Jaskinia Trolla
Ten tekst przeczytasz w 3 minut

W „Jaskini Trolla” kontrolujesz drużynę poszukiwaczy przygód i grupę potworów. Bohaterowie najeżdżają jaskinię trolla w poszukiwaniu złota i magicznych artefaktów, podczas gdy Twoje potwory mają w tym przeszkodzić pozostałym graczom.

Jaskinia Trolla jest kolejną grą wydaną przez krakowską firmę Galakta na licencji Fantasy Flight Games. Gracze wcielają się w poszukiwaczy chcących okraść legowisko trolla, ale to nie jest wcale takie łatwe.

W pudełku z grą znajdziemy: planszę, składającą się z czterech części, 80 żetonów potworów, zdarzeń i poszukiwaczy (po 20 dla każdego z graczy), 6 żetonów artefaktów, 4 żetony do liczenia punktów i instrukcję. Wykonanie gry niczym nie odbiega od tego do czego zdążyła nas już przyzwyczaić Galakta. Żetony są grube, lakierowane i bardzo kolorowe. Tak samo plansza. Po prostu tak jak być powinno. Miłym akcentem jest to, ze na odwrotnej stronie planszy jest duża reprodukcja grafiki znajdującej się na pudełku. Niby nic, ale mogło to być zapełnione dosłownie byle czym, a tak jest przynajmniej na czym zawiesić oko.

Instrukcja do gry jest bardzo krótka, i prosta. Podczas pierwszych rozgrywek warto ją jednak mieć cały czas pod ręką, ponieważ tylko w niej znajdziemy właściwości wszystkich żetonów.

Jak już wspominałem celem gry jest zdobycie jak największej ilości złota znajdującego się w tytułowej jaskini trolla. Zliczanie zdobytego majątku to ma miejsce do 4 razy podczas rozgrywki (po wyciągnięci przez graczy żetonu „zlicz łupy”) oraz na samym końcu gry. Punkty liczy się na zasadzie dominacji danego gracza w danej komnacie.

W czasie gry każdy z graczy w swojej rundzie ma cztery akcje (wyjątkiem jest pierwsza tura w grze), podczas których może wykonać jedną z następujących czynności:

dociągnąć nowy żeton,
przesunąć postać lub potwora (bo każdy z graczy poza swoimi poszukiwaczami kontroluje także kilka potworów),
wykorzystać dodatkową zdolność potwora,
zagrać wylosowany wcześniej artefakt.
Jak widać pojedyncza tura jest bardzo złożona i daje graczowi wiele możliwości, a to jest właśnie to co tygryski lubią najbardziej. Początkowo może się wydawać, że zakres interakcji między graczami jest bardzo mały, ponieważ nie występuje walka pomiędzy poszukiwaczami. Jednak, posiadane potwory rekompensują to. Ba, nawet podczas jednej tury można zrobić totalny Sajgon na planszy!

Gra podczas rozgrywki prezentuje się bardzo miło. Jednak moim zdaniem prawdziwa zabawa zaczyna się przy trzech graczach, ponieważ podczas gry w dwie osoby dochodzi czasem do sytuacji, że każdy z graczy skupia się na zbieraniu złota ze „swojej” połowy.

Minusy

Gra wykonana jest dobrze, ale niestety ma kilka swoich mankamentów. Strasznie duża losowość w ciągnięciu żetonów powoduje, że już podczas pierwszej tury można wyciągnąć żeton „zlicz łupy”. Sprawia to, że w trakcie gry nie zlicza się złota, czekając na jej koniec (mnie podczas pierwszych gier trzy razy udało się wyciągnąć wspomniany żeton jako pierwszy).

Także jeśli chodzi i moc niektórych artefaktów nie jest za kolorowo. Jeden szczęśliwie zagrany artefakt powoduje, że podczas gry możemy zdobyć do 25 punktów!!! To praktycznie uniemożliwia innym graczom zwycięstwo i psuje im tym samym zabawę.

Kolejnym minusem jest, moim zdaniem, zbyt duży rozmiar żetonów do oznaczania punktacji. Powoduje to, że gdy mamy bliskie wyniki, to trzeba je tak śmiesznie przekrzywiać, żeby było wiadomo kto ile dokładnie ma punktów. Także dziwne wydaje mi się to, że trasa z ilością punktów biegnie w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara (niby nic, ale przyzwyczajenie ciągnie w drugą stronę).

Plusy

Poza wspomnianymi minusami produkcja ta odznacza się wieloma plusami. Największym z nich jest sama przyjemność płynąca z rozgrywki (a to jest przecież najważniejsze). W grze bardzo rozbudowany jest aspekt strategiczny, jednak jest on wprowadzony tak lekko, że nie czuje się go w jakimś ogromnym, czy nachalnym stopniu. Tak więc i młodsi gracze powinni doskonale bawić się podczas obcowania z Jaskinią Trolla.

Ogromną zaletą jest także szybkość rozgrywki. Gra w cztery osoby nie zajmuje więcej niż godzinę, a w przypadku dwóch osób mniej niż 30 min. A do tego, podczas gry żaden z graczy nie musi za długo czekać na swój ruch, co bardzo umila wspólną zabawę.

Dla wielu osób plusem także będzie sam klimat fantasy w jakim osadzona jest akcja. Szata graficzna powoduje, że atmosfera gry jest jeszcze lepiej wyczuwalna. Mniam :D.

Podsumowując, gra naprawdę udana i przyjemna. Powinna zapewnić dłuższą rozgrywkę początkującym graczom, a „starzy wyjadacze” też powinni spędzić przy niej przynajmniej kilka miłych chwil. Sam prawdopodobnie będę często powracał do tej gry, bo jest ona po prostu tego warta. Jednak wspomniane wady psują trochę efekt, więc w skali szkolnej wystawiam grze ocenę 4 z małym plusikiem za przyjemny akcent jakim jest rewers planszy.

P.S. Warto jeszcze zauważyć, że Tom Jolly ma jakieś zapędy dyktatorskie. Jest to kolejna jego gra (po Drakonie) w jaką miałem przyjemność grać i stwierdzam, że w obu produkcjach można znaleźć przedmioty służące do kontroli umysłów innych graczy. Ja Wam mówię, Wy lepiej uważajcie na tego Gościa ;) .

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany w serwisie Gry-Planszowe.pl.

10 komentarzy

 1. Avatar
  Krzysztof Janik

  Pograłem trochę w „Jaskinię…”, głównie w 3 i 4 osoby. W 4 gra się zdecydowanie lepiej, aczkolwiek w 3 też jest nieźle. Z niektórymi uwagami w/w recenzji nie mogę się zgodzić:

  [code:1:87560fe11a]Strasznie duża losowość w ciągnięciu żetonów powoduje, że już podczas pierwszej tury można wyciągnąć żeton „zlicz łupy”. Sprawia to, że w trakcie gry nie zlicza się złota, czekając na jej koniec[/code:1:87560fe11a]

  Nie ma to praktycznego znaczenia w czasie gry, ponieważ zliczanie w trakcie gry to tylko kwestia informacyjna. Wiele razy miałem przy zliczaniu najwięcej, a na koniec przegrałem.

  [code:1:87560fe11a]Także jeśli chodzi i moc niektórych artefaktów nie jest za kolorowo. Jeden szczęśliwie zagrany artefakt powoduje, że podczas gry możemy zdobyć do 25 punktów!!! To praktycznie uniemożliwia innym graczom zwycięstwo i psuje im tym samym zabawę.[/code:1:87560fe11a]

  Teoretycznie racja, ale podczas ok. 20 rozgrywek nie udała mi się taka sztuka.

  [code:1:87560fe11a]Kolejnym minusem jest, moim zdaniem, zbyt duży rozmiar żetonów do oznaczania punktacji.[/code:1:87560fe11a]

  To prawda, ale to niewielki minus.

 2. Avatar
  Michał Walczak - Ślusarczyk

  no nie wiem, przt grze w 3 osoby, jeśli się straci w ten sposób jeden żeton na początku i drugoi dość wcześnie to gra robi się mało ciekawa.

  a u mnie podczas pierwszej gry w 4 osoby miało to miejsce (dokłądnie gracz zdobył 20 pktów i odsadził innych tak, że nie za bardzo mieli szanse z nim wygrać)

  ale zawsze :P

 3. Avatar
  Krzysztof Janik

  [code:1:e050743c9a]no nie wiem, przt grze w 3 osoby, jeśli się straci w ten sposób jeden żeton na początku i drugoi dość wcześnie to gra robi się mało ciekawa. [/code:1:e050743c9a]

  Jak napisałem wyżej, jest to tylko kwestia informacyjna, nie mająca absolutnie wpływu na rozgrywkę (jedynie strata akcji), w związku z czym dla mnie i moich współgraczy gra nie robi się przez to mniej ciekawa, liczy się i tak efekt końcowy – ilość złota na końcu gry.

  Każdy gracz jest w stanie i tak sobie policzyć złoto w trakcie gry, bez żetonu „zlicz łupy”.

  Znaczenie jakie mój szanowny przedmówca przywiązuje do zbyt dużych trójkątów wyznaczających ilość złota, przypomina mi dyskusję którą kiedyś toczono odnośnie pudełka do „Labiryntu czarnoksiężnika”.

 4. Avatar

  Nie rozumiem tego zdania. Wydaje mi się, że masz na myśli, że wynik przeliczenia łupów nie jest odzwierciedlany na drabince punktacji i nie liczy się do ostatecznego wyniku. Wydaje mi się, że mylisz się w takiej sytuacji. Moim zdaniem na wynik końcowy składa się efekt ostatecznego przeliczenia punktów oraz wynik każdego z przeliczeń w trakcie gry. Tak więc żeton Przelicz łupy jest tak samo istotny jak końcowe zliczanie punktów.

 5. Avatar
  Michał Walczak - Ślusarczyk

  no właśnie! i w takiej sytuacji nie można powiedzieć, że

  wynik ostateczny to suma wszystkich zliczeń + zliczenie na końcu, a nie tylko ostateczne liczenie, w takiej sytuacji żeton Zlicz łupy! niemiałby najmniejszego znaczenia.

  to wtedy żeton nazwany był Tracisz kolejke a nie zlicz łupy!
  :P

  jako recenzent czepiam się do wszystkiego, do czego da się przyczepić. Owszem nie ma to większego wpływu na grę, ale spróbój ustawić wszystkie 4 żetony do liczenia na sąsiednich polach tak, aby wszystkie pokazywały jasno i dokładnie ile kto ma punktów, bez nakładania jednego na drugi :P

 6. Avatar
  Krzysztof Janik

  [code:1:d003af9da9]Moim zdaniem na wynik końcowy składa się efekt ostatecznego przeliczenia punktów oraz wynik każdego z przeliczeń w trakcie gry. Tak więc żeton Przelicz łupy jest tak samo istotny jak końcowe zliczanie punktów.[/code:1:d003af9da9]

  Być może źle zrozumiałem zasady, ale do tej pory graliśmy bez sumowania zliczeń.
  Fakt faktem, że nie pamiętam, ani w PL, ani ENG instrukcji słowa nt. sumowania zliczeń.

  W sytuacji sumowania rzeczywiście uwagi Recenzenta są zasadne.

  Zwracam honor.

  Już się nie czepiam.

 7. Avatar
  Michał Walczak - Ślusarczyk

  owszem nie było, ale mi się wydało jasne, że o to chodzi

  ależ nie ma problemu :D przecież się nie obrażę :) każdemu mogło się zdarzyć ,
  a wszelkie uwagi są zawsze mile widziane, bo każda krytyka jest konstruktywna :)

 8. Avatar

  owszem nie było, ale mi się wydało jasne, że o to chodzi
  [/quote:b98e88aea0]

  Ależ było. Było napisane wyraźnie (w rozdziale Punktacja), że po podliczeniu pokoju należy przesunąć znacznik punktów. W tymże rozdziale jest też napisane, że odbywa się to po wybraniu żetonu punktów. Również w opisie żetonu przeliczania jest odniesienie do rozdziału Punktacja. W tym zakresie nie można niczego instrukcji zarzucić

 9. Avatar
  Michał Walczak - Ślusarczyk

  :D no to dobrze mi sie wydawało :D

 10. Avatar

  a czy za trolla liczymy sobie punkty

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings