Home | Wiadomości | Wydarzenia | I Ogólnopolskie Targi Gier Towarzyskich

I Ogólnopolskie Targi Gier Towarzyskich

Podczas długiego majowego weekendu w Krakowie odbył się konwent ConQuest, w ramach którego zostały zorganizowane I Ogólnopolskie Targi Gier Towarzyskich. Pojawiło się na nich kilku wydawców, a każdy z nich miał do pokazania coś ciekawego. W targach wzięły udział także sklepy branżowe, mające bardzo bogatą ofertę.

Krakowska firma Week End Games zaprezentowała bardzo interesujące gry, z którymi większość uczestników miała okazję zapoznać się po raz pierwszy. Jedną z nich jest francuska gra logiczna Abalone. Produkt ten ma tak proste zasady, że ich nauka zajmuje mniej niż minutę, ale nie oznacza to, że gra jest banalna. Zapewnia ona bardzo ciekawą rozrywkę na wiele godzin, nawet dla najbardziej wymagających zwolenników gier logicznych.

Kolejną grą tej firmy, jaką można było zakupić na targach, był Jungle Speed, który okazał się być jednym z hitów konwentu. Już od drugiego dnia w wielu salach można było spotkać ludzi siedzących przy jednym stole i toczących zażarte boje o tajemniczy kawałek drewna ;). Jest to prosta gra polegająca na pozbyciu się swoich kart, co następuje, jeśli złapiemy wspomniany totem w odpowiednim momencie. Jeśli jednak się pomylimy, to musimy zebrać wszystkie odkryte karty ze stołu. W talii jest kilka rodzajów kart specjalnych, które powodują, że gra jest jeszcze ciekawsza. Najważniejszą zaletą tej gry jest to, że pozwala ona na zabawę w bardzo dużym gronie (po kilkanaście osób). Możliwe jest to nawet z osobami, których się nie zna. Jest ona więc idealnym rozwiązaniem na przełamanie barier i wspólną integrację.

Inne krakowskie wydawnictwo, Kuźnia Gier nie pozostawało w tyle i na konwent przygotowało swój najnowszy produkt Wiochmen Rejsera – przyjemną grę karcianą dla 2-4 graczy, nasyconą masą dobrego humoru. Rozpoczyna ona serię „GryMas” – gier, które z założenia mają być tanie, ale nie ma oznaczać to tandetnego wykonania. Moim zdaniem Wiochmen wspaniale wywiązuje się z zaplanowanego działania, bo po przystępnej cenie otrzymujemy bardzo dobrze wykonany produkt. Z niecierpliwością oczekuję kolejnych produktów z tej serii.

Prawie przez cały czas trwania targów ze stoiska Kuźni rozlegały się dźwięki piosenki promującej ich najnowszą grę, nagraną przez zespół „Łydka Grubasa” (do pobrania pod tym adresem). Fani gry, których liczba z każdym dniem rosła, mogli zaopatrzyć się w koszulki z grafikami gry, które były w cenie 25zł.

Wydawnictwo Galakta zaprezentowało graczom pudełko Osadników z Catanu, których niestety nie udało się przygotować na Targi. Polska edycja gry, będzie wzorowana na najnowszej edycji niemieckiej, z tą różnicą, że osiedla, miasta i drogi będą drewniane (a nie plastikowe).

Samo opakowanie będzie bardzo duże, mniej więcej takie jak pudełko Ticket to Ride.

Poza tym, na stoisku można było kupić wszystkie dotychczas wydane gry po promocyjnej cenie. Jednak, największą popularnością cieszyły się podręczniki do drugiej edycji gry fabularnej Advanced Dungeons & Dragons (wydane przed kilku laty), które zostały sprzedane w liczbie kilkudziesięciu egzemplarzy.

Gliwickie wydawnictwo Portal nie pokazało może nowych produktów, ale poinformowało za to o swoich najnowszych planach wydawniczych. W ciągu najbliższych kilku miesięcy powinna się pokazać długo oczekiwana Machina II, w której wersję roboczą można było zagrać już dawno temu. Do tego Portal zdradził, że planuje wydawanie gier na licencji amerykańskiej firmy Cheapass Games, a pierwszą z nich ma być Falling, którego polska nazwa ma brzmieć „No to SPADAMY”. W grze chodzi o to, że wszyscy spadają z określonej wysokości, a celem graczy jest uderzenie o ziemię jako ostatni. Wśród kolejnych tytułów jest także Brawl – gra czasu rzeczywistego, w której uczestniczymy w bójce w klubie.

W trakcie targów przeprowadzono także wiele interesujących rozmów na temat najbliższych planów współpracy między wydawcami. Jedna z nich została nawet zainicjowana przez ekipę naszego portalu i dotyczyła ona zaproszenia jednego z zachodnich autorów do Polski. Czas pokaże jaki będzie efekt tych konwersacji, miejmy nadzieję, że jak najwięcej z nich zostanie zrealizowana.

Poza wydawcami, na targach pojawiły się także sklepy Bard, Mythos, Nostromo i Rebel, które w swoich ofertach mają gry sprowadzane z zachodu. Tak więc, osoby z nieco zasobniejszym portfelem mogły zakupić gry takie jak Ticket to Ride Europe, War of the Ring, Game of Thrones czy Twilight Imperium.

Na specjalną uwagę zasługuje 3. maja, który był dniem otwartym. Mimo sceptycznych przewidywań, pojawiło się dość dużo osób z zewnątrz, a na samych targach ruch był o wiele większy niż w poprzednie dni. Wśród gości udało mi się także spotkać kilku bywalców naszego forum, a możliwość porozmawiania z nimi na żywo sprawiła mi dużą przyjemność. Podczas tego dnia, swoją ofertę zaprezentowały także Krakowska Grupa Kreatywna i wydawnictwo Granna. Na stoisku tej pierwszej wyraźnie było widać nacisk kładziony na sztandarowy produkt – kolekcjonerską grę karcianą Veto! Natomiast, oferta Granny znajdowała się na stoisku Kuźni Gier i szczerze mówiąc, nie było tych gier zbyt wiele.

Podsumowując, mimo iż na targach nie pojawiły się takie duże firmy jak Hasbro, czy Trefl, to Targi można spokojnie uznać za udane. Miejmy nadzieję, że będzie to początek dużej, corocznej imprezy, która z czasem przerodzi się w święto każdego planszówkowicza. Nie mogę się już doczekać informacji na temat kolejnych edycji tej imprezy.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany w serwisie Gry-Planszowe.pl.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*