Home | Katalog gier | Gry jednoosobowe | Hotel, Ptaki – solo granie w dwóch wersjach

Hotel, Ptaki – solo granie w dwóch wersjach [Współpraca reklamowa z Muduko] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji

❍ Reading Time: 3 minutes

Ptaki, Hotel Lubię czasem sięgnąć po tytuły dla jednej osoby. Zwykle są to w moim przypadku komiksy paragrafowe, logiczne układanki lub zestawy zagadek. Do której kategorii należą dwie najnowsze gry wydawnictwa Muduko, czyli Hotel i Ptaki? To tylko jedna z wielu rzeczy, których dowiecie się z mojej recenzji. Zapraszam do lektury!

Gry logiczne muszą być brzydkie, a w najlepszym wypadku nijakie? Hotel i Ptaki to doskonały kontrprzykład do tezy, którą sama nie raz wygłaszałam. W ich przypadku mamy bowiem pełny pakiet – ładną, bajecznie kolorową szatę graficzną, zabawny temat, który pasuje do mechaniki i angażującą rozgrywkę. I mi to pasuje!

Ptaki

Są na świecie rzeczy, o których się ornitologom nie śniło. Czy wiedzieliście np., że ptaki siadają na kablach nie losowo, a w ściśle określonym porządku? Kierują się one kilkoma, bardzo logicznymi założeniami. Jakimi? Niektóre z nich lubią siedzieć na uboczu. Inne, wręcz przeciwnie – najlepiej czują się w centrum lub obok konkretnego gatunku. Ptaki, dzięki niezawodnemu instynktowi od razu wiedzą, jak się ustawić, aby spełnić te wszystkie warunki. Wy, aby odkryć, w jakiej konfiguracji pojawią się na kablu tym razem, będziecie musieli trochę pogłówkować.

Hotel

Wyobraźcie sobie, że prowadzicie hotel, który chętnie jest odwiedzany przez potwory wszelkiej maści. Można w nim spotkać m.in. Cthulu przechadzającego się po korytarzu, Mumię rozmawiającą z obsługą w recepcji, a także Meduzę, jadącą windą na swoje piętro. Jak udało Wam się skłonić do wizyty takich gości? Zapowiedzią spełnienia każdego ich życzenia. Tych zaś potwory mają bez liku. Na dodatek przy każdej wizycie, zmieniają zdanie co do tego, na którym chcą być piętrze, czy wolą pokój jednoosobowy, czy może chcą mieszkać z kimś lub jakie sąsiedztwo pragną mieć. Sprostanie wszystkim życzeniom przy niepełnym obłożeniu obiektu, jest dziecinnie łatwe. Schody zaczynają się, gdy hotel odwiedzi komplet gości. Wówczas zakwaterowanie ich zgodnie z wytycznymi urasta do miana prawdziwego wyzwania. Dacie radę mu podołać?

Temat ma znaczenie

Hotel i Ptaki to bardzo przyjemne, ślicznie wydane logiczne łamigłówki. U ich podstawy znajdują się klasyczne szarady. Mamy w nich podany układ początkowy elementów i listę warunków do spełnienia. Po ich uwzględnieniu powinniśmy uzyskać układ końcowy. Wszystko to obudowane jest fabułą, która sprawia, że można zapomnieć o tym, że właściwie przekładamy sobie tylko elementy. Można by przecież przesuwać kolorowe kulki lub żetony z rozmaitymi figurami, ale o ileż zabawnej jest zamiast tego układać ptaki lub potwory w hotelu!

Kolorowy świat logiki

Oba omawiane przeze mnie tytuły są bardzo dobrze dopracowane od strony wizualnej. Podoba mi się pomysł wprowadzenia trójwymiarowych elementów, które na dodatek umieszczamy zgodnie z tematyką gry. Za kabel służy nam krawędź pudełka, a za hotel jego wnętrze. W tym drugim przypadku żałuję troszkę, że nie znaleziono sposobu na to, aby figurki potworów kłaść pionowo, w tak też ustawionym pudełku. Jest to jednak tylko jeden, maleńki szczegół, który bym zmieniła. Tak czy inaczej, szata graficzna obu gier jest przeurocza.

 

Z każdym Ptakiem/Potworem trudniej

W pudełkach nowych gier wydawnictwa Muduko znajduje się po 60 kart z zagadkami i 6 stworków do układania. W obu przypadkach zaczynamy od szarad, w których wykorzystujemy zaledwie 3 z nich. Kończymy zaś na takich, których rozwiązanie obejmuje wszystkie dostępne osobniki.

Co z poziomem trudności?

Pierwsze kilka kart w Hotelu i Ptakach zawiera tak proste zagadki logiczne, że poradziła sobie z nimi nawet moja niespełna czteroletnia córka. Kolejne są oczywiście znacznie trudniejsze. Wynika to po pierwsze z faktu, że musimy ustawić coraz większą liczbę ptaków na kablu lub potworów w hotelowych pokojach. Z czasem trzeba też korzystać ze wskazówek nie w kolejności, w jakiej są podane, co może nieco skomplikować sytuację. Jeśli chodzi o pierwszą z gier, to muszę przyznać, że wszystkie zagadki zrobiłam „z marszu”, w kilkanaście sekund. Co ciekawe, choć Hotel w zasadzie polega na tym samym, rozwiązanie niektórych szarad zajęło mi więcej czasu. Przyznam, że kilka razy zdarzyło mi się nawet odkryć, że prawidłowe rozwiązanie różni się od mojego. W efekcie oceniam zagadki z pudełka pełnego potworów za nieco trudniejsze.

Za pan brat z ptakami czy potworami?

Jak wspomniałam, nowe gry wydawnictwa Muduko są do siebie bardzo podobne. Dlatego też wiele osób zada sobie pewnie pytanie, którą z nich wybrać? Mnie osobiście ze względu na tematykę i szatę graficzną bardziej przypadł do gustu Hotel. Obie gry są jednak zdecydowanie pozycjami wartymi polecenia, o ile lubicie gry logiczne. Sprawdzą się one przede wszystkim jako układanki dla dzieci, choć i dorośli nudzić się przy nich nie będą.

 Dziękujemy firmie Muduko za przekazanie gry do recenzji.

Ogólna ocena (7/10):

Złożoność gry (2/10):

Oprawa wizualna (8/10):

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*