Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry rodzinne | Potion Explosion – eksplozja radości?

Potion Explosion – eksplozja radości? [Współpraca reklamowa z Horrible Guild] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Potion Explosion artystycznie

Szanowny Adepcie sztuki alchemicznej, który tu celowo przybyłeś (albo zabłądziłeś), właśnie przekroczyłeś bramę straszliwej, acz potężnej akademii magii!

Może przywiodła Cię tu alchemiczna ciekawość? Może zwiodła perspektywa znalezienia przepisu na upragniony eliksir? Albo przepisu na szczęście? Ha?

Oczywiście znam receptury na wiele pragmatycznych eliksirów, szczególnie dla graczy: eliksir namnażania punktów zwycięstwa, eliksir manipulacji wyniku rzuconych kości, magiczne eliksiry dedykowane do konkretnej mechaniki gier i wreszcie on… eliksir permanentnego wygrywania (gwarancja działania aż 48h!, czyli akurat na weekendzik).

Ale o tym może w kolejnym tekście. Dziś mam dla Ciebie inną propozycję. Co powiesz na Miksturę Mądrości? Eliksir Ślepej Miłości albo Miksturę Magicznego Przyciągania? Zaintrygowany? ;)

komponenty gry Potion Explosion

Od eksplozji do eliksiru

Potion Explosion – gra znana w Polsce jako Wybuchowa Mieszanka – to mieszanka gry w kulki i sporządzania eliksirów z super mocami. Jako pilni uczniowie akademii magii, a także wybitni czarodzieje in spe, zasiadamy każdy przy swoim stanowisku alchemicznym (dosłownie). Dostajemy dwa palniki Bunsena i dwie fiolki, które po wypełnieniu ich ingrediencjami (kulkami) zgodnie z przepisem (tj. w kolorach zgodnych z kolorami na fiolce) stworzą jeden z kilku rodzajów dostępnych w grze eliksirów.

Ale każdy sceptyczny adept zapyta: po co robimy te eliksiry? Ano żeby potem tę miksturę wypić! Wówczas skorzystamy z jej właściwości, która przy mądrym wykorzystaniu może bardzo przyspieszyć przygotowanie kolejnych eliksirów, a o to nam chodzi. Kto pierwszy uwarzy 3 takie same eliksiry albo 5 różnych dostaje jeden z kilku żetonów biegłości (warty cenne punkty!). Ah. I oczywiście każdy z ukończonych eliksirów gratyfikuje nasz alchemiczny talent określoną na nim liczbą punktów zwycięstwa. Kto uzbiera ich najwięcej – wygrywa (wiadomo!).

stanowisko alchemiczne Potion Explosion

Ale żeby taki eliksir sporządzić, najpierw musimy zebrać składniki (kulki). Na szczęście nie musimy dosłownie zbierać łupieżu wróżki czy flegmy ogra. Tak, takie właśnie mamy składniki (a przypominam, że potem to pijemy w formie eliksiru! mniam). Potrzebne ingrediencje są przygotowane dla nas jak na tacy. Dosłownie. W specjalnym podajniku. Wystarczy w swojej turze tylko sięgnąć po jedną dowolną ingrediencję i wywołać EKSPLOZJĘ!

podajnik kulek ingrediencji

Eksplozja to inaczej wybuchanie kulek! Niestety… nie dzieje się to dosłownie, ale może wydawca pomyśli o tym w kolejnym dodatku bądź w wersji deluxe ;) Póki co eksplozja wygląda w ten sposób, że jeśli po pobraniu jednej kulki, dwie kulki uprzednio z nią sąsiadujące zderzą się i są tego samego koloru, całą grupę takich sąsiadujących kulek jednego koloru również bierzemy na rękę. Ba! Reakcja łańcuchowa może zachodzić dalej, jeśli po pobraniu tych kulek, pozostałe kulki na torze podajnika zsuną się i znów zderzą, będąc w tym samym kolorze!

Eliksiry

Mechaniczna reaktywność

Potion Explosion polega na zbieraniu i zarządzaniu kulkami. Decyzyjność w tym aspekcie objawia się co najmniej na 4 sposoby.

Pierwszy i zasadniczy: którą ingrediencję pobrać w ruchu podstawowym i jaką dzięki temu wywołać eksplozję! Tu jednak sytuacja bywa losowa. Zdarza się, że nawet przy niezłym kombinowaniu wciąż nie mamy szczególnego wyboru, bo kulki ułożyły się… nieatrakcyjnie. Czasem musimy wybrać czy wziąć coś, co jest nam potrzebne i pozwala ukończyć jeden eliksir czy po prostu więcej kulek, z których część rozłożymy na eliksirach w przygotowaniu, część na retorcie, a część odrzucimy. Retorta, to nic innego jak nasze alchemiczne naczynie = magazyn do przechowania max 3 kulek na przyszłość.

Drugi: czy skorzystać z drobnej przysługi profesora, tj. możliwości pobrania 1 dowolnej kulki, bez wywołania eksplozji, ale kosztem 2 ujemnych punktów, i ewentualnie kiedy (przed ruchem głównym czy po nim). I przyznaję, że ta możliwość, chociaż przynosi ujemne punkty, bywa bardzo użyteczna i opłacalna. Potrafi sporo zmienić w układzie kulek na torze podajnika i odblokować jakąś ciekawą eksplozję, bądź po prostu pomóc ukończyć eliksir. Czasem ujemne punkty to nic w porównaniu z punktami za ukończony eliksir, odblokowaniem jego mocy czy zwolnieniem miejsca na planszetce na kolejny eliksir. Nie wolno bagatelizować tej opcji! Bywa ratunkiem na niezadowalającą sytuację na torach kulek!

żetony biegłości i przysługi

Trzeci: który z dwóch eliksirów będących w przygotowaniu na naszym stanowisku alchemicznym ukończyć jako pierwszy. Czasem w podstawowych ruchu nie uzyskamy tylu kulek, by ukończyć je oba. Zaś ukończony eliksir to możliwość jego natychmiastowego wpicia i zastosowania jego efektu. Użyteczne. I pozwalające czasem ukończyć zarazem ten drugi eliksir.

Czwarty: czy wypić któryś z ukończonych eliksirów i kiedy? Moce specjalne eliksirów to furtka na pozyskanie nowych kulek bądź dokonania roszady w układzie kulek na torach podajnika, by umożliwić przeprowadzenie imponującej eksplozji. Bądź jakiejkolwiek.

Rzut oka na grę

Eliksir wizualnego oczarowania

Na interakcję gracza z grą i na jego na nią pozytywną reakcję chemiczną wpływa wizualne dopracowanie Potion Explosion. Wrażenia z rozgrywki podbijają przyjemnie ciężkie w dotyku kulki, które są ładne, ale żałuję, że nie mają w sobie czegoś więcej. Nutki magii. Zabawy kolorem czy strukturą kulki. Niemniej podoba mi się to, że każda z ingrediencji ma swoją nazwę i krótki zabawny opis w instrukcji i… na bokach pudełka! To jest naprawdę przyjemne w odbiorze. I chociaż wizualnie czarna kulka to tylko czarna kulka, bawi mnie, że w wyobraźni autora jest to flegma ogra ;)

 

Również sam podajnik na kulki jest przemyślany i sprawdza się w działaniu. Ma górną powierzchnię, na którą wrzucamy kulki, które powinny losowo wpaść pod wieczko podajnika. Na szczęście pod wieczkiem mieści się dużo kulek „w tajemnicy”, dzięki czemu nie mamy sytuacji, w której widzimy jakie kulki zsuną się na dół po pobraniu innych kulek z toru i nie spojlerują tego, co zostawimy przeciwnikowi.

podajnik na kulki

Co ciekawe gra sama w sobie jest… dość głośna! Zsuwające się po pochylni podajnika kulki zderzają się, co w sumie oddaje nieco efekt EKSPLOZJI! Zostało to zaprojektowane celowo czy wyszło przez przypadek? ;) Poza tym gra ma bardzo prostą, świetnie napisaną instrukcję, pełną naprawdę fajnego dowcipu! Czytanie niektórych dopisków przyprawia o uśmiech :)

znacznik pierwszego gracza

eliksiry

Podsumowanie

Potion Explosion to przyjemna gra rodzinna, w której temat jest dobrze skorelowany z mechaniką. Przypuszczam, że gra spodoba się większości rodzin i zafascynuje niemal każde dziecko ;). Oferuje ciekawą zabawę w zbieranie kulek i układanie ich na eliksirach niczym puzzle, a przy tym daje pole do przemyślenia swoich decyzji i frajdę ze stosowania eliksirów.

Nieco mniej Potion Explosion może sprawdzić się w gronie bardziej wymagających graczy. W grze pojawia się problem z planowaniem, szczególnie w wariancie czteroosobowym. Ciężko coś zaplanować, gdyż układ kulek w podajniku ciągle się zmienia. Możemy pobrać nowy eliksir sugerując się dostępnością określonych składników, jednakże jako że pobranie eliksiru odbywa się na końcu naszej tury, sytuacja w podajniku może być zupełnie inna w chwili, gdy będziemy eliksir tworzyć (tj. w następnej turze). Z drugiej strony zasada, iż nie można natychmiast przygotowywać nowo pobranego eliksiru sprawia, że czujemy presję by regularnie kończyć eliksiry, nie popaść w stagnację i nie marnować tur. Jest to mobilizujące!

Bardzo podobają mi się specjalne umiejętności eliksirów. Faktycznie stanowią potencjał na efektywne kombinowanie i wypracowanie imponującej sekwencji ruchów. „Kradziejski” Eliksir Ślepej Miłości wywiera strach przed przechowywaniem kulek na retorcie w obawie przed kradzieżą, a zatem spełnia swoją funkcję!  Z jednej strony podoba mi się to, że nie zawsze wszystkie rodzaje eliksirów są dostępne. Musimy przez to dopasować plan do tego, co jest i dodatkowo przeliczyć decyzje. Z drugiej strony sytuacja permanentnego braku dostępności jakiegoś eliksiru w naszej turze może być frustrująca, gdy brakuje nam ostatniego eliksiru do zestawu, a on nie wychodzi i wynika to z losu, a nie planu naszych przeciwników.

Chociaż w Potion Explosion występuje losowość, gra finalnie oferuje sporo możliwości na zapanowanie nad nią przez predysponujący do kombinowania zestaw decyzji możliwych do podjęcia. Myślę, że czas spędzony nad tą alchemiczną grą może minąć magicznie.

stanowisko alchemiczne

Zalety i wady:

Zalety:

+ sporo decyzji przy prostych zasadach

+ gra wygląda efektywnie i robi wrażenie

+ temat skorelowany z mechaniką

+ dzieci mogą być zachwycone nową odmianą gry w kulki

Wady:

– problem analizowania sytuacji tylko w swojej turze, który jednak nie wpływa znacząco na długość rozgrywki

– spora losowość, której czasami można zaradzić

– powtarzalność, każda runda to pobieranie i układanie kulek

Potion ExplosionGrę Wybuchowa mieszanka kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Horrible Guild za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (4/10):

Oprawa wizualna (8/10):

Ogólna ocena (6/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Do tej gry mamy konkretne zarzuty. Może być fajna i dawać satysfakcję, ale… ale jest jakieś zasadnicze „ale”. Ostatecznie warto się jej jednak bliżej przyjrzeć, bo ma dużą szansę spodobać się pewnej grupie odbiorców.

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
wordpress_test_cookie

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings