Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry dla dzieci | Śpiewnik domowy – czyli Moniuszko, planszówki i przedszkolaki

Śpiewnik domowy – czyli Moniuszko, planszówki i przedszkolaki [Współpraca reklamowa z Teatr Wielki - Opera Narodowa] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Śpiewnik domowy to stanowczo jedna z bardziej niestandardowych gier planszowych. Przede wszystkim dlatego, że to gra muzyczna. Wydana została z okazji roku Stanisława Moniuszki w 200. rocznicę jego urodzin. Z doświadczenia wiem, że z grami typowo edukacyjnymi bywa różnie – często misja niesienia kaganka oświaty przysłania mechaniczne niuanse i powstają gry, którym wiele można byłoby zarzucić. Czy tym razem udało się stworzyć grę tyleż interesującą, co edukacyjną? Jak wypadła konfrontacja Śpiewnika domowego z surowym jury w postaci grupy przedszkolaków?

Na Śpiewnik domowy poza kaflami, które znajdziemy w pudełku, składa się również aplikacja zawierająca 24 utwory Stanisława Moniuszki o charakterze narodowym. Kompozytora nie trzeba chyba nikomu przedstawiać – mówi się, że jest „ojcem polskiej opery narodowej”. Każdy słyszał o Halce czy Strasznym dworze, ale inne utwory chyba nieco odeszły w zapomnienie. Gra stanowi właśnie takie przypomnienie, że nasz Moniuszko to nie tylko twórca dwóch oper, ale jego dorobek jest znacznie bogatszy.

Założenie gry jest bardzo proste – na kaflach znajdziemy ilustracje obrazujące 24 utwory zamieszczone w aplikacji. Mamy również kafle z symbolami, które są wykorzystywane w niektórych wariantach gry. Elementy zostały podzielone na dwa stopnie trudności – dla młodszych i starszych dzieci, choć muszę przyznać, że nawet z tymi potencjalnie „trudniejszymi” maluchy radziły sobie bardzo dobrze.

Ponieważ gra została już bardzo dobrze opisana przez WRSa na łamach GF (zainteresowanych odsyłam tutaj) to pominę już opis zasad dla trzech wariantów gry zamieszczonych w instrukcji. W tym tekście chciałabym podzielić się moimi doświadczeniami w starciu Śpiewnik domowy kontra przedszkolaki. Gra ma charakter edukacyjny, więc aż prosi się, aby znalazła swoje miejsce na zajęciach w przedszkolu czy edukacji wczesnoszkolnej, bo do takiej grupy wiekowej jest kierowana. A zatem postaram się odpowiedzieć na pytania, czy gra podobała się dzieciom w wieku 3–5, czy można i da się wykorzystać ją podczas zajęć z większą grupą oraz jakie wartości edukacyjne (poza oczywistą wiedzą z zakresu polskiej kultury i sztuki) za sobą niesie?

Przygodę z grą planszową Śpiewnik domowy w naszym przedszkolu rozpoczęliśmy od poznania osoby Stanisława Moniuszki. Obejrzeliśmy zdjęcie, porozmawialiśmy o tym, kiedy żył i kto to taki jest kompozytor. Następnie wprowadziliśmy sobie pojęcie opera. Obejrzeliśmy sobie fragment Strasznego dworu i spróbowaliśmy opisać, czym ta opera w ogóle jest. Doszliśmy do wniosku, że jest to połączenie tańca, muzyki granej przez orkiestrę, śpiewu i teatru. Przy czym szczególną uwagę zwróciliśmy na ów śpiew – głos operowy nie jest łatwy dla przedszkolaków. Aby ich z nim oswoić posłuchaliśmy sobie kilka króciutkich fragmentów oper. Jeśli ktoś myśli, że dzieciaki w tym momencie były na śmierć zanudzone, to jest w błędzie. Dzieci bardzo dobrze reagują na muzykę klasyczną, jeśli umiejętnie ich poprowadzimy przez kontakt z nią. Śpiew operowy wzbudził wśród przedszkolaków żywe zainteresowanie i rozbawienie :). Posłuchaliśmy sobie wysokich arii sopranowych, a także głębokiego basu. Przy okazji wprowadziliśmy sobie pojęcie wysokości dźwięków i określaliśmy, czy śpiewak śpiewa teraz wysoko czy nisko.

Aplikacja.

Po tym wprowadzeniu, mogliśmy już przejść do gry Śpiewnik domowy. Pierwszy etap to zgadywanka. Rozłożyliśmy sobie na dywanie 6 kafli z obrazkami. Najpierw określaliśmy, co jest na obrazkach i o czym w takim razie może być piosenka. Następnie potasowałam 6 kafli z symbolami odpowiadającymi obrazkom. Wybrane dziecko losowało z mojej ręki kafel z symbolem, a ja wówczas włączałam odpowiedni utwór w aplikacji. Zadaniem dzieci było wskazać paluszkiem obrazek, który ich zdaniem ilustruje słuchany utwór. Z tym zadaniem przedszkolaki poradziły sobie perfekcyjnie, a więc podnieśliśmy poprzeczkę. Kafle z obrazkami pomieszaliśmy i ułożyliśmy ponownie na stole. Dzieci miały minutę, aby zapamiętać, gdzie co leży, a następnie odwróciłam je rewersem do góry. Tym razem stworzyliśmy coś na kształt muzycznego memory. Ja włączałam utwór, a dziecko, które odgadło, gdzie leży kafel pasujący do piosenki, zgłaszało się przez podniesienie ręki. Kto zrobił to pierwszy, mógł sprawdzić swój wybór. Jeśli się pomylił, kolej przychodziła na następnego gracza.

W grę zagraliśmy kilka razy, za każdym razem wybieraliśmy nowe obrazki, aby dzieci miały szansę wysłuchać wszystkich 24 utworów. Zwiększaliśmy też poziom trudności poprzez użycie kafli z wersji zaawansowanej oraz przez układanie na dywanie większej liczby kafli – 8, 10, a w końcu nawet 12. Nie odważyliśmy się jeszcze wykorzystać wszystkich 24 na raz :). Można wprowadzić jeszcze wariant punktowy – za poprawną odpowiedź dziecko otrzymuje kafel, a za złą – traci. Dzięki temu dzieci bardziej zmuszają się do myślenia, a mniej strzelają na ślepo. Jeśli chodzi o moje refleksje, to muszę przyznać, że początkowo było co nieco zamieszania, ale udało się ostatecznie wprowadzić jako taki ład i porządek. Zagraliśmy wspólnie w grupie około 15-osobowej i daliśmy radę, a wręcz bardzo dobrze się bawiliśmy. Oczywiście część dzieci szybko się znudziła, ale byli i tacy pasjonaci, którzy do dziś proszą mnie „Pani, zagramy w Jaka to melodia„:). Ze swojej strony dodam, że w przypadku gry z większą grupą polecam użycie głośnika, bo dźwięki z telefonu są za ciche.

Ostatnie, czym chcę się podzielić, to podsumowanie, co takiego dobrego zyskują dzieci w kontakcie z grą Śpiewnik domowy. Przede wszystkim jest ona świetnym pretekstem do zaprezentowania przedszkolakom twórczości Moniuszki, pokazania, czym jest opera i oswojenia z tym rodzajem śpiewu. Mnie, jako nauczycielkę, bardzo cieszy każdy twórczy i kreatywny sposób na wprowadzenie muzyki klasycznej do edukacji dzieci. Mam wrażenie, że często dzieci otaczamy tylko piosenkami dla nich – muzyką dziecięcą, która często jest infantylna i mało ambitna. Ja lubię wyszukiwać utwory, które choć są skierowane do małych słuchaczy, trzymają też pewien poziom artystyczny. A już w ogóle bardzo lubię wprowadzać ich w muzykę klasyczną. Nie ma co się oszukiwać, 3-latek nie będzie się nią zachwycał i słuchał godzinami w ciszy i skupieniu. Ale każde połączenie jej z zabawą, aktywnością, ruchem, grą, rysunkiem itp. sprawia, że maluchy bardzo chętnie się włączają. Nie ulegajmy stereotypom, że muzyka poważna jest dla dzieci za poważna. Dzieci naprawdę mogą ją pokochać, tylko w odpowiedniej formie :).

Poza wiedzą i edukacją muzyczną, nasze dzieciaki podczas gry z całą pewnością trenują uważność i zdolność skupienia. Śpiew operowy jest trudny, a więc muszą się wysilić, aby usłyszeć i zrozumieć treść. Ponadto ćwiczymy pamięć wzrokową i słuchową, refleks oraz spostrzegawczość. Uczymy się również zasad uczciwej rywalizacji, radzenia sobie ze stresem i presją czasu oraz trudnej umiejętności wygrywania bez pychy i przegrywania bez żalu. Ponadto gra jest wielozmysłowa – angażuje nasz wzrok i słuch, co jest jej wielkim atutem, bo właśnie do takiego sposobu nauczania dąży każdy nauczyciel.

Podsumowując, muszę powiedzieć, że ze starcia Śpiewnik domowy kontra przedszkolaki gra wyszła zwycięsko. Jest to świetne narzędzie edukacyjne, które jak najbardziej możemy wykorzystać na zajęciach z dziećmi, nawet z dużą grupą. I choć moja recenzja jest bardziej skierowana w stronę nauczycieli, to jak najbardziej polecam ją również rodzicom z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jest to dobry pomysł na to, jak wprowadzić dzieci w świat muzyki poważnej. A najlepszą rekomendacją niech będzie to, że odkąd gra zagościła w naszym przedszkolu, średnio raz w tygodniu ląduje na podłodze, bo zawsze znajdą się jacyś miłośnicy, którzy mają ochotę ponownie zagrać :).

P.S. Moją ocenę końcową proszę rozumieć jako ocenę narzędzia edukacyjnego do wykorzystania w przedszkolu czy do gry z dziećmi. To nie jest gra dla geeków i takowych nie zachwyci :).Dziękujemy firmie Teatr Wielki - Opera Narodowa za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (2/10):

Oprawa wizualna (7/10):

Ogólna ocena (8/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Bardzo dobry przedstawiciel swojego gatunku, godny polecania. Wady mało znaczące, nie przesłaniające mocno pozytywnego odbioru całości. Gra daje dużo satysfakcji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings