Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry wojenne | Raport bitewny z rozgrywki Halo Fleet Battles : The Fall of Reach

Raport bitewny z rozgrywki Halo Fleet Battles : The Fall of Reach
Ten tekst przeczytasz w 7 minut

Halo Fleet Battles

Halo Fleet Battles

Jest rok 2552. Ludzkość znajduje się na krawędzi wymarcia z powodu ataku fanatycznego sojuszu obcych ras zwanych jako Przymierze. Siły ludzi wycofały się do ufortyfikowanego świata Reach, gotowe drogo sprzedać swoje życie, aby chronić Ziemię i kupić czas dla desperackiego wybiegu, który może jeszcze przechylić losy wojny.

KOD ALPHA priorytet transmisji 04592Z-83

/POCZĄTEK TRANSMISJI/
WYKRYTO OBECNOŚĆ PRZYMIERZA NA KRAWĘDZI SYSTEMU REACH WSPÓŁRZĘDNE 030.
DO WSZYSTKICH OKRĘTÓW UNSC: NINIEJSZYM NAKAZUJE SIĘ ZAPRZESTAĆ WSZELKICH AKCJI I PRZEGRUPOWAĆ SIĘ NA MIEJSCE ZBIÓRKI ZULU Z NAJWYŻSZĄ PRĘDKOŚCIĄ.
/KONIEC TRANSMISJI/

halo_recenzja (7 of 17)

Flota UNSC (Kosmiczne Dowództwo Narodów Zjednoczonych – siły obronne Ziemi) na pozycji.

Flota UNSC (Kosmiczne Dowództwo Narodów Zjednoczonych – siły obronne Ziemi) na pozycji.

7 Flotylla, Flota Sektora Trzeciego UNSC

Dowódca – wiceadmirał Michael Stanforth

Grupa bojowa Alfa

 • Ciężki Lotniskowiec Dedal – okręt flagowy
 • Dywizjon fregat Gorący strzał

Grupa bojowa Beta

 • Krążownik Magellan
 • Krążownik Achilles
 • Dywizjon fregat Artemisia
 • Dywizjon fregat Montgomery

halo_recenzja (12 of 17)

Przymierze szykuje się do natarcia – dowódca RHO Barutamme flota „Dzielnej ostrożności”

Przymierze szykuje się do natarcia – dowódca RHO Barutamme flota „Dzielnej ostrożności”

Zidentyfikowane cele

Grupa bojowa Tango 1

 • Ciężki krążownik typu ORS Niszczyciel Nadziei
 • Dywizjon ciężkich korwet Cień Pokuty

Grupa bojowa Tango 2

 • Krążownik liniowy klasy CCS Nieskończona Pobożność
 • Dywizjon ciężkich korwet Przejrzystość rozgrzeszenia
Dowódcy i ich zdolności

Dowódcy i ich zdolności

Mechanika: W walce pewne znaczenie ma wykorzystanie zdolności dowódców, takich jak przerzuty kości ataku, unik czy wzmocnienie abordażu. Ponieważ jest limit użycia tych zdolności na rundę, warto dobrze przemyśleć, kiedy opłaca się to zrobić.

halo_recenzja (13 of 17)

Rzut okiem na pole bitwy

Rzut okiem na pole bitwy

Myśliwce

Myśliwce

Z obu stron jako pierwsze ruszyły do boju skrzydła myśliwców przechwytujących i bombowców. Szybko rozpoczęła się walka kołowa.

Krążowniki UNSC skryły się w obłoku gazowym, by utrudnić namierzanie przeciwnikowi.

Kryjówka w Mgławicy

Kryjówka w Mgławicy

Pomogło to w przypadku salwy torped, ale niestety okazało się mniej skuteczne na kolejny atak, przeprowadzany przy użyciu niezwykle skutecznych broni plazmowych.

Mechanika: każdy teren, przez jaki musi przejść atak w drodze do celu, obniża szanse trafienia.  Łatwiej jest się bronić przed taką bronią jak torpedy i rakiety, gdyż okręty mogą wykorzystać swoje tarcze oraz obroną punktową.

Grupa bojowa Beta pod ostrzałem

Grupa bojowa Beta pod ostrzałem

Dzięki przewadze technologicznej przeciwnika, UNSC Magellan został trafiony już w pierwszej fazie bitwy.

Mechanika: Z powodu zapóźnienia technologicznego okręty ludzi, w przeciwieństwie do jednostek Przymierza, nie posiadają tarcz i ich jedyną ochroną jest pancerz. 

Atak bombowców

Atak bombowców

Wkrótce do okrętów ludzi dotarły bombowce Przymierza, jednak ich atak okazał się nieskuteczny, a obrona Achillesa strąciła jednego z agresorów.

Mechanika: Nawet jeśli bombowce przedrą się przez zaporę myśliwców, muszą jeszcze poradzić sobie z obroną punktową okrętów by wykonać atak.

Myśliwce przechwytujące w akcji

Myśliwce przechwytujące w akcji

Drugie skrzydło bombowców próbowało zaskoczyć obronę atakując przez pole asteroidów, zostało jednak sprawnie przechwycone i zniszczone przez myśliwce.

Mechanika: myśliwce przechwytujące mają bonusy do walki z bombowcami, gdyż na chwilę obecną jest to jedyne ich zadanie na polu bitwy. Być może to się zmieni, kiedy pojawią się super lotniskowce i specjalne zasady walki skrzydeł.

UNSC w natarciu

UNSC w natarciu

Siły UNSC nie pozostały dłużne i rozpoczęły intensywnie ostrzeliwać wroga. Chociaż Magellan został ponownie trafiony, to jego grupa bojowa zdołała poważnie uszkodzić ciężki krążownik Przymierza CNV Nieskończona Pobożność.

Mechanika: Okręty działają w grupach bojowych, co pozwala im w razie potrzeby koncentrować ogień zarówno broni głównej, jak i pocisków rakietowych. Dowódca może w razie potrzeby podzielić ataki na różne cele wybierając, które okręty w obrębie grupy bojowej atakują dany cel. Każdy okręt ma minimum dwa odrębne systemy uzbrojenia, co pozwala albo dwukrotnie zaatakować ten sam cel licząc na jego eliminacje, lub podzielić ogień na różne cele.

Abordaż UNSC

Abordaż UNSC

Kiedy okręty obu stron znacznie zmniejszyły dzielącą je odległość, admirał Stanforth rozkazał wysłać drużyny abordażowe na pokład wrogiego krążownika.

Odpowiedź Przymierza

Odpowiedź Przymierza

Niestety krążownik Achilles nie wytrzymał ostrzału z ciężkich dział plazmowych wroga. Ta strata jednak tylko zwiększyła determinację ludzi.

Mechanika: pod odpowiednio silnym ostrzałem można zniszczyć okręt jednym atakiem nawet mimo tego, iż okręty posiadają tarcze/pancerz (rzut kością) obniżające skuteczność trafień.

Mostek Ciężkiego Lotniskowca UNSC Dedal
– Admirale przeciwnik szykuje się do ataku na fregaty grupy Brawo.
– Wysłać salwę pocisków.
– Ale admirale, na okręcie przeciwnika dalej są nasi ludzie!
– Jeśli nie zniszczymy tego krążownika, stracimy fregaty, nie mam wyjścia. Wykonać rozkaz !
– Tak jest admirale.

Mechanika: Gracze aktywują grupy bojowe naprzemiennie, więc czasem można zdążyć zniszczyć przeciwnika zanim będzie on miał szansę na atak.
Okręty UNSC mogą wykonać jeden atak pociskami do przodu zamiast dwóch odrębnych salw burtowych na różne cele, jednak wtedy muszą zaatakować najbliższego przeciwnika.

Przegrupowanie UNSC

Przegrupowanie UNSC

Flota UNSC w natarciu, po CSN Nieskończonej pobożności nie pozostał nawet najmniejszy ślad, podobnie jak po czterech okrętach abordażowych UNSC Pelikan.

Mechanika: Jeśli zniszczy się okręt, na którym są grupy abordażowe, to wykonują one rzut heroiczny (różne szanse w zależności od klasy grupy abordażowej), który może sprawić iż grupa zdołała się ewakuować i dryfuje w kosmosie. Może ona zostać podjęta w następnej rundzie przez inny okręt potrafiący je przenosić i wykorzystana w kolejnym abordażu.

UNSC atakuje

UNSC atakuje

– Potrzebujemy większej siły ognia, niech nasze fregaty wesprą Magellana. Przywalcie im salwą akceleratorów masy! – rozkazał Stanforth.

Mechanika: W Halo w trakcie gry można dokonać zmiany formacji składu grup bojowych, wzmacniając jedne grupy bojowe kosztem innych. Pozwala to uzyskać większą siłę ognia tam, gdzie jest to potrzebne lub podzielić swoje siły, by zyskać przewagę taktyczną.
MAC – czyli akceleratory masy są bronią, która jest tym potężniejsza, im więcej okrętów z tą zdolnością strzela do tego samego celu, dlatego warto koncentrować swoje siły.

To była masakra

To była masakra

Straceńczy atak zaowocował zniszczeniem korwet Przymierza, ale za cenę utraty Magellana oraz trzech fregat. Obcy nie zamierzali oddać inicjatywy.
– Admirale! Przymierze dokonało abordażu na Artemisi i Montomerym!
– Wysłać Spartan, niech pomogą odeprzeć atak!

Mechanika: Jeśli przeciwnik wyśle swoje grupy abordażowe na pokład Twoich okrętów, to przed początkiem fazy rozstrzygania abordaży możesz wysłać swoje własne grupy abordażowe, by pomogły odeprzeć atak.

Atak bombowców UNSC

Atak bombowców UNSC

Powracające bombowce ludzi wykończyły kolejną korwetę.

Mechanika: uszkodzenia krytyczne (zielony żeton) obniżają obronę celu, zwiększając szansę trafienia i redukując siłę tarcz.

Abordaż UNSC

Abordaż UNSC

Przez chwilę ludziom wydawało się, że wszystko zmierza w dobrym kierunku. W końcu uszkodzono okręt flagowy przeciwnika. Nawet drużyna abordażowa utrzymała się na okręcie Przymierza i to mimo obecności ich elitarnych komandosów.

Mechanika: Im większy okręt, tym trudniej go uszkodzić, dlatego warto koncentrować ogień z wielu okrętów.
Efektem abordażu może być również kontynuacja walki, nikt nic nie zyskuje, ale drużyny abordażowe nadal są na okręcie, w kolejnej fazie abordażu spróbują ponownie.

Zostały tylko najcięższe okręty

Zostały tylko najcięższe okręty

Niestety ponownie dała o sobie znać przewaga technologiczna Obcych. Specjalna broń obszarowa wiązka plazmowa łatwo uporała się z całą grupą bojową fregat.

Mechanika: Przymierze na największych okrętach posiada wiązkę plazmy – specjalną broń, która za cenę niższej siły ataku może razić kilka celi jednocześnie, o ile są blisko siebie.

Spartanie w natarciu

Spartanie w natarciu

To była masakra. Na placu boju pozostały już tylko okręty flagowe, wymieniające salwy burtowe. Jednak ludzie mieli w zanadrzu jeszcze jednego asa.
– Spartanie przygotować się do abordażu! – rozkazał Standforh.

Spartanie to elitarne, niezwykle skuteczne jednostki abordażowe. Udało się im uszkodzić systemy obronne flagowca Przymierza i bitwa była już przesądzona.

Mechanika: oprócz rozkazów zwykłych są też wzmocnione, każdy z dowódców ma inne, Standforh ma zdolność wzmacniania siły abordażu.

Zestaw startowy

Zestaw startowy

Halo: Fleet Battles to najlepszy sposób dla fanów Halo Universe, by odtworzyć kluczowe kosmiczne bitwy między siłami Ludzkości a nieustępliwego Przymierza. Starter Upadek Reach stawia graczy w centrum najbardziej kluczowej bitwy długiej wojny Ludzkości z Przymierzem. Gracze dowodzą ogromnymi flotami śmiercionośnych okrętów wojennych nad ufortyfikowaną ludzką kolonią Reach.

Jest to łatwy do nauki, bogaty w fabułę, taktyczny system bitewny, w którym zarówno fani uniwersum Halo, jak i doświadczeni wargamerzy się odnajdą. W podstawowym pudełku znajdują się zasady, kostki, żetony oraz aż 49 świetnie wykonanych figurek okrętów. Aby dobrze się bawić, w wielu systemach figurkowych oprócz startera trzeba kupić wiele dodatkowych modeli, na szczęście Halo to nie dotyczy. warto też zwrócić uwagę na uproszczoną mechanikę ruchu nie wymagającą użycia wielu różnych wzorników skrętu, co czyni grę bardziej przyjazną dla nowych graczy.

https://www.youtube.com/watch?v=TvKAEBjc6_g&feature=youtu.be

Przydatne linki:

4 komentarze

 1. Avatar

  Błagam, jak chcecie robić takie relacje to zaopatrzcie się w jakiś aparat fotograficzny.

 2. Avatar

  Problemem nie byl sam aparat co słabe oświetlenie, ale przyznaje to moja wina.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings