Home | Katalog gier | Dodatki | Carcassonne – dodatki

Carcassonne – dodatki

❍ Reading Time: 4 minutes

Po wielkim sukcesie gry Carcassonne (m in. tytuł gry roku 2001 w Niemczech) pojawiło się wiele dodatków do tej znakomitej gry. Każdy wnosi do niej trochę świeżości, co jest bardzo ważne po rozegraniu wielu rozgrywek, kiedy gra zaczyna się powoli nudzić. Oto opis wszystkich oficjalnych dodatków do gry, ułożonych w kolejności wydania.

Carcassonne Inns & Cathedrals (2002)

Pierwszy duży dodatek do gry. W jego skład wchodzi 18 nowych żetonów terenu, zestaw pionków dla szóstego gracza, 6 żetonów ułatwiających liczenie oraz sześć dużych pionków (po jednym dla każdego gracza).

Na nowych żetonach pojawiają się katedry i zajazdy (karczmy). Katedry podnoszą wartość miasta do 3 punktów za każdy żeton i za każdą tarczę. Niestety dotyczy to tylko miast ukończonych, bo za miasta „otwarte” nie dostaje się żadnych punktów. Podobnie jest z zajazdami, które zwiększają ilość punktów, jakie otrzymujemy za każdą zamkniętą drogę do dwóch. Za drogę niedokończoną nie otrzymujemy żadnych punktów.

Po zakupie tej gry możemy zwiększyć liczbę graczy do 6. (kolejny zestaw pionków w kolorze szarym). Dzięki temu powinno być mniej rozczarowań (buu to ja nie mogę z Wami grać, bo jest już pięć osób?). Moim zdaniem jednak, to udogodnienie sprawdza się gdy gramy z większą ilością dodatków, bo wtedy żetony nie skończą się tak szybko.

Ciekawą rzeczą są duże pionki, które są warte dwa razy więcej niż zwykłe, które otrzymujemy wraz z podstawową wersją gry. Powoduje to, że o wiele łatwiej jest przejąć teren przeciwnika. Wprowadzenie ich do gry powoduje większy wzrost aspektu strategicznego w grze.

Ostatnim elementem tego dodatku są żetony ułatwiające liczenie punktów. Są to małe kwadraciki z nadrukowaną liczbą 50 z jednej strony i 100 z drugiej strony. Żeton taki otrzymuje gracz, który raz okrążył planszę do punktowania (po ponownym jej okrążeniu odwraca żeton na drugą stronę). Początkowo może się to wydawać mało pomocne, ale podczas gry zapobiega to pytaniom typu: „Ty masz 20, czy 70 punktów?”

Moim zdaniem, dodatek bardzo dobry i wart zakupu.

 

Carcassonne Traders & Builders (2003)

Drugi (i jak na razie ostatni) większy dodatek do Carcassonne. W pudełku znajduje się: 24 nowych żetonów terenu, 20 żetonów dóbr, 6 pionków świnek, 6 żetonów architektów oraz płócienny woreczek z logo gry.
Na 20 nowych żetonach z pojawiają się „tajemnicze” znaki beczki, zboża i sukna. Są to symbole zasobów jakie otrzyma gracz, który zamknie dane miasto. Powoduje to, że podczas gry gracze nie skupiają się na terenach należących do nich, ale starają się zamknąć miasta przeciwników, aby zdobyć żetony zasobów za dane miasto. Pod koniec gry gracz, który ma najwięcej żetonów jednego rodzaju dostaje 10 punktów (czyli Ci najbardziej przedsiębiorczy mogą otrzymać do 30 punktów).

Dla zapalonych farmerów pionki świnek są wymarzonym prezentem. Zagrywamy je na łąki należące już do nas. Nie liczą się one do ustalania dominacji na danej łące, ale zwiększają ilość punktów za każde miasto graniczące z naszą farmą do czterech.

Natomiast pionki architektów są idealne dla osób, które uważają, że jeden żeton na turę to dla nich trochę za mało. Pionka takiego stawiamy na należącej do nas drodze lub mieście. Od następnej kolejki, jeśli dołożymy żeton do terenu, na którym stoi architekt, możemy pociągnąć jeszcze jeden żeton i go dołożyć w dowolne miejsce na planszy.

Wraz z dodatkiem otrzymujemy także niebieski woreczek na nasze żetony. Jest on przydatny podczas gry, ponieważ rewersy żetonów z dodatków mogą się różnić nieco odcieniem (co spowodowane jest odstępem czasu w drukowaniu). Więc żeby nie było łatwiej wyciągać jakichś żetonów, wrzucamy wszystkie do woreczka i z niego ciągniemy.

Dodatek przyjemny i także wart zakupu. Mnie najbardziej spodobał się pomysł architektów, natomiast moich współgraczy ucieszyły żetony zasobów (dla każdego coś miłego).

Carcassonne King & Scout (2003)

Mikro dodatek zawierający 5 nowych żetonów terenu oraz żetony króla, oraz króla złodziei (dodatek zawiera także 5 nowych żetonów do gry Carcassonne 2: Hunters & Gatherers).

Najważniejszą częścią tego dodatku są żetony władców. Królem (królem złodziei) zostaje gracz, który podczas gry zbuduje największe miasto (najdłuższą drogę). Pod koniec gry otrzymuje z tego tytułu tyle punktów, ile zamkniętych miast (dróg) znajduje się na stole.

Dodatek ten jest jednak grywalny w większej ilości osób (min. 3). Jednak, niektórzy uważają, ze kupa punktów jakie dostaje się za jedno miasto (lub drogę) czyni grę odrobinę nierówną.

Osoby, które nie lubią liczenia miast graniczących z farmami także nie będą zadowolone, ponieważ na stole znajduje się ponad 20 dróg i kilkanaście miast. Zliczenie ich wszystkich wymaga trochę cierpliwości. Moim zdaniem ten dodatek jest najlepszym przykładem na to, że producent stara się trochę na siłę wyciągną kasę od fanów gry. Nie zmienia to faktu, że właśnie z tego dodatku pochodzi mój ulubiony żeton – dwupoziomowe skrzyżowanie pomiędzy miastami.

Dodatek warto kupić jeśli ma się już wszystkie inne, a chce się odświeżyć grę.

 

Carcassonne Die Katharer (2004)

W sumie nie wiem, czy można nazwać Katharera dodatkiem. Są to 4 (słownie cztery) nowe żetony, które można otrzymać wraz z numerem 5/04 magazynu Spielbox (www.spielbox.de).

Na załączonych żetonach widnieje obrazek modlącego się mnicha, oraz zniszczone mury miasta. Zagranie tego żetonu powoduje oblężenie miasta – gracz otrzymuje 1 punkt za każdy element miasta (2 jeśli w mieście jest katedra). Natomiast farmer, z którego łąką graniczy oblężone miasto zyskuje podwójnie, bo zaopatruje zarówno oblężonych jak i oblegających.

Nie ukrywam, że ten „dodatek” bardzo przypadł mi do gustu. Jednak ze względy na cenę i koszty sprowadzenia do Polski pozostanie niedostępny dla wielu graczy.

 

The Count of Carcassonne (2004)

Kolejny malutki dodatek zawierający 12 żetonów z elementami Carcassonne oraz duży, fioletowy pionek hrabiego.

Elementy tego dodatku układa się na samym początku gry. Przedstawiają one Miasto, w którego skład wchodzą: katedra, zamek, kuźnia oraz targowisko. Gracz podczas swojej tury poza normalnymi ruchami może, w określonej sytuacji, dołożyć jednego ze swoich pionków do jednej z części Miasta. Gdy jakiś z graczy zamknie jakiś teren, to wszyscy gracze mogą przemieścić swoje pionki z Carcassonne do zamkniętego właśnie elementu (zainteresowanych szczegółami odsyłam do instrukcji). Powoduje to wprowadzenie elementu strategicznego do gry (po co mam kłaść pionki na żetony skoro mogę podstępnie zdobyć czyjeś miasto?).

Osobiście nie uważam tego rozszerzenia za udane. Bardzo trudno jest wyrobić sobie przyzwyczajenie dokładania pionków do Miasta. Gracze, którzy uważają, że gra jest tym lepsza, im bardziej jest skomplikowana będą wniebowzięci.

Moim zdaniem niepotrzebnie dodatek ten został wydrukowany z postaci żetonów. Mógł on być spokojnie wydrukowany jako jeden element, bo podczas każdej gry układany jest w taki sam sposób. Jest to chyba kolejny dowód na próby dojenia „złotej krowy” jaką niewątpliwie jest ta wspaniała gra.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany w serwisie Gry-Planszowe.pl.

4 komentarze

 1. Łukasz Pogoda

  A ja właśnie nabyłem ostatni dodatek: „Carcassonne – The Princess & the Dragon” z roku 2005 (Carcassonne – Burgfräulein & Drache).

  W ten sposób mamy z żoną 30 nowych klocków, drewnianego smoka, drewnianego elfa (fairie) oraz zero księżniczek :)

  Księżniczka pojawia się na niektórych klocach miast — dodanie tego klocka do istniejącego miasta z osadnikiem lub osadnikami powoduje, że jeden z nich zostaje zjedzony (żeni się i odpada z gry ;) Ponadto mamy segmenty ze magicznymi bramami (pozwalają dostawić osadnika do poprzednio zagranego kawałka), jak również wulkany, które wprowadzają smoka do gry, oraz segmenty ze znakiem smoka, dzięki którym smok łazi po planszy i zżera nam niewygodnych osadników (jak przekombinujemy, zżera własnych ;)

  Bardzo fajny dodatek, polecam. Obawiałem się, że nieco zaburza styl rozgrywki i jest trochę sztucznie dolepiony do gry, ale tak naprawdę tworzy nowe fajne możliwości strategiczne — pozwala nieco przeczyścić planszę i zmienić równowagę sił.

 2. Artur Jedliński

  Przetlumaczylem i opublikowalem instrukcję do Inns & Cathedrals, zapraszam tutaj.

 3. czy mozna kupic dodatki w sklepie w polsce, czy trzeba z zagranicy kupowac?

 4. Adam Kałuża

  Mozna, w sklepach internetowych (poszukaj w Menu -> linki)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*