Schachen, czyli szachy bez planszy [Współpraca reklamowa z Quander] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Podróż sentymentalna

Szachy to nie jest moja ulubiona gra. Znam zasady, kilka razy podchodziłem do nich z poważniejszym nastawieniem, ale na tym się kończyło. Szachy to jednak gra, która zawsze kojarzyć będzie mi się z tatą, grającym wieczorami z sąsiadem. Ja będąc wtedy kilkuletnim maluchem, bawiłem się bierkami :-) Z czasem poznałem go, ta gra stała się dla mnie Graalem (uwaga, nawiązanie do recenzji Moniki ;-) ), a szachy… umarły dla mnie wraz z tatą…

W odległej galaktyce

Może nie umarły tak całkowicie, bo grając już jako tako w go, czasami miałem ochotę poznać i szachy. Gdzieś tam szukałem książek – ale nie kupowałem ich, gdzieś tam grałem z komputerem – szachowe programy grają bardzo dobrze, w przeciwieństwie do programów kaleczących go, ale nigdy nie załapałem bakcyla. Powodem była potrzeba poznania otwarć i innych szachowych kruczków… a ja wolałem poznawać fuseki i joseki :-)

Nie tak daleko od nas

Bo za zachodnią granicą, dwóch panów: Heinrich Glumpler i Matthias Schmitt, zapragnęło odświeżyć ten tytuł, a dokładnie pokazać nowe oblicze szachów, pozbawione wad ojca. Jakie to wady – to właśnie to, co odrzucało mnie, co wspomniałem we wcześniejszym akapicie. Potrzeba uczenia się otwarć, „wkuwanie” układów. Wiem. Dla jednego to wady, dla innego zalety, ale faktem jest, że ta wiedza czasami jest istotniejsza od… inteligencji gracza, który nie ma potrzeby się ich uczyć. Panowie myśleli, myśleli – bardzo polecam wywiad z nimi – aż w końcu powstało Schachen.

Pudełeczko

Bierki bez szachownicy

Takie jest Schachen. To granie „bierkami” bez szachownicy. Specjalnie bierki umieściłem w cudzysłowie, bo bierki są żetonami, z nadrukowanymi nań znakami, znanymi z klasycznych szachów. Co więcej, te bierki dalej przemieszczają się jak klasyczne, a celem jest – jak zawsze – zamatowanie króla przeciwnika. Jedyna różnica to ta nieszczęsna (a może przeciwnie) plansza i fakt, że gracze zaczynają zabawę z ograniczoną liczbą bierek na „planszy”.Dokładnie z czterema pionami i królem. Reszta dolosowuje się w trakcie gry. Plansza jest wirtualna, dalej jest to szachownica (chociaż nie widoczna), z tym że nie ma ograniczeń. Jedynymi ograniczeniami są bierki, które znajdują się na planszy. W trakcie swojego ruchu gracz przemieszcza jedną z nich – zgodnie z klasycznymi zasadami – z tym że po ruchu figur, ta musi znajdować się na polu sąsiadującym z jakąś bierką na planszy lub na polu gdzie stała bierka przeciwnika – po biciu. Po ruchu gracz może – jeśli chce lub jeśli umie – wyłożyć na planszę jedną z trzech bierek (żetonów) jakie ma na ręce. Jeśli jest to pion, to musi sąsiadować z innym własnym pionem, jeśli figura, to musi być umieszczona za stojącym już pionkiem. W sumie tak jak w klasycznym rozstawieniu szachów.

Gra kończy się zamatowaniem króla przeciwnika, lub w momencie gdy jeden z graczy nie potrafi wykonać ruchu – wtedy mamy remis.

Układ startowy - schemat

W poszukiwaniu zaginionej planszy

I tak sobie gramy, wykonujemy ruch, dostawiamy żeton i tak dalej. Czy to fajne? I tak i nie. Zacznę od wad… bo w sumie mogę mówić o dwóch ;-) Pierwsza, to brak szachownicy. Jest to na początku męczące. Niestety nie każdy od razu widzi te wirtualne kwadraty, z czasem gracze się przyzwyczajają, ale ideałem byłby odpowiedni obrus na stole. Druga wada to czas rozgrywki. Czytając wspomniany wywiad, jeszcze nim zagrałem, miałem wrażenie że Schachen to gra prostsza i szybsza. Nic bardziej mylnego. To że gra nie jest łatwiejsza, to zdecydowana zaleta, a szybkość… cóż, raczej bliżej rozgrywce do godzinnego pojedynku niż do pół. I znowu, to taka wada jak nie wada, ale wolę o tym wspomnieć.

i w trakcie gry (zdjęcie: Rafał Szczepkowski)

Teraz milsza część recenzji. Gra mnie wielokrotnie zaskoczyła. Po pierwsze, autorom udało się to, do czego dążyli… czyli wyeliminowali otwarcia. Działa to świetnie, rozgrywka to nie przeglądanie (w głowie) setek układów, tylko ciągłe rozwiązywanie problemów za pomocą tego co mam na planszy i tego co mogę wprowadzić. Doprowadza to nie tylko do przeliczania ruchów, ale i tworzenia zestawów ruchów. Sente – wybaczcie, używam określenia z go, oznaczającego inicjatywę – jest tu bardziej istotne niż w szachach. Wprowadzanie nowych bierek kojarzy mi się z inną grą „szachopodobną” – Japońskimi szachami, czyli Shogi. W Shogi wprowadzanie zbitych pionów jest jeszcze mocniejsze, ale w Schachen też zaskakuje. W klasycznych szachach (również Shogi czy Xiangqi – Chińskich szachach) mamy do czynienia z wagą pionów. Najprościej mówiąc, wieża jest mocniejsza od piona ale słabsza od królowej. W Schachen też tak niby jest, ale… właśnie te ale. W Schachen, oprócz tego co mamy na planszy, równie, a nawet bardziej istotne jest to, gdzie mamy. Królowa może czasami być kompletnie bezużyteczna, a zanim będziemy mogli ją w odpowiednie miejsce przestawić – żeby zaczęła działać – gra może się skończyć. To jest niesamowite, powiedziałbym genialne.

Bierki... ikonografia i liczba jak w zwykłych szachach

Co ciekawe, w trakcie partii nie przeszkadzała mi losowość, dobierania bierek jakie będę mógł wprowadzić. Po wykonaniu ruchu i wprowadzeniu bierki na planszę, dolosowujemy kolejną, tak by mieć trzy na ręce. Wydawało by się, że ten los może przesądzać o partii, ale nie. Powodem jest wspomniana zmienna waga bierek.

Ostatnim bardzo ciekawym elementem, jest promocja piona. Normalnie, należy go doprowadzić do końca planszy, a jak nie ma planszy? Trzeba wprowadzić go na pole znajdujące się na wysokości króla przeciwnika. I działa to w jedną stronę – czyli jeśli król wejdzie na pole na wysokości piona współgracza, to ten go nie awansuje. To kolejny ciekawy element strategiczny tej prostej, małej gierki…

Wielkość nie ma znaczenia

A jak jesteśmy już przy niewielkich rozmiarach, to kilka słów o wydaniu. Schachen to pudełeczko, żetony bierek i instrukcja. To wszystko. Pudełeczko jest małe i zgrabne, żetony na kartonie – czarno białe, a instrukcja… jak instrukcja i również w takich kolorach (w sumie po co miały by być inne). Żałuję jednego, że Schachen nie zostało wydane jak Hive, na porządnych bakelitowych płytkach. Powód? Gra byłaby pewnie droższa, ale można byłoby ją wszędzie bez obaw zabrać i zagrać, a mobilność to niewątpliwa zaleta tej gry.

Zawartość (zdjęcie: Rafał Szczepkowski)

I jak?

To tyle co chciałbym opowiedzieć o Schachen. Miłośnicy gier „szachopodobnych” muszą się z ta niepozorną gierką zapoznać. Ci który nie przepadają za szachami z powodów wcześniej opisanych również powinni zagrać. Gracze mający awersję do gier logicznych… raczej nie powinni do pudełka zaglądać, bo Schachen to nie jest dobry tytuł dla takich osób. To dobra gra dla lubiących cięższe gry logiczne i tym grę również polecam. Na koniec wspomnę, że grałem również z osobami kochającymi szachy i byli bardzo mile i pozytywnie zaskoczeni.

 Dziękujemy firmie Quander za przekazanie gry do recenzji.


 

Ogólna ocena (5/5):

Złożoność gry (2/5):

Oprawa wizualna (3/5):

Przydatne linki:

8 komentarzy

 1. FortArt

  Interesujące. Ale brak planszy może być poważną wadą – zwłaszcza jak ktoś coś krzywo postawi i trzeba będzie dochodzić, która to linia była. Ciekawe jak będzie polska nazwa? SzachMi? SzachCi?

 2. clown

  Wszystko, co chciałem o Schachen powiedzieć, Folko zawarł w recenzji, więc nie będę strzępił języka :)
  Co do braku planszy – dla mnie nie jest to wada, a raczej element dodający dodatkowy wymiar rozgrywce, zmuszający graczy do patrzenia, hmm… przestrzennego? W każdym razie świetnie komponuje się z resztą mechaniki.
  Ewidentnie ważne jest wskazanie, że waga figur w Schachen nie jest tożsama z ich wagą w szachach – to ewidentnie wywraca wszelkie szachowe teorie „przeliczeniowe” na temat jakości poszczególnych bierek.
  Namówiłem ostatnio kolegę szachistę do rozgrywki i z przyjemnością go ograłem, biorąc rewanż za wszystkie porażki w tradycyjnych szachach. Od tej pory jesteśmy umówieni na naprzemienne partie szachów i Schachen :)

 3. Ja_n

  Polska nazwa? Szachuje!

 4. Avatar

  Dzięki za recenzję. Muszę polecić koledze szachiście.

  Ja_nie, „szachuje!” nie brzmi najlepiej. Kiedyś krążył podobny kawał z Miodkiem i słowem „zarachuje”.

  Parafrazując:
  Dzwoni babka do profesora Miodka i pyta:
  – Przepraszam, czy SZACHUJE to dobry tytuł na grę?
  A Miodek na to:
  – Wie pani, kulturalniej byłoby powiedzieć PANOWIE, PROSZĘ O CISZĘ.

  :)

 5. FortArt

  Clownie masz rację pomysł z nieograniczoną planszą jest dobry, niemniej naprawdę nie gra się na nieskończonej planszy. Można było w testach ustalić jakie jest typowe pole gry i dać np 9-16 małych plansz, które gracz dokładałby z odpowiedniej strony w miarę rozwoju sytuacji.

  Albo obrus, o którym pisze folko :)

  Co do samej gry ta losowość w doborze figur jest jednak niepokojąca. Czy grze bardzo zaszkodziłoby gdyby wybierać je z pełnej puli?

 6. Avatar

  W świetle istnienia bogatej literatuty do Go, konieczności wkuwania fuseki, joseki itd. wydaje mi się, że to powinno odrzucać od Go w takim samym stopniu co od Szachów.
  Każda gra, nawet losowa z czasem obrasta w coraz bardziej ambitne analizy i strategie, żeby tego uniknąć należałoby grywać co najwyżej po kilka partii i zatrzymywać akurat w momencie, w którym zaczynamy grę „rozumieć”, kiedy potrafimy ocenić sytuację na planszy, kiedy potrafimy ocenić konsekwencje naszych posunięć dla osiągnięcia zwycięstwa w grze.
  Usprawnień szachów istnieje i jest grywanych całkiem sporo. Począwszy od wprowadzania nowych figur, powiększania planszy, jej częściowego modyfikowania, gry w ciemno, z nieznanego ustawienia figur u przeciwnika, dokładania dodatkowych graczy, aż po modyfikację celu gry. Zainteresowanych odsyłam do Encyklopedii szachowej, gdzie opisano grubo ponad dwadzieścia wariantów szachów.
  Ja uważam, że najbardziej porywający jest tzw. Kloc. Gra para zawodników przeciwko drugiej parze. Gra toczy się na dwóch szachownicach ułożonych obok siebie, tak aby obydwaj gracze z jednej drużyny grali odmiennymi kolorami. Obydwie partie toczą się niezależnie od siebie, a jedynym momentem współpracy pomiędzy graczami z tej samej drużyny jest przekazywanie partnerowi zbitych przeciwnikowi bierek (partner i przeciwnik grają tym samym kolorem). Każdy może zamiast wykonania prawidłowego posunięcia bierką na planszy dołożyć jedną z bierek z ręki na wolne pole na szachownicy. Nawet dając przeciwnikowi mata!. Jedynym ograniczeniem jest dostawianie pionów, których nie można dokładać ani na pierwszą ani na ostatnią linię. Także po dotarciu na pole przemiany pion zamiast awansować jest natychmiast zdejmowany z planszy i przekazywany partnerowi przeciwnika. Z różnych względów w Kloca trzeba grać koniecznie z zegarem szachowym – przyczyn nie będę teraz wyjaśniał. Grę kończy zamatowania jednego z przeciwników, koniec czasu do namysłu jednego z graczy, bądź zbicie przeciwnikowi króla (kara za gapiostwo, raczej rzadki przypadek). Wygrywa oczywiście cała drużyna. Czas lepiej nastawiać krótki np. 5 min, wtedy gra nabiera wigoru.

 7. Avatar

  „Otwarcia” oczywiście dalej istnieją.
  Otwarcie to po prostu pierwsza faza gry.
  Różnica może polegać na tym, że w niektórych grach, wczesny etap gry
  ma dużo więcej (sensownych) możliwych kombinacji, niż w szachach,
  wiec trudniej z góry rozpracować i zapamiętać niż w szachach.
  To jeden z powodów dlaczego np gra Go opierała się komputerowym
  programom dłużej niż szachy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings