Bestia – w mroku czają się potwory [Współpraca reklamowa z Galakta] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 8 minut

Bestia Wydawnictwo GalaktaKiedy ludzie przybyli na teren Północnych Rubieży, wydawało im się, że trafili do raju. Przywitała ich żyzna gleba, dziewicza przyroda, lasy pełne zwierzyny, na którą można zapolować… Nie minęło wiele czasu, gdy osadnicy przekonali się, że ich poczynania rozbudziły Bestię. Ta zaś jest zdeterminowana, aby wyprzeć intruzów z należącego do niej terytorium. Kto będzie górą w tej potyczce?

Najnowsza gra wydawnictwa Galakta przenosi nas do mrocznego, ale i niezwykle pięknego świata, w którym natura zaczęła bronić się przed coraz śmielej poczynającymi sobie ludźmi. Jej akcja rozgrywa się w zależności od ilości graczy na terenie Zalanych Kniei (2-3) lub Północnych Rubieży (4). To tutaj pojawia się tytułowa Bestia. Ruchami stwora kierować będzie jeden z graczy. Pozostali wcielą się w grupę bohaterów, którzy stawią czoło poczwarze. Gracze będą przemieszczać się po planszy, próbując wzajemnie się wyeliminować. Łowcy będą polować, poszukiwać pozostawionych przez stwora tropów i zastawiać na niego pułapki. Bestia natomiast będzie starać się wywieźć ich w pole, przy okazji mordując od czasu do czasu owcę, dzika lub człowieka, który stanie jej na drodze.

Potwór niejedno ma imię

Jakież to monstra można spotkać, zapuszczając się głęboko w knieje? Na dzielnych śmiałków lub wyjątkowych głupców czeka m.in. gigantyczny dzik, obrzydliwa, przerośnięta ropucha, czy też przypominająca harpię, latająca zjawa z koszmarów. W sumie do wyboru mamy aż 6 stworów. Każdy z nich posiada inne umiejętności, a także odmiennych potwornych, siejących postrach wśród wieśniaków pomocników. Chowańce mogą atakować Łowców, zwierzęta, osadników, niszczyć strażnice stawiane przez ludzi lub korzystać ze swoich zdolności.

Czy to znajdzie się ktoś odważny?

Oczywiście ludzie mieszkający na tym obszarze nie pozostają bierni wobec brutalnych ataków na ich domy. Do walki z poczwarami wyznaczona zostaje grupa Łowców. Przyjmuje ona jedno z czterech zleceń, w ramach którego zobowiązuje się do ochrony tubylców i oczywiście o ile uda jej się wytropić stwora, do zgładzenia Bestii. Wśród osób, które mogą wejść w skład drużyny, jest m.in. Strażnik Grimgeir, który może stawiać strażnice (ułatwiające wykrycie potwora) i szybko poruszać się między nimi, Widząca Helga, podglądająca kartę z wierzchu toru ruchu Bestii lub Krim – Mistrz Pułapek, umiejętne zastawiający zasadzki na monstrum. Każdy ze śmiałków posiada zupełnie inne mocne strony, dzięki czemu jest w taki, czy inny sposób przydatny w czasie polowania.

Przygotowanie rozgrywki trwa zaledwie chwilę. Jak widać, gra nieco miejsca.

Przygotowanie rozgrywki trwa zaledwie chwilę. Jak widać, gra zajmuje nieco miejsca.

Jak pokonać przeciwnika?

Z racji, że rozgrywka w nowość wydawnictwa Galakta jest asymetryczna, różne są też cele każdej ze stron. Łowcy zwyciężają, gdy zabiją potwora. Alternatywnym sposobem na wygraną (w trzech z czterech scenariuszy) jest dla nich też dotrwanie do ostatniej nocy, kiedy to w ich okolice dotrą posiłki. Bestia, aby ostatecznie triumfować, musi zabić ściśle określoną w zleceniu liczbę osadników.

Zasady gry

W zależności od wybranego scenariusza rozgrywka może trwać dwie lub trzy rundy. Każda z nich podzielona jest na trzy fazy.

Świt

Zanim rozpocznie się polowanie, gracze wybierają metodą draftu karty akcji. Co ciekawe, ich pula jest wspólna dla Bestii i Łowców. Chcąc skorzystać z karty w dalszej części gry, osoba kierująca potworem weźmie pod uwagę efekt z jej dolnej części. Bohaterowie przeciwnie – zastosują się do polecenia z górnej sekcji. Fakt ten ma niebagatelne znaczenie dla strategii wyboru kart. Podczas podejmowania decyzji o tym, czy przekazać którąś z nich dalej, należy wziąć pod uwagę nie tylko jej wartość dla siebie i swojej drużyny, ale i to, czy nie przysłuży się ona zanadto drugiej stronie.

Dzień
Bestia zawsze zaczyna w centralnym punkcie planszy. Łowcy wybierają osady, w których chcą rozpocząć polowanie.

Bestia zawsze zaczyna w centralnym punkcie planszy. Łowcy wybierają osady, w których chcą rozpocząć polowanie.

Bestia to ranny ptaszek, dlatego to ona pierwsza wyrusza na polowanie. Podczas swojej tury każdy gracz może po pierwsze zagrać do dwóch kart akcji – po jednej niebieskiej i czerwonej. Drugą opcją jest pas, który jednak nie kończy dla nas rundy, a jedynie daną turę. Można go stosować wyłącznie, jeśli ma się na ręce najmniej kart akcji. Ostatnią opcją jest taktyczny odwrót, czyli krótko mówiąc, ucieczka. Aby ją wprowadzić w życie, należy odrzucić z ręki dowolną kartę. Można wówczas przemieścić się o jeden obszar.

Noc

Na terenie Północnych Rubieży zmrok zapada, gdy wszyscy gracze spasują. Po nastaniu ciemności Bestia i Łowcy analizują przebieg danego dnia. Jeśli udało im się osiągnąć założony cel, otrzymują nagrodę. Łowcy muszą zwykle zranić przeciwnika lub ochronić któregoś z osadników. Bestia przeciwnie – zabić zwierzynę lub określoną liczbę ludzi. Gratyfikacją za powodzenia może być żeton zatargów (waluta w grze) lub pradawnej mocy (zwiększający siłę ataku) oraz dodatkowa akcja.

Plansza zawiera skrót zasad dotyczącej każdej z faz gry.

Plansza zawiera skrót zasad dotyczącej każdej z faz gry.

Zanim udadzą się na spoczynek, przeciwnicy muszą jeszcze przygotować się do kolejnego dnia. Odrzucają w tym celu pozostałe na ręce karty akcji. Usuwają też odkryty oręż i talenty Bestii, zastępując je nowym zestawem. Zarówno potwór, jak i polujący na niego bohaterowie biorą na rękę wszystkie wykorzystane wcześniej zdolności. Po zmroku jest też czas na uleczenie zwierząt, osadników i naprawę strażnic. Wtedy także w tajemniczych okolicznościach do życia wracają Łowcy, którzy zostali zgładzeni przez Bestię. Ci z graczy, którzy zdobyli wystarczająco dużo doświadczenia w walce (wyrażonego żetonami zatargów), mogą dokonać jeszcze przed świtem ulepszeń swoich postaci.

Karty powiedzą Ci, co robić

O tym, jakie możliwości działania mają gracze, decydują przede wszystkim posiadane przez nich karty. W grze występuje ich kilka rodzajów. Jednymi z nich są te, które wędrują na początku każdej rundy między Łowcami i Bestią. Poza wybranymi wówczas kartami akcji, każdy z graczy dysponuje też swoimi indywidualnymi zdolnościami. Co więcej, w toku rozgrywki, jedna i druga strona konfliktu ma możliwość pozyskania jednorazowych – Talentów Bestii oraz odpowiadającego im Oręża Łowców.

Ostatnim typem kart są te, które określają ruch Bestii. Zawierają one kierunki świata lub informacje o braku ruchu. Po wybraniu przez gracza kontrolującego stwora są one układane rewersem ku górze na torze ruchu.

Polowanie

Głównym celem wyprawy Łowców jest oczywiście zabicie Bestii. Odnalezienie jej wśród kniei nie jest jednak łatwe. Na szczęście przemieszczający się potwór pozostawia po sobie ślady. Poszukiwacze odkrywają je, gdy wejdą w obszar, w którym wcześniej znajdował się lub obecnie przebywa stwór. Dzięki tropom mogą starać się odgadnąć, jakie jest jego aktualne położenie. Bestia ujawnia się w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy atakuje. Drugą opcją jest sytuacja, gdy Łowca przeszuka teren, w którym czai się potwór. Dużym ułatwieniem w polowaniu są dla bohaterów strażnice. Budynki tego typu ujawniają tropy Bestii z sąsiednich lokacji, o ile tylko w ich gmachu znajduje się Łowca.

Łowcy mają różne szerokości. Strażnik może np. sprawniej niż inni operować strażnicami.

Łowcy mają różne zdolności. Strażnik może np. sprawniej niż inni operować strażnicami.

Śmierć w głuszy

Los bywa przewrotny i czasem to Łowca może stać się ofiarą. Śmierć jednego z nich, choć utrudnia polowanie, nie kończy go. Osoba kontrolująca zabitą postać wskrzesza swojego bohatera w trzeciej fazie nocy. Umieszcza go wtedy w dowolnej osadzie. Gracz odrzuca przy tym cały oręż i wszystkie żetony zatargów. Dodatkowo, jeśli to Bestia uśmierciła przeciwnika (może to zrobić też jej pomagier), zyskuje ona jeden z żetonów zatargów i dodaje do swojej ręki losową kartę akcji tej postaci.

Wymagania kart

Wśród dostępnych w grze kart wiele jest takich, które są darmowe. Poza nimi w taliach możemy spotkać też takie, które wymagają opłacenia kosztu w żetonach sporów. Niektóre karty mogą być też zagrywane wyłącznie na terenie jednego z siedlisk (lasu, osady, bagna lub w jaskini).

Pułapki

Nie tylko Bestia ma w zanadrzu śmiercionośne sztuczki. Łowcy mogą zastawiać na nią różnego rodzaju pułapki, które aktywują się, gdy monstrum wejdzie na siedlisko danego typu w regionie, w którym została przygotowana zasadzka.

Ten region żyje!

Ciekawym aspektem gry jest fakt, że zarówno Bestia, jak i Łowcy mają możliwość przekształcania terenu. Potwór rozszerza obszar przypisanego mu typu siedliska, ludzie zakładają natomiast nowe osady.

Akcja – Reakcja

Gracze w toku rozgrywki nie muszą biernie przyglądać się poczynaniom przeciwnika lub przeciwników. Dzięki kartom reakcji mogą uprzedzić jego działania, ustrzegając się przed niebezpieczeństwem.

Wrażenia

Bestia to gra, która zrobiła na mnie rewelacyjne wrażenie. Dużym atutem tego tytułu jest z całą pewnością przystępna, ale i angażująca mechanika. Z jednej strony zasady są na tyle klarowne, że można do rozgrywki zaprosić niezbyt doświadczonych graczy, a z drugiej dają one mnóstwo możliwości działania i kombinowania, więc wyprawa do dzikich krain sprawi sporo przyjemności nawet planszówkowym wyjadaczom.

Oprawa graficzna i wykonanie

Kolejnym powodem, dla którego z przyjemnością zasiądę do Bestii jeszcze nie raz, jest jej fantastyczny klimat i cudowna oprawa graficzna. Nowość Galakty to dla mnie mroczne dzieło sztuki. Grafiki zdobiące m.in. karty stoją na bardzo wysokim poziomie. Na pochwałę zasługuje także jakość wykonania gry. Gruba, solidna plansza z połyskującymi, wyróżniającymi się na tle reszty terenu obszarami, dwuwarstwowe planszetki graczy, nieźle pomyślana mini mapa Bestii, szykowne pionki… to tylko niektóre z dobrze prezentujących się elementów gry. Klimat tworzą jednak nie tylko świetne ilustracje, ale i znajdujące się na rewersie planszetek historie Łowców i potworów, opisy fabularne zleceń. Wisienką na torcie są dla mnie detale, takie jak np. to, że każda Bestia zostawia inne tropy i posiada zupełnie odmienny, ale też co ważne – sensowny z punktu widzenia tego typu stworzenia zestaw pomocników, umiejętności i ulepszeń.

Mimo powyższych „ochów” i „achów” w pudełku znalazłam też takie przedmioty, które mniej przypadły mi do gustu. Są to przede wszystkim tekturowe pionki Łowców, Bestii i strażnic. Pierwsze dwa rodzaje irytowały mnie wyłącznie wypadającymi podstawami. Problem ten można oczywiście wyeliminować przy użyciu kleju. W przypadku budynków, poza tą kwestią, występuje jeszcze problem dziwnej krzywizny, która sprawia, że niektóre konstrukcje wyglądają mało atrakcyjnie. W sekcji „Recenzent się czepia” należy jeszcze wspomnieć zdecydowanie zbyt małe walce do zaznaczania pozycji Bestii na minimapie i poziomu ulepszeń oraz nieco zbyt cienkie karty, które zdecydowanie warto prezes to zakoszulkować.

Gracz drużynowy czy samotny wilk?

Bestia to asymetryczna gra kooperacyjna, w której współpraca między bohaterami ma kluczowe znaczenie dla rozwoju sytuacji na planszy. Mimo to nowość wydawnictwa Galakta zadziwiająco dobrze spisuje się w przypadku dwóch graczy, kiedy to jeden z nich kontroluje dwóch Łowców. Jeśli najlepiej dogadujecie się sami ze sobą, możecie wcielić się w monstrum, albo wybrać ten wejście wariant. W przeciwnym razie bardzo polecam rozgrywki 3 i 4-osobowe. To podczas nich, uczestnicząc w dyskusjach pod tytułem „Gdzie jest potwór?” można w pełni poczuć się, jak część zespołu tropiącego Bestię.

Sześciu Łowców, sześć Bestii i cztery scenariusze to sporo możliwości wyboru. W internecie można też znaleźć kolejne, fanowskie zadania, a nawet alternatywne tryby gry.

Sześciu Łowców, sześć Bestii i cztery scenariusze to sporo możliwości wyboru. W internecie można zaś znaleźć kolejne, fanowskie zadania, a nawet alternatywne tryby gry.

Największy minus?

Bestia jest tylko jedna. Niby to Łowcy starają się wytropić kryjącego się w kniei stwora, ale w czasie rozgrywki z mojej perspektywy wynika, że to właśnie potwór ma większy fun. Wyprowadzanie Łowców w pole jest niebywale przyjemne, zwłaszcza jeśli możemy przy tym przysłuchiwać się ich zupełnie błędnym teoriom. W sumie daje nam to pewną przewagę, choć z drugiej strony może być też elementem strategii polujących… z pewnością większości z Was nie muszę tłumaczyć, w czym tkwi piękno gry nad stołem, która jest niezwykle ważnym elementem rozgrywki w Bestię.

Czy warto?

Pięknie, ale i porządnie wykonane komponenty, wciągająca od pierwszej po ostatnią minutę rozgrywka, wysoki stopień regrywalności, zapewniony przez spory wybór Łowców, Bestii i zleceń, przystępne zasady, czy wreszcie rozsądny, zamykający się w większym gronie w przedziale 1-2 godziny czas gry… Wszystko to sprawia, że Bestia od wydawnictwa Galakta to planszówka, która bardzo przypadła mi do gustu. Dlatego też z mogę spokojnie polecić Wam ten tytuł jako solidną, wartą wypróbowania pozycję. Jeśli lubicie tego typu gry, koniecznie stawcie czoła Bestii… albo wcielcie się w krwiożercze monstrum i bez cienia litości pokażcie znajomym, kto rządzi na Waszym terenie.

 Grę Bestia kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Galakta za przekazanie gry do recenzji.

Złożoność gry (5/10):

Oprawa wizualna (9/10):

Ogólna ocena (8/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Bardzo dobry przedstawiciel swojego gatunku, godny polecania. Wady mało znaczące, nie przesłaniające mocno pozytywnego odbioru całości. Gra daje dużo satysfakcji.

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
wordpress_test_cookie

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings