Home | Katalog gier | Gry jednoosobowe | Shadow Glyphs – logiczna gra cieni

Shadow Glyphs – logiczna gra cieni [Współpraca reklamowa z Rebel] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji

❍ Reading Time: 4 minutes

Shadow GlyphsLubicie łamigłówki? Jeśli tak, koniecznie powinniście zapoznać się z nową linią planszówek od wydawnictwa Rebel. Póki co, na polskim rynku ukazały się dwie gry logiczne z serii Logiquest. Są to: Shadow Glyphs i Zip City. Miałam okazję wypróbować obie gry. Dziś podzielę się z Wami moimi wrażeniami na temat pierwszego z wymienionych przeze mnie tytułów.

Shadow Glyphs to logiczna gra, w której wcielamy się w poszukiwacza legendarnego skarbu świątyni cieni. Składające się na niego kryształy zostały rozrzucone przez złodziei po kompleksie świątynnym. Naszym zadaniem będzie przywrócenie mu dawnej chwały. Aby odnaleźć klejnoty, należy rozwiązać czterdzieści łamigłówek podstawowych o rosnącym poziomie trudności oraz finalną zagadkę skarbu.

Oryginalna gra logiczna

Nowość wydawnictwa Rebel niewątpliwie spodoba się tym z Was, którzy przepadają za grami zamkniętymi w nietypowej formie. W pudełku Shadow Glyphs znajdziemy plastikową planszę, karty łamigłówek i bloki, które będą przez nas używane do odtwarzania wzorów z kart. Plansza jest rozkładana. W jej skład wchodzi zasilana bateriami (nie są dołączone do gry) lampka, która będzie imitowała wpadające do komnat świątynnych słońce. Plansza jest ładnie wykonana i bardzo funkcjonalna. Posiada podstawkę na aktualnie rozwiązywaną zagadkę oraz przegródkę na inne karty. Co więcej, w wewnętrznej części mieszczą się wszystkie bloki, co ułatwia przechowywanie gry. Podobają mi się też grafiki na kartach zagadek. Krótko mówiąc, jeśli chodzi o wygląd i wykonanie, Shadow Glyphs stoi na bardzo wysokim poziomie.

Rzućmy trochę światła na zasady gry

Aby rozpocząć rozgrywkę, należy rozłożyć planszę, podnosząc żółtą ściankę do pozycji pionowej i umieścić naprzeciwko niej lampkę. Następnie musimy włożyć w szczelinę kartę zadania i dobrać widoczne na niej bloki. To one posłużą nam do rozwikłania łamigłówki. Teraz wystarczy, że przyjrzymy się wzorowi z karty i spróbujemy go odtworzyć. W tym celu należy umieścić klocki w trzech rzędach na podstawie planszy. Jeśli uważamy, że udało nam się wykonać zadanie, możemy włączyć lampkę, która oświetli stworzoną przez nas konstrukcję. Czy cień pokrywa się ze wzorem? Jeśli tak, łamigłówka została rozwiązana. W przypadku gdy nie są one identyczne, możemy dokonać kilku niewielkich poprawek jeszcze przed wyłączeniem lampy. Jeśli to nie pomoże, musimy wyłączyć źródło światła (słońce zaszło) i zmienić ustawienie “w ciemno”.

Chcesz przeżyć przygodę?

W grę Shadow Glyphs możemy grać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest tryb przygody, w czasie którego zwiedzimy aż osiem świątyń. W każdej czeka na nas po pięć zadań podstawowych oraz jedna dodatkowa, po rozwiązaniu której zdobędziemy przydatny w dalszej podróży przedmiot. Aby ukończyć ten tryb gry, trzeba odtworzyć wszystkie wzory, w jak najkrótszym czasie. Każde włączenie i wyłączenie lampy, oznacza jeden dzień, który upłynął nam na poszukiwaniach. Nasze rezultaty zapisujemy na karcie wyników. Zaznaczamy tam też wskazówki prowadzące nas do artefaktów oraz to, czy udało nam się je zdobyć.

Magiczne przedmioty

Podczas gry w trybie przygody możemy zdobyć kilka przydatnych artefaktów. Jak tego dokonać? Na wielu kartach zadań znajdziemy niewielką gwiazdkę, wskazującą jeden z klocków. Po jej rozwikłaniu zaznaczamy go na karcie wyników. Jeśli uporamy się ze wszystkimi układami z danej świątyni, będziemy mieć komplet wskazówek, dzięki którym będziemy wiedzieć, jakich bloków potrzebujemy, do odtworzenia wzoru z karty skarbu. Każdy zdobyty przedmiot daje nam dodatkowe możliwości, takie jak np. rozwiązywanie zadania przy włączonej lampce. Ich zdolności mogą zostać przez nas użyte tylko jeden raz w czasie całej przygody.

Wolisz po prostu pogłówkować?

W tej wersji gry wybieramy dowolne zadanie i staramy się odtworzyć pokazany na karcie wzór. Podobnie jak w trybie przygody, bloki układamy przy wyłączonej lampce. I to w zasadzie tyle, jeśli chodzi o zasady. Zagadki można rozwiązywać w dowolnej kolejności, choć oczywiście instrukcja sugeruje, żeby zacząć od pierwszych z nich. Możemy korzystać ze wszystkich kart, poza tymi, na których znajduje się symbol skrzyni. Do ich rozwiązania potrzebne są nam wskazówki, znajdujące się na innych łamigłówkach z danej świątyni. A może uda Wam się samemu odgadnąć jakich bloków potrzeba, żeby odtworzyć dany układ? Warto spróbować!

Wrażenia

Shadow Glyphs to sprytna, oryginalna, bardzo wciągająca gra logiczna, z całkiem nieźle dobranym wątkiem fabularnym. Zagadek jest sporo i są one podzielone na cztery poziomy trudności. Pierwsze z nich są na tyle proste, żeby gracz mógł zapoznać się z działaniem lampki i trzech torów. Położenie bloku w jednym z nich sprawi, że jego cień będzie większy, a w innym mniejszy. Na kolejnych etapach, układy klocków stają się coraz bardziej skomplikowane. Trzeba także zwrócić uwagę na niuanse, bo ten sam klocek odwrócony w inną stronę rzuca zupełnie inny cień. Jeśli dodamy do tego fakt, że jedne z bloków mogą zasłaniać inne, w zależności od tego, gdzie się znajdują, dostajemy sporo opcji układów do wyboru. Gra pozwala nam też potrenować w pewnym stopniu swoje umiejętności manualne. Układanie bloków nie jest trudnym zadaniem, ale czasami wymaga pewnej duży precyzji.

Cienie?

Czy gra ma jakieś wady? Nie podoba mi się to, że rozwiązania zagadek znajdują się w instrukcji, jedno obok drugiego. Bardzo łatwo jest sobie niechcący zepsuć zabawę, w momencie, kiedy chcemy podejrzeć, jaką moc ma zdobyty przedmiot (opisy znajdują się powyżej obrazków z układami). Drugim jej minusem jest jednorazowość. Niestety podobnie jak inne tego typu tytuły, Shadow Glyphs to gra skończona. Niby nie mamy szans zapamiętać wszystkich układów, a czterdzieści zagadek to sporo, a jednak, jeśli raz udało nam się coś wymyślić, to przy kolejnym podejściu będzie już nam znacznie łatwiej. Na szczęście wydawca serii Logiquest nie poprzestał na tym jednym tytule. Jeśli więc rozwiążecie już wszystkie “zagadki cieni”, możecie spróbować swoich sił w rozwiązywaniu równie oryginalnych łamigłówek, przenosząc się w przyszłość dzięki Zip City, o którym też niedługo co nieco ode mnie usłyszycie.

Warto wspomnieć też, że w Shadow Glyphs nie zagramy z oczywistych względów np. w pełnym słońcu. Wystarczy jednak zasunąć zasłony lub przymknąć rolety, by skuteczne móc przenieść się do krainy cieni :)

Podsumowując

Nowa gra logiczna wydawnictwa Rebel bardzo mi się podoba pod względem wizualnym, ale i mechanicznym. Oryginalne wykorzystanie zjawiska rzucania cienia sprawia, że jest ona atrakcyjna zarówno dla młodszych, jak i starszych graczy. Jeśli lubicie łamigłówki, zwłaszcza takie, które wymagają nieszablonowego, kreatywnego myślenia, Shadow Glyphs to tytuł, który koniecznie powinniście sprawdzić.Grę Shadow Glyphs kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Rebel za przekazanie gry do recenzji.

Ogólna ocena (8/10):

Złożoność gry (3/10):

Oprawa wizualna (9/10):

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*