Home / Katalog gier / Gry dla dzieci / Kopciuszek – magiczne memory w świecie baśni

Kopciuszek – magiczne memory w świecie baśni

Któż z nas nie zna historii o biednej sierotce terroryzowanej przez okrutną macochę i jej dwie, równie paskudne córki? To właśnie Kopciuszek, bo o nim mowa, jest bohaterką kooperacyjnej gry dla dzieci od Wydawnictwa Granna. W czasie rozgrywki to my zdecydujemy, czy baśń zakończy się happy endem, a książę i królewna będą żyli długo i szczęśliwe.

Celem w grze Kopciuszek jest skompletowanie par przedmiotów, bez których księżniczka nie może pojawić się na balu. Podobnie jak w bajce, ograniczać nas będzie północ. Jeśli przed tą godziną uda nam się przygotować dziewczynę do przyjęcia, zwyciężymy.

Tak prezentuje się wnętrze pudełka gry.

Kwadratowe pudełko średniej wielkości pełne jest po brzegi porządnych i bardzo ładnych komponentów. Spodobał mi się bajkowy styl ilustracji. Moje serce skradł też trójwymiarowy zegar. Jest on bardzo atrakcyjnym dodatkiem i spotkał się z ciepłym przyjęciem, zwłaszcza ze strony młodszych graczy, z którymi zasiadałam do Kopciuszka. W pudełku znajdziemy też kafelki z przedmiotami i stworzeniami, niezbędnymi księżniczce, by udać się na bal. Oprócz nich wewnątrz natrafimy jeszcze na trójwymiarowy znacznik aktywnego gracza, sześcienną, drewnianą kostkę oraz przejrzystą, pełną przykładów instrukcję.

W trybie podstawowym gry Kopciuszek będziemy korzystać z 12 kafelków z najbardziej potrzebnymi księżniczce przedmiotami. Potasowane żetony rozkładamy zakryte na stole tworząc prostokąt o wymiarach 3×4. Musimy jeszcze złożyć zegar, ustawić wskazówkę na godzinie 12 i umieścić go, podobnie jak kostkę, w zasięgu ręki wszystkich graczy. Rozgrywkę rozpoczyna osoba, która jako ostatnia była na balu lub przyjęciu. Otrzymuje ona figurkę Kopciuszka. W swojej turze, aktywny gracz rzuca kostką. Następnie wykonuje wskazaną przez nią akcję. Na kostce możemy trafić na:

 • Magiczną różdżkę – Pozwala na odkrycie jednego z kafelków tak, by mogli go zobaczyć wszyscy gracze.
 • Kociołek – Aktywny gracz podgląda w tajemnicy przed innymi wybrany kafelek.
 • Klepsydrę – Gracz próbuje znaleźć parę przedmiotów. Odkrywa jeden z kafelków tak, by wszyscy wiedzieli. Zanim wybierze kolejną płytkę (której nie zdradza innym), współgracze mogą podpowiedzieć mu, którą z nich powinien odkryć. Jeśli gracz odnajdzie parę przedmiotów, kładzie je odkryte obok zegara. W przeciwnym wypadku odkłada je na miejsce. Niezależnie od wyniku poszukiwań, należy teraz przesunąć wskazówkę o godzinę do przodu.

Gracze kontynuują rozgrywkę do momentu odkrycia wszystkich sześciu par przedmiotów lub do czasu, gdy zegar wskaże północ. Pierwszy przypadek oznacza zwycięstwo, drugi porażkę.

Ci z graczy, którzy chcieliby urozmaicić rozgrywkę, mogą wybrać magiczny wariant gry. Poza podstawowymi kafelkami zostają w nim użyte także płytki specjalne. Każdy z graczy losowo otrzymuje jedną z nich. Dodatkowo cztery kafelki są wtasowywane pomiędzy przedmioty podstawowe. Mają one za zadanie utrudnić poszukiwanie par. Tym razem z kafelków tworzymy kwadrat o wymiarach 4×4. Rozgrywka przebiega podobnie jak w podstawowym trybie gry z tą różnicą, że po rzucie kostką możemy raz na grę skorzystać z posiadanego magicznego przedmiotu.

Dodatkowe kafelki prezentują się bardzo ładnie.

Do wyboru mamy:

 • Lusterko – pozwala na podejrzenie aż trzech kafelków po wyrzuceniu klepsydry
 • Magiczną różdżkę – jeśli gracz wyrzucił ikonę różdżki, może odsłonić dwa kafelki
 • Kociołek – po wyrzuceniu kociołka można w tajemnicy podejrzeć dwie płytki
 • Klepsydra – Anuluje konieczność przesunięcia wskazówki zegara w swojej turze.

Dla tych z graczy, którzy chcieliby jeszcze podnieść poziom trudności, autor gry przygotował wariant zaawansowany. Jego zasady są takie same jak w trybie magicznym, ale tym razem gracze muszą odnaleźć przedmioty w ściśle określonej kolejności, w zależności od tego, którą godzinę wskazuje zegar. Co ciekawe czasomierz jest swoistą pomocą dla graczy. Zostały na nim zaznaczone kolory przedmiotów, które należy odkryć w danym czasie. Ich podobizny otaczają zresztą tarczę zegara, więc nietrudno zapamiętać czego szukamy w danym przedziale czasowym.

A oto i Kopciuszek.

Kopciuszek to pamięciowa gra kooperacyjna, która opiera się na bardzo dobrze znanej mechanice odnajdywania par. Mimo to zaskakuje ona przyjemną rozgrywką. Dla dzieci będzie ona zdecydowanie emocjonująca i ciekawa. Wprowadzenie do gry ograniczenia czasowego sprawiło, że rozgrywka stała się dużo atrakcyjniejsza, niż w klasycznej wersji gry memory. Gracze nie mogą leniwie odkrywać kolejnych kafelków, bo goni ich czas (i to dosłownie).

W grze pojawia się element losowości. Dobrze sprawdza się on w tytułach przeznaczonych dla młodszych graczy i nie inaczej jest w tym przypadku. Żadna ze ścianek nie aktywuje negatywnych konsekwencji (jak np. utrata tury), co sprzyja rozgrywce z małymi dziećmi. Zasady gry są bardzo proste. Z łatwością zrozumieją je nawet najmłodsi gracze. Możliwość zastosowania różnych trybów gry sprawia, że Kopciuszek nadaje się też do rozgrywek z nieco starszymi dziećmi. Gra rozwija przede wszystkim pamięć i koncentrację, a także spostrzegawczość. Dzięki wprowadzeniu kafelków specjalnych oraz zasad zaawansowanych pojawia się też element planowania i myślenia strategicznego.

Kopciuszek to bardzo przyjemna gra rodzinna, którą poleciłabym każdemu, kto szuka alternatywny dla klasycznej gry memory. Możliwość zastosowania trudniejszych trybów gry sprawia, że pozycja ta może „rosnąć” razem z dziećmi, pozwalając im doskonalić nowe umiejętności, w zależności od wieku. Gra Wydawnictwa Granna to planszówka, którą z powodzeniem można wyciągnąć w świąteczne popołudnie, zapraszając do rozgrywki niedzielnych graczy.

Plusy

 • ładne wykonanie
 • proste zasady
 • atrakcyjne, trójwymiarowe elementy gry

Minusy

 • jakby nie patrzeć jest to kolejna wersja gry memoryGrę Kopciuszek (Granna) kupisz w sklepie

Ogólna ocena (7/10):

Złożoność gry (2/10):

Oprawa wizualna (8/10):

Dziękujemy firmie Granna za przekazanie gry do recenzji.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

sklep z grami planszowymi planszomania.pl
x

Check Also

Amazonia – hoacyny i marmozety wśród bromelii i monster

Wysokie drzewa, niezwykłe rośliny i ciekawe zwierzęta - to wszystko znajdziecie przemierzając Amazonię. Niestety nie każdy może się tam udać i na własne oczy zobaczyć niesamowite okazy. Przyzwyczajeni do wygodnego życia raczej nie chcielibyśmy martwić się upałem, ulewami czy niebezpieczeństwem ze strony tamtejszej fauny i flory. Możemy jednak na wygodnym fotelu ułożyć sobie własny las.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap