Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry imprezowe | MAFIA – zmaterializowana wersja kultowej gry z dzieciństwa!

MAFIA – zmaterializowana wersja kultowej gry z dzieciństwa!
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Nie trzeba być wybitnym znawcą jakże „bogatego” rynku gier planszowych, aby na hasło „Mafia!” wiedzieć co się święci. Wreszcie jedno z wydawnictw – Granna – dokonało cudownej materializacji i przełożenia „na papier” kultowej gry z dzieciństwa, obecnej często na obozach, koloniach, imprezach. Mafia jest grą ponadczasową, grali w nią nasi rodzice, gramy my i grać będą nasze wnuki.

Bo liczy się wnętrze…

Mafia jest grą imprezową, przygotowaną od 7 do 22 graczy, czyli sprawdzi się zawsze wtedy, gdy w jednym pomieszczeniu skumulujemy już tak dużą liczbę osób, że w zasadzie większość gier planszowych bierze wtedy w łeb, a z drugiej strony chcemy zaangażować wszystkich obecnych w jedno wspólne przedsięwzięcie i zmusić do… myślenia. W pudełku znajdziemy 21 żetonów postaci (1 Agenta, 5 Mafiosów i 15 Policjantów), 30 kart gry, instrukcję i możliwość wzięcia udziału w grze psychologicznej, gdzie albo Ty rozgryziesz tożsamość innych, albo Ciebie rozgryzą! Pilnuj się!

Klimat i zasady gry

W naszym mieście przyczaiło się zło. Grasująca tu Mafia nabiera rozpędu. Mafiosi pragną władzy, pieniędzy, chcą dalej prowadzić swe brudne interesy, kosztem poczciwych ludzi. Na szczęście Policjanci już zwietrzyli podstęp. Czy jednak uda im się przechytrzyć tę doskonale poinformowaną i sprawnie działającą w ukryciu organizację? Kto wykaże się większym sprytem i przenikliwością? Kto przeżyje? Kto blefuje? I wreszcie… kto wygra?

Mafia jak przystało na typową imprezówkę ma bardzo proste zasady. Jeden z graczy zostaje wybrany Mistrzem Gry. Nie bierze on udziału w rozgrywce, ale organizuje jej przebieg. Mistrz Gry losowo rozdaje każdemu z graczy po jednym żetonie postaci. Jedna osoba jest Agentem, zaś ilość biorących udział w grze żetonów Policjantów i Mafiosów uzależniona jest od liczby graczy. W ten sposób ustalany jest podział na drużyny. W wariancie zaawansowanym graczom rozdawana jest również 1 Karta Akcji na osobę, która może być bądź kartą neutralną (bezfunkcyjną) bądź posiadającą specjalną funkcję. Każda tura składa się z 3 faz. Wszyscy gracze zamykają oczy – zaczyna się pierwsza faza – Faza Agenta. Mistrz Gry nakazuje by Agent otworzył oczy. Agent w sposób niewerbalny musi wskazać osobę, której żeton tożsamości chce podejrzeć. Wybrany żeton zostaje pokazany przez Mistrza Gry. Agent już wie czy dana osoba jest w jego drużynie czy nie. Agent zamyka oczy – rozpoczyna się faza druga – Tajne Spotkanie Mafii. Mafiosi otwierają oczy. Wówczas orientują się kto gra w ich drużynie. Za pomocą cichych gestów Mafiosi wskazują Mistrzowi Gry kogo z pozostałych graczy chcą zabić. Mafiosi zamykają oczy. Tura wstępuje w ostatnią fazę – Narada Policji. Mistrz Gry pokazuje wszystkim obecnym żeton gracza wyeliminowanego przez Mafię. Następnie wszyscy gracze przystępują do dyskusji, kto ich zdaniem jest Mafiosą. Po naradzie (w drodze głosowania) wyłaniane są dwie najbardziej podejrzane osoby. To nasi oskarżeni. Każdemu z nich przysługuje jeszcze prawo do obrony własnej. Ostatecznie kolejne głosowanie wszystkich graczy decyduje która osoba z oskarżonych zostaje zdemaskowana. Żeton wybranej osoby jest odkrywany. Gra dla tej osoby dobiegła już końca, chyba że gracz posiada Kartę Akcji, którą może się obronić (np. karta Kamizelka Kuloodporna – w przypadku wyeliminowania gracza w fazie Policji, użycie tej karty powoduje, iż gracz pozostaje w grze). Wyeliminowany gracz nie ma prawa głosu w kolejnych turach.

Motyw walki dobra ze złem, a także podziału graczy na drużyny jest obecny w wielu grach imprezowych (np. Sabotażysta, Bang!, Avalon, Dobry Glina Zły Glina, Tajniacy) i w mojej ocenie zawsze świetnie się sprawdza. Czy w grze czuć klimat heroicznej walki Policji z Mafią o sprawiedliwość? Wszystko zależy od inwencji graczy. Jeśli do tematu gry podejdziemy czysto mechanicznie, skupiając się jedynie na tym, by wygrać, klimat gry na pewno nam się nie udzieli. Kiedy jednak gracze puszczą wodze swojej fantazji i wykażą się kreatywnością np. poprzez spersonalizowanie swoich postaci (przed grą każdy może powiedzieć w kilku słowach jaką postać przybiera, a nawet się przebrać!), gra zdecydowanie nabierze klimatu. Moim zdaniem gra daje nam „wentkę” (rozumianą jako możliwość klimatycznej zabawy), ale jak bardzo zabawa będzie klimatyczna i wciągająca zależy od nas samych!

Zalety i … wady?

Gra sprawdza nas pod kątem spostrzegawczości, analizy zachowań innych graczy i wyciągania wniosków. Początkowo (w pierwszej, drugiej turze) przesłanek do rozważań jest mniej. Ktoś nagle ginie i kogoś trzeba wytypować na Mafiosę. Mafiosi co do zasady będą bronić swoich od podejrzeń i oskarżenia skierują raczej ku pozostałym graczom. Gra szybko jednak nabiera rozpędu! Nagle w którejś turze Policja wyeliminowuje Mafiosę i zaczyna się dedukcja! Kto na kogo głosował? Kto jest z nami, a kto przeciwko? Mafioso na pewno podczas Fazy Narady Policji starał się odwrócić uwagę od graczy ze swojej drużyny, by ich nie wyeliminowano. A może wcale nie? Tylko uważna obserwacja zachowań wszystkich graczy, zapamiętywanie ich typów przy oskarżeniach może dać graczowi pełen obraz sytuacji.

W Fazie Agenta i Fazie Mafii sprawdzana jest umiejętność posługiwania się mową ciała, wysyłania sygnałów niewerbalnych (ruchy gałek ocznych, skinięcie głową, uśmiech), gdyż to właśnie ten gest decyduje, kto za chwilę zginie. Komunikowanie się Agenta z Mistrzem Gry, czy Mafiosów między sobą, w sposób absolutnie niewyczuwalny dla innych graczy, jest o tyle istotny, że nawet najmniejszy szmer może stanowić sugestię co do tożsamości danej osoby.

Faza Policji to już popis elokwencji, przenikliwości, daru przekonywania kogo postawić w stan oskarżenia. Oczywiście najwięcej informacji o tożsamości graczy mają Mafiosi, jednak nie mogą się oni z tą wiedzą obnosić, by nie skupić na sobie szczególnej uwagi. Co turę coraz bogatszym wachlarzem wiedzy dysponuje również Agent, który musi wpływać na decyzje w Fazie Policji nieco z ukrycia, by Mafiosi go nie wyczuli i nie zabili przy najbliższej okazji.

Mafia jest grą bardzo przyjemną, w końcu jej gałęzie sięgają i czerpią wiele z kultowej gry znanej ludzkości od pokoleń (no… może po prostu od wielu lat). Gra faktycznie nie jest mocno złożona i wymagająca wysokiego zaangażowania umysłowego, ale i też nie takie jest jej zadanie! Jako imprezówka ma bawić, integrować i sprawdzać się w każdym towarzyskie, a te cechy Mafia spełnia na bank! Podział graczy na drużyny powoduje, że mamy dwie pieczenie na jednym ogniu, czyli element kooperacji i element rywalizacji (uwaga! nie jest to jednak jakaś mocno negatywna interakcja!). Dreszczyk niepewności co do tego, kto za chwilę zostanie wyeliminowany, kto jest w naszej drużynie, a kto blefuje, spełnia tu swoją rolę. Gra potrafi być wciągająca, po kilku turach każdy jest już w stanie zrozumieć, o co w tym chodzi, odnaleźć w sobie pokłady podstępu i przenikliwości, i chcieć grać jeszcze, i jeszcze…

Przyjemnym urozmaiceniem są Karty Akcji. Co prawda kart funkcyjnych (którymi możemy wpłynąć na grę, pokrzyżować szyki) w każdym rozdaniu używanych jest z założenia mniej niż kart neutralnych, ale takie zbalansowanie wykorzystania kart specjalnych w zależności od liczby graczy ogranicza element losowości, daje graczom większą kontrolę nad rozgrywką i wysokie prawdopodobieństwo, że wybrana osoba zostanie skutecznie wyeliminowana. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by w grze użyć większości (bądź wszystkich) kart funkcyjnych (wszakże mamy ich aż 16, zaś kart neutralnych – 14). Wówczas gra zyska jednak na nieprzewidywalności i losowości.

Za ewentualny minus gry można uznać fakt, iż któryś z graczy ginie już w pierwszej i drugiej turze, a zatem zasadniczo na samym stracie. Jedni w danej partii zagrają dłużej, inni nawet nie zdążą zrobić ruchu. Ale… no właśnie.. gra nawet tu dostarcza rozrywki, bo czyż obserwacja dalszego toku gry, rzucania oskarżeń, przekonywania o swojej niewinności, gdy wszystko już wiemy, nie dostarcza niezłej zabawy? O tak!

Warto też pamiętać, że gra w swej fazie komunikacji niewerbalnej (Faza Agenta, Mafiosów) wymaga szczególnej subtelności. Nikt z graczy nie może wyczuć czyj żeton właśnie został podejrzany przez Agenta (gdyż to sugeruje, kto Agentem na pewno nie jest), jak także zorientować się, który z graczy jest aktywny Fazie Mafii. Również Mistrz Gry musi po mistrzowsku pozostać niezauważalny, poruszać się niczym cień nie uchylając rąbka tajemnicy z tego, co robi i z kim się komunikuje.

Końcowa refleksja

Gdy byłam mała w harcerstwie graliśmy w Mafię. Wówczas wystarczyły nam do tego kartka i długopis. Potem nieco urosłam i o grze zapomniałam. Któregoś dnia natknęłam się na ciekawą propozycję gry wydawnictwa Granna – Mafię! Porządnie wydaną, z zabawnymi żetonami postaci, urozmaiceniem w postaci Kart Akcji. Dla mnie ta gra przeszła próbę czasu i dostała drugie życie. Okazało się, że mechanika gry jest dobrze znana większości z moich znajomych. Ten produkt trafił na mój stół nawet podczas spotkań rodzinnych na… Wigilii! Dochodzę zatem do wniosku, że gra jest ponadczasowa. Mafia to po prostu Mafia! Klasyk.

Od Redakcji: Powyższa recenzja zwyciężyła w konkursie Capitalny Luty #2Grę Mafia kupisz w sklepie


 

Złożoność gry (4/10):

Oprawa wizualna (6/10):

Ogólna ocena (6/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Do tej gry mamy konkretne zarzuty. Może być fajna i dawać satysfakcję, ale… ale jest jakieś zasadnicze „ale”. Ostatecznie warto się jej jednak bliżej przyjrzeć, bo ma dużą szansę spodobać się pewnej grupie odbiorców.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
wordpress_test_cookie

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings