Home | Katalog gier | Gry jednoosobowe | Wsiąść do Pociągu – Zmiana Toru – Trzecia odsłona serii Logiquest

Wsiąść do Pociągu – Zmiana Toru – Trzecia odsłona serii Logiquest [Współpraca reklamowa z Rebel] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji

❍ Reading Time: 2 minutes

Wsiąść do pociągu - Zmiana toruWsiąść do Pociągu to tytuł, który cieszy się ogromną popularnością. Najlepszym dowodem na potwierdzenie moich słów jest to, jak wiele odmian tej gry można znaleźć na sklepowych półkach. Sama nie jestem fanką tej planszówki, jednak chętnie wypróbowałam jej daleką kuzynkę – logiczną układankę Wsiąść do Pociągu – Zmiana Toru.

W trzeciej odsłonie serii Logiquest wcielamy się w dyżurnego manewrowego. Naszym zadaniem będzie rozlokowanie i poruszanie lokomotywami oraz wagonami. Musimy to robić tak, aby doprowadzić je na konkretne fragmenty toru, w ściśle określonym porządku, w jak najmniejszej liczbie ruchów.

Wykonanie gry

Podobnie jak poprzednie łamigłówki z serii Logiquest, Wsiąść do Pociągu – Zmiana Toru zachwyca od pierwszego wejrzenia oryginalnym projektem i wysoką jakością wykonania komponentów. W pudełku gry znajdziemy plastikową, pełną detali planszę, wykonane z tego samego materiału maleńkie figurki lokomotyw, zepsutych torów i wagonów oraz 40 czytelnych kart zadań. Plansza spełnia dwa zadania. Po pierwsze to na niej będziemy układać i przesuwać składy pociągów. Po drugie, po jej otwarciu możemy wewnątrz umieścić wszystkie elementy gry. Dzięki temu łamigłówka zajmuje niewiele miejsca, a do tego bezpiecznie można ją przewozić np. w plecaku lub torbie podróżnej.

 

Jak grać?

Aby zacząć zabawę z Wsiąść do Pociągu – Zmiana Toru należy wybrać kartę zadania. Po umieszczeniu jej w funkcjonalnej podstawce trzeba ustawić elementy gry zgodnie z górną ilustracją. I to tyle. Teraz wystarczy przyjrzeć się dolnej części karty, gdzie przedstawiona została sytuacja końcowa i zastanowić się, jak do niej doprowadzić. Jeśli uda nam się to zrobić w liczbie ruchów zgodnej z jedną z trzech wartości po lewej stronie, zagadkę możemy uznać za rozwiązaną. Postęp w wykonywaniu zadania oznaczamy przy pomocy specjalnego licznika, znajdującego się w centralnej części planszy.

ABC manewrowego
  • Podczas gry Wsiąść do Pociągu – Zmiana Toru będziemy wykonywać następujące czynności:
  • Ruch lokomotywy
  • Popychanie lokomotywą innego obiektu
  • Przyłączanie wagonów lub lokomotywy
  • Odłączanie elementów składu kolejowego
  • Zatrzymywanie pociągu.

Wykonanie każdej z nich oznacza jeden “ruch”.Każda karta zadania jest dwustronna. Na jej rewersie znajdziemy rozwiązanie zagadki. Aby je odczytać, należy skorzystać z karty pomocy.

Wrażenia

Wsiąść do Pociągu – Zmiana Toru to ślicznie wydana logiczna łamigłówka dla jednego gracza o bardzo prostych zasadach. Karty zadań podzielone są na 4 poziomy trudności. Z pierwszymi szaradami spokojnie poradzą sobie kilkuletnie dzieci, te ostatnie, stanowią nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonych łamaczy szyfrów. Urozmaicenie, jakim jest konieczność operowania dwoma lokomotywami podczas jednej rozgrywki, a także występowanie zepsutych torów sprawia, że zadania są różnorodne i ciekawe. Sądzę, że tytuł ten spodoba się zarówno osobom, które lubią szarady, jak i miłośnikom kolejarstwa.

Seria Logiquest

Nie sposób omawiać kolejnej już części serii bez omówienia tego, jak prezentuje się ona na tle innych tytułów Logiquest. Mimo że rozgrywka w grę Wsiąść do Pociągu – Zmiana Toru jest przyjemna i bywa wciągająca, muszę przyznać, że oczekiwałam po tym tytule czegoś więcej. W Shadow Glyphs mieliśmy okazję pobawić się cieniem. Podczas gry w Zip City główną rolę odgrywała grawitacja, wprawiająca kulki w ruch. W nowości wydawnictwa Rebel po prostu przesuwamy palcem miniaturki pociągów po torach. Moglibyśmy to samo zadanie rozwiązać z powodzeniem na kartce papieru, zamiast na specjalnie przygotowanej do tego celu trójwymiarowej, plastikowej planszy. Moim zdaniem w przypadku tego tytułu mamy do czynienia z przerostem formy nad treścią. I to właśnie wrażenie sprawia, że Wsiąść do Pociągu – Zmiana Toru ląduje na ostatniej pozycji mojej listy gier z serii Logiquest.Grę Logiquest: Wsiąść do Pociągu – Zmiana Toru kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Rebel za przekazanie gry do recenzji.

Ogólna ocena (7/10):

Złożoność gry (3/10):

Oprawa wizualna (8/10):

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*