Gambit 7, czyli strzał w siódemkę
Ten tekst przeczytasz w 7 minut

gambit1„Jesteś pewien swojej wiedzy – stawiaj na siebie, wierzysz w mądrość innych – stawiaj na nich”. Takie zdanie rzuca nam się w oczy gdy bierzemy do rąk pudełko z grą Gambit 7. Trzeba przyznać że idealnie oddaje ono sens i smak tej gry. Spróbuję w tym wstępie do recenzji być równie enigmatyczny i „w pigułce” jak wydawca. „Szukasz gry quizowej w której wiedza to nie wszystko, a zagrać możesz nawet w 21 osób? Jeśli tak – czytaj dalej, bo Gambit 7 może być grą dla ciebie.”

Wydany w Europie przez Days of Wonder Gambit 7 jest europejską wersją znanej za oceanem imprezowej zabawy w quiz, znanej pod nazwą Wits&Wagers. Pierwowzór miałem przyjemność poznać więc nie będę w stanie powstrzymać się od porównania. Od Witsów Gambit 7 różni się oprawą graficzną, niuansami w zasadach i – co chyba najważniejsze – zestawem pytań. Ale po kolei..

Prawie jak w kasynie…

W niedużym pudełku z grą znajdujemy składaną planszę,  planszę punktacji,  plastikową klepsydrę, siedem flamastrów i ekraników graczy służących do zapisywania odpowiedzi, zestaw żetonów i 100 kartoników z zestawami pytań. Wszystko to mieści się w bardzo dobrze zaplanowanej plastikowej wyprasce.

Komponenty wyglądają całkiem ładnie ale zaraz, zaraz… Kto to wydał? Ależ to Days of Wonder – wydawnictwo które całą swoją strategię sukcesu zbudowało wokół zasady – wydajemy piękne gry, które obudzą w Tobie na powrót dziecko. Firma która wydała Battlelore, Colosseum, Small World – graficzne perełki które je się oczami. Cóż, gdyby wydawcą Gambit 7 była jakakolwiek inna firma powiedziałbym – komponenty są całkiem ładne i przeszedłbym do opisu mechaniki. Jednak w tym przypadku należy powiedzieć szczerze – DoW Gambitem 7 bardzo obniżył poziom jakości wydania. Kartoniki żetonów cienkie nie są, ale przy nieuważnych graczach mogą się połamać, natomiast cieniutki karton planszy razi już zdecydowanie. Warto dodać że w Wits&Wagers planszę zastępowała materiałowa mata z zielonego sukna, która prezentowała się świetnie i pozwalała poczuć się niemal jak w kasynie.

Słyszałem że w egzemplarzach gry intensywnie eksploatowanych podczas Kaszubkonu wypisywały się też flamastry. W moim egzemplarzu użytym klikukrotnie nic takiego się co prawda nie stało, ale jeśli już po kilkunastu rozgrywkach będziemy musieli dokupować do gry flamastry to dobrze nie będzie.

gambit5Pytaniem pozostaje też czym ścierać wyniki z tabliczek? Jeśli w gronie graczy są jakieś przedstawicielki płci pięknej skończymy uzbrojeni w jednorazowe chusteczki higieniczne, ale jeśli nie mamy takowych pozostanie nam ścierać wyniki palcami, lub rękawem. Hmm… Wonder to to na pewno nie jest.

Brak ciekawych grafik uzasadnia abstrakcyjna tematyka gry ale za wykonanie Gambit 7 dostaje na dzień dobry minusa. I to głównie dlatego że wydawca sam ustawił sobie poprzeczkę tak wysoko. Ja odczytuję to jako sygnał że wydawnictwo zdecydowało się wyruszyć również na podbój rynku masowego, na którym gry muszą być tańsze, a wykonanie jest na drugim miejscu.

Co Państwo obstawiają?

Dajmy jednak spokój komponentom i przejdźmy do najważniejszego, czyli samej rozgrywki. Każdy z graczy (lub zespołów, bo przy grze w więcej niż siedem osób dzielimy się na drużyny) otrzymuje kartonowy ekranik, mazak i trzy żetony w swoim kolorze. Jeden z graczy wciela się w rolę prowadzącego i losuje jedną kartę z pytaniami i odczytuje na głos pierwsze z nich. Wszystkie pytania są sformułowane w ten sposób, że odpowiedzią na nie jest jakaś liczba. Musimy więc zastanowić się na jakiej głębokości żyje jakaś dziwaczna ryba, jaki procent wagi ludzkiego ciała stanowi waga mózgu, albo ile wydają średnio rocznie na swoje fryzury brytyjskie panie domu. Gdy pytanie zostanie odczytane prowadzący odwraca klepsydrę i wszyscy gracze zapisują na swoich ekranikach odpowiedzi.

No dobra, ale skąd do jasnej ciasnej ja mam wiedzieć ile Susan i Sarah wydają na fryzury? Przecież nawet ci łysawi panowie, którzy wygrywają wiedzowe teleturnieje w telewizji też nie wiedzą. Otóż na szczęście nie muszę tego wiedzieć! Celem nie jest bowiem podanie dokładnej odpowiedzi, a trafienie jak najbliżej właściwej wartości, ale bez przekraczania jej. Uff co za ulga! Wszyscy nie zorientują się że mam braki w wiedzy, a przecież to właśnie dlatego nie lubię Trivial Pursuit i innych głupich gier quizowych!

gambit2Gdy niezdrowo zielony piaseczek w klepsydrze się przesypie każdy z graczy powinien mieć już zapisaną na swoim ekraniku odpowiedź. Prowadzący bierze odpowiedzi i układa je na planszy od najniższej do najwyższej na odpowiednich polach. Dochodzi do drugiej rundy obstawiania/zgadywania. Klepsydra znów wykonuje fikołka a gracze mogą swoimi dwoma żetonami obstawiać która odpowiedź jest tą najbliższą prawdy. I tu właśnie kryje się smaczek Gambit 7. Nawet jeśli zbłaźniłem się w fazie zapisywania odpowiedzi szacując że przeciętna Susan wydaje pół funta rocznie na fryzjera, mogę się teraz uratować stawiając na odpowiedź… No właśnie – czyją? Jolka czytuje dużo kolorowych pisemek. Może wie? Ale nie – widzę przerażenie w jej oczach. Natomiast Romek ma kuzynkę fryzjerkę i widzę że już zaciera rączki i w dodatku sam postawił na swoją odpowiedź, musi być jej pewien. W ostatniej chwili, gdy resztki piasku przesypują się w klepsydrze rzucam swoje dwa żetony na pole z odpowiedzią Romka. Prowadzący czyta odpowiedź, Romek faktycznie był najbliższy prawdy. Zgarniam punkty choć nie znałem odpowiedzi! Hurra!

Krupier przegrał, krupier płaci!

Punkty są przyznawane zarówno za zapisanie właściwej odpowiedzi (mniejsza ilość) jak i za obstawienie jej (więcej punktów, a jeśli jako jedyny na nią postawiłem – jeszcze więcej punktów). Diabeł tkwi jednak w szczególe. Uważny czytelnik zauważył na pewno że opisując walkę o punkty za fryzury Brytyjek pisałem o dwóch żetonach do obstawiania, a w opisie komponentów była mowa o trzech! Brawo uważny czytelniku. To nie błąd – każdy z graczy (zespołów) dysponuje trzecim żetonem, który nazywa się – uwaga, uwaga – Gambit 7.

gambit3Działanie tego żetonu jest największą różnicą w zasadach gry w stosunku do oryginału i jest też chyba największą w grze kontrowersją. Otóż gra trwa siedem rund, odpowiadamy na siedem pytań i w dowolnym momencie gry mogę zamiast ciułać punkciki obstawiając zwykłymi żetonami odpowiedzi zagrać va banque i postawić na odpowiedź której jestem pewien żeton Gambit 7. Jeśli trafię moja dotychczasowa zdobycz punktowa jest mnożona przez – uwaga, uwaga – o dziwo siedem! Jeśli się jednak myliłem – tracę wszystko!

Gra Pan dalej?

Zacznijmy zatem powoli kończyć, czyli przejdźmy do posumowania odpowiadając na kluczowe pytanie. Jak się bawimy przy Gambicie? Otóż bawimy się, mimo wszystko, świetnie. To nadal niemal tak samo dobra gra jak Wits&Wagers. Skaluje się bardzo dobrze, z zastrzeżeniem że gra we trójkę będzie najmniej emocjonująca. Generalnie – im więcej osób, tym lepiej. Idealnie Gambit pasuje na sytuacje para-imprezowe, gdy już nie jest to wieczorne spotkanie na planszówki, a jeszcze nie jest to impreza, gdy jesteśmy w gronie osób które na co dzień nie bawią się przy planszy, lub po niedzielnym obiedzie z rodzinką. We wszystkich tych sytuacjach Gambit 7 sprawdzi się znakomicie.  Gra daje dużo emocji i zabawy, przy stosunkowo prostych zasadach.

Porównując do pierwowzoru warto zauważyć że Gambit 7 jest też zdecydowani bardziej rodzinny. W Wits&Wagers obstawialiśmy pieniędzmi. Gracze dowolnie dzielili pule, mogli zarządzać ryzykiem. W Gambicie nie mamy tego wyboru. Możemy jedynie zagrać całkowicie va banque obstawiając żeton Gambit 7. Rozumiem oczywiście dlaczego zastosowano takie rozwiązanie – dzięki temu ktoś kto przez całą grę przegrywał i tak ma szansę na zwycięstwo w ostatniej rundzie (o ile tylko zdobył wcześniej jakiekolwiek punkty) . To kolejna cecha mass marketowej gry, jaką znajdujemy w Gambicie 7. Mi ona osobiście się nie podoba, bo w rozgrywkach w których brałem udział dochodziło do sytuacji, w której grając dobrze przez całą partię w ostatniej rundzie stawałem przed wyborem: zaryzykować wszystko i też obstawić używając żetonu Gambit 7, czy zagrać bezpiecznie licząc że nikt z wykonujących rozpaczliwy skok na punkty nie trafi. Dość kiepski to wybór, ale biorąc pod uwagę że mamy do czynienia z rodzinną grą hazardową dla 9 na 10 jej odbiorców nie będzie to miało żadnego znaczenia.

gambit4Na koniec warto zwrócić również uwagę na dobór pytań. Występuje ich w grze 700 tak więc na pewno starczy na wiele godzin zabawy. Same pytania są tworzone z myślą o Brytyjczykach, więc w wielu przypadkach są nam bliższe niż pytania z Wits&Wagers bo dotyczą Europy a nie Ameryki. Nadal jednak musimy liczyć w funtach i calach co może być nieco uciążliwe.

Tak więc Gambit 7 strzałem w dziesiątkę nie jest, ale w siódemkę z pewnością. W kategorii quizowych gier z nutką hazardu przeznaczonych na imprezy i rodzinne spotkania to na pewno bardzo ciekawa propozycja.

Zalety:

– świetna gra dla dużej liczby osób!

– gra quizowa w której wiedza nie jest najważniejsza

– przystępna cena

– żeton Gambit 7, dzięki któremu można wygrać rzutem na taśmę

Wady:

– nienajlepsze wykonanie niektórych elementów gry

– pytania korzystają z obcego nam systemu miar i wag

– żeton Gambit 7, dzięki któremu można wygrać rzutem na taśmę

Dziękujemy firmie rebel.pl za udostępnienie egzemplarza gry do recenzji!

Sprintem po Gambicie:

yosz (4/5) – Wits&Wagers ma u mnie 5/5. W Gambit 7 nie podoba mi się, że muszę grać albo va banque, albo ciułać powolutku – nie mogę obstawiać. Pytania z wersji amerykańskiej też mi się bardziej podobają – ale to będzie zależeć od osoby. Wydanie W&W też jest troszeczkę lepsze. Ale co z tego – w momencie gdy siadamy do rozgrywki, śmiechu i zabawy jest co nie miara (chyba, że naprawdę grając w taką imprezową grę myślisz tylko o zwycięstwie – wtedy obstawianie z Gambit 7 będzie denerwować). Jeżeli masz możliwość kupienia Wits&Wagers, a trochę hazardu Cię nie przeraża – kup W&W, w przeciwnym wypadku nie powstrzymuję przed sięgnięciem po Gambit 7

ja_n (2/5) – Wits&Wagers bardzo mi się podobała. Rozgrywki w Gambit7 nie miały już tej magii. Pytania jakieś łatwiejsze, jakość wydania marna, flamastry wypisane, znudziłem się przed końcem pierwszej rozgrywki. Nie podoba mi się też sposób obstawiania w Gambit7, po prostu nic mi się w tej grze nie podoba. Zawsze najpierw sięgnę po Wits&Wagers.

Pancho (4/5) – Dobra gra imprezowa, do której łatwo przekonać każdego i przy której może bawić się naprawdę wiele osób. Może wersja europejska wizualnie ustępuje amerykańskiemu Wits & Wagers, ale nie ma też tragedii. Nie tęsknię za pytaniami o baseball i liczbę telewizorów w Nowym Jorku. Wolę – również zakręcone – ale miejscami jednak bardziej swojskie pytania z Gambit 7.

Ogólna ocena (4/5):

Złożoność gry (2/5):

Oprawa wizualna (3/5):

11 komentarzy

 1. Avatar

  Gambit7 3/5
  Wits&Wagers 4/5
  Combo Gambit7/W&W 5/5

  Pytania w Gambit7 są znacznie, znacznie lepsze. Pozostałe elementy i mechanikę lepiej wziąć z W&W.

 2. Avatar

  A ja wolę pytania o baseball, football amerykański i liczbę telewizorów w Nowym Yorku , niż o wysokość jakiejś durnej skały w Anglii.

 3. Avatar

  Pamiętam, że w W&W było pytanie o ciążenie na księżycu, na które połowa z grających znała odpowiedź. Czy w Gambit7 są podobne kwiatki?

  @yosz – Czy grając ze mną chciałbyś trafić na pytanie o wysokość skały w Anglii? :)

 4. Avatar

  Draco: nie sądzę, żebyś akurat na to pytanie znał odpowiedź ;) To była jakaś tam kolumna skalna na północy Anglii chyba. Aż tak geekowaty chyba nie jesteś ;P

 5. Avatar

  To nie żaden kwiatek z tym ciążeniem – co z tego że połowa graczy zna odpowiedź? inni ich skopiują. Przypominam, że to nie gra quizowa. To samo dotyczy skały w Anglii, draco.

 6. Avatar

  na tym polega ta gra, żeby wiedzieć, kto może znać odpowiedź

 7. Avatar

  Miałem okazję zagrać m.in. z Filipposem w G7 i przyznam, że bawiłem się nieźle, a to raczej zasługa towarzystwa. Wykonanie gry bardzo słabe, jak na DoW, żeton Gambit 7 strasznie spłaca grę, a najbardziej kretyńska jest zasada, że trzeba być najbliżej prawidłowej odpowiedzi, ale jej nie przekroczyć, co w praktyce mnie zirytowało. Powiedzmy, że prawidłowa odpowiedź była 35. Ktoś napisał 36, ktoś 27. I ta druga osoba punktowała, a pierwsza nie.
  Ogólnie grę oceniam na 3/5.

 8. Avatar

  Nie „spłaca”, tylko „spłyca” ;-]

 9. Avatar

  ” a najbardziej kretyńska jest zasada, że trzeba być najbliżej prawidłowej odpowiedzi, ale jej nie przekroczyć, co w praktyce mnie zirytowało” – taka po prostu jest zasada i trzeba ją mieć na pamięci. Tak samo jest w W&W.

  „przyznam, że bawiłem się nieźle, a to raczej zasługa towarzystwa” – to można odnieść to każdej party game ;)

 10. Avatar

  Dla mnie ta gra była tytułem Kaszubkonu. Zagrałem w nią ponad 20 razy. Strasznie lubię gry quizowe, a mało jest ich na rynku.
  Gra dla mnie była bardzo zabawna. Fajnie było patrzeć jak ktoś umieszcza Einsteina w XV wieku. A idealne trafienie w odpowiedź daje dużą satysfakcję. Nie podoba mi się tylko obstawianie i dlatego w 90 % odpowiedzi stawiałem na siebie. Generalnie jak będę miał okazję to ją zakupie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings