Home / Recenzje / Gry logiczne / Rummikub 3w1, czyli gra z twistem

Rummikub 3w1, czyli gra z twistem

rummikubtwistRummikuba w zasadzie chyba nie potrzeba przedstawiać. Gdyby ktoś cierpiał na zanik pamięci lub niefartownie nie miał z nim w życiu do czynienia – odsyłam do naszej recenzji. Tutaj znajdziesz zasady oraz wrażenia z podstawowego Rummikuba. Pozwólcie zatem, że dzisiaj skupimy się na 3w1.

W nowym Rummikubie dostajemy 4 rodzaje jokerów. To nie tak, że musimy grać nimi wszystkimi. Można grać w normalnego, starego, dobrego Rummikuba. Ale jeśli chcecie doświadczyć czegoś więcej….

Jokery są cztery (po dwa z każdego rodzaju):

 1. zwykły joker (kolor czerwony) – zastępuje dowolną liczbę
 2. joker zmiany koloru (kolor czarny) – zastępuje dowolną liczbę i wymusza zmianę koloru (tzn. po lewej i po prawej stronie tego jokera muszą być dwa różna kolory). Może być wykorzystywany jedynie w sekwensach (seriach) – nie można go wykorzystać w kompletach np. uzupełnić nim dwie trójki.
 3. joker podwójny (niebieski) – zastępuje dwie dowolne liczby
 4. joker lustrzany (żółty) – zastępuje jedną liczbę a ponadto po lewej i po prawej stronie musi być „lustrzane odbicie”. Np. w sekwencji 2-3-joker-3-2 zastępuje 4. Idealny jeśli masz dużo dublujących się liczb, ale generalnie najtrudniejszy w użyciu.

Rummikub 3w1 oznacza – jak nie trudno się domyśleć – trzy gry:

 1. podstawowy Rummikub
 2. Rummikub z twistem, w którym są jokery specjalne (zwykły, zmiana koloru, podwójny i lustrzany)
 3. Rummikub expert, gdzie wykorzystujemy jedynie kolor jokera (np. niebieski joker umieszczamy w niebieskim sekwensie) – wersja najbardziej hardcore.

Rummikub rozkręca się powoli. Aby się wyłożyć potrzeba co najmniej 30 punktów. Na początku gry na stole jest niewiele. Ale z każdą kolejką przybywa coraz więcej kostek. I coraz więcej jokerów. Bo przecież raz wyłożony joker nie może opuścić stołu (kiedy podbierasz jokera musisz się natychmiast z nim wyłożyć). I to sprawia, że po paru kolejkach gra staje się niezmiernie emocjonująca. Rozbijanie zestawów i tworzenie nowych. Niesamowita pożywka dla naszych szarych komórek. I do tego te wielofunkcyjne jokery. Lodzio miodzio, panowie!

Bardzo lubię Rummikuba (choć nie jestem najlepsza w te klocki). A odkąd poznałam 3w1 nie chce mi się wracać do Rummikuba generycznego. Najbardziej lubię tę grę z twistem, czyli z wielofunkcyjnymi jokerami. Zmiana koloru jest świetna – bardzo, bardzo mocny joker, który swoją siłę pokazuje dopiero wtedy, gdy jest na stole. Podwójny joker też nie jest od czapy, choć czasem zagryzamy zęby, bo mamy podwójnego, a tu by się przydał pojedynczy. Najsłabiej radzę sobie z lustrzanym odbiciem. Zdecydowanie mniej możliwości. Dużo trudniej umieścić go w układach – no chyba, że z innym jokerem. Jest dla mnie wyzwaniem.

I w zasadzie to tyle. Tego po prostu samemu trzeba spróbować.

20161029_141256Grę Rummikub 3w1 kupisz w sklepie

Ogólna ocena (8/10):

Złożoność gry (4/10):

Oprawa wizualna (7/10):

Dziękujemy firmie TM Toys za przekazanie gry do recenzji.

2 komentarze

 1. Michał Stajszczak

  Drobne uściślenie: niebieski joker zastępuje dwie kolejne liczby (co zresztą widać na zdjęciu)

 2. Pingwin

  Tak, oczywiście, dzięki za uwagę. Choć z jednym wyjątkiem – przy budowie kompletu też go można wykorzystać (pod warunkiem, że dołożymy go do dwóch kostek i w ten sposób dostaniemy pełen komplet – wtedy zastępuje on dwie takie same liczby w brakujących kolorach.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

New Frontiers – o granicach, które nowe były kilkanaście lat temu

Nie wiem jak zacząć. Po prostu nie wiem. Dla kogo ma być ta recenzja? New Frontiers to gra, której genealogia jest pokręcona jak rodzinne zażyłości połowy bohaterów netfliksowego serialu Dark. Wspominać o Perto Rico? Mam zapomnieć, że mój licznik rozegranych partii w Race for the Galaxy przekroczył niedawno okrąglutki tysiąc? Odnoszę wrażenie, że to szczegół, który może mieć leciutki wpływ na moją perspektywę.