Home / Recenzje / Gry strategiczne / Pomiędzy dwoma zamkami Szalonego Króla Ludwika

Pomiędzy dwoma zamkami Szalonego Króla Ludwika Recenzja

Projektant: Matthew O’Malley, Ben Rosset
Liczba graczy: 2-7
Czas gry: ok. 60 min.
Wiek: 10+
Wydawca PL: Phalanx
Rok wydania: 2018
Cena: ok. 140 zł

Pomiędzy dwoma zamkami nie jest innowacyjną produkcją. Łączy (a w/g BGG nawet reimplementuje) ze sobą dwie gry: Between Two Cities oraz Zamki Szalonego Króla Ludwika.

Kafelki komnat: podziemia, korytarze, sypialnie, jadalnie, pomieszczenia gospodarcze, mieszkalne oraz zewnętrzne. Tym komnaty zaznaczony jest ikoną w lewym górnym rogu.

Niczego nie posiadać

Podstawą gry jest mechanika Between Two Cities. Gramy dwie rundy podczas których mamy draft kafelków (wybieramy dwa z 9, potem z 7, 5 i tak aż zostanie jeden, który odrzucamy). Wybrane kafelki (zanim dokonamy kolejnego wyboru) musimy dołożyć do naszych dwóch zamków – jednego po lewej i jednego po prawej stronie. Gwoli ścisłości – zamki te nie są naszą własnością. Tak naprawdę my tylko siedzimy Pomiędzy Zamkami…. i budujemy te zamki wspólnie z naszymi przeciwnikami – tym po lewej i tym po prawej stronie. Każdy zatem zamek ma dwóch panów i dwóm panom będzie służył na koniec gry, gdy przyjdzie nam zapunktować.

Punktowanie, jak również grafika i tematyka, zaczerpnięte są już z Zamków Szalonego Króla Ludwika. Mamy zatem komnaty jadalne, sypialnie, pomieszczenia gospodarcze, podziemia etc – i będą one przynosiły punkty za odpowiednie sąsiedztwo. Podobnie też jak w Zamkach mamy podział na część nadziemną i podziemną (w podziemiach mogą się znaleźć tylko komnaty podziemne i korytarze/hole, a wszystkie pozostałe pomieszczenia umieszczamy na parterze i piętrach ponad salą tronową, która stanowi zalążek każdej budowli)

Dokładając trzeci oraz piąty kafelek tego samego typu do zamku otrzymujemy bonusy  – np. możliwość dołożenia kafelka specjalnego jak fontanna, czy hol główny.

Wszystko dzielić

Gra ma dwa ciekawe aspekty.Po pierwsze, choć rywalizacyjna, to jednak zamki budujemy wspólnie i wspólnie z naszym przeciwnikiem podejmujemy decyzje co do wyglądu naszych zamków. Każdy zamek ma dwóch panów…

Druga sprawa do wynik końcowy gracza. Otóż inaczej niż moglibyśmy się spodziewać – nie będzie to suma punktów za oba nasze zamki lecz słabszy z dwóch wyników (koniunkcja w logice matematycznej).

Na początku bardzo mnie to kręciło. Punktowanie jest mniej wymagające niż w Zamkach Szalonego Króla Ludwika. Prostsze są też zasady – wybierz i dołóż kafelek :)

Pomoc gracza

Cechą odróżniającą od Zamków (poza tym, ze nie mamy własnego, prywatnego zamku) jest brak punkowania w trakcie gry. W Zamkach dokładając kafelek od razu punktujemy – zarówno za niego samego, jak i za kafelki, które się z nim stykają oraz te, które przynoszą punkty za samą obecność). Jest to po prostu ciągłe uaktualnianie punktacji. W Pomiędzy Zamkami punktujemy za wszystko dopiero pod koniec gry. Zaleta – bo skupiamy się na budowaniu a nie liczeniu. Wada – bo kompletnie nie wiemy na czym stoimy. Jeśli więc nie mam w oczach kalkulatorka i nie potrafię w locie przeliczyć co ile daje punktów (dla mnie jest to absolutnie wykluczone – nie ta skala komplikacji) to nie mam pojęcia kto jest faworytem aż do ostatecznego podliczenia punktów.

Z drugiej więc strony patrząc  – jeśli chcemy do tego podejść jak do eurosucharka, powinniśmy w głowie na stałe przeliczać punktację dla każdego zamku. Dokładnie tak jak w Zamku Szalonego Króla, lecz razy dwa, bo budujemy dwa zamki. I bez toru punktacji (wszystko w pamięci). Bo żeby wygrać w tę grę nie wystarczy niestety dawać z siebie wszystko dla obu zamków. Trzeba to robić na tyle umiejętnie, by nie faworyzować żadnego z nich zanadto.

Po kilku partiach zatęskniłam do starych, dobrych Zamków Króla Ludwika. Co tam, że licytacja. Co tam, że punktowanie na bieżąco. Ale mam własny zamek – jeden tylko – i jest to moje oczko w głowie, dla którego zrobię wszystko. W Pomiędzy Zamkami – jestem dosłownie i w przenośni pomiędzy zamkami. Targana rozterkami czy przypadkiem nie powinnam osłabić, któregoś z nich. I do ostatniej chwili nie mam pojęcia czy mam szansę na zwycięstwo.

Czy jednak odbiera mi to radość z gry? Żadną miarą! Samo budowanie zamków jest tak przyjemne, że w zasadzie każda partia dostarczała mi mnóstwa satysfakcji. Bez względu na to czy w ostatecznym rachunku wygram czy przegram. Starałam się po prostu budować je oba – wbrew logice – najlepiej jak potrafię.

Pomiędzy zamkami to dobra gra i trudno się nawet do czegoś przyczepić. Draft ogranicza losowość. Jednoczesne wykonywanie akcji pozwala na dynamiczną rozgrywkę (nie ma downtime’u). Grafika jest czytelna i ładna przy okazji (tak jak w całych Zamkach – a nawet bardziej czytelna niż w pierwowzorze), regrywalność na przyzwoitym poziomie.

W grze Pomiędzy Zamkami może zakosztować przyjemności od 3 do 7 graczy. I w zasadzie – jeśli chodzi o samą mechanikę – skalowalność jest rewelacyjna. Ani downtime, ani chaos, ani poziom komplikacji. Jedyna różnica, to to, że w 3 osoby kafelki jeszcze do was wrócą, a od 5 wzwyż już nie. Jeśli zaś chodzi o całokształt – w więcej osób zdecydowanie bardziej czuć ducha kooperacji pomiędzy graczami – gdzie nie spojrzeć, para nad stołem zawzięcie dyskutuje co gdzie położyć. A po wszystkim jest co podziwiać :)

Tak czy owak – jest to dobra gra i dobrze chodzi w każdym składzie, a dla fanów Zamków Szalonego Króla Ludwika to pozycja obowiązkowa.

 

Ogólna ocena (8/10):

Złożoność gry (5/10):

Oprawa wizualna (8/10):

Dziękujemy firmie Phalanx za przekazanie gry do recenzji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

sklep z grami planszowymi planszomania.pl
x

Check Also

Na barana – Znakomita kontynuacja serii gier rodzinnych

Jeszcze niedawno nie miałam pojęcia o istnieniu serii gier “Rodzinka wygrywa”. Stan ten przerwało pojawienie się na moim stole nowej pozycji dla najmłodszych, wydanej przez Egmont. Gra Na barana szturmem zdobyła serca mieszkańców mojego domu. Sprawiła ona też, że nie mogę doczekać się tego, by przetestować pozostałe planszówki należące do tej linii wydawniczej. Udostępnij: Facebook Twitter LinkedIn More

Share via
Copy link
Powered by Social Snap