Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry strategiczne | Suburbia z dodatkami, czyli zestaw, na który warto było czekać

Suburbia z dodatkami, czyli zestaw, na który warto było czekać [Współpraca reklamowa z Portal Games] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 8 minut

Suburbia
Suburbia Rozszerzenia: zawiera Suburbia SA, Suburbia 5 gwiazdek, Suburbia Żybie Nocne oraz kafelki Suburbia Con i Suburbia Essen
Projektant:  Ted Alspach
Liczba graczy: 1-4 (1-5 Suburbia 5 gwiazdek)
Wiek: 8+
Czas gry: 90 min
Rok pierwszego wydania: 2012
Rok nowego wydania: 2022
Wydawca PL: Portal
Ranking BGG: 7.5/10
Mechanika: City building, Tile placement
Instrukcja PDF na stronie wydawcy:
Suburbia, Opis kafelków, Suburbia Rozszerzenia, Opis kafelków rozszerzenia

Nie jest łatwo napisać recenzję gry obecnej na rynku od lat dziesięciu z okładem. Zwłaszcza, jeśli recenzowało ją już dwóch redaktorów naszego serwisu (Veridiana pisze o pierwszym wydaniu, Ciuniek omawia reedycję z 2022 roku) a teksty w innych mediach powstają jak grzyby po deszczu.

Zatem w miejce regularnej recenzji spróbuję podzielić się luźnymi spostrzeżeniami o tym co mi się w tej grze podoba, a co wręcz przeciwnie. Zanim jednak przejdę do „zad i waletów” musicie wiedzieć, że city building jest jedną z moich ulubionych mechanik a w młodości zagrywałam się Simcity na moim pierwszym AT 80286 – i po prawie 30 latach wciąż szukam tego – choć teraz już w planszówkach – co ta siermiężna z dzisiejszego punktu widzenia gra komputerowa mi oferowała.

Utrata niewinności

Pierwszy raz zetknęłam się z Suburbią w maju 2018 roku u Darii, naszej redakcyjnej koleżanki i z miejsca się zakochałam. Byłam pod wrażeniem mechaniki ale też anty-wrażeniem wyglądu. Cóż to była za brzydka gra! A że niedługo potem gruchnęła wieść, iż będzie nowe, poprawione wydanie to … postanowiłam na nie zaczekać.

Było warto

Nowe wydanie – choć nadal nie jest szczytem artystycznego kunsztu – jest dużo ładniejsze, a na dodatek jeszcze czytelne i intuicyjne. Nie jestem w stanie zrobić dokładnego porównania, bo
a) nie mam starego wydania,
b) niewiele już pamiętam sprzed ponad 4 lat, ale
c) zachowało mi się zdjęcie z tamtej rozgrywki – postanowiłam więc je odtworzyć w nowej szacie i zapraszam do porównania oraz samodzielnego wysnuwania wniosków.

A tak w ogóle to o co w tej całej Suburbii chodzi?

BTW, Suburbia to inaczej przedmieścia. Sub – czyli „pod” – a urban area to nic innego jak obszar miejski. Nawiasem mówiąc, dobrze, że nikt tego nie próbował przetlumaczyć, bo moglibyśmy być świadkiem kolejnego narodowego kwiatka w stylu USS Przedsiębiorczości (jedno z niechlubnych tłumaczeń USS Enterprise z serialu Star Trek – nie pamiętam już z którego roku, ale na pewno z ubiegłego wieku).

Jeśli ktoś nie zna / nie pamięta zasad Suburbii – polecam recenzję Ciuńka. Bardzo dobrze przybliża ideę Suburbii i jej mechanikę. Ale grunt wiedzieć, że oś rozgrywki obraca się wokół kupowania kafelków z wystawki i umieszczania ich w swoim mieście. Dzięki umiejętnemu planowaniu i dobieraniu odpowiedniego sąsiedztwa podwyższamy swój dochód i prestiż, które co rundę przekładają się na dwie pożądane przez nas wartości:

a) liczbę otrzymywanych monet (za które będzie można znowu kupować kolejne kafelki) oraz

b) wzrost (choć czasem – ku naszej rozpaczy – spadek) populacji w mieście, czyli de facto punkty zwycięstwa.

Kafelki

To serce gry. Co by nie mówić o dodatkach i czego by nie wymyślać na temat mechaniki, to i tak 100% gry w grze będą stanowić kafelki. A te są różne. Jeśli chodzi o mój gust to mam swoje ulubione i takie, do których jakoś niespecjalnie mi po drodze. IMHO bardzo mocne są Agencja PR oraz Kasyno (oczywiście jak się trafią mniej więcej w środku gry, kiedy już mamy za co je kupić a jeszcze drugie tyle przed nami, by zdążyły zapracować na siebie). Ale już Biuro Nieruchomości Nadwodnych – choć wydaje się mega mocne (i zawsze je biorę jeśli mogę) – to nie zawsze mi się sprawdziło. Nie zawsze człowiek inwestował w ostatnią deskę ratunku jaką są jeziora, a bez nich ten kafelek jest prawie bezużyteczny. Za to zupełnie mi nie po drodze do kafelków, które dają bonusy za restauracje, lotniska, szkoły, biura czy salon samochodowy. Z biegiem czasu nauczyłam się ignorować te ikonki z prawej strony kafelków. Są sytuacje, gdy mamy dostęp do wszystkich zasobów (cztery osoby, wersja podstawowa) i wtedy rzeczywiście gra pod takie kafelki może mieć sens  ale z reguły jednak nie wszystkie kafle wchodzą do gry i nie wiemy ile ich nam się trafi, a już na pewno nie wiemy kiedy.

Tak czy owak – pierwsza rozgrywka to zazwyczaj zapoznawanie się z kafelkami. Dopiero przy kolejnych wiemy już czego się spodziewać i mamy jakiś pomysł na strategię. Nie miałam czasu, aby znudzić się Suburbią i zaczęłam ogrywać dodatki trochę wbrew sobie. Ale podejrzewam, że po pewnym czasie wkradnie się jednak do podstawki pewna rutyna i chętnie byście coś do tej gry dodali. A wtedy warto sięgnąć po Rozszerzenia.

Suburbia SA

Jeśli się mylę, to niech mnie ktoś poprawi: wydaje mi się, że to nasze stare rozszerzenie Suburbia INC. W każdym razie głównym daniem w tym dodatku są granice. Granice to w też kafelki. Tylko nie są sześciokątne. To naprawdę granice – mają miejsca na sąsiedztwo, ale w dość istotny sposób ograniczają obszar gry. Posługujemy się nimi podobnie jak jeziorami albo kafelkami startowymi (Przedmieścia, Parki miejskie i Fabryka). Kupując granicę musimy zniszczyć coś z wystawki. Bilans musi pozostać na zero ;)

Granice są fajne (czyt. kafelki granic są fajne), ale nie jest to mój ulubiony dodatek. No, może poza kilkoma naprawdę fajnymi sześciokątnymi kafelkami (bo takie też dostajemy w zestawie). Np. Planista Przebudowy albo Kancelaria Adwokacja. Lubię spektakularne zagrania i nietypowe kafelki, a te mają naprawdę fajne efekty. A wracając do granic – psują mi moje miasto wizualnie ;), ograniczają, mają tylko cztery miejsca na sąsiedztwo. Doceniam. Jest ciekawie. Kolejne płaszczyzny do kombinowania. Ale nie musi mi się to podobać na zabój, prawda?

Poza kafelkami, granicami i oczywiście kilkoma nowymi Celami uwzględniającymi możliwości tego dodatku – otrzymujemy jeszcze Bonusy (zwiększają przychód gracza po wyczerpaniu się stosu A) oraz Wyzwania (zwiększają reputację gracza po wyczerpaniu się stosu kafelków B). Są one podobne do Celów, tj. oferują wzrost przychodu/reputacji graczowi, który spełni określone warunki. Z wyjątkiem tego, że remisy, w przeciwieństwie do Celów, rozstrzygane są na korzyść graczy (mogą dany Bonus/Wyzwanie spełnić nawet wszyscy).

Suburbia 5 gwiazdek

A to dla odmiany jest dodatek, który mi się bardzo spodobał. Niby kolejne kafelki, nic odkrywczego, ale rywalizacja na torze gwiazdek dodaje do Suburbii nieco pikanterii. Kafelki z tego dodatku mają na sobie od jednej do trzech złotych gwiazdek (najwięcej jest kafelków z jedną gwiazdką, te z dwoma czy trzema zdarzają się sporadycznie). I za te właśnie zdobyte złote gwiazdki poruszamy się na torze gwiazdek, co rundę ustalając dzięki niemu kolejność graczy oraz dając pierwszemu graczowi jako bonus +1PZ a ostatniemu maruderowi odejmując punkt populacji (-1PZ). Dodatkowo postępując na tym torze możemy otrzymać bonus +1 do dochodu i +1 do reputacji, co jest miłe i kuszące, więc warto dotrzeć przynajmniej do tych dwóch pól. Co więcej – tor gwiazdek pozwala na rozstrzyganie remisów. Do tej pory, w przypadku remisów, Cele uznawane były za niespełnione (no chyba, że ktoś nabył Kancelarię Adwokacką z Suburbii SA). Teraz wszelkie remisy w tym względzie rozstrzygane są w oparciu o pozycję na torze gwiazdek. No, naprawdę warto tu rywalizować. Bardzo udany dodatek.

 

Suburbia Życie Nocne

To znowu dodatkowe kafelki. Ale to co te kafelki ze sobą wyczyniają jest zaiste godne uwagi. Dziarsko podbijają nam dochód i reputację, ale… niestety sporo kosztują. Przynajmniej te początkowe. I nie chodzi o koszt nabycia, lecz o negatywny efekt, które z sobą niosą. Np. zapłać 2$ za każdy kafelek życia nocnego. Albo cofnij się o 1 na torze populacji za każdy kafelek życia nocnego. Pół biedy jeśli te kafelki pomieszacie z podstawką. Ale jeśli się gra nimi wszystkimi (a przy dwóch osobach tych innych kafelków będą dosłownie pojedyncze sztuki) to ta operacja będzie was sporo kosztować. Na szczęście te droższe, z grupy B i C łagodzą nieco te złe efekty (zaczynamy w końcu zarabiać na nocnych kafelkach) a nawet potrafią odwrócić efekt. I tu jest niestety pies pogrzebany. Bo jeśli zainwestujesz w Komisariat Policji, to negatywne efekty przestaną mieć na ciebie wpływ. A gdy do tego dokupisz Sąd, to …. już totalnie nie wiadomo co zrobić, skoro Sąd odwraca efekt (otrzymujesz zwrot wszystkich poniesionych kosztów i cofniętych punktów) a ty nie pamiętasz już który kafelek miał na ciebie wpływ, a który został anulowany przez Komisariat.

Jak dla mnie te kafelki mają sporo niejasności:

  1. Wszystkie przyszłe efekty. Co to znaczy? Czy od teraz, czy od następnej rundy? Czy tylko te z następnych kafelków, czy również kafelki już istniejące w mieście przestają generować kolejne negatywne efekty?
  2. Odzyskaj wszystkie punkty i dolary. Czy Nocny Sąd odwraca każdy czerwony efekt? Czy tylko te efekty, które faktycznie mnie dotknęły? Czy mając wcześniej Komisariat Policji można na Nocnym Sądzie nawet zarobić (tj. zdobyć dolary i punkty, których się nie straciło)? A jak nie to jak zapamiętać, który kafelek ile mi zabrał dolarów i punktów?

Ale i tak uważam, że Życie Nocne to drugi świetny dodatek. Raz i dwa  to trzy – ja po prostu kojarzę fakty *)  Suburbia bez dodatków jest bardzo dobra, a z dodatkami jeszcze lepsza.

Gen Con i Essen Spiel

Suburbia Con (czyli budynki, w których odbywają się najważniejsze konwenty planszówkowe) nie tylko Gen Con, ale nie mogłam się powstrzymać ;) Gen Con, BGG Con, Essen Spiel, Dice Tower…

Te dwa rozszerzenia to w zasadzie minidodatki. Taka wisienka na torcie. Raptem kilka kafelków, które bardzo lubią siebie nawzajem i kiedy się spotkają – generują całkiem niezłe profity. Przy czym Essen to kafelki „zwykłe” a Con – z gwiazdkami. Co może być pewną sugestią, kiedy dorzucić do gry Con, a kiedy Spiel (albo jedno i drugie). Więcej pikanterii będzie gdy gracie w 3+, bo tych kafelków jest raptem po dwie sztuki na poziom (a w przypadku Essen można mieć w ogóle tylko jeden kafelek z każdego rodzaju), wiec logiczne jest, że nie starczy dla każdego. Ale i w dwie osoby następuje lekka konsternacja, gdy ktoś po zakupie jednego kafelka z drugiego robi sobie jezioro za 10$ – byle tylko nie dać go przeciwnikowi. Pies ogrodnika ;)

Podsumowanie

Suburbia jest jedną z najlepszych gier z mechaniką city building, jakie do tej pory poznałam. Powiedziałabym nawet, że najlepszą, ale wielkim sentymentem darzę też Capital (choć widzę wady, których Suburbia nie ma), więc niech już tak będzie, że zostanie w epsilonie maximum z wakatem na szczycie.

Wady? Są, Losowość. Jak wielu grach (przyzwoita). Drobny druczek. Bez okularów nie idzie grać (ale bywają gry gorsze, dużo gorsze). Największym mankamentem jest chyba jej jednoczesna zaleta – wiele kafelków wchodzi w interakcję nie tylko z sąsiadami, ale też z kafelkami danego rodzaju w całej dzielnicy, albo nawet w całym mieście (czyli również w dzielnicach innych graczy). Pamiętanie o tym jest ździebko upierdliwe, zwłaszcza przy 4 osobach. Zdaje się, że w Collector’s Edition ktoś wpadł na pomysł drewnianych znaczników (biura, samoloty etc.) aby oznaczyć kafelki, które wpływają na całą dzielnicę/miasto. Szkoda, że nie ma ich w naszym wydaniu. Wystarczyłyby nawet kolorowe kosteczki – ot, coś co nam przypomni, że mamy takie kafelki, coś co nam przypomni, że trzeba na nich zatrzymać oko rozpatrując efekt dokładanego budynku.

Ale mimo tych drobnych wad (dlatego daję jej 8 a nie 9) uważam, że to genialna gra. To niesamowite, że przez 10 lat ta gra nie zestarzała się ani na jotę. Krótko mówiąc – wstyd nie znać Suburbii.  Co więcej – wstyd jej nie mieć w kolekcji. A jak się już ją ma, to fajnie jest mieć też Rozszerzenia. Szkoda tylko, że cena taka wysoka (na chwilę obecną, razem z dodatkiem trochę powyżej 300zł). Ale też i dużo dobra w środku, więc chyba warto.

*) Juliusz Machulski, SeksmisjaGrę Suburbia kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Portal Games za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (5/10):

Oprawa wizualna (8/10):

Ogólna ocena (8/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Bardzo dobry przedstawiciel swojego gatunku, godny polecania. Wady mało znaczące, nie przesłaniające mocno pozytywnego odbioru całości. Gra daje dużo satysfakcji.

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
wordpress_test_cookie

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings