Trismegistus – trudna sztuka alchemii [Współpraca reklamowa z Lucrum Games] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 8 minut

Alchemia, niesamowita dziedzina łącząca w sobie różne aspekty nauki, przesądów, psychologii i religii. Znana od czasów starożytnych, czynnie praktykowana do XVIII wieku, kiedy zaczęła przekształcać się w znaną nam dziś chemię. Jej celem było m.in. stworzenie kamienia filozoficznego – tajemniczej substancji umożliwiającej zamianę ołowiu (a w niektórych źródłach dowolnego metalu) w złoto. Zajmowały się nią takie sławy jak Awicenna, Albertus Magnus, Paracelsus, Roger Bacon, Robert Boyle, czy nasz polski Michał Sędziwój (który jako pierwszy wyodrębnił z powietrza tlen). Jednym z dzieł mających niewątpliwy wpływ na powstanie i rozwój alchemii była tzw. Tablica Szmaragdowa, wierzono bowiem, że zawiera przepis na stworzenie kamienia filozoficznego. Jej autorstwo przypisuje się Hermesowi Trismegistusowi, stąd też wziął się tytuł gry od wydawnictwa Lucrum Games.

Trismegistus jest w moich oczach grą na tyle złożoną, że napisanie pełnej recenzji bez uprzedniego, dogłębnego zapoznania się z nią (i nie mówię tu o kilku partiach) jest nierealne. Dlatego też, poniższy tekst jest raczej zbiorem pierwszych wrażeń, przemyśleń i uwag, jakie zebrały się po kilku grach w różnym gronie.

(Niezbyt) krótki podręcznik młodego alchemika

Trismegistus jest grą opartą na mechanice manipulacji kośćmi, przekształcaniu jednych zasobów w drugie i zbieraniu setów. Przez trzy rundy naszym zadaniem będzie zdobywanie różnych metali, transmutowanie ich za pomocą esencji w cenniejsze metale, a następnie zamiana konkretnych zestawów na katy punktujące na koniec gry. Żeby tego dokonać będziemy potrzebowali nie tylko właściwych metali, ale również musimy znajdować się na odpowiednim poziomie wiedzy na wskazanym przez kartę torze żywiołów. Z kolei nasze przesuwanie się na tym torze jest uzależnione od rodzaju esencji, którą wydajemy przy transmutacji.

Gra składa się z planszy głównej – na której znajdują się kości, karty eksperymentów, artefakty i tory opnaowania żywiołów – oraz planszetek graczy, które służą do zbierania i przekształcania zasobów, a także umożliwiają tworzenie “kamienia filozoficznego”. Każdy z graczy zaczyna z łatwym eksperymentem startowym, dużo trudniejszym eksperymentem mistrzowskim, artefaktem, kartą publikacji, która po spełnieniu określonego na niej warunku pozwala dodatkowo zapunktować na koniec gry i kilkoma zasobami.

Sercem gry są kości w trzech kolorach: czarnym, białym i czerwonym zawierające na ściankach symbole alchemiczne różnych metali. To one determinują jakich akcji będziemy mogli użyć w swojej turze. Kolor odpowiada za transmutację i rodzaj pozyskiwanego artefaktu, symbol zaś za zdobywanie zasobów (metali i esencji) oraz kart eksperymentów. Na początku każdej tury wszystkie kości są przerzucane i  rozkładane do “miseczek” na planszy głównej w zależności od symbolu, który został na nich wyrzucony. Jeśli, mamy 6 lub więcej kości z tym samym znakiem, to są one ponownie przerzucane.

Pierwsze co musimy zrobić w swojej turze to sprawdzić na planszetce, czy dysponujemy niezużytą kością. Jeśli nie, to dobieramy ją z planszy głównej. Im więcej było kości z tym samym symbolem jak ten przez nas pobrany, tym większą siłę ma nasza kość i teoretycznie umożliwia nam ona wykonanie większej ilości akcji. Umieszczamy ją na swojej planszetce, na odpowiednim miejscu na torze mocy. Następnie płacąc poziomami mocy kostki, możemy wykonać jedną z dostępnych akcji:

  • zebranie substancji (koszt: 1 punkt mocy) – uzyskujemy jedną sztukę metalu o symbolu wskazanym przez kość
  • zebranie esencji (koszt: 1 punkt mocy) – uzyskujemy esencję korespondującą na planszy głównej z symbolem kości
  • przeprowadzenie transmutacji (koszt: 1 punkt mocy) – przeprowadzamy transmutację po strzałkach w kolorze kości, płacąc za nią wybraną przez nas esencją
  • pobranie artefaktu (koszt: 3 punkty mocy) – uzyskujemy artefakt z pola w kolorze naszej kości, natychmiast odpalamy jego efekt, umieszczamy go na swojej planszetce, od tej pory raz na turę przy przeprowadzaniu transmutacji przechodzącej nad artefaktem, możemy go wyczerpać, aby odpalić jego efekt
  • odnowienie artefaktu (koszt: 1 punkt mocy) – odwracamy zużyty artefakt na stronę aktywną
  • pobranie karty eksperymentu (koszt: 1 punkt mocy) – uzyskujemy kartę eksperymentu korespondującą na planszy z symbolem kości

Tę samą akcję możemy powtórzyć tyle razy, na ile starczy nam poziomu mocy kości. Jeśli jednak chcemy skorzystać z innej, to musimy poczekać do kolejnej tury. W trakcie swojego ruchu mamy również dostęp do szeregu akcji darmowych: zakup formuły, użycie formuły, przeprowadzenie eksperymentu.

Niektóre metale mają specjalne właściwości, rtęć jest zarówno metalem jak i esencją, srebro pozwala w trakcie realizacji eksperymentu obniżyć wymagany poziom na torze żywiołów, a złoto zastępuje dowolny metal przy realizowaniu kart eksperymentów.

Na tym kończy się nasz ruch. Teraz uważnie śledzimy posunięcia innych graczy, ponieważ mamy możliwość zareagowania na nie. Jeśli zużyjemy jeden z dostępnych dla nas żetonów reakcji, możemy skorzystać z kości przeciwnika do: pobrania metalu, esencji, wykonania transmutacji, odnowienia artefaktu. Taki ruch nie zużywa poziomy mocy przeciwnika. Jest po prostu okazją do skorzystania z symboli, czy kolorów, w które akurat nie chcieliśmy się angażować, czy też nie były już dla nas dostępne.

Rundę kończymy po wyczerpaniu trzech kostek. Wszystkie kości zostają przerzucone i odpowiednio posegregowane, zużyte artefakty i żetony reakcji odnawiają się, a na planszy wykładane są nowe artefakty i karty eksperymentów. Po trzech rundach (czyli 9 kostkach) kończymy grę i zliczamy punkty za zrealizowane eksperymenty, karty publikacji ze spełnionym warunkiem, ilość formuł zebranych na kamień filozoficzny, niewykorzystane złoto i żetony eterycznej kości, a także punkty z toru opanowania żywiołów.

Jeszcze kilka słów o realizowaniu kart formuł i tworzeniu kamienia filozoficznego

Aby zrealizować eksperyment musimy opłacić jego koszt w surowcach i znajdować się na odpowiednim miejscu na torze wskazanego żywiołu. W tym momencie dostajemy jednorazowy bonus zapisany na karcie, a punkty z niej będą liczyć się na koniec gry. Zrealizowane eksperymenty i pozyskane artefakty dają ikony żywiołów, które są potrzebne do zrealizowania dodatkowo punktujących kart publikacji. Ponadto, każdy pierwszy eksperyment w danym kolorze pozwala nam wybrać jedną z dwóch formuł z góry naszej planszetki i umieścić ją w formule kamienia filozoficznego. Druga formuła z pary jest dostępna w zamian za złoto. Dają one jednorazowy bonus, jednocześnie ich odblokowane sprawia, że kolejne eksperymenty w tym samym kolorze są dla nas łatwiejsze do wykonania (możemy zapłacić jeden materiał mniej lub obniżyć o 1 wymaganie toru żywiołów). Jeśli formuły zapełnią cały rząd lub kolumnę uruchamiają bonusy zapisane na planszetce, inne dla każdego gracza.

Jak widać prawie wszystkie nasze działania w jakiś sposób na siebie wpływają. Zdarza się, zwłaszcza w późniejszych etapach gry, że jedna darmowa akcja powoduje długą lawinę ruchów, jeszcze przed naszą standardową akcją z kostki. Trzeba uważnie śledzić i pilnować, co już zrobiliśmy w danej turze. Momentami, jak nigdy, brakowało mi znacznika pierwszego gracza, łatwo bowiem się zgubić, kto rusza się w danym momencie, zwłaszcza gdy poza zwykłym ruchem inni gracze odpalają hurtowo swoje reakcje.

Czy warto zanurzyć się w świat alchemii?

Na rynku mamy kilku gier nawiązujących do tematu alchemii. Niestety do tej pory żadna z nich nie spełniła moich oczekiwań. Nawet jeśli są to gry dobre, to temat jest bardziej na doczepkę, niż faktycznie jako część interesującego settingu. W przypadku Trismegistusa sprawa ma się trochę inaczej. Temat alchemii nie został potraktowany po macoszemu. Faktycznie będziemy transmutować metale, próbować stworzyć kamień filozoficzny. Co więcej znaki na kościach i żetonach są zaczerpnięte z alchemicznej terminologii. Nawet kolory użyte na strzałkach transmutacji są w większości zgodne (zarówno w barwie jak i kolejności) z etapami Wielkiego Dzieła, które ma za zadanie doprowadzić do stworzenia kamienia filozoficznego. Nie wiem na ile jest to niesamowity przypadek, a na ile zamierzone działanie, ale odkrycie tego sprawiło mi sporo frajdy ;) Żeby była jasność, nie jest to soczyste ameri, z którego klimat wylewa się na potęgę, ale dobrze wykorzystujące i współgrające z tematem euro. Dla niektórych pewnie nadal niesamowicie suche, skupione na przesuwaniu kostek po planszy. Myślę jednak, że dla osób, które w jakiś sposób są zainteresowane alchemią, Trismegistus ma wystarczająco dużo nawiązań, aby można było choć trochę wczuć się w klimat.

Trismegistus jest zdecydowanie grą dla zaawansowanych graczy. Już pierwsze tłumaczenie zasad przyprawia o lekkie zawroty głowy, jest dużo do zapamiętania, sporo decyzji i tworzenia zazębiających się i zależnych od siebie ruchów. Jest to gra, której uczymy się z czasem. Pierwsze partie będą błądzeniem po omacku. Nie raz i nie dwa może się zdarzyć, że sami się przyblokujemy, biorąc kość dla przedstawionego na niej zasobu i  zapominając, że do transmutacji jest nam potrzebny konkretny kolor. Gdy jednak już wszystko sobie poukładamy, okazuje się, że same zasady nie są tak bardzo skomplikowane. Zaczynamy zauważać zależności, wiemy jakie zasoby będą nam potrzebne i jakie akcje chcemy wykonać. Trudność tej gry tkwi przede wszystkim w decyzyjność i powiązaniach między ruchami, które sprawiają, że momentami mózg zaczyna parować.

Szukanie jak najlepszego ruchu, planowanie na kilka posunięć do przodu, dążenie do odpalenia łańcuszka akcji sprawia, że Trismegistus nie jest odporny na paraliż decyzyjny. Gra wedle pudełka powinna trwać ok. 1,5 do 2 godzin i jest to czas w miarę prawdziwy, pod warunkiem że znamy już i pamiętamy zasady. Przy pierwszych rozgrywkach uzbrójcie się w cierpliwość,  bo mają dużą szansę być dłuższe. Ta gra wymaga czasu, świeżego, wypoczętego umysłu i skupienia.

W Trismegistusie może zmierzyć się także z wariantem solo, w którym konkurujemy ze sterowanym przez nas Botmegistusem. Ma on własną talię, która determinuje jakie kości wybiera, ile poziomów mocy zużywa i jakie akcje wykonuje. W sumie taka metoda działa całkiem nieźle, aczkolwiek utrwala mnie w przeświadczeniu, że jednak nie jest to tryb dla mnie. Przy tak trudnej grze chciałabym się skupić na własnych ruchach. Przymus sterowania (choć w sumie całkiem łatwego) dodatkowym graczem wybijał mnie z rytmu i sprawiał, że gubiłam się we własnych ruchach. Jeśli ktoś jest przyzwyczajony do takiego grania, to myślę, że o wiele bardziej doceni ten tryb, dla mnie jest zbyt rozpraszający.

Nie wszystko złoto, co się świeci

Plansza i karty są przyjemne dla oka. Nie udało się jednak ustrzec błędów i niedomówień, które moim zdaniem nie powinny mieć miejsca. Po pierwsze błąd na kartach pomocy dotyczący pozyskiwania esencji, o którym informacja znajduje się nawet w instrukcji. Same karty pomocy są zresztą mało przydatne i niezbyt jasne, opierają się na symbolach, których na początku gry i tak nie pamiętamy, a gdy już je poznamy, pomoc przestaje być potrzebna.

Kolejną dziwną decyzją jest kolor ramki na planszetce gracza oznaczający eksperymenty z dziedziny powietrza. Mimo że karty mają przypisany kolor czarny/szary, to ramka jest żółta. Podczas gdy wszystkie inne korespondują ze sobą, ten jeden został wyróżniony. Nie można było zastosować żółtego tła na kartach? Albo czarnej ramki z obramówką na planszetce? Przy na tyle skomplikowanej grze, takie dziwne odstępstwa od normy powodują zamieszanie.

Instrukcja również nie zachwyca. Odnoszę wrażenie, że jest niepotrzebnie rozwleczona i szukanie jednej konkretnej informacji, już na poziomie rozkładania gry bywa męczące. Ponadto w pudełku dostajemy dodatkowe dwie kości (chyba na wypadek zagubienia, co się chwali). Niestety instrukcja już o tym nie wspomina. Jeśli nie zorientujemy się w porę śledząc listę komponentów, to na 100% podczas pierwszego przygotowania gry będziemy mieli niewłaściwą liczbę kości.

Innymi słowy, Trismegistus to całkiem interesująca gra, które nieco poległa w warstwie edytorsko/graficznej. Mimo tych wszystkich mankamentów myślę, że gra zasługuje na uwagę zwłaszcza jeśli lubicie cięższe euro, nie straszne jest wam przesuwanie kosteczek i przedzieranie się przez wielostronicowe instrukcje. Ja miło i intensywnie spędziłam kilka wieczorów i wrócę do niej jeszcze nie jeden raz.

 

+ciekawy temat

+sporo kombinowania

+satysfakcjonująca rozgrywka

+za czarnego kota na planszetkach graczy ;)

 

-nieodporna na paraliż decyzyjny

-mankamenty w wykonaniu niektórych elementówGrę kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Lucrum Games za przekazanie gry do recenzji.

Złożoność gry (7/10):

Oprawa wizualna (6/10):

Ogólna ocena (8/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Bardzo dobry przedstawiciel swojego gatunku, godny polecania. Wady mało znaczące, nie przesłaniające mocno pozytywnego odbioru całości. Gra daje dużo satysfakcji.

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings