Home / Wiadomości / Wydarzenia / IV Mistrzostwa Polski w Rummikubie

IV Mistrzostwa Polski w Rummikubie

Ponad dwa tygodnie temu, 18 marca tego roku, odbyły się finały IV Mistrzostw Polski w Rummikubie. Oto (niestety mocno spóźniona) relacja z mistrzostw.

W czwartych już Mistrzostwach Polski w Rummikubie wzięło udział 38 graczy z całej Polski. Do rozgrywek przystąpiły dzieci, jak również młodzież i osoby dorosłe. Turniej został rozegrany w Pałacu Młodzieży, mieszczącym się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, gdzie w sobotnie przedpołudnie, o godzinie 11.00, rozpoczęła się pierwsza tura rozgrywek turniejowych.

Mistrzostwa rozgrywane są według nieco innych reguł, niż te, jakie znajdziemy w pudełku z grą. Podstawowe różnice to:

Pierwsze wyłożenie gracza musi mieć wartość co najmniej 30 punktów w jednym lub kilku układach. Przed pierwszym wyłożeniem oraz w trakcie pierwszego wyłożenia gracz nie może dokładać do leżących na stole układów ani wykonywać żadnych innych manipulacji.
Joker wyłożony na stół może być wymieniany przez kości ze stołu (nie tylko z ręki).
Sekwens z jokerem może być dowolnie rozdzielany (podobnie trójki i czwórki).
Do tego dochodzi limit czasu (każdy z graczy ma jedną minutę na wykonanie ruchu i ukończenie wszystkich manipulacji na stole) oraz kary za nie wyłożenie się i nie wykorzystanie jokera. Dzięki takim zmianom rozgrywka jest szybsza i dużo bardziej dynamiczna. Do kolejnych etapów przechodzą gracze z większą ilością wygranych, a na drugim miejscu dopiero liczone są punkty.

Po czterech godzinach gry tytuł Mistrza Polski zdobył Marcin Oleksik z Katowic, lat 20. Jak się dowiedzieliśmy, gra w Rummikuba od kilku lat i uczestniczył poprzednio w Mistrzostwach w 2000 roku. Marcin będzie w listopadzie br. reprezentował nasz kraj na Międzynarodowych Mistrzostwach w Rummikub w Holandii.

Wraz z Mistrzostwami Polski planowane było rozegranie Mistrzostw Dziennikarzy, niestety przedstawiciele prasy i mediów stawili się w niezbyt licznym gronie. Dopiero pojawienie się Waszego wysłannika umożliwiło zebranie czterech graczy przy jednym stoliku. Po godzinie znaliśmy zwycięzcę, którym został Patryk Kuniszewicz z Radia Bis.

Ostatecznie około godziny 16.00 Mistrzostwa się zakończyły.

Niestety, musimy zaznaczyć, że przed rozpoczęciem Mistrzostw pojawił się problem. Organizator nie do końca jasno przedstawił zasady wybierania graczy do ostatniego etapu MP. Z notatki prasowej wynikało, że wezmą w nim udział zwycięzcy eliminacji lokalnych oraz eliminacji warszawskich. Okazało się jednak, że część eliminacji nie została przeprowadzona ze względu na brak chętnych. Wobec tego organizatorzy zaprosili również uczestników poprzednich Mistrzostw Polski i członków klubów Rummikuba (łącznie 14 osób). Niezadowoleni z tej decyzji Organizatora niektórzy uczestnicy postanowili złożyć na ręce organizatorów protest, jednak sprawy chyba zostały ostatecznie wyjaśnione.

Podsumowując, cieszy nas bardzo, że organizator imprezy, firma BRIO Polska starając się zwiększać popularność Rummikuba rozszerza formułę turnieju o eliminacje ogólnopolskie. Życzmy sobie, aby następne Mistrzostwa były równie udane, a gracze jak i przedstawiciele prasy pojawili się w większym gronie. Mamy też nadzieję, że za trzy lata unikniemy kiksów organizacyjnych, które mogą zepsuć atmosferę prawdziwej rywalizacji. I oczywiście gratulujemy zwycięzcom!

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany w serwisie Gry-Planszowe.pl.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Zjava 11: mała (r)ewolucja

Zjava 11 to moja szósta zjaviskowa przygoda. Kiedy po raz pierwszy zawitałam tutaj, a był to rok 2015, Zjava była imprezą plaszowo-rpgową (w tym miejscu jako laik larpy zaliczam do rpg-ów, żeby nie robić zamieszania – wszystkich larpowców z góry przepraszam). RPG-ów było sporo, ale nie było ich widać, bo zaszywali się gdzieś na korytarzach albo salkach. Bardziej było widać LARP-y (tak przypuszczam) a to z powodu cosplayów, których sporo się kręciło w sercu Zjavy, czyli w gamesroomie. Przez kolejnych 5 lat obserwowałam powolną zmianę ciążenia w kierunku RPG, niemniej planszówki były zawsze i zawsze w gamesroomie byli wystawcy prezentujący na stołach swoje nowości.