Home | Wiadomości | Zapowiedzi | „Ogonek” czyli kolejki w stanie wojennym

„Ogonek” czyli kolejki w stanie wojennym

❍ Reading Time: 3 minutes

Tematy dotyczące PRL rzadko pojawiają się w grach planszowych. Za sprawą „Kolejki” ta luka została częściowo wypełniona. Dzisiaj, w trzydziestą rocznicę ogłoszenia stanu wojennego, ma swoja premierę dodatek do „Kolejki” pod tytułem „Ogonek”. Teraz gracze będą mogli zapoznać się z absurdami gospodarczymi stanu wojennego, kiedy to władze próbowały rozwiązać problemy ekonomiczne przy pomocy wojskowej dyscypliny.

Jak powstał „Ogonek”

 Pracując nad „Kolejką” nie planowałem w ogóle tworzenia dodatków. Skoro jednak gra doczekała się w ciągu roku trzech wydań, to można się było spodziewać, że pojawią się także pomysły na rozszerzenia.

Z początku myślałem tylko o tym, by zaprojektować nową kartę kolejki, którą można by dorzucić gratis do jakiegoś czasopisma. Jednak w miarę testowania nowej karty pojawił się pomysł na zestaw dla szóstego gracza. Okazało się, że taki zestaw dodaje grze imprezowego charakteru. Konkurs na profilu IPN na Facebooku pozwolił na szybkie zebranie ciekawych PRL-owskich eksponatów na nowe karty towarów.

Vistula

Talia kart „Trybuny Ludu” powstała w dużej mierze dzięki korespondencji z fanami „Kolejki”. Już po zakończeniu pracy nad talią okazało się jednak, że gracze mają sporo innych ciekawych pomysłów i nawet dodają do gry własne samodzielnie zrobione karty. Skoro tak, to czemu nie wydrukować w dodatku kart kolejki i kart „Trybuny Ludu” z pustym awersem do samodzielnego zapisania (sam kupiłem sobie taki zestaw do „Carcassonne”)? To był początek kart „Pola do Popisu”.

Gdy pod koniec pracy nad dodatkiem policzyłem miejsca na wykrojniku, okazało się, że jeszcze coś by się zmieściło. Wtedy to w ekspresowym tempie powstały karty wódki w „Sklepie monopolowym”. I tak po dziewięciu miesiącach testowania wielu pomysłów narodził się „Ogonek”. To sympatyczne imię nadali grze „rodzice chrzestni” z Monsoon Group w wyniku szybkiego konkursu na nazwę, który odbył się na forum gry-planszowe.pl.

 Z czego składa się „Ogonek”

Tył koperty

„Ogonek”, opakowany zastępczo w zwykłą szarą kopertę A4, jest w zasadzie zestawem czterech małych dodatków. „Ogonek” zawiera ogółem 55 dużych kart, 24 małe, pięć pionków i broszurę.

Zestaw dla szóstego gracza oraz karty „Pola do popisu” w zasadzie nie wymagają komentarza. Nowa karta „Rozmowy kolejkowe” umożliwia powtórne wykorzystanie forteli kolejkowych ze stosu kart odrzuconych. Możliwość zabrania karty kolejki innemu graczowi, jak łatwo się domyśleć, powiększa, i tak sporą negatywną interakcję między graczami.

Godzina milicyjna

Na uwagę zasługują karty „Trybuny Ludu”. Z początku miało to być kilka kart do przetasowania razem z talią kart dostawy towaru. Testy wykazały jednak, że w kartach wydarzeń kryje się duży potencjał i warto zrobić z nich oddzielną talię. Karty „Trybuny Ludu” dodają „Kolejce” dużo klimatu związanego głównie ze stanem wojennym, ale także ciekawie wpływają na mechanikę gry. „Nalot na bazar” redukuje gromadzenie się towarów na czarnym rynku, a „Akcja antyspekulacyjna” grozi graczom przetrzymującym w domach zapasowe towary. Są też wydarzenia pozytywne, takie jak „22 lipca”, kiedy to w związku ze zwiększoną dostawą towaru twarze wszystkich graczy promieniują mimowolnym uśmiechem. Kart „Trybuny Ludu” jest w sumie dziesięć, ale nie będę omawiał wszystkich, żeby nie psuć niespodzianki.

Jako ostatni znalazł się w zestawie „Sklep monopolowy”. To bardzo klimatyczny dodatek pokazujący, jak to w czasach reglamentacji, alkohol stawał się alternatywną walutą wobec złotego. Karty wódki stymulują wymianę na bazarze i pozwalają na zamianę miejsc ze spekulantem w fazie przepychanek kolejkowych. Ta ostatnia opcja umożliwia większą kontrolę nad trzymanymi w ręku kartami kolejki i powinna spodobać się zwłaszcza doświadczonym staczom.

Testowane przez Monsoon Group

Czytelników GamesFanatic, doceniających ciekawe logo,  może zainteresować fakt, że po raz pierwszy w historii na opakowaniu gry pojawia się znak jakości „Monsoon Group” [link: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewtopic.php?f=4&t=8143] Oznacza to, że gra była szlifowana podczas otwartych spotkań testowych na Politechnice Warszawskiej.

Na koniec mini konkurs. Ogonek w prezencie otrzyma ten kto w komentarzu jako pierwszy odpowie poprawnie na pytanie: „Ile dni trwał stan wojenny?”

Instrukcję do „Ogonka” można pobrać ze strony www.ipn.gov.pl/gry

Kolejka po ogonek

 

 

7 komentarzy

  1. Stan wojenny trwał 586 dni

  2. „Ogonek” wygrywa @Maddas!
    Gratulacje!
    Laureta proszę o kontakt na: karol.madaj@ipn.gov.pl
    :)

  3. W końcu ujawniłeś swoje zdjęcie Karolu:) bo dotychczas miałem tak gdzieś 70 % pewności, że autor Kolejki to ten sam człek, z którym kończyłem studia. Pozdrawiam Krzysiek P.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*