Home | Wiadomości | Zapowiedzi | ZnajZnak – Monte Cassino

ZnajZnak – Monte Cassino

❍ Reading Time: 2 minutes

ZZMC pudelko 3DDwa lata temu nakładem Instytutu Pamięci Narodowej ukazała się gra ZnajZnak. Na 70. rocznicę bitwy o Monte Cassino IPN przygotował wydanie specjalne poświęcone tej batalii.

Podobnie jak podstawowa wersja, ZnajZnak – Monte Cassino jest grą edukacyjną, której podstawowym założeniem (i kluczem do zwycięstwa) jest rozpoznawanie symboli – tym razem związanych z bitwą o wzgórze Cassino. W rozgrywce bierze udział dwóch graczy. Każdy z nich dysponuje pięcioma kartami. Na karcie znajduje się dwanaście symboli (wybranych z puli 133 znaków), przy czym każde dwie dowolne karty mają zawsze tylko jeden wspólny obrazek. Na rewersach znajdują się opisy każdego z symboli. Gracze wykładają po jednej karcie stroną z obrazkami do góry. Chodzi o to, aby wcześniej niż przeciwnik dostrzec wspólny znak na wykładanych kartach, a następnie go zidentyfikować. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie trafności odpowiedzi. Jeśli jest zgodna z opisem na odwrocie karty, odpowiadający oddaje swoją kartę przeciwnikowi. Zwycięzcą zostaje gracz, który poprawnie wskaże i opisze więcej znaków, pozbywając się tym samym wszystkich swoich kart. Liczą się zatem nie tylko spostrzegawczość i refleks, lecz także wiedza.

Autorzy gry wykorzystali sprawdzony pomysł z pierwszego ZnajZnaku i zaproponowali zróżnicowaną gamę symboli do rozpoznania. Wśród nich znajdują się m.in. flagi nacji biorących udział w bitwie (wydaje się łatwe? – a kto zna sztandar Kanady sprzed siedemdziesięciu lat?), emblematy jednostek (wśród nich oczywiście 3. Dywizji Strzelców Karpackich), odznaczenia i odznaki pułkowe (np. 1. Pułku Ułanów Krechowieckich), elementy uzbrojenia (karabin Bren, czołg M3A3 Stuart), ważne daty, wizerunki dowódców i ważnych postaci (kto zgadnie, jak wyglądał słynny kapral Wojtek?). Ikony dobrane są w taki sposób, aby za ich pomocą – oraz zwięzłych, ale rzetelnie przygotowanych opisów – przedstawić możliwie pełny obraz bitwy. Oczywiście nie jest to wiedza kompletna i bez dodatkowego źródła (książka, nauczyciel) nie da się poznać całego przebiegu zmagań. Zdobyte podczas zabawy informacje z pewnością jednak ułatwią proces przyswajania wiadomości np. na lekcji, pomogą skojarzyć fakty i postaci z symbolami (co, jak wiadomo, ułatwia zapamiętywanie) albo zaimponować klasie znajomością ciekawostek.

Dodatkowym atutem gry jest to, że instrukcja oraz karty zostały przygotowane w dwóch językach – po polsku i angielsku.

Gra ZnajZnak – Monte Cassino będzie w sprzedaży od 17 maja, w trzynastu wersjach kolekcjonerskich oznakowanych na pudełku oraz na kartach literami od A do N. Każde pudełko jest samodzielną grą, ale karty z różnych zestawów można ze sobą mieszać.

Premiera gry ZnajZnak – Monte Cassino odbędzie się 17 maja równocześnie we Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Polsce. Towarzyszyć jej będzie broszura w trzech wersjach językowych (po włosku, angielsku i polsku), przybliżająca okoliczności i przebieg walk o Monte Cassino. Zapraszamy do lektury na www.pamiec.pl/montecassino

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*