Home | Katalog gier | Gry dla dzieci | PIZZA, Kto tu mieszka? oraz Jadą, jadą misie – nowości od Granny

PIZZA, Kto tu mieszka? oraz Jadą, jadą misie – nowości od Granny [Współpraca reklamowa z Granna] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji

❍ Reading Time: 4 minutes

Kto nie spędzał czasu z dziećmi ten, nie zrozumie ciężko, jest zapełnić czas pełen atrakcji niezaspokojonym i jakże chłonnym umysłom. Marzeniem rodziców, czy też opiekunów jest zajęcie dziecka czymś na dłużej niż 10 minut i aby dziecko potrafiło bawić się samo. Właśnie w tym pomocne mogą być gry typu GRAM SAM z serii Dobieranka / Układanka od wydawnictwa Granna.

GRANNA dziećmi stoi

Wydawnictwo Granna od dawna gości na stołach wielu dzieci, których rodzice chcą zapewnić im bezpieczną i przyjemną rozgrywkę. Nie inaczej jest obecnie w przypadku dostarczonych nam niedawno tytułów: Jadą, Jadą Misie, Kto tu mieszka? oraz PIZZA. Są to gry typu układanka/dobieranka, które mają rozwinąć u dzieci umiejętność obserwacji oraz analizy. Tytuły te przeznaczone są dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat.

Seria tych układanek dla najmłodszych mieści się w małych opakowaniach znanych choćby z gry Potwory do Szafy, są one jednak nieco wyższe. Oznacza to tyle, że na półki w dziecięcym pokoju wciśniemy całkiem sporo pudełek tej wielkości; a łącząc te gry w pakiet dla naszej pociechy, możemy mieć wolne od zmartwień 60 minut lub więcej.

Jadą, jadą misie

Pozycja ta przygotowana została tak, aby zaspokoić potrzeby 1 do 4 grających dzieci. Jednorazowa zabawa nie powinna zająć więcej niż 20 min. W grze pojawiają się misie, myszy, koty i lisy, które odbywają tytułową podróż. Dziecko uzupełniając obrazki, dostanie możliwość stworzenia własnej, niepowtarzalnej historii. W grze znajdziemy kolorowe plansze, które umożliwiające dzieciom stworzenie własnych obrazków poprzez umieszczanie w nich odpowiednich trójkątów, kwadratów oraz kół. Pozwoli to rozwinąć u dzieci spostrzegawczość, kreatywność i logiczne myślenie.

W tej grze nasze pociechy będą miały do wykonania 2/3 rzeczy. Na początku będą musiały stworzyć ilustrację, uzupełniając obrazek brakującymi figurami geometrycznymi. Dzieci mogą się postarać, dopasować figury tak, by te dotyczyły rodziny zwierząt z obrazka. Na końcu najciekawsze; dzieci opowiedzą nam, co takiego dzieje się na stworzonym przed chwilą obrazku. Błysk w oku dziecka w tym przypadku jest bezcenny.

Jest to szybka i bardzo przyjemna zarówno dla oka, jak i obcowania z nią zabawa. Dziecko zbytnio się przy niej nie zmęczy, a rodzic posłucha ciekawych historii stworzonych w umyśle młodego, nieograniczonego szkolnymi ramami umysłu.

Kto tu mieszka?

Pytanie o mieszkanie zadamy w kolejnym tytule wydawnictwa GRANNA. Podobnie jak Jadą, jadą Misie tak i ta przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat, a rozgrywka nie powinna zająć dłużej niż 20 minut, ten tytuł przeznaczony jest jednak dla maksymalnie 2 osób. W grze dzieci dowiedzą się, gdzie śpi wiewiórka, czy jak wygląda domek pszczół? Jedna z plansz dotyczy świata lasu. Spotkamy tam mrówki, wiewiórki, lisy i ptaki. Druga plansza stawia na otoczenie domu. Tam dzieci będą dowiadywały się jaki dom mają właśnie pszczoły, konie, kury oraz psy. Gra Kto tu mieszka? uczy dzieci zwierząt oraz ich domy, w których mieszkają. W trakcie zabaw najmłodsi ćwiczą słownictwo i spostrzegawczość, a przy okazji podziwiają przyjemne ilustracje.

Grając, rozkładamy plansze tak, aby utworzyła dwa duże obrazki; wspomnianego wcześniej las i gospodarstwo rolnego. Następnie dziecko dobiera zwierzątka i stara się dopasować zwierzątka do odpowiednich domów. Zabawa jest szybka i przyjemna.

Możemy też obrócić dziecku planszę na drugą stronę. Na niej znajdziemy cień zwierzątek i dziecko będzie musiało dobrać pełny rysunek tak, aby pasował on do wybranego cienia. Dzięki temu dziecko jeszcze lepiej nauczy się zwracania uwagi na szczegóły.

PIZZA

Jest to tytuł, który wygląda bardzo apetycznie. Jak sama nazwa wskazuje dobieranka ta, traktuje o tworzeniu pizzy. Czy znacie kogoś, kto nie chwyciłby ciepłego kawałka pizzy? Wszyscy znają osoby, które Pizzę uwielbiają, w tym ja; jednak każdy ma inny smak więc i składniki nań różne. Którą pizzę Ty i Twoje dzieci lubisz najbardziej? W tej dobierance mamy dostępną Margheritę, Pepperoni i Marinarę? Każdą z nich nasze dziecko może przygotować samodzielnie lub z naszą pomocą – z mięsem lub wegetariańską. Czas więc założyć fartuch, uszykować mąkę typ 00 i przygotować ulubioną pizzę.

Jak tutaj będzie toczyła się gra? To proste, obejrzyj i nazwij wszystkie składniki. Możecie z nich stworzyć najsmaczniejszą pizzę. W książeczce, która jest również instrukcją, znajdziemy gotowe wzory – dziecko może je odtworzyć na stole lub stworzyć własne. Teraz można spróbować ułożyć dwa takie same kawałki pizzy, a może i więcej. Ogranicza nas tylko zawartość pudełka i dziecięca wyobraźnia.

Podsumowanie

Opisane tytuły mają trafić do najmłodszych graczy w przedziale wiekowym 2-4. Mój syn, który obecnie ma 4 lata te tytuły ogarnia szybko i bardziej jako jednorazowe podejście. Raz na jakiś czas prosi, aby je wyjąć, aby np. zaserwować nam swoje wariacje na temat pizzy czy pobawić się w znajdowanie domków zwierząt. Jednak najwięcej czasu spędza przy Pizzy. Pozostałe dobieranki po jednej zabawie na pewien czas trafiają na półkę; potrzeba trochę czasu, zanim syn ponownie się nimi zainteresuje.

Córka lvl. 1.7 za to bardzo lubi wyjmować wszystko z pudełka i podziwiać obrazki. Pizze najchęniej by zjadła, a w pozostałych tytułach rozpoznaje zwierzęta i próbuje wkładać elementy na swoje miejsce. Nie zawsze jej to wychodzi, trzeba ją też obserwować, aby nie jadła tektury. Tak jak wspomniałem wcześniej, nie jest ona jeszcze w docelowym przedziale wiekowym dla tej gry.

Obecnie gry u syna przegrywają z Lego, jednak jest odrobina nadziei, że za chwilę proporcje czasowe dla obu zainteresowań odrobinę się zrównają; a kto wie, być może planszówki wysuną się na czoło. Nie pozostaje nic innego jak mieć właśnie taką nadzieję. W końcu jak nie ma z kim grać, sami musimy wychować sobie graczy.

Jeśli wasze dziecko ograło się pozycjami typu memo, to najnowsze produkty wydawnictwa Granna zdecydowanie są warte uwagi.

Ilość graczy: 1-4

Wiek graczy: 2-4

Czas gry: do 20 minut / tytuł

 

Plusy:

+ proste zasady

+ szybkie do wytłumaczenia dziecku

+ pomaga rozwijać wyobraźnie

+ pozwala oderwać się rodzicom od wymyślania zajęć dziecku

+ można przepakować wszystkie elementy do 1 pudełka

 

Minusy:

– bardziej dla dzieci 2/3 letnichDziękujemy firmie Granna za przekazanie gry do recenzji.

Ogólna ocena (6/10):

Złożoność gry (1/10):

Oprawa wizualna (7/10):

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*