Mozzaroller – semplice e buono [Współpraca reklamowa z Piatnik] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Weź mąkę, dodaj soli, odrobinę cukru i drożdże. Wyrabiaj dodając ciepłej wody do uzyskania zwartej kulki, dodaj oliwy z oliwek i zagniataj aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Zostaw do wyrośnięcia w ciepłym miejscu i VOILA! Ciasto na pizzę gotowe. Proste? – PROSTE! Dobre? – JESZCZE JAK! Czy zatem Mozzaroller, którego tematem przewodnim jest pizza, nawiązuje do najlepszych cech tego uwielbianego przez miliony ludzi placka kojarzonego ze słoneczną Italią? Żeby się przekonać, zamówmy sobie pizz……tzn. przyjrzyjmy się tej grze nieco dokładniej.

Mozzaroller to najnowsza gra dla od 1 do 4 graczy wydawnictwa Piatnik, autorem której jest Jeffrey D. Allers, być może niektórym z Was znany z takich gier jak Gunkimono, Piece o’ Cake, New Amsterdam czy Alea Lacta Est. Autor z pewnością darzy pizzę szczególnym uczuciem, ponieważ część z Was kojarzy, że to nie pierwsza jego gra osadzona w tym klimacie, mianowicie stworzył – New York Slice wydany w Polsce pt. Pizzeria, Jedz i Graj w 2017r.

Fabularnie nowo otwarta pizzeria Angelo, nie może uporać się z natłokiem zamówień. Celem ekipy skuterowych dostawców jest dowiezienie jak największej liczbie klientów ich ulubionych zestawów. Musimy zadbać, by na każdej pizzy znalazły się właściwe dodatki! Każdy z graczy będzie starał się zostać ulubionym dostawcą dla stałych klientów.

Grę napędzają mechaniki: rzucania i przerzucania kości (dice rolling, dice re-rolling & locking) oraz zbieranie zestawów kart (set collection). Niezbędne będzie również szczęście, przede wszystkim przy rzucaniu kośćmi (push-your-luck). Gra adresowana jest dla graczy od 7 roku życia, zaś pudełkowy czas rozgrywki to 25 minut.

W niewielkich rozmiarach pudełku (16,6 x 16,6 x 6 cm) znajdziemy 51 kart (w rozmiarze 63,5mm x 88mm) – w tym 50 kart zamówień oraz 1 kartę pizzerii, 8 kości K-6, 6 kartonowych płytek dostawców (w kolorach nawiązujących do kolorów zamówień), oraz 8 karnych żetonów niezadowolonych klientów.

Karty zamówień występują w 6 kolorach (brązowy, zielony, czerwony, czarny, żółty i biały) i zawierają powiązany z kolorem symbol dodatku, co pomoże osobom z daltonizmem je rozróżnić. Ponadto różnią się od siebie liczbą dodatków (od 1 do 3) jakie będziemy musieli umieścić, aby takie zamówienie zrealizować (symbole dodatku nadrukowane są w okręgach na każdej z kart).  Zwracać uwagę musimy również na pizzę jaka widnieje na każdym zamówieniu, gdyż na jej powierzchni mogą znajdować się dodatkowo plasterki czosnku lub chilli, które przyniosą nam na koniec dodatkowe punkty. W talii oprócz 6 podstawowych kolorów kart, znajdziemy również 5 kart jokerów.

Na kościach zaś widnieje po prostu  6 rodzajów dodatków (mozzarella, rukola, oliwki, pieczarki, pomidory i kukurydza), które będziemy umieszczać na wspomnianych wyżej kartach zamówień.

Jak zatem wygląda rozgrywka? Na początku, po przetasowaniu całej talii, odkładamy 10 kart zamówień i zakryte wkładamy pod kartę pizzerii. Obok umieszczamy stos dobierania i odkrywamy wokół tych stosów 8 kart zamówień. Pierwszy gracz rzuca wszystkimi kośćmi i następnie ma trzy możliwości do wyboru. Możemy ułożyć kość na karcie zamówienia, przerzucić pozostałe kości lub spasować. Pamiętać jednak musimy o kilku podstawowych zasadach.

Po pierwsze, po każdym z rzutów musimy ułożyć na karcie zamówienia przynajmniej jedną kość, jeżeli nie będzie takiej możliwości nasz ruch dobiega końca.

Po drugie jeżeli zaczniemy dokładać składniki na jednej pizzy, a ta ma więcej niż 1 wymagany składnik, będziemy musieli ją dokończyć zanim będzie nam wolno układać na innych zamówieniach!

Po trzecie, kiedy już skompletujemy pierwsze zamówienie (nieważne z jaką liczbą wymaganych składników) to kolejne zamówienia, które będziemy mogli realizować muszą znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie ukończonych zamówień – czyli albo z lewej albo z prawej.

Po ułożeniu wymaganych kości dodatków na kartach, kiedy już nie możemy dołożyć żadnej z pozostałych kości, zabieramy ukończone karty zamówień i układamy segregując kolorami w swoim tablo  tak, aby wiedzieć ile mamy kart danego rodzaju. Za posiadanie największego zestawu kart w danym kolorze bierzemy pasujący kolorem kafel dostawcy (czerwony dostawca za posiadanie najwięcej w danym momencie kart czerwonych itd.). Przewagi te rozpatrujemy dla każdego koloru z osobna i po każdej turze, więc kafle bonusów będą wędrować z rąk do rąk co ruch. Kafle te na koniec gry, jeśli pozostaną u nas, zapewnią nam wskazaną liczbę punktów (liczby na dostawcach informują jednocześnie ile kart danego koloru znajduje się w talii). Jeżeli w którymś momencie dwóch lub więcej graczy będzie miało taką samą liczbę kart danego koloru, kafel należy odłożyć – remisujący gracze nie współdzielą dostawcy i punktów jakie zapewniają!

Karty jokerów nie zawierają nadrukowanych symboli dodatków jakie należy na nich umieścić, możemy zatem wybrać dowolny, jednak musimy pamiętać aby zawsze ułożyć trzy takie same dodatki (każdy joker wymaga ułożenia 3 kości). Następnie po zrealizowaniu takiego zamówienia, jokera możemy dołożyć do dowolnego zestawu kart, który już posiadamy (jeżeli joker będzie jedynym zamówieniem jakie zrealizujemy, dołożymy go do wybranego zestawu w następnej turze, w której uda się nam coś zebrać).

Za każde rozpoczęte, ale nie ukończone zamówienie na koniec naszej kolejki, dobieramy karny żeton z niezadowolonym klientem. Na początku naszej następnej tury będziemy mieli do dyspozycji jedną kość mniej za każdy zebrany żeton w turze poprzedniej (czyli 1 albo 2 z uwagi na zasadę, że nie możemy zacząć realizować kolejnego zamówienia jeśli sąsiadujące nie zostało ukończone). Odkładając na bok odpowiednią liczbę kości odkładamy również żetony karne – dotyczą one tylko najbliższej naszej tury!

Po tym jak gracz zakończy swój ruch i zbierze swoje ukończone zamówienia, puste miejsca uzupełniamy nowymi kartami zamówień ze stosu dobierania (zamówienia nie ukończone pozostają na swoich miejscach) i kolejny gracz wykonuje swoją turę rzucając ośmioma kośćmi (o ile nie zebrał w poprzednim ruchu karnych żetonów).

Jeżeli w którymś momencie talia dobierania się skończy i nie zdołaliśmy uzupełnić odkrytych kart zamówień do ośmiu, dobieramy karty z tych umieszczonych na początku pod kartą pizzerii, następnie dokańczamy kolejkę (wszyscy gracze muszą rozegrać tyle samo tur) i gra się kończy.

Zliczamy punkty z wszystkich żetonów dostawców jakich udało nam się zachować, z kart zamówień (każda karta warta jest tyle punktów ile ma składników – od 1 do 3) i na koniec sprawdzamy ile uzbieraliśmy kart z chilli i czosnkiem, tu zależnie od liczby kart punkty będą rosły wykładniczo dla każdego z nich z osobna. I to tyle, można się rozejść (albo zagrać kolejną partię).

Mozzaroller choć niepozorny na pierwszy rzut oka, miło mnie zaskoczył. Nie oczekiwałem po nim niczego spektakularnego i niczego takiego też w grze nie znalazłem, ot rzucamy kostkami, staramy się zbierać najlepsze zestawy kart aby zgarniać punkty – nic odkrywczego. Kiedy już zakończyliśmy pierwszą partię, po której biadoliliśmy, że kości nie takie, że karty były złe, zagraliśmy kolejny raz, kolejny raz i kolejny raz, aż zgodnie stwierdziliśmy, jakie to fajne! Proste, nie przekombinowane, szybkie, lekkie i przyjemne! Syndrom kolejnej partii włącza się automatycznie tym bardziej, że wystarczy przetasować talię i gramy od nowa. Partia na 2 osoby w naszym wykonaniu zajmować zaczęła w pewnym momencie 17 minut, zaś grając w pełnym składzie około 30-35 minut.

Zarówno karty jak i kości ładnie wykonane i przyjemne dla oka. Grę możemy zabrać ze sobą dosłownie wszędzie i zagrać na plaży, w parku czy nawet w pociągu ponieważ całość upakowana jest w małym poręcznym pudełku. Bez opakowania i instrukcji wszystko zmieści się bez problemu w damskiej torebce! No i co ważne, będziemy mogli zagrać dosłownie z każdym, bo wytłumaczenie zasad trwa mniej niż zrobienie zupki instant, a same zasady nie sprawią nikomu problemów.

Czego więcej oczekiwać od gry która w swoim założeniu miała być lekkim fillerkiem na każdą okazję? Jakby to powiedzieli włosi: SEMPLICE E BUONO! – Proste i dobre! Gra z cała pewnością pozostanie w mojej kolekcji i póki co gości na stole przy każdej okazji. Jeżeli też szukasz czegoś co nie zwęgli zwojów mózgowych, a dostarczy mały dreszczyk emocji płynący z rzucania kośćmi, to gorąco polecam zaopatrzyć się we własny egzemplarz i samemu pobawić się w dostawcę pizzy

UWAGA MINUS!: Gra może powodować wzmożenie apetytu i natychmiastową chęć zamówienia bądź zrobienia pizzy! Przed rozpoczęciem rozgrywki skonsultuj się z dietetykiem, wagą łazienkową i własnym portfelem! 😊

Ginet Ginet (9/10) – Mozzaroller idealnie wpasowuje się w moja definicję idealnego fillerka. Szybka, banalnie prosta, zamknięta w małym pudełku i możliwa do rozegrania niemal w każdych warunkach. A przede wszystkim dająca mnóstwo frajdy i wywołująca syndrom kolejnych partii. I tak jak nie lubię nazbyt mechaniki push your luck w grach dłuższych i wymagających bardziej strategicznego podejścia, to tutaj sprawdza się ona idealnie. No i jeszcze na koniec dodam tylko słowo o prześlicznych, kolorowych grafikach, porządnym wykonaniu oraz przyzwoitej cenie (ok. 35 zł) i przepis na doskonałą pizz… znaczy się … doskonałego fillerka mamy gotowy.Dziękujemy firmie Piatnik za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (3/10):

Oprawa wizualna (6/10):

Ogólna ocena (8/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Bardzo dobry przedstawiciel swojego gatunku, godny polecania. Wady mało znaczące, nie przesłaniające mocno pozytywnego odbioru całości. Gra daje dużo satysfakcji.

Przydatne linki:

2 komentarze

  1. Avatar

    Drogi autorze, dziękuję za fajną recenzję – pamiętaj tylko o drobiazgu: „nieważne”, a nie „nie ważne”. Pozdrawiam serdecznie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings