Home | Wiadomości | GFoto | Patronat GF: Automobile: Początki Motoryzacji – konkurs

Patronat GF: Automobile: Początki Motoryzacji – konkurs

❍ Reading Time: 2 minutes

W 1888 roku Bertha Benz, żona pioniera przemysłu samochodowego Carla Benza, kierując automobilem skonstruowanym przez swojego męża,  wybrała się w podróż z Mannheim do rodzinnego Pforzheim. Tym samym zapisała się w historii jako pierwsza osoba, której udało się samodzielnie pokonać ponad stukilometrową trasę. Podczas podróży osobiście dokonywała niezbędnych napraw. Gdy zabrakło jej paliwa, udała się do apteki, gdzie kupiła odpowiednie chemikalia niezbędne do dalszej jazdy. Tym sposobem miejska apteka w miejscowości Wiesloch stała się pierwszą stacją benzynową na świecie. 

Tak się zaczyna instrukcja do gry Automobile: Początki Motoryzacji. Z zainteresowaniem więc otworzyliśmy pudło, a tam….

… samochody.

Zdziwieni?

Chyba nie… ;)

A zatem nasz konkurs będzie dotyczył samochodów:

Pytanie 1) Automobil nie zrobi się sam, a tym bardziej sam się nie wymyśli.

a) W 1769 roku we Francji skonstruowano pierwszy pojazd mechaniczny o napędzie parowym.  Proszę podać nazwisko wynalazcy.

b) 100 lat później, w 1870 roku w Austrii został skonstruowany prototyp pojazdu mechanicznego z benzynowym silnikiem o zapłonie iskrowym. Nie nadawał się on jednak do powszechnego użytku. Kto skonstruował ów silnik?

c) W 1885 roku w Niemczech został zbudowany pierwszy trójkołowy automobil. Kto tego dokonał?

d) W tym samym roku  inny wynalazca zbudował jednocylindrowy czterosuwowy silnik spalinowy, a jako paliwo zastosował benzynę, co nie było wyborem tak oczywistym jak nam się teraz wydaje – znane były różne frakcje ropy naftowej, a w powszechnym użyciu była oliwa z oliwek oraz olej rzepakowy. O kim mowa?

Pytanie 2) Na poniższym kolażu przedstawiono 6 samochodów, które możecie spotkać w grze Automobile: Początki Motoryzacji. Proszę podać ich nazwy. Podpowiedzi znajdziecie w naszym serwisie ;)

automobile1

 

Aby wziąć udział w konkursie należy odpowiedzieć na powyższe pytania. Można je przesyłać za pomocą poniższej ankiety do niedzieli, 3 lipca 2016 r. do godziny 24:00. Spośród osób, które udzielą najwięcej prawidłowych odpowiedzi wyłonimy zwycięzcę, który otrzyma od wydawnictwa G3 własny egzemplarz gry Automobile: Początki Motoryzacji. Na marginesie mówiąc, jest naprawdę o co walczyć. Po bliskim spotkaniu trzeciego stopnia oświadczam, że oczy mi się świecą a ręce trzęsą. Gra wygląda na rasowe, porządne euro i w dodatku z klimatem. To oczywiście za wcześnie, żeby cokolwiek wyrokować, ale przyznam się, że najzwyczajniej w świecie … się tą grą jaram. Więc, kochani, Google w dłoń i DO BOJU!

Sponsorem konkursu jest Wydawnictwo G3

g3

5 komentarzy

 1. Polecam lekcje muzealne o historii motoryzacji w Muzeum techniki w PKiN. Tam jest mowa o tych wszystkich konstruktorach :-)

 2. A ja polecam grę świetne, lekko-półśrednie euro do zagrania w 4 osoby w ok 70 min.

 3. nic tylko isc na lekcje do muzeum, a pozniej wygrac konkurs :)

 4. Mam nadzieję, że zwrócicie uwagę na to, że pełne imiona i nazwiska mogą być bardziej złożone, niż te popularnie znane i weźmiecie to pod uwagę przy sprawdzaniu odpowiedzi. Jedna osoba może być znana pod krótszym lub dłuższym imieniem, a jednak to ten sam człowiek…
  Dziękuję za konkurs, bo bardzo ciekawie zorganizowany i wymagający. :)

  • Oczywiście, że tak. Istotne jest aby jednoznacznie wskazać osobę, a nie to ile miała imion i czy się je pisze przez „C” czy przez „K” ;)
   Dzięki za miłe słowa, cieszymy się, że konkurs się podoba, postaramy się opublikować wyniki zaraz po jego zakończeniu (czyli jutro, najdalej we wtorek)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*