów dla piątego gracza w oczywisty sposób przekłada się na zwiększenie grupy odbiorców. Jest też last but not least tytułowy Kataklizm. Wprowadza on przede wszystkim… mnóstwo chaosu i zamieszania. A te zaś przekładają się na jeszcze bardziej zabawną rozgrywkę. Mówiąc krótko, jeśli nadal wahacie się, czy warto rozszerzyć grę Palec Boży o Kataklizm, przestańcie. Warto!

 Grę Palec Boży: Kataklizm kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie FoxGames za przekazanie gry do recenzji.

Ogólna ocena (8/10):

Oprawa wizualna (7/10):

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*