Pralce w palce ;-) [Współpraca reklamowa z Rebel] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Pudełeczko - metalowe, wytrzymałe, w sam raz na wycieczkę

Pudełeczko - metalowe, wytrzymałe, w sam raz na wycieczkę

Listopad 2008

Wraz z grupką znajomych spędzamy długi listopadowy weekend w Istebnej. Większość czasu oczywiście gramy. Wieczorem schodząc do jadalni – która zamieniała się w gralnię – dochodzą mnie dziwne odgłosy… pum, pum, plask; pum, pum, plask… wybijane w rytm znanego utworu We Will Rock You zespołu Queen. Gdy wszedłem do sali nie mogłem uwierzyć oczom, starzy wyjadacze – czytaj: bazik, mst, uiek, wc – robią do siebie dziwne gesty, stroją miny… a wraz z nimi bawią się dzieci; bawią to mało powiedziane, uśmiech mają dosłownie od ucha do ucha :-)


Od razu zadałem pytanie, o co tu chodzi? Odpowiedź była prosta. Każdy z graczy ma przed sobą kartę, a na niej gest który ma wykonać. Wszyscy wybijają rytm, a jedna z osób – do rytmu – pokazuje swój gest, a następnie jednego z współgraczy. Wywołana osoba wykonuje swój gest, a potem innego gracza… i tak toczy się zabawa. Jeśli ktoś się pomyli otrzymuje kartę z kulą – punkty ujemne. Wygrywa ten kto ma punktów ujemnych najmniej…
Tak wyglądało moje pierwsze spotkanie z Rythme and Boulet, grą Gabriela Ecoutin.

Grudzień 2008

Miesiąc później ponownie zetknąłem się z tą zwariowaną grą, tym razem na Pionku. Gdy wyjeżdżałem do Gliwic dzieci postawiły mi warunek: bez Rythme and Boulet mam nie wracać ;-) Gdyby nie Uiek, nie wiem co bym zrobił, chyba zamieszkał u Trzewika ;-) Po powrocie do domu graliśmy w Rythme kilka razy, ciągle na zasadach które poznałem w Istebnej… gra dla mnie była trochę za prosta, ale dzieciom się podobała, a to najważniejsze.

Zawartość pudełka

Zawartość pudełka

Rok 2009

Na początku roku dotarła do nas wiadomość, Rythme and Boulet wyjdzie po polsku! Wydawnictwo Rebel ogłosiło konkurs na nazwę, który ku mej radości wygrała Monika – nasza klubowiczka :-)
Niestety mimo grudniowej nauczki popełniłem błąd, powiedziałem o planowanym wydaniu dzieciom. Od tego momentu co jakiś czas dziewczyny atakowały mnie z pytaniem: kiedy wyjdą Palce w Pralce?

Wakacje 2009

W końcu jest, gra ukazała się kilka dni przed naszym wyjazdem na wakacje… na szczęście dotarła do nas na czas. Wtedy też, żeby było zabawniej, po raz pierwszy przeczytałem jej zasady i co się okazało? Że graliśmy w najprostszą wersję, tak prostą że stanowiącą część zasad. Palce w Pralce mają dwa warianty, pierwszy różni się konsekwencjami popełnionego błędu od tego co dowiedziałem się prawie rok wcześniej. Gracz który pomylił się owszem bierze kartę z kulą – na odwrocie jest opisana dodatkowa akcja którą wykonuje, tym razem po polsku a nie francusku ;-) – a dodatkowo oddaje jedną lub więcej swoich kart jednemu z współgraczy.

Karty z kulami

Karty z kulami

Dzięki temu gra sporo zyskała, lider mógł liczyć się z dodatkowymi kartami gestów, na które musi reagować, gra przestała być bardzo prosta… szczególnie gdy zgodnie z zasadą galerników – przyspieszaliśmy ;-) Zapanowanie nad kilkoma kartami gestów, reagowanie na nie spowodowało, że gracze zaczęli się częściej mylić… co w tej grze jest istotne.

Ostatnie dni…

Przed napisaniem recenzji musiałem jeszcze zrobić jedną rzecz, zagrać na zasadach zaawansowanych. O co w nich chodzi? Gracz rozpoczynający poza pokazaniem gestu wymawia imię jednego z współgraczy. Ten reaguje na to wypowiadając – ciągle do rytmu – swoje imię, a następnie innego współgracza. W tym momencie tworzą się tak jakby dwa łańcuszki… jeden związany z gestami, drugi z imionami. Łańcuchy te czasami się łączą, czasami rozdzielają, trzeba zwracać uwagę nie tylko na gesty, ale też słuchać co kto mówi.

Przykładowe karty gestów

Przykładowe karty gestów

Zasady zaawansowane okazały się dla mnie rewelacyjne. Dopiero od tego momentu gra stała się wystarczająco trudna – wcześniej przy odpowiednim skupieniu mogłem panować nad rozgrywką. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to wariant dla wszystkich, niektórym wystarczą zasady podstawowe… ale więksi wariaci mają wersję dla siebie ;-)

Na spokojnie

Trudno o grze imprezowej pisać na spokojnie, nie ma to większego sensu bo gra taka ma przede wszystkim wzbudzać emocje. Palce sprawdzają się tu wyśmienicie, radość graczy w trakcie zabawy jest spora, szczególnie spontanicznie jak zawsze reagują dzieci. To wymarzona gra na wycieczki szkolne, urodziny i spotkania naszych milusińskich. Starsi też się dobrze przy niej bawią, aczkolwiek nie za długo. Gra po kilku rozgrywkach staje się zbyt prosta, ale… od czego mamy zasady zaawansowane? Tu już nic nie jest proste, nasz umysł musi reagować na podwójne bodźce, czujemy się jak wrzuceni do pralki… a konsekwencją tego jest fakt, że częściej robi się błędy – które są kwintesencją tej zabawy :-).

Karty...

Karty...

Trzeba pamiętać o tym, że Palce w Pralce to głośna gra, ok, bardzo głośna. Ciągłe wybijanie rytmu powoduje niezły hałas, a dodatkowe salwy śmiechu – gdy komuś nie uda się powtórzyć gestu, zareaguje po fakcie, pomyli się – z gry głośnej robą bardzo głośną ;-)

Nie przepadam za grami imprezowymi, wydaje mi się że nie jestem jakimś ponurakiem, ale po prostu rzadko tego typu rozgrywka chwyta mnie za serce. Palce chwyciły, nie jest to może uścisk bardzo mocny, ale z drugiej strony jest na tyle silny, że gdy ktoś – czytaj dzieci – zaprosi mnie do gry, siadam z uśmiechem na twarzy. Palce to gra, która podobnie jak Jenga czy Jungle Speed powinna znaleźć się w każdym domu gdzie są dzieci, gdzie spotyka się ich więcej… i tak polecam ją jak najbardziej.

Palce... dobrze że nie w pralce ;-)

Palce... dobrze że nie w pralce ;-)

Zalety

 • ciekawe połączenie elementu muzycznego z mechaniką
 • genialny pomysł
 • dwa warianty rozgrywki
 • metalowe pudełko, które zmieści się wszędzie… i się nie pognie ;-)

Wady

 • trochę za łatwy wariant podstawowy – przez co gra starszym może się szybki znudzić
 • moja córka dobija mnie, z każdym razem mówi – tato taką powinieneś wymyślić grę, a nie te logiczne ;-)

Córka z koleżankami walcząca z Palcami ;-)

ja_n (3/5) – Palce w pralce to typowa lekka gra imprezowa, z gatunku tych najlżejszych. Nie jest łatwo załapać rytm po raz pierwszy, a potem już raczej łatwizna. Dla mnie to gra dość monotonna, gracze mają tendencję (i gra im tego zupełnie nie broni) do powtarzania tych samych sekwencji gestów – zawsze swój, a potem jeden (ew. jeden z dwóch – trzech przećwiczonych) gestów współgraczy. Wariant zaawansowany (z imieniem i gestem na raz) pewnie dużo ciekawszy, ale nie miałem okazji spróbować. Może gdyby utrudnić wariant podstawowy tak, żeby trzeba było pokazać gest gracza który nas wskazał, potem nasz gest a potem wskazać na kolejnego gracza (czyli trzy gesty w jednej sekwencji), to gra by zyskała nie stając się jednocześnie tak bardzo zakręcona jak w najtrudniejszej wersji.

mst (5/5) – Kwintesencja gry imprezowej, podczas której nie liczy się zwycięstwo ale wesoła zabawa, super zarówno do grania z dziećmi jak i w gronie dorosłych.

bazik (5/5) – Palce w pralce to bardzo nietypowa gra imprezowa, o mocno zróżnicowanym poziomie lekkości.  Łatwo po kilku próbach pokazać dzieciom, którym się bardzo podoba, i łatwo zagrać w wariant wymagający dużego skoncetrowania i u dorosłych. Jak dla mnie gra która powinna być w każdym domu.

Pancho (5/5) – Jestem kompletnym inwalidą w tę grę. Nie umiem, nie idzie mi w nią, co chwila się mylę i nie dam się namówić do grania nigdy więcej. W kategoriach BGG ma bardzo niską ocenę. Z drugiej strony, patrząc obiektywnie, to jedna z ciekawszych i bardziej oryginalnych gier imprezowych ostatnich lat. Ludzie wciągają się w nią błyskawicznie, a uśmiechom nie ma końca. Pozostaje mi tylko ją Wam gorąco polecić, samemu trzymając się od niej z daleka.Dziękujemy firmie Rebel za przekazanie gry do recenzji.


 

Ogólna ocena (4/5):

Złożoność gry (1/5):

Oprawa wizualna (4/5):

10 komentarzy

 1. Avatar

  Zgadzam się z oceną gry. Porządna, bardzo zabawna gra imprezowa.

  Firefox mówi, że nie może znaleźć wtyczki, żeby obejrzeć filmik:( Dlaczego nie wrzuciłeś przez youtube?

 2. Avatar

  Zawsze gdy widzę tę grę nie mogę wyjść z podziwu. Przecież to zabawa zuchowa sprzed… 30 lat! Zaadaptowanie zabawy z gatunku tzw. „pląsów” jest dla mnie na równi genialne jak absolutnie komercyjno-plagiatowe.

  Podobnie sprawa ma się z Mafią. „Gra” znana jest mi już od co najmniej 15 lat, a teraz widuję ją w hipermarketach. Pamiętam te letnie wieczory przy ognisku lub w wielkim namiocie, kiedy drużynowy z grobową miną oznajmiał „zginął niewinny człowiek”.

  Zastanawiam się kiedy kolejne „pląsy” i „gry i zabawy harcerskie” trafią na półki marketów. Czekają przecież jeszcze „Kto ukrał ciastko z pudełka ciastek?” (róznież w rytm „We will…”), „Taka mała miczitanka”, „Klaskanie”, czy „Kto ma X niech Y!” (musi to mieć jakąś nazwę, ale nigdy nie pamiętam jaką ;) ). O „Zorro”, „Mam kupić jajko”, czy „Blussa” już nie wpsominając ;)

  Ehh przypomniały się dawne czasy w zielonym mundurku :p

 3. Avatar

  Pancho, gra z Tobą w RnB to sól ziemi – niezapomniane chwile. Jeśli nigdy więcej w nią nie zagrasz, to wrażenia będą niepowtarzalne. Szkoda odbierać światu coś tak doskonałego. :)
  Pozdrawiam serdecznie

 4. Avatar

  Nie widzę nic złego w adaptacji „pląsów”. Świetnie się przy nich bawiłem i jak nadarza się impreza albo obóz uczelniany, to kilka z nich odżywa. Teraz dzieci za dużo w harcerstwie nie ma, to niech rozrywkę uspołeczniającą wyniosą z półek hipermarketów.

 5. Avatar

  Trip: może byś na forum dokładniej opisał poszczególne zabawy/gry – bo ja sam , na moich koloniach akurat ani razu nienatknąłęm się na tego typu zabawy, a jestem ciekawy. Hm?

 6. Avatar

  google wyrzuca np. http://miniportal.harcerski.pl/gry-harcerskie.html
  ale większości z nich nie kojarzę, repertuar chyba zależy od regionu/środowiska

 7. Folko

  Dodałem filmik do youtube…

 8. Avatar

  Mógłby ktoś stworzyć grę na bazie „Koci-koci-łapci” :)

 9. Avatar

  Dopiero dziś zauważyłam zabieg z tytułem :D

 10. Avatar

  Manewr z nazwą rzeczywiście może wpływać na percepcję wzrokową :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
wordpress_test_cookie

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings