Home / Recenzje / Gry logiczne / Rummikub 3w1, czyli gra z twistem

Rummikub 3w1, czyli gra z twistem

rummikubtwistRummikuba w zasadzie chyba nie potrzeba przedstawiać. Gdyby ktoś cierpiał na zanik pamięci lub niefartownie nie miał z nim w życiu do czynienia – odsyłam do naszej recenzji. Tutaj znajdziesz zasady oraz wrażenia z podstawowego Rummikuba. Pozwólcie zatem, że dzisiaj skupimy się na 3w1.

W nowym Rummikubie dostajemy 4 rodzaje jokerów. To nie tak, że musimy grać nimi wszystkimi. Można grać w normalnego, starego, dobrego Rummikuba. Ale jeśli chcecie doświadczyć czegoś więcej….

Jokery są cztery (po dwa z każdego rodzaju):

 1. zwykły joker (kolor czerwony) – zastępuje dowolną liczbę
 2. joker zmiany koloru (kolor czarny) – zastępuje dowolną liczbę i wymusza zmianę koloru (tzn. po lewej i po prawej stronie tego jokera muszą być dwa różna kolory). Może być wykorzystywany jedynie w sekwensach (seriach) – nie można go wykorzystać w kompletach np. uzupełnić nim dwie trójki.
 3. joker podwójny (niebieski) – zastępuje dwie dowolne liczby
 4. joker lustrzany (żółty) – zastępuje jedną liczbę a ponadto po lewej i po prawej stronie musi być „lustrzane odbicie”. Np. w sekwencji 2-3-joker-3-2 zastępuje 4. Idealny jeśli masz dużo dublujących się liczb, ale generalnie najtrudniejszy w użyciu.

Rummikub 3w1 oznacza – jak nie trudno się domyśleć – trzy gry:

 1. podstawowy Rummikub
 2. Rummikub z twistem, w którym są jokery specjalne (zwykły, zmiana koloru, podwójny i lustrzany)
 3. Rummikub expert, gdzie wykorzystujemy jedynie kolor jokera (np. niebieski joker umieszczamy w niebieskim sekwensie) – wersja najbardziej hardcore.

Rummikub rozkręca się powoli. Aby się wyłożyć potrzeba co najmniej 30 punktów. Na początku gry na stole jest niewiele. Ale z każdą kolejką przybywa coraz więcej kostek. I coraz więcej jokerów. Bo przecież raz wyłożony joker nie może opuścić stołu (kiedy podbierasz jokera musisz się natychmiast z nim wyłożyć). I to sprawia, że po paru kolejkach gra staje się niezmiernie emocjonująca. Rozbijanie zestawów i tworzenie nowych. Niesamowita pożywka dla naszych szarych komórek. I do tego te wielofunkcyjne jokery. Lodzio miodzio, panowie!

Bardzo lubię Rummikuba (choć nie jestem najlepsza w te klocki). A odkąd poznałam 3w1 nie chce mi się wracać do Rummikuba generycznego. Najbardziej lubię tę grę z twistem, czyli z wielofunkcyjnymi jokerami. Zmiana koloru jest świetna – bardzo, bardzo mocny joker, który swoją siłę pokazuje dopiero wtedy, gdy jest na stole. Podwójny joker też nie jest od czapy, choć czasem zagryzamy zęby, bo mamy podwójnego, a tu by się przydał pojedynczy. Najsłabiej radzę sobie z lustrzanym odbiciem. Zdecydowanie mniej możliwości. Dużo trudniej umieścić go w układach – no chyba, że z innym jokerem. Jest dla mnie wyzwaniem.

I w zasadzie to tyle. Tego po prostu samemu trzeba spróbować.

20161029_141256Grę Rummikub 3w1 kupisz w sklepie

Ogólna ocena (8/10):

Złożoność gry (4/10):

Oprawa wizualna (7/10):

Dziękujemy firmie TM Toys za przekazanie gry do recenzji.

2 komentarze

 1. Michał Stajszczak

  Drobne uściślenie: niebieski joker zastępuje dwie kolejne liczby (co zresztą widać na zdjęciu)

 2. Pingwin

  Tak, oczywiście, dzięki za uwagę. Choć z jednym wyjątkiem – przy budowie kompletu też go można wykorzystać (pod warunkiem, że dołożymy go do dwóch kostek i w ten sposób dostaniemy pełen komplet – wtedy zastępuje on dwie takie same liczby w brakujących kolorach.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Minerały

Minerały to prosta (acz nie trywialna) gra abstrakcyjna wydana przez Iuvi Games. Autorką jest Magdalena Śliwińska i jest to jej planszówkowy debiut. Mimo to gra narobiła już niezłego hałasu na naszym podwórku :). Najpierw wszyscy się nią zachwycali, a potem wszyscy mieli jej dość… Mam nadzieję, że emocje już na tyle opadły, że możemy teraz w miarę obiektywnie spojrzeć na Minerały i zastanowić się, czy gra jest warta uwagi.