Obrazki – kalambury w nowym wydaniu [Współpraca reklamowa z Rebel] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 7 minut

W ostatnim czasie utwierdziłem się w przekonaniu, że należy zachowywać otwartość na różne tytuły gier planszowych, gdyż nieraz możemy przegapić coś fajnego tylko dlatego, że z góry założyliśmy, że to nie będzie dla nas. Tak było m.in. z recenzowaną przeze mnie wcześniej małą, niepozorną grą Mozzaroller, w którą nadal gramy przy każdej okazji, a która cieszy równie bardzo jak na początku. Tak samo mało entuzjastycznie podchodziłem do prezentowanej tutaj gry Obrazki, będąc przekonanym, że gry rodzinne, imprezowe i dedukcyjne raczej nie rozgrzeją mojego serca. Skusił mnie jednak fakt, że ów tytuł zdobył w 2020 roku prestiżową nagrodę Spiel des Jahres, oraz to, że jestem na etapie uzupełniania kolekcji o gry lżejsze. Jak wiadomo nie wystarczy mieć kolekcji gier planszowych, trzeba jeszcze mieć z kim w nie grać. Czy zatem Obrazki zaparkowały na dłużej na półce tak jak uczynił to Mozzaroller, czy też moje obawy, że to nie dla mnie, okazały się być słuszne?

Obrazki to kreatywna, dedukcyjna gra rodzinna i imprezowa dla od 3 do 5 osób, autorstwa Danieli i Christiana Stöhr, wydana w Polsce dzięki wydawnictwu Rebel. Gra adresowana jest do graczy w wieku 8+, zaś „pudełkowy” czas rozgrywki szacowany jest na 20-30 minut (jednak na podstawie własnych statystyk, przy 4 graczach wychodziło 40-50 minut). Tytuł ten jest prosty i nieskomplikowany, co odzwierciedla współczynnik złożoności BGG 1,03/5.

ROZGRYWKA: Setup

Do dyspozycji w grze będziemy mieli 91 dwustronnych kart z obrazkami, z których na początku gry musimy rozłożyć na środku stołu 16 z nich w układzie 4×4. Żetonami z literami (A, B, C, D) oznaczamy każdy z 4 rzędów kart, zaś żetonami z cyframi (1, 2, 3, 4) oznaczamy kolejne kolumny. W efekcie uzyskamy siatkę współrzędnych. Przygotować musimy również 5 zestawów elementów do pokazywania:

Zestaw 1: 24 kolorowe kostki + ramka

Zestaw 2: 6 różnych drewnianych klocków

Zestaw 3: Długa i krótka sznurówka

Zestaw 4: 19 kart z symbolami

Zestaw 5: 4 patyki i 4 kamienie

Każdy gracz wybiera lub losuje jeden z nich, zaś grając na mniej niż 5 osób nieużyte zestawy należy zostawić obok w rezerwie.

Co ważne w przypadku Zestawu 1, musimy użyć dokładnie 9ciu kosteczek, tak aby zapełnić ramkę, zaś w przypadku Zestawu 4, musimy wykorzystać od 2 do 5 kart symboli. W przypadku pozostałych zestawów ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Na koniec należy rozdać każdemu z graczy kartkę z bloczku do punktacji oraz coś do pisania, a w pobliżu umieścić woreczek z żetonami współrzędnych. Na karteczkach musimy zapisać tylko naszych współgraczy pomijając samego siebie!

ROZGRYWKA: Przebieg

Gra będzie toczyć się przez 5 tak samo przebiegających rund. Na początku każdej z nich wszyscy gracze losują jeden żeton współrzędnych z woreczka i zachowują go w tajemnicy przed innymi. Współrzędne z wylosowanego żetonu wskażą nam, który z wyłożonych obrazków będziemy musieli odwzorować przy pomocy obecnie posiadanego zestawu do pokazywania. Następnie wszyscy gracze jednocześnie używając swoich zestawów starają się tak je ułożyć, aby naprowadzić współgraczy na swój wylosowany obrazek. Kiedy wszyscy skończą tworzyć swoje dzieła, przechodzimy do odgadywania. Na otrzymanych karteczkach wszyscy w sekrecie zapisują przy każdym z współgraczy współrzędne obrazka jaki uważają, że ktoś ułożył. Za każdego z graczy, który odgadł o jaki obrazek nam chodziło otrzymamy 1 punkt, ponadto otrzymamy po 1 punkcie za każdy poprawnie odgadnięty przez nas obrazek. Uzyskane w rundzie punkty sumujemy, przekazujemy swój zestaw graczowi po lewej, sami otrzymując nowy (jeżeli gra mniej niż 5 osób, jeden z zestawów trafia do rezerwy, a jeden z rezerwy wejdzie do gry). Losujemy nowy zestaw współrzędnych (te wylosowane poprzednio nie wracają do woreczka) i powtarzamy wszystko aż rozegramy 5 rund. Każdy z graczy będzie musiał zatem wykorzystać każdy z pięciu zestawów do pokazywania.

W woreczku wszystkie współrzędne występują po trzy razy, więc będzie się zdarzało, że kilku graczy próbuje nas naprowadzić na ten sam obrazek. Aby uniknąć pokazywania tych samych obrazków przy pomocy tych samych zestawów, gra jako jeden z wariantów zaleca po każdej rundzie pokazywane obrazki wymienić na nowe, wówczas też żetony współrzędnych zawsze wracać będą do woreczka.

PODSUMOWANIE

Zacznę od odpowiedzi na postawione we wstępie pytanie. Tak! Obrazki w kolekcji zostają! Dlaczego? Już po pierwszej partii w składzie 4 osób, gra zdołała zaprezentować swój pełny potencjał. Ogromnym plusem na samym jej początku okazały się banalne zasady (tłumaczenie ich graczom zajmuje od 2 do 5 minut) oraz szybki setup (oczywiście jeśli wcześniej pogrupujemy sobie zestawy do pokazywania w woreczki strunowe). Początkowe przerażenie w oczach (no bo jak ja mam pokazać krajobraz z zamkiem przy pomocy dwóch niewspółpracujących sznurówek!?) zamieniło się w dużo śmiechu i świetnej zabawy. Gra przebiegała dość płynnie, jednak czasami zdarzał się downtime, kiedy gracze zbyt długo próbowali odgadywać co inni mieli na myśli. Trzeba pamiętać, że Obrazki to gra rodzinna i imprezowa i nie ma co się spinać jak agrafka – jeśli nie jesteśmy w stanie wydedukować co autor miał na myśli, po prostu strzelajmy i bawmy się dalej, nim inni gracze znudzą się oczekując, aż każdy przypisze współrzędne w swoje arkusze.

Jeśli chodzi o trudność pokazywania poszczególnymi zestawami, to początkowo najbardziej obawialiśmy się pokazywania sznurówkami, które niechętnie chciały współpracować gnąc się w każdą stronę tylko nie taką, jaką byśmy chcieli. Po kilku partiach jednak zauważyliśmy, że największym wyzwaniem okazały się karty symboli. O ile sznurówkami można jeszcze manewrować, to jednak pula 19 kart z sztywno narzuconymi symbolami, która na początku wydawała się spora, mocno nas ogranicza. Im więcej symboli używaliśmy (max.5) tym większe bywały trudności z odczytaniem naszego przekazu. Z drugiej jednak strony, historie jakie powstawały przy tym gdy ktoś uzasadniał swój tok rozumowania doprowadzały do płaczu ze śmiechu. Mimo wszystko to nie jest tak, że poziom trudności pokazywania kartami czy sznurówkami jest dużo wyższy od innych – wszystko zależy od tego jaki obrazek będziemy musieli zaprezentować (np. zwinięty w kłębek wąż był idealnym obrazkiem by pokazać go właśnie sznurówką).

Syndrom kolejnej partii jest tu nieunikniony, pierwszego dnia rozegraliśmy trzy partie jedna po drugiej, co skończyło się bolącą ze śmiechu szczęką. Im więcej graliśmy, tym bardziej narastało we mnie przekonanie, że w zasadzie dodatki do tej gry każdy może sobie zrobić we własnym zakresie, a ogranicza nas jedynie nasza kreatywność i wyobraźnia. Żeby nie było – regrywalność jest naprawdę spora, mamy przecież 91 dwustronnych kart obrazków, co daje nam 182 różne obrazki, z których używamy na partię 16 (plus kilka, jeśli korzystamy z wariantu wymiany użytych obrazków po każdej rundzie). Niemniej, jeśli nam się znudzą, to co stoi na przeszkodzie, aby wydrukować sobie swoje własne obrazki lub zdjęcia, przegrzebać rupiecie w piwnicy czy szafie i stworzyć swoje zestawy do pokazywania? W końcu to gra kreatywna! Pojawiła się co prawda zapowiedź dodatku rozszerzająca grę do 6 osób i z całą pewnością będę go wyczekiwał, niemniej warto poeksperymentować. To sprawia, że Obrazki idealnie nadają się do gry z młodszym pokoleniem, aby nie tylko świetnie się bawić i odciągać pociechy od monitorów, ale i rozwijać w nich kreatywność.

Do gry udało mi się namówić nawet osoby, które nie grywają, a wręcz nie przepadają za grami planszowymi, zaś po jednej rozgrywce sami proponowali kolejne partie. Uważam, że przyznana przed rokiem nagroda Spiel des Jahres jest tutaj w pełni zasłużona, a samą grę polecić mogę naprawdę wszystkim. Jeśli ktoś lubi kalambury, dużo śmiechu i dobrej zabawy, tym bardziej pozycja ta powinna zagościć w jego kolekcji.

Jeśli o wykonanie chodzi, to nie ma się do czego przyczepić, wszystkie elementy są dobrze i ładnie wykonane, obrazki na kartach (czy też raczej zdjęcia) są dobrej jakości i w przeróżnej tematyce. Wszystko to sprawia, że w „Obrazki” chce się grać. Szukacie pomysłu na prezent? Będą pasować, jak znalazł!

Na uwagę zasługuje też liczba graczy. Gdyby potraktować Obrazki jako grę imprezową, to limit 5 graczy pozostawia pewien niedosyt, z drugiej jednak strony jestem w stanie to zrozumieć, ponieważ gra wymaga trochę miejsca, każdy musi mieć przestrzeń by układać swoje zestawy, a i czas przy większej liczbie uczestników pewnie przekroczyłby godzinę, gdyż byłoby więcej obrazków do rozszyfrowania. To sprawia, że jest to bardziej gra rodzinna, o czym zresztą informuje nas pudełko. Podkreślić jednak trzeba, że im większy skład, tym weselej i więcej zabawy (ale też potencjalnie większy downtime). Jednak jak wspomniałem, zapowiedziano dodatek rozszerzający grę do 6 osób.

Z doświadczenia polecam trzymać w trakcie rozgrywki każdy z zestawów na osobnych tackach, w miseczkach czy czymkolwiek co ułatwi przekazywanie go kolejnym graczom pomiędzy rundami i zapobiegnie gubieniu elementów (szczególnie kolorowych kosteczek z zestawu 1). Jednocześnie zachowamy większy porządek na stole, a zestawy nie będą nam się mieszać.

Ogólnie jednak, gra robi bardzo dobre wrażenie i z przyjemnością będę do niej wracać i zachęcać innych do spróbowania. Pamiętajcie, nie osądzajcie gier z góry, warto być otwartym na różne tytuły, bo można przegapić takie niespodzianki jak właśnie „Obrazki”.

SUCHE DANE:

Liczba graczy: 3-5

Wiek graczy: 8+

Czas gry: 30min (pudełkowy) 40-50min (przy 4os z moich statystyk)

Złożoność BGG: 1,03/5

Karty: 91 obrazków + 19 symboli (rozmiar: 63,5x88mm)Grę Obrazki kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Rebel za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (3/10):

Oprawa wizualna (9/10):

Ogólna ocena (9/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Gra tak dobra, że chce się ją polecać, zachwycać nią i głosić jej zalety. Jedna z najlepszych w swojej kategorii, której wstyd nie znać. Może mieć niewielkie wady, ale nic, co by realnie wpływało negatywnie na jej odbiór.

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
wordpress_test_cookie

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings